Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

101

vineri, 23. august 2013, 07:40

:) Se pare ca Informer a fost ceva mai rapid, dar ma bucur ca amandoi avem aceeasi interpretare a legii :)).
Braconierilor care sunteti voi braconieri cu pripoane si sforase :))
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

102

vineri, 23. august 2013, 07:43

Conform legii, pescuitul recreativ sportiv se face cu undita sau lanseta vezi OUG 23/2008 . Citez :
"Art. 23. – (1) Prin pescuit în scop recreativ/sportiv se înţelege pescuitul efectuat cu undiţa sau cu lanseta, în scop de agrement/performanţă, pe baza unui permis nominal eliberat de Agenţia Naţională pentru Pescuit şi Acvacultură."



Later Edit : Intre timp a postat si Attila ...

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

103

vineri, 23. august 2013, 08:45

Iacata Dan si Bogdan cat de simplu a fost sa se scoata textul de lege, dar trebuie neaparat sa-l invoce cineva ca sa produca efecte.
Acuma trebuie sa facem teoria "priponului".
Un fir la al carui capat se afla carlige ( unul sau mai multe ) destinate pescuitului, iar celalalt capat legat fix de un suport imobil ( priponit ) ce nu permite pestelui agatat sa-si foloseasca toate sansele pentru a scapa. Cam asa vad eu asta in teorie.
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

  • »bogdanbogdan« a fost blocat

Răspunsuri: 208

Membru din: 4. august 2013

Locație: giurgiu

  • Scrie un mesaj privat

104

vineri, 23. august 2013, 08:49

nu se mai vede padurea de copaci.
si daca intepi somnul cu mana, chiar daca firul e pe o lanseta? si daca-l scoti cu forta mainii nefolosind lanseta, nailonul fiind tras pe mulineta?

ar trebui vazut ce s-a urmarit prin legea asta. sa nu se dea cu 15 lansete, sa nu se prinda pestele cu plase sau curent, pe scurt sa nu faci RAVAGII.
faptul ca nu folosesti lanseta la sforas nu inseamna nimic. ai fix aceleasi sanse la pescuit, de fapt e chiar mai greu sa dai somnul mare afara cu sforasul decat cu lanseta.
iar daca nu e prevazut in lege sforasul, este ca pur si simplu s-a omis sau nu stia legiuitorul de metoda asta veche si traditionala. cati care fac legi au cu adevarat o imagine asupra obiectului la care muncesc? fel si fel de neaveniti ajung in posturi cheie politic si borasc legi ce n-au legatura cu realitatea.
totusi, pana si politia de frontiera si cei de la mediu sunt mai destepti ca cel ce a facut legea asta de cacao, dovada e ca toata lumea pescuieste cu sforas si nimeni nu spune ca e ilegal.

si apropos de ilegal... acum 24 de ani era ilegal sa nu fii comunist sau sa asculti europa libera. daca nu se incalcau niste legi acum ne scriam unii altora pe hartie ca in coreea. si fiti convinsi ca se gaseau si pe atunci unii sa arate cu degetul spre ceilalti strigand ca e ilegal ce fac. tot timpul se gasesc unii fani care sa aplaude orice, fara sa judece putin, putin de tot.
o lege se numeste ca e proasta atunci cand se gasesc unii s-o interpreteze dupa cum le bate lor mai bine la cerebel



PS. - vrei sa dai sanse pestelui cu adevarat?
-sa fie interzis pescuitul la stationar, sa se dea doar la sforas. si de pe mal, si din barca. e mult mai greu si trebuie sa fii artist sa-l dai afara, cu lanseta oricine poate.
-de asemenea eu as da liber la japca. daca iti convine sa scoti un peste dupa 2 ore de tras ca la sala de forta, atunci meriti sa-l mananci. si la japca se pescuieste si in spania, italia, -norvegia, noua zeelanda, etc. si oricum ai mult mai putine sanse decat la stationar. pescari musculosi si peste prins mai putin. men sana in corpore sano :ochi:
-liber doar la spinning. naluci, jeliboane, lingurite, muste, voblere, etc. sa muncesti sa prinzi ceva.


sa pescuiesti la stationar e foarte simplu. oricine stie sa prinda. daca vrei sa oferi sanse pestelui si sa fie o lupta cat mai dreapta trebuie doar sa gandesti putin si din punctul de vedere al pestelui, nu doar din punctul tau de vedere, a acelui ce vrea legea respectata chiar daca e proasta, fara sa judece mai adanc putin.



in rest totul e can-can, vorba lui cornel :rizi:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

