Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

161

joi, 31. martie 2016, 21:20

Am fost mai iute !!

:rizi: Adevarat... no pai ce sa fac, data viitore o sa fie mai bine. :rizi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Nitu V

Biban

Răspunsuri: 65

Membru din: 7. aprilie 2012

Locație: braila

Profesia: functionar

  • Scrie un mesaj privat

162

vineri, 1. aprilie 2016, 13:31

am citit undeva pe aici despre rolul caracatitei si al zornaitorii ...daca tin minte bine , caracatita il ghida de aproape sa zic asa ...iar zornaitoarea de la distanta ...il atragea mai bine spus ...daca plumbul , caracatita si zornaitoarea sunt acolo in 20 cm , una nu este in plus ? si iar daca tin minte in una din monturile lui Zoran de pe youtube , punea zornaitoarea pe forfac , poate gresesc ...caracatita din silicon nu imbraca plumbul ....si nu mai sunt macar 30-50 cm de forfac? ...se pot face monturi atipice sau sunt prea rigid in gandire ...?

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

163

vineri, 1. aprilie 2016, 15:00

"Forfac"-ul la clonc este altceva decat "forfac"-ul la crap.
De fapt este cam impropriu sa-i zici "forfac" pt. ca pe el este si plumbul... mai degraba inaintas... si este acea parte terminala a liniei care-i facuta dintr-un fir mai gros in principal din motive de rezistenta la frecare.
Parerile sunt impartite in ce priveste eficienta caracatitei de silicon... ca si a zornaitorii dealtfel... :) .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

164

vineri, 1. aprilie 2016, 15:29

am citit undeva pe aici despre rolul caracatitei si al zornaitorii ...daca tin minte bine , caracatita il ghida de aproape sa zic asa ...iar zornaitoarea de la distanta ...il atragea mai bine spus ...daca plumbul , caracatita si zornaitoarea sunt acolo in 20 cm , una nu este in plus ? si iar daca tin minte in una din monturile lui Zoran de pe youtube , punea zornaitoarea pe forfac , poate gresesc ...caracatita din silicon nu imbraca plumbul ....si nu mai sunt macar 30-50 cm de forfac? ...se pot face monturi atipice sau sunt prea rigid in gandire ...?


Monturile sunt facute dupa imaginatia pescarului.
- Plumbul pe firul principal si forfacul 30-70 cm agatat de agrafa de sub plumb( 30 avantaj sensibilitate mare dar sa nu fie somnul pretentios, 70 dezavantaj , somnul se poate juca cu momeala fara ca tu sa vezi, avantaj ca nu il sperie pe somnic cand are el zile mai sensibile) . Zuruitoarea , cand forfacul e de 30 , poti sa o pui deasupra plumbului, cand e 70 , poti sa o pui la vreo 30 cm deasupra momelii, cu opritor.
- Forfacul contine si plumbul si zuruitoarea. Zuruitoarea , cand plumbul e la 30 , poti sa o pui deasupra plumbului, cand e 70 , poti sa o pui la vreo 30 cm deasupra momelii, cu opritor.
Zuruitoarea pusa intre 2 opritoare , sa poti limita cursa de facut zgomot.
Caracatita produce ceva vibratii suplimentare, vibratii necesare uneori in perioada mai - iunie, max iulie cand nu e asa sensibil somnicul. Din august , liniste si finete.
PS Distantele 30 si 70 sunt alese aprox. si pot varia in functie de inspiratia pescarului si pretentiile somnicului.

Daca gresesc sau sunt si alte pareri , le astept. :prieteni:

Nitu V

Biban

Răspunsuri: 65

Membru din: 7. aprilie 2012

Locație: braila

Profesia: functionar

  • Scrie un mesaj privat

165

vineri, 1. aprilie 2016, 21:44

Sunt lamuri pe deplin....va multumesc.

Nitu V

Biban

Răspunsuri: 65

Membru din: 7. aprilie 2012

Locație: braila

Profesia: functionar

  • Scrie un mesaj privat

166

luni, 4. aprilie 2016, 19:38

dupa ce am recitit asta ...mi-a placut ...forfacul la clonc nu e ca forfacul la crap ... :zambet: ...adica pe langa adevarul continut ...mi-a placut cum suna .

167

luni, 4. aprilie 2016, 19:50

dupa ce am recitit asta ...mi-a placut ...forfacul la clonc nu e ca forfacul la crap ... :zambet: ...adica pe langa adevarul continut ...mi-a placut cum suna .

:bravo:

macinic

Biban

Răspunsuri: 148

Membru din: 4. februarie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

168

marți, 3. mai 2016, 09:16

Cum este mai indicat sa folosim plumbajul pe fir in ape curgatoare ? Adica un singur plumb adaptat in functie de curent , sa zicem ( 180gr, 200 gr, 250 gr. sau 300 gr) sau este mai indicat sa folosim un plumbaj grupat , din mai multe greutati.
Avantajul folosirii plumbajului grupat ar fi : firul va opune rezistenta fortei curentului apei in puncte continui si astfel firul va pastra o alura verticala iar momeala nu va mai juca nefiresc.

