Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

121

vineri, 23. august 2013, 12:25

Bogdan, parerea mea este ca provoci!
Eugen nu este mai mult prieten cu mine decit sunt cu tine sau cu altii!
Ai chef de discutii contradictorii constructive, deschide te rog subiecte noi si bune! Citeste te rog acest subiect si spune-mi cit din ce se scrie mai are de-a face cu montura de clonc? :gandesc:
Personal nu ma plang ca nu e peste in Dunare, pt ca este f mult peste in Dunare!
Lui Eugen i-am scris pe privat si m-a inteles. Cu tine nu am ajuns sa scriu pt ca eram pe Dunare cind a explodat subiectul in halul acesta. Mi-as fi dorit mult de tot sa fi avut un nr de tel de al tau sa ne palavragim, dar nu am avut.
Cit despre faptul ca am gresit ne-luind decizia mai dura cu Eugen, aici ai dreptate! Am gresit atunci cind am sperat ca discutiile se vor domoli, si va fi totul ok. Dar nu, pina la urma am fost si amenintati ca ni se va face reclamatie la nu stiu ce sediu european precum ca ponegrim natiunea... bla-bla... Asta mi-a fost invatatura de minte, si astfel, in viitor vom reactiona mai repede cu avertismentele si chiar cu banarile.

Apropo de banari, noi nu dorim sa banam pe nimeni. Dan de Romania a fost al 2-lea membru banat, care, dupa multe rugaminti a continuat sa devieze discutia in orice subiect ce-l citea. :nunteleg:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • »bogdanbogdan« a fost blocat

Răspunsuri: 208

Membru din: 4. august 2013

Locație: giurgiu

  • Scrie un mesaj privat

122

vineri, 23. august 2013, 12:47

ok, voi incerca. daca voi fi si eu provocat mai putin totul va fi ok. :prieteni: :noroc:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

123

vineri, 23. august 2013, 12:51

multumesc pt intelegere :noroc: :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

tox

Oblete

Răspunsuri: 31

Membru din: 23. iulie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

124

vineri, 1. august 2014, 13:51

Revenind la montura de clonc.... :zambet: am si eu o intrebare:

Ce pot folosi ca si opritoare pentru plumb in montura pentru clonc( incerc sa elimin cat mai mult strivirea firului, sau noduri in plus)?

pa00lsc

Șalău

Răspunsuri: 251

Membru din: 12. martie 2014

Locație: Arad

Profesia: Inginer Proiectant

  • Scrie un mesaj privat

125

vineri, 1. august 2014, 14:12

pune o bila de cauciuc
sau mai exista stoppere de genul, eu le folosesc de mult si sunt multumit de ele

http://www.fisela.ro/thumb_watermark/gen…?image_id=44157
Born to fish, forced to work...

tox

Oblete

Răspunsuri: 31

Membru din: 23. iulie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

126

vineri, 1. august 2014, 15:07

Merci mult, stopperele sint exact ce cautam nu stiam de ele, cu biluta de cauciuc inca mai am intrebari, cum sa o fixez pe fir?

127

vineri, 1. august 2014, 15:43

Cu o scobitoare...sau in loc de biluta, varnes de la cablul electric de 1 cm si tot cu scobitoare

tox

Oblete

Răspunsuri: 31

Membru din: 23. iulie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

128

vineri, 1. august 2014, 15:50

Asta folosesc si eu , deci nu sint singurul :).
Cautam alternative nu foarte scumpe si cea prezentata de pa00lsc este super si ieftina.

Toate bune!

Răspunsuri: 496

Membru din: 27. noiembrie 2013

Locație: Timisoara

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

129

vineri, 1. august 2014, 23:10

:salut: iei o camera de bicicleta si iti tai cu foarfeca rondele subtiri si le faci un nod pe forfah ..sunt foarte rezistente :saluti:
"Prostul întâi o croieşte, apoi o gândeşte."