105

vineri, 23. august 2013, 08:59

Sunt de acord cu o parte din ce scrie Bogdan insa nu sunt de acord cu nerespectarea legii.
Daca pleci pe panta asta, poti sa interpretezi orice lege ca fiind gresita din punctul tau de vedere, oricare ar fi ala si s-o incalci "justificat".
In cazul asta un stat nu mai e stat, e jungla. :)
Daca o lege ti se pare gresita n-ai decat sa militezi intr-un fel sau altul pentru schimbarea ei... si se presupune c-ar trebui sa existe asemenea metode intr-un stat democratic.
(n-as vrea sa incepem discutia cu ce se poate si ce nu se poate in Romania, prefer sa discut pe cazul general)
Cat despre pripon, exista specificata urmatoare definitie:
13. pripon - unealtă de pescuit cu cârlige, constând dintr-o frânghie de relon lungă (ana sau hriptină), de care sunt legate din loc în loc fire scurte (bride sau petile) prevăzute cu cârlige la capete;
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

  • »bogdanbogdan« a fost blocat

Răspunsuri: 208

Membru din: 4. august 2013

Locație: giurgiu

  • Scrie un mesaj privat

106

vineri, 23. august 2013, 09:13

oameni buni, din cum am vazut cum scrieti, cei mai multi sunteti destupati la creier, unii dintre voi chiar sunteti titrati... hai sa gandim putin.
priponul e exact cum zice cornel. eu cred ca pestele are mult mai multe sanse sa scape la pripon, tocmai ca e prins de un obiect fix, o piatra, un pom, ceva. pai de-aia s-a inventat lanseta, ca sa amortizeze bataia pestelui prins in carlig. de-aia poti sa-l scoti afara relativ usor. daca da un peste mai mare in pripon si se zbate putin are sanse mari sa scape, ca priponul e fix si nu amortizeaza nimic, pestele isi va rupe gura, exact ca atunci cand nu-l obosesti si vrei sa-l dai pe mal repede. va trai pana la adanci batraneti

cei ce fac legi sunt niste burtosi care ajung politic, nu se gandesc decat la cefele de porc de mai pe seara...
credeti ca au avut consultanti sau consilieri pe pescarii adevarati din romania? consultantii lor erau tot niste imbuibati cu burti si mustati si cu gandul la aceleasi cefe de porc....

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

107

vineri, 23. august 2013, 09:25

...... Mens Sana in Corpore Barosana ........
Bogdane esti incapatanat ca un ...... giurgiuvean :) . Nu te supara ca-ti zic ca nu o spun cu rautate. Totusi cred ca nu esti irecuperabil si sper sa nu-mi inseli asteptarile. De-asta faci niste afirmatii, care in conditiile date atrag de la sine si polemicile. Hai sa mai dezbatem un pic.

1. Japca, in tarile enumerate de tine, este permisa deoarece pestii tinta sunt considerati daunatori si trebuiesc exterminati. La noi in tara, dupa ce am ratificat acordul european cu privire la protectia animalelor s-a interzis pentru ca nu avem astfel de specii, iar metoda raneste grav, ba chiar letal "animalul".

2. "sforasul" tau nu este un pripon daca nu-l legi de barca spre exemplu, ci este o scula de pescuit care face parte din dotarea pescarului sportiv si de agrement precum si lanseta. Prin manuirea lui i se da sansa pestelui sa scape, la fel cum i se da si prin intermediul ansamblului lanseta-fir-mulineta, care pot ceda sau manui incorect. Este dpadv o lupta cat de cat corecta. Prin "sansa scaparii" acelui peste se presupune ca raportul de forte dintre pescar si peste a fost cat de cat egal, indiferent daca s-a vizat eliberarea lui sau sacrificarea pentru consum.

3. SFORASUL autentic, dupa cum ti-am mai spus atat eu cat si Eugen provine din zona Dobrogei, zona in care lipovenii isi duc traiul de pe vremea vechilor daci si este confectionat dintr-o sfoara lunga ( linie ), de-aici si denumirea, la care se adauga carligele sau carmacele prin intermediul unor riguri sau pletile ( dupa denumirea lor veche ). De-asta am tot insistat eu atat cu diferentierea denumirilor. Ca a migrat termenul?! De-aici au aparut si problemele sau neintelegerile. Tot de-aici au aparut si derivatele ca "vanatorul" trebuie sa-si adapteze continuu tehnica, dar atata timp cat nu sarim calul, nu incalcam legea si nici etica deontologica nu vom fi considerati braconieri si nici amendati. Ca o fac autoritatile, ecologistii in delta sau noi intre noi, pur si simplu, ca niste membrii ai unei comunitati ce-si creeaza propriile reguli de baza si functionare, e tot un drac.
Asta trebuie sa se inteleaga.
Nu te mai grabi sa dai cu piatra si nu te mai lasa nici asa usor influentat. Daca zici ca ai incercat si alta metoda de cloncanit zic eu ca mai exista si alte sperante :ochi: . :noroc:
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

