Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • »bogdanbogdan« a fost blocat

Răspunsuri: 208

Membru din: 4. august 2013

Locație: giurgiu

  • Scrie un mesaj privat

61

marți, 20. august 2013, 01:23

:salut:
Pentru toti cei ce doresc sa inceapa cu pescuitul la clonc, m-am gandit sa deschid un subiect acuma, pina nu incepe sezonul, si sa-l analizam!
V-as ruga sa postati ca "sfaturi" ce folositi fiecare cu privire la:
1. Firul folosit
2. Leaderul folosit
3. Carlige/ancore folosite, dimensiuni
4. Plumbi

Va rog s aspecuficati daca e o montura pt rame sau peste viu, curent puternic sau apa statatoare. :noroc:

eu asa folosesc:sforasul: fir de 1 (am uitat cum ii spune, se gaseste la librarii), 50-70m, 2 carlige nu exagerat de mari unul sub si celalalt deasupra plumbului de 120-150g semiculisant in forma de lacrima sau cilindru, forfacele de 30-50 cm, pot fi din acelasi material ca sforasul sau din monofilament de 08 sau 1, distanta dintre plumb si ace in jur de 80cm.
sforasul se lasa sub barca doua brate jumate, adica intinzi mainile in cruce si distanta dintre palme e un brat. se mai regleaza adancimea in functie de apa, curent, substrat sau miscarea somnilor, dar in principiu merg pe 2 brate jumate. sforasul se tine matisat pe un pet de 0.5 sau pe ceva plutitor, in caz ca e mare somnul si nu poti sa-l tii, dai drumul cu totul in apa si urmaresti unde se duce sticla.

daca nu vrei sa dai la metoda sforasului, aceeasi montura se face si la lanseta. e de fapt montura clasica pt caras: carlig, plumb, carlig. marimea si distantele difer, dar e tot un drac.
e ieftina(5-6 lei), versatila (merge orice momeala aici) si extrem de eficienta. sute de pescari cloncanesc asa si prind.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

62

marți, 20. august 2013, 12:31

2 carlige nu exagerat de mari unul sub si celalalt deasupra plumbului

Sa inteleg ca pe linie sunt defapt 2 monturi diferite? :gandesc: la ce distanta sunt una de cealalta?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 147

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

63

marți, 20. august 2013, 15:35

eu asa folosesc:sforasul: fir de 1 (am uitat cum ii spune, se gaseste la librarii), 50-70m, 2 carlige nu exagerat de mari unul sub si celalalt deasupra plumbului de 120-150g semiculisant in forma de lacrima sau cilindru, forfacele de 30-50 cm, pot fi din acelasi material ca sforasul sau din monofilament de 08 sau 1, distanta dintre plumb si ace in jur de 80cm.
sforasul se lasa sub barca doua brate jumate, adica intinzi mainile in cruce si distanta dintre palme e un brat. se mai regleaza adancimea in functie de apa, curent, substrat sau miscarea somnilor, dar in principiu merg pe 2 brate jumate. sforasul se tine matisat pe un pet de 0.5 sau pe ceva plutitor, in caz ca e mare somnul si nu poti sa-l tii, dai drumul cu totul in apa si urmaresti unde se duce sticla.

Cred ca-i metoda f eficienta.Posibil sa-ti dea si 2 pesti odata.O s-o-ncerc cu proxima ocazie.
Ps Ma gindesc sa mai adaug 1 ac in plus-adica 3 in total(la caras eu asa pescuiam -cu 3 ace.
...cogito ergo sum.