169

marți, 3. mai 2016, 09:25

Multi dintre colegi folosesc un singur plumb alungit ( frecare cat mai mica ) , rusii , majoritatea folosesc mai multi plumbi bila (2-3 ). De anul asta am monturi si cu 2 bile, ( 2x 80, 2x 80+100, 2 x 100 ). Am sa vad rezultatele, sau nu.

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

170

marți, 3. mai 2016, 19:31

Salut.Eu am incercat si cu mai muti plubi si grupati si distantati si pana la urma am ramas la montura lui Tudor (sa-i dea dumnezeu sanatate) putin modificata,adica pot sa maresc distanta intre plumb si momeala in functie de necesitate.Este singura cu care am avut rezultate punctabile,poate cu celelalte nu a fost sa fie,asta nu inseamna ca nu o sa mai incerc tot felul de traznai dar tot timpul o montura in barca este pe simplitate absoluta.

mhoria

Biban

Răspunsuri: 101

Membru din: 9. iunie 2015

Locație:

  • Scrie un mesaj privat

171

marți, 3. mai 2016, 20:27

:salut: Eu am folosit preponderent un plumb de 150 gr si mai rar 2 x 100 gr. In ambele cazuri plumbi alungiti. Prefer un singur plumb. Tot la rusi am vazut, pe langa ce spune Gufisor mai sus, monturi ce aveau plumb principal din una sau mai multe bile plasate la 50 cm - 1m de ancora/ac si in continuare inca un plumb de cam 20 gr pus la cam o palma de ancora/ac. Ma gandesc ca menirea plumbului mai usor de jos este sa aduca momeala cat mai pe verticala si sa "fluture" cat mai putin.

macinic

Biban

Răspunsuri: 148

Membru din: 4. februarie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

172

marți, 3. mai 2016, 21:07

Rusii astia....se pricep la hidrodinamica...or avea ei ceva in capul lor.
Care este rationamentul atunci la lungirea forfacul de la 20,30 cm...la 70 cm??? Teoria lungimii forfacului este valabila si cand prind o mreana la feeder si este aceasta: a)adaptez lungimea forfacului functie de curentul apei, si b) daca se Sperie de plumb(cosulet) si de nada si se hraneste apatic lungesc forfacul, dupa care urmaresc si incerc sa-l scurtez daca pestii capata incredere. Cam asta ar fi ideea...in mare.
In cazul nostru : lungim forfacul, sa zicem, la 70 cm. Bun pana aici. De ce? Probabil datorita plumbului prea mare ? Simte plumbul? Evident !!! Deci trebuie intervenit cred si in plumbaj....as zice .
Personal si mie imi plac forfacuri scurte , dar .....sa ne intrebam de ce fac rusii minunile alea.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

173

marți, 3. mai 2016, 21:14

Io ma indoiesc sincer ca mreana sau somnul se sperie de cosulet sau de plumb.
Mai degraba cred ca modul cum se misca momeala in curent depinde de lungimea forfacului si asta poate influenta muscatura.
Deasemenea pt. feeder este importanta zona in care curentul imprastie momeala si potrivirea cu zona in care-i carligu`, pt. clonc distanta la care somnul simte vreo rezistenta cand musca s.a.m.d. ... cati pescari atatea teorii. :bravo: :noroc:
Aaaa... si nu cred ca rusii sunt neaparat pescari extraordinari toti... acu` fiind multi e normal sa fie mai multi si din aia buni. :zambet:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

macinic

Biban

Răspunsuri: 148

Membru din: 4. februarie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

174

marți, 3. mai 2016, 22:01

Este aceiasi teorie :ochi: .......
Pai se ne intrebam de ce mai pun un plumb mai usos la forfac-uri lungi ? Pe linga faptul ca momeala nu mai falfaie ...poate are si avantajul de a asigura o intepare mai buna?
Fiecare dorim sa gasim montura perfecta....si cred ca subiectul asta era putin discutat ,de asta am si comentat treburile astea cu plumbajul. :ochi:

175

marți, 3. mai 2016, 22:19

Din ce am vazut , plumbii rusesti sunt ori bile ori niste mici discuri nicidecum tip tigara. Probabil dispersând greutatea plumbului in 2-3 bile , in momentul când este intepat si da nervos din cap sunt mai putine sanse ca plumbul sa contrabalanseze si sa-i sara carligul din gura. Daca era de finete pana când se inteapa , nu ar fi pus bilele despartite doar de niste bilute de cauciuc ci ar fi pus opritori si i-ar fi distantat.

Aaaa... si nu cred ca rusii sunt neaparat pescari extraordinari toti... acu` fiind multi e normal sa fie mai multi si din aia buni. :zambet:


Cred ca totusi, sunt mai rudimentari decat occidentalii dar sunt inventivi si destul de priceputi. Eu am invatat multe de la ei si nu numai . Si de la sarbi, ucrainieni .