108

vineri, 23. august 2013, 09:32

cei ce fac legi sunt niste burtosi care ajung politic, nu se gandesc decat la cefele de porc de mai pe seara...credeti ca au avut consultanti sau consilieri pe pescarii adevarati din romania? consultantii lor erau tot niste imbuibati cu burti si mustati si cu gandul la aceleasi cefe de porc....
Daca gandesti asa sunt curios cum ma vei cataloga si pe mine dupa ce ma vei cunoaste mai bine?! :doarecapu: Am vazut ca ai stricat-o si cu Eugen. De-asta nu-ti mai vorbeste.
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

109

vineri, 23. august 2013, 09:38

Legea este lege si indiferent ca ne place sau nu trebuie respectat, in caz contrar ... da la NOI e ca la nimeni , doar unii suporta consecintele, dar asta e alta poveste.
Pescuitul recreativ/sportiv se practica cu lanseta sau cu undita si atat. Se poate prinde peste cu "n" metode legale sau mai putin legale, DAR in categoria recreativ /sportiv intra doar cu lanseta sau undita maxim 4 bucati cu cate 2 carlige fiecare ...
Priponul pe la "noi in Ms" se leaga de crengile copacilor, de boscheti de pe malul apei (muresului)... are 2 variante una lestata si una plutitoare...chiar si de la distanta se vede cand intra un peste, misca tot copacul, nu de putine ori am vazut moace si stiuci sau salai moarte pe asemenea monturi, unele deja devorate de corbi sau "rozatoare", erau dimineti cand impreuna cu colegii am adunat peste o suta de monturi cu caiacele pe o portiune de 3-3.5km ... din pacate peste cateva zile apar iarasi ca ciupercile dupa ploaie...

  • »bogdanbogdan« a fost blocat

Răspunsuri: 208

Membru din: 4. august 2013

Locație: giurgiu

  • Scrie un mesaj privat

110

vineri, 23. august 2013, 09:44

cornele, burtos era si ludovic spiess si hemingway. cred ca stii prea bine la ce tip burtosi m-am referit. acum nu tr sa ne suparam ba ca suntem incapatanati ba ca avem burti. :rizi:
eugen isi vinde pe bani hobby-ul, intra pe aici ca sa agate clienti, ceea ce e de porc-mistret, dupa parerea mea. cand nu va mai scoate bani din pescuit, atunci POATE sa-l bag EU pe el in seama. pana atunci, adica niciodata, paguba-n ciuperci....

PS. ai o hiba in expunerea cu japca. in norvegia se da la japca la torsk, care nu e specie invadatoare. cum explici asta?

kzoli,
posibil sa se intample si asa cum spui. dar de cele mai multe ori, priponul este o unealta pe care o pui si pleci. nu o veghezi ca sa intepi cu mana. exceptiile nu inseamna reguli.
eu am prins salau de juma de kil pe care l-am vazut ca inghitise acul de tot. degeaba l-am eliberat ca ala nu a mai trait. se mai intampla...




cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

111

vineri, 23. august 2013, 10:00

In Norvegia se mai kill-aresc si balenele pentru o traditie inapoiata.
Sunt un burtos apolitic si-mi alint prietenii "Grasane" ca sa nu ma simt eu in inferioritate :zambet: . Dar s-ar putea, desi sunt adeptul lui Hemingway, sa intru in "targetul" tau de mai devreme :gandesc: .
Eugen nu intra aici sa faca bani. Eugen este un pescar cu state foarte vechi, fost proprietar de balta, forumist de cand au aparut forumurile de pescuit si vrea sa-si impartaseasca cunostintele si cu altii. Ca trebuiesc initiati, e destul de scump si daca tu o faci pe banii tai poate ca iti permiti mai mult decat noi. Daca nu o faci nici n-ai cum sa intelegi. Plus ca nu e omul care sa aiba nevoie de banii cuiva. Il cunosc personal de multi ani. Odata am ofensat si eu pe cineva, necunoscut de catre nimeni la vremea aia, in acelasi mod si am ajuns in final prin a-mi cere scuze. Sunt mai acid uneori si repezit ca nu-mi plac nici mie oamenii cu mai multe fete. Oricum, relatia cu respectivul este destul de distanta din cauza aia, cand ar putea sa fie normala si sa ne permita sa schimbam informatiile valoroase, pe viu si nu numai vorbe-n vantul cibernetic.
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

112

vineri, 23. august 2013, 10:05

Am si eu rugamintea sa nu mai faceti adaugiri la postarile peste care s-a trecut, atat de repede, ca pierdem coerenta ideilor.