Răspunsuri: 38

Membru din: 5. decembrie 2013

Locație: calarasi

  • Scrie un mesaj privat

130

sâmbătă, 2. august 2014, 12:14

merge si cu leocoplast,nu se deslipeste :)
maine nu-i ca azi!

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

131

sâmbătă, 2. august 2014, 17:45

Eu pentru a incerca sa minimalizez pierderile in cazul unei agataturi (nu am putine pierderi la o iesire), la clonc plumbul este deasupra agrafei de care agat forfacul. Pana acum, pentru clonc, nu am gasit rostul folosirii inaintasului, iar daca totusi folosesc, in cazul agataturii nu fac altceva decat sa plang in plus si pentru valoarea acestuia. Pentru pescuitul stationar chiar recomand inaintasul, dar pentru clonc NU. Chiar si forfacul il pun dintr-un fir ceva mai slab decat cel de pe mulineta tocmai pentru a-mi recupera macar plumbul. Credeti voi ca la un fir de pe linie de 0,66mm care tine 85Kgf se intampla ceva rau daca forfacul va fi de 60-70Kgf? Somnul, cat de "nesi" ar fi nu are timp sa toceasca firul si sa scape... asta daca sunt folosite lansete si mulinete sau multiplicatoare corespunzatoare.
Un sfat: cautati sa va simplificati viata si sa o faceti cat mai usoara fara cheltuieli si manopere inutile! :ochi:
Un alt sfat: cand pescuiti la clonc intotdeauna sa aveti o montura armata cu momeala de rezerva sau chiar doua. In cazul prinderii unui peste, a unei trasaturi nefinalizate sau a unei ratari este pacat sa pierdeti timpul cu incarcarea monturii cu momeala si sa iesiti intre timp din zona cu pesti. :ochi:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

132

sâmbătă, 2. august 2014, 18:13

Chiar si forfacul il pun dintr-un fir ceva mai slab decat cel de pe mulineta tocmai pentru a-mi recupera macar plumbul. Credeti voi ca la un fir de pe linie de 0,66mm care tine 85Kgf se intampla ceva rau daca forfacul va fi de 60-70Kgf? Somnul, cat de "nesi" ar fi nu are timp sa toceasca firul si sa scape... asta daca sunt folosite lansete si mulinete sau multiplicatoare corespunzatoare.
Un sfat: cautati sa va simplificati viata si sa o faceti cat mai usoara fara cheltuieli si manopere inutile! :ochi:
Un alt sfat: cand pescuiti la clonc intotdeauna sa aveti o montura armata cu momeala de rezerva sau chiar doua. In cazul prinderii unui peste, a unei trasaturi nefinalizate sau a unei ratari este pacat sa pierdeti timpul cu incarcarea monturii cu momeala si sa iesiti intre timp din zona cu pesti. :ochi:

Da. Nu doar cred, ci sunt convins!
Mie mi-a ros mono de 0.8 mm in 2010, in 2 sec. Era f mare.
Lui Bruno ia ros multi de la Canelle de 0.75 sau 0.85, nu mai stiu exact grosimea, tot in 2-3 sec. Si era special ptr somn. Daca cauti la august 2012 vei gasi si poza si povestire (sunt pe drum prin Ungaria si nu prea pot cauta). Eu de atunci nu mai folosesc decit de 1.1 mm la carlige mai mici, dar prefer 1.3 mm. Nu am avut sa-mi roada nici de 2.35 m.