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »gufisor« (3. mai 2016, 22:24)


macinic

Biban

Răspunsuri: 148

Membru din: 4. februarie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

176

marți, 3. mai 2016, 23:01

Altceva de pe la sarbi_2009 , fara sonar, la mana, cu alt plumbaj.
Plumbii disc....cred ca au efectul plumbilor Zeck prin apa. :ochi: ??
»macinic« a adaugat urmatoarea poza:
  • MONTURA SARBEASCA _2009.png

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

177

miercuri, 4. mai 2016, 09:57

Am folosit si eu la o montura 3 plumbi de cite 25 gr... dar asta ptr ca nu am avut alt plumb subtire ptr calamarul subtire. Deci, am adaptat la ce am avut. Nu cred sa aibe vreo legatura cu trasaturile sau cu influentarea somnilor pozitiv sau negativ. :noroc:

Insa, recomand sa incercati si sa testati in continuare, poate ma insel si intradevar, exista o montura ideala! :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 5

Membru din: 7. ianuarie 2016

Locație: Dr.Tr.Severin

  • Scrie un mesaj privat

178

miercuri, 8. iunie 2016, 09:43

din experientele mele la feeder, in special sub barajul PF 2 , unde curentul apei este foarte puternic ( necesitand cosulete intre 100....140 g ) , am observat ca atat mreana cat si scobarul prefera strune f f lungi in special cand apa este limpede. Am ajuns si la lungimi de 2 metri , intrucat nu urca la cosulet, statea in jos pe dara de nada si curentul apei ii ducea papica drept la nas. Acesti pesti se bazeaza f tare si pe partea vizuala. Cu elastic si strune de 0,08 ...0,10 mm aveai trasaturi instantanee ... rupturi .. trasaturi .. daca puneai un 0,14 ptr a evita rupturile, nici gand de trasatura in conditiile aceleiasi strune lungi.
revenind la somn, care are o vedere slabuta dar totusi distinge anumite chestii, intervine problema greutatii plumbului despre care se tot discuta .. tot sub PF 2 am ASISTAT la partide de pescuit la clonc cu montura realizata din : 30 m de snur de 1 mm , luat de la dedeman , plumbul de 200 g imbracat in acel teaser clasic facut din lana rosie , plumbul fiind tras pe snur, sub el o bila de cauciuc, vartej , apoi " struna" de 25 ...30 cm cu un carlig 6/0 sus in care au fost puse rame si o ancora 3/0 sub el pentru scoici sau platicute moarte. Snurul tinut la mana , fara bat / mulineta . capturi intre 5...15 kg scoase relativ repejor la mana. Totul simplu si foarte eficient.
la toate speciile de peste exista momente cand sunt foarte fuduli / pretentiosi . la somn, cand se intampla treaba asta , prefer sa folosesc jos un plumb mai usor - pana in 60 g ( cel imbracat in teaser ) si la 30...40 cm mai sus sa pun restul greutatii necesare pentru ca ansamblul sa stea in zona conului de la sonar ) . In felul asta daca somnorosul se ridica putin cu momeala intre buze, va simti/sau poate nu .. doar greutatea cea mica .

Răspunsuri: 41

Membru din: 9. noiembrie 2015

Locație: Drobeta Turnu Severin

Profesia: Profesor Pian

  • Scrie un mesaj privat

179

miercuri, 15. iunie 2016, 09:50

Plumbul difera, de la 80 pina la 300 de grame, depinde de zona si apa unde pescuiesc. Daca tra sa ajung repede la adancimi de 25 - 35 de metri sau vartejuri, curent puternic, putin vant care deviaza, atunci 300 de grame.
Zoran sa inteleg ca datorita curentilor din apa ( si aici ma refer la faptul ca la fund sau la suprafata curentii pot fi diferiti ) imi dispare montura de pe ecran sau se vede foarte putin ,,, eu numai explicatia asta o gasesc ori curent puternic la suprafata si mai slab la adancime ori invers ,,, atunci in functie de asta plumb mai greu sau mai usor pt. a se deplasa odata cu barca ,.,,, GRESESC ZORAN ,,, ??? sau cine imi poate da un raspuns ,,, MULTUMESC
GANDESTE CA UN PESTE

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

180

miercuri, 15. iunie 2016, 12:28

Zoran sa inteleg ca datorita curentilor din apa ( si aici ma refer la faptul ca la fund sau la suprafata curentii pot fi diferiti ) imi dispare montura de pe ecran sau se vede foarte putin ,,, eu numai explicatia asta o gasesc ori curent puternic la suprafata si mai slab la adancime ori invers ,,, atunci in functie de asta plumb mai greu sau mai usor pt. a se deplasa odata cu barca ,.,,, GRESESC ZORAN ,,, ??? sau cine imi poate da un raspuns ,,, MULTUMESC

Da, asta poate fi un motiv ce poate fi compensat folosind un plumb mai greu... insa nu-i singurul motiv posibil.
De ex. in ape cu multe particule in suspensie vizibilitatea monturii are de suferit... alte motive pot fi reglarea incorecta a sondei (inclinata fata / spate sau stanga / dreapta inclusiv din cauza inclinarii barcii), reglarea gresita a sonarului (sensibilitate, reducerea zgomotului...) etc.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."