Priponul aste acea "linie" care priponeste ceva. In special vacile si caii. De-acolo s-a imprumutat termenul. Daca priponesti pestele, cum vrei sa mai scape? Stiu si raspunsul ca intrebarea a fost adresata retoric. Nu vrei :zambet: .
Dar daca nu il poti scoate de ce sa-si rupa gura sau alte cele zbatandu-se in pripon? Este un peste salbatic nu un animal domestic si nu e invatat cu eliberatul ca sa stea cuminte priponit.
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

  • »bogdanbogdan« a fost blocat

Răspunsuri: 208

Membru din: 4. august 2013

Locație: giurgiu

  • Scrie un mesaj privat

113

vineri, 23. august 2013, 10:15

draga cornele, eu initiez destul de rar, si pe cine cred eu ca merita. am timp sa le mai vad si caracterul pana la initiere.
pe cand unele persoane de aici nu fac asa. daca platesc si merg la initiere, cum verifici tu pe urma ce fac eu cu cunostintele pe care tu mi le vinzi pe 400 de lei??? ca dau telefon si aranjam partida. doar nu face el teste de omenie celor care platesc. se bucura la banii primiti, aia e...
in fine, hai sa nu mai atingem subiectul asta please, fiecare isi are etica lui, o gestioneaza cum crede.

intr-adevar se mai killeresc si balene, dar ne place parfumul scump care e facut si cu glande de casalot...
tonul se trage in barca cu bura/cangea, dar ne place salata cu ton, mancam sanatos, suntem in tendinte...

e greu sa separi niste chestii. pana la urma noi stapanim natura si trebuie sa profitam de ea. dar cu masura.

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

114

vineri, 23. august 2013, 10:22

draga cornele, eu initiez destul de rar, si pe cine cred eu ca merita. am timp sa le mai vad si caracterul pana la initiere.
pe cand unele persoane de aici nu fac asa. daca platesc si merg la initiere, cum verifici tu pe urma ce fac eu cu cunostintele pe care tu mi le vinzi pe 400 de lei??? ca dau telefon si aranjam partida. doar nu face el teste de omenie celor care platesc. se bucura la banii primiti, aia e...
in fine, hai sa nu mai atingem subiectul asta please, fiecare isi are etica lui, o gestioneaza cum crede.

intr-adevar se mai killeresc si balene, dar ne place parfumul scump care e facut si cu glande de casalot...
tonul se trage in barca cu bura/cangea, dar ne place salata cu ton, mancam sanatos, suntem in tendinte...

e greu sa separi niste chestii. pana la urma noi stapanim natura si trebuie sa profitam de ea. dar cu masura.

Vei vedea mai tarziu Bogdane ca cu Eugen nu e asa si-l acuzi degeaba. El ii ia intr-o lotca unde mai sunt si el cu partenerul. Au motorul mic. Le pune la dispozitie monturi, echipament, momeli si nade etc. Toate astea costa. A fixat valoarea de 400 care cred ca este pe deplin justificata. Nu ia banii nimanui. Lasa-ti micile rautati deoparte, atat tu cat si el. Ma rog, el fiind mai cunoscut si le permite sub forma de gluma si nu de acuze. Totusi suntem pe un forum unde majoritatea suntem barbati si nu intr-un pension de domnisoare.
Despre Norvegieni stiu mai multe povesti ca ma gandesc sa emigrez acolo. Are nevastamea o prietena care a convins-o. Sper sa fie deasemenea o chestie de timp si nu numai un moft.
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

115

vineri, 23. august 2013, 10:25

Hai totusi sa ne reapropiem de subiectul topicului daca am dezamorsat speta ca am ajuns sa tinem monoloagele vaginului pe topicul asta.
Ieri mi-au ajuns si mie lucrurile de la Zoran dupa un prioripost de fix 10 zile. Problema la Bucuresti. In fine. Mi-am mai cumparat un scul de lana rosie :zambet: . Sa vad cum voi putea sa fac niste poze ca nu mai detin tehnica si apoi o sa vin cu "propunerile" mele spre dezbatere.
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

  • »bogdanbogdan« a fost blocat

Răspunsuri: 208

Membru din: 4. august 2013

Locație: giurgiu

  • Scrie un mesaj privat

116

vineri, 23. august 2013, 10:27

eu am stat o luna jumate la oslo. sa nu-ti fie frica de clima ca e mai buna ca la noi. verile mai racoroase si iernile mai blande.
iar pescuitul e misto de tot.
succes!