Leader mai subtire ca linia principala se foloseste la multe stiluri de pescuit, dar la somn nu recomand. Insa fiecare e liber sa pescuiasca cu ce vrea, si cum vrea. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

133

sâmbătă, 2. august 2014, 18:22

Am gasit: Dunărea, pag 13
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

134

duminică, 3. august 2014, 06:10

Zoran, am prins foarte multi somni de pana in 30Kg folosind monofilament de 0,40 si nu era vreunul bengos ci "Black Panther". Mi-au venit si somni foarte mari ce nu am putut sa-i scot folosind acelasi mono la carlig si i-am tinut in lanseta peste jumatate de ora. Refuz ca cred ca v-a rontait voua somnul in 3 secunde monofilament gros. Nu te supara pe mine dar nu pot crede asta :prieteni: Daca mono avea vreo slabiciune la nod sau a fost ciupit anterior in vreo scoica... asa da. Am intalnit de multe ori mono care pe lungime era bestial iar la nod era ata de papiota. :pescuit:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

135

duminică, 3. august 2014, 10:59

Eugen, nici eu nu pot sa cred nr de capturi enumerate de tine, vd de 30 kg si de driluri multe de peste 30 min, nu retin sa vi vazut vreo poza cu somn capital sau sa fi citit vreo povestire in acest sens :gandesc:
Daca insa chiar este asa cum spui, inseamna ca i-ai intepat pe toti exact in buza, ceea ce eu, cu experienta mea minora si la fel si restul incepatorilor nu o putem influenta. Mai avem de invatat. :zambet:
Te invit la anul in Spania la pescuit, si daca tu scoti somnii la leader de 0.7 mm, fara sa ai rupturi, eu iti platesc toata cheltuiala concediului.

Si cred ca diferenta intre ruptura la nod si ruptura deasupra de nod cu urme de dinto pe fir mai pot face. Macar atata te rog sa crezi ceea ce scriu. :inchinare:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

pa00lsc

Șalău

Răspunsuri: 251

Membru din: 12. martie 2014

Locație: Arad

Profesia: Inginer Proiectant

  • Scrie un mesaj privat

136

duminică, 3. august 2014, 11:29

Nu am experienta in pescuitul somnului inca, dar ma tot intreb de ce nu se foloseste struna la pescuitul somnului? indeparteaza pestele in vreun fel?
Born to fish, forced to work...

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

137

duminică, 3. august 2014, 14:44

Eugen, nici eu nu pot sa cred nr de capturi enumerate de tine, vd de 30 kg si de driluri multe de peste 30 min, nu retin sa vi vazut vreo poza cu somn capital sau sa fi citit vreo povestire in acest sens :gandesc:
Daca insa chiar este asa cum spui, inseamna ca i-ai intepat pe toti exact in buza, ceea ce eu, cu experienta mea minora si la fel si restul incepatorilor nu o putem influenta. Mai avem de invatat. :zambet:
Te invit la anul in Spania la pescuit, si daca tu scoti somnii la leader de 0.7 mm, fara sa ai rupturi, eu iti platesc toata cheltuiala concediului.

Si cred ca diferenta intre ruptura la nod si ruptura deasupra de nod cu urme de dinto pe fir mai pot face. Macar atata te rog sa crezi ceea ce scriu. :inchinare:


Nu m-am referit la stationar ci strict la clonc.
Pozele de atunci nu se faceau digital. Nu cred, de fapt sunt convins de faptul, ca nu trebuie sa-ti demonstrez ca nu am mintit. Pe vremurile alea mergeam in grupuri de cate 6 - 10 pescari in gasca, recordul fiind de peste 30 pescari. Pentru ce as avea nevoie de poze doveditoare cu atatia martori?! Nicio data nu am fost mare amator de pozat si nici de povestit. Altii se ocupa de asta, eu NU.
Singurele dati cand somnul mi-a tocat firul a fost pe Chilia cand am pescuit "la copac" si datorita multitudinii de copaci scufundati sub apa drillul se prelungea mult (pana luam barca, pana il scoteam din zona periculoasa) si chiar si atunci din cele aproape 10 trasaturi doar 2 mi-au tocat firul restul indreptand carligele si ancorele (calitate foarte proasta). Din . meu de vdr inaintasul nu este absolut necesat aproape niciodata daca facem abstractie de fenomenul comercial si asta in special in Romania, pe Dunarea cuprinsa intr judetele Olt si varsare in Marea Neagra unde se prinde in total cel mult un somn punctabil pe an la cei... pescari..

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Eugen« (3. august 2014, 14:51)


tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

138

duminică, 3. august 2014, 17:38

Nu inteleg mai multe lucruri in dialogurile de mai sus.

Cum poate taia un somn o montura pentru clonc. Pe ale mele chiar si corcit cu rechin daca ar fi nu le poate taia :

Video
-

Video



Personal nu pierd monturi de clonc. Singurul caz este cand dau cu imprumut o montura unui pasager din barca mea si acel pasager, in loc sa se uite pe sonar unde ii e montura, ori doarme ori se uita dupa femei.

Cand dai la clonc, si esti cu ochii pe montura, vezi cand se apropîe de substrat sau de obstacole ca de aia ai sonar. Deci ridici si gata. Cate odata am impresia, citind ce se scrie pe aici, ca nu practicam acelasi tip de pescuit. :nunteleg:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

139

duminică, 3. august 2014, 18:05

Nu inteleg mai multe lucruri in dialogurile de mai sus.

Cum poate taia un somn o montura pentru clonc. Pe ale mele chiar si corcit cu rechin daca ar fi nu le poate taia :
...

Personal nu pierd monturi de clonc. Singurul caz este cand dau cu imprumut o montura unui pasager din barca mea si acel pasager, in loc sa se uite pe sonar unde ii e montura, ori doarme ori se uita dupa femei.

Cand dai la clonc, si esti cu ochii pe montura, vezi cand se apropîe de substrat sau de obstacole ca de aia ai sonar. Deci ridici si gata. Cate odata am impresia, citind ce se scrie pe aici, ca nu practicam acelasi tip de pescuit. :nunteleg:


La partea cu urmaritu` monturii pe sonar, subscriu in totalitate. :)
La partea cu ruptu` firului la frecarea cu ce-o fi avand somnu` prin gura, ma abtin... personal n-am patit niciodata da` pe de o parte nici n-am prins asa multi somni mari si pe de alta parte n-am dat cu mono, numai cu multifilament de la 0.9 in sus pt. struna....
:noroc:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

140

miercuri, 6. august 2014, 07:01

Nu m-am referit la stationar ci strict la clonc.

Eugen, si care este diferenta? La orice stil de pescuit poate intra somn capital care inghite pina-n gat si firul ajunge intre dinti.
Si la clonc ai 2 variante:
1. rapeste cu fuleu si inghite montura pina in gat
2. gusta finut, o pipaie, o ia doar intre buze (sau daca cineva nu e sigur cind sa dea contra, si asteapta, poate la fel de bine sa-i ajunga si acest caz ancorele in gat si firul intre dinti - mai ales la cei care nu au asa multa experienta)

Uita-te atent la leaderul din aceasta poza, si vezi cit de ros a fost pe primii 20 cm, aici am fost bucuros ca am avut leader de 1,7 mm. Somnul de doar 1,9 m a urcat si a muscat stil rapitura, si a luptat sanatos!



Si aici la stationar somnul a taiat circa 30 cm din leaderul mono de 1,2 m (de la firma Climax! material f slab sau vechi) si pe inca 10 cm de la ruptura in sus erau urme de rosaturi.



Nu am agatat decit o singura data montura de clonc, cind am ramas fara baterie si am incercat fara sonar sa dau: montura pina pe fundul apei si apoi ridicata. In rest, mi-s cu ochii in permanenta pe sonar.
Iar pozitia carligelor in gura somnului nu poate fi influentata de noi.
Si pe langa asta, mai exista un aspect, Eugen: firele subtiri se deterioreaza in timp mult mai repede decit cele groase.

Domnilor, cine doreste sa aiba siguranta in orice fel de situatie, si asta pe durata lunga, fara sa schimbe leaderul monturile la fiecare iesire, sa foloseasca leader multi de la 1 mm in sus. Cine are chef sa "inventeze din nou roata" si sa testeze, sa foloseasca fire mai subtiri decit firul principal! :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com