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

117

vineri, 23. august 2013, 10:29

Stiu. M-ar incanta la cata salmonida e pe-acolo si nici surfcastingul sau coastspinning-ul nu-mi displace "ca cum" am zis. Sunt pescar de conjunctura. Echipament adecvat sa am.
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

118

vineri, 23. august 2013, 11:26




-de asemenea eu as da liber la japca. daca iti convine sa scoti un peste dupa 2 ore de tras ca la sala de forta, atunci meriti sa-l mananci. si la japca se pescuieste si in spania, italia, -norvegia, noua zeelanda, etc. si oricum ai mult mai putine sanse decat la stationar. pescari musculosi si peste prins mai putin. men sana in corpore sano :ochi:


Am pescuit de mai multe ori in tarile mentionate mai sus, minus Noua Zeelanda, si te asigur ca nu se pescuieste la japca. Si ca japca nu e legala .

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

119

vineri, 23. august 2013, 11:28

Bogdan, de cind ai aparut pe acest forum, au aparut si discutii contradictorii, polemici si jigniri care nu sunt dorite aici. Te-ai "diaeriat" in 2 subiecte (pe care aproape le-ai distrus), si mai mult te-ai plins de ce nu-ti convine in viata asta care o duci si ai inceput sa acuzi si sa tragi la raspundere pe unul si pe altul, fara nici un drept! Parca o faci intentionat si cu rautate!

Daca doresti in continuare sa iei parte la discutii prietenesti pe acest forum, te rog mult sa lasi deoparte atitudinea cu care ai inceput sa te faci neplacut pe aici. Iar daca nu poti si iti sta asa in caracter, atunci mai bine lasa-te de orice discutie si ramai doar la citit.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • »bogdanbogdan« a fost blocat

Răspunsuri: 208

Membru din: 4. august 2013

Locație: giurgiu

  • Scrie un mesaj privat

120

vineri, 23. august 2013, 12:07

zoran,
1. jignirile nu le-am adus eu ci prietenul tau eugen. citeste de unde a inceput. si stii prea bine ca in trecut eugen a mai jignit useri. culmea e ca tu ai banat acei useri jigniti, doar ca ii raspundeau. ar ttrebui sa vezi de unde incep problemele.
2. faptul ca discutam in contradictoriu e foarte bine, polemica inseamna dialog constructiv, de-aia ai facut forum ca sa ne spunem parerile. nu am incalcat cu nimic regulamentul (mai putin faza cu locurile de pescuit, dar alea sunt oricum cunoscute de toata lumea). inteleg f bine regulamentul insa nu merge sa-mi trasezi linia dialogului ca nu suntem la partid. nu prea seamana a viziune occidentala asta, asa cum spui tu suna cam URSS-ist
3. m-am plans ca nu mai e peste pe dunare, si tu si toata lumea va plangeti la fel ca mine. daca voi puteti, eu nu am dreptul?
4. caracterul meu e asa: eu sunt sincer, nu jignesc primul niciodata, nu sunt suparacios, nu caut scandalul dar nu-l ocolesc.


catre eugen nici o vorba n-ai zis. lui de ce nu-i atragi atentia sa fie moderat in exprimare si in atitudine??? mai ales ca nu e prima data acum cu mine. crezi ca daca mai tolerezi de-astea nu se va afla pe celelalte forumuri cum procedezi tu?
punem pariu ca daca nu sunt jignit sau intepat, nu spun nimic de nimeni? ia uita-te in spate, vei vedea ca nu eu incep certurile.
ca nu esti de acord cum pescuiesc eu, aia e altceva, nu trebuie sa ma jignesti, sa ma facui incuiat, ca vorbesc in balarii, sau ca mi-a stat ceasul istoric. daca nu crezi, uita-te in spate

scuza-ma ca-ti spun zoran dar iti incalci exact conceptia si viziunea din pagina de prezentare. asta ca sa stii ca nu mi-e rusine sa spun in fata ce cred.


daca regula este sa fiu jignit si sa tac, sau sa-mi sugereze altul ce trebuie sa spun, atunci baneaza-ma.