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

64

marți, 20. august 2013, 16:14

Cred ca-i metoda f eficienta.Posibil sa-ti dea si 2 pesti odata.O s-o-ncerc cu proxima ocazie.
Ps Ma gindesc sa mai adaug 1 ac in plus-adica 3 in total(la caras eu asa pescuiam -cu 3 ace
Bravo junior!!! baga mare! cit mai multe :rizi: :rizi: :apl: Dumineca dupa pozele facute de Bruno lui Silure cu somnul, pe la pranz din malul sarbesc o barca cu doi sarbi recuperau strucul.

cred ca erau peste 100 de carlige :buaaaah: pina dupa jumatatea Dunari,asa ca junior 3 carlige 3 pesti vei ramine tot junior pacat ca nu ai fost cu mine in barca sa vezi acolo meserie :doarecapu:
la 5....6 cirlige sarbi mai aruncau in barca cite un somn in total vreo 20 de bucati. Baga tata !cu cat mai multe carlige cu atat mai multe succesuri :gandesc: :nunteleg: .
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Răspunsuri: 147

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

65

miercuri, 21. august 2013, 07:20

cu cat mai multe carlige cu atat mai multe succesuri

Nu mai stiu ce sa cred....S-o iau de buna?
Cat de statutul de junior ma complac la nivelul asta.
...cogito ergo sum.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

66

miercuri, 21. august 2013, 07:39

Nu mai stiu ce sa cred....S-o iau de buna?
In general Dan este o persoana foarte glumeata... :ochi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

67

miercuri, 21. august 2013, 08:11

Folosirea oricarei monturi care are mai mult de 2 ace, se pedepseste conform legii ca act de braconaj. Nu conteaza ca e vorba de caras sau somn. Asta cel putin teoretic, caci practiv am vazut multi "ciobani"care folosesc metoda "arici" la pescuitul ciprinidelor... si totodata n-am vazut cam demult un control la monturi...
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

68

miercuri, 21. august 2013, 10:42

Nu mai stiu ce sa cred....S-o iau de buna

In general Dan este o persoana foarte glumeata... :ochi: .
Folosirea oricarei monturi care are mai mult de 2 ace, se pedepseste conform legii ca act de braconaj.
Fiecare face cum crede :poate sa puna de la un carlig in sus(Fara numar) :buaaaah: cind am spus de 20 de pesti la 100 de cirlige desigur ca glumeam!! :rizi: :rizi:doar in privinta pestilor!! iar folosirea a mai mult de doua ace

pe un bat se pedepseste ca act de branconaj (si asta nu e o gluma) :doarecapu:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

69

miercuri, 21. august 2013, 11:36

Bai, sunteti de coma. Chiar aveam oarece pretentii de la voi, in special de la Dan care se tine de caterinci tot timpul. De cand pielea mea il intereseaza pe junior chestia nu 99999 carlige? Omul pescuiescte cu mine in barca si este colegul meu atat la barca cat si la motor. OMUL, CAM TOT CE STIE, STIE DE LA MINE. Cred ca idivitul asta din Giurgiu v-a facut sa nu mai stiti cine sunteti si ce vreti de fapt.
Juniorul a incercat sa faca o glumita raportat la montura super meseriasa prezentata de un oarecare coleg de aici de pe forum care prinde mai mult din 2 in 2 asta daca-i surade sansa :rizi: Este simplu sa dai vina pe braconajul salbatic, mai greu este sa arunci o privire in ograda proprie si sa vezi care nu cumva sa gresesti ... la stilul mostenit din vremea lui Mircica al mai nascut devreme. Cum puii mei mai poate cineva, in secoloul 21 sa pescuiasca la clonc cu 2 carlige si intre ele sa fie plumbul "semiculisant", la o adancime de 2,5 brate (chestia cu X-ul) si folosind in sonar care seamana mai mult cu un ceas solar din vremea faraonilor? :rizi:
Drept este ca pe vremea faraonilor nu exista librarie de unde sa se poata cumapra "sforas" dar, poate nu stim noi, aia erau mai emancipati decat vrem noi sa credem... :rizi:

P.S. Va rog sa nu mai radeti de mostenirea istorica a "poporului" roman :rizi:, ci va rog insistent sa invatati si sa luati aminte... :rizi:

  • »bogdanbogdan« a fost blocat

Răspunsuri: 208

Membru din: 4. august 2013

Locație: giurgiu

  • Scrie un mesaj privat

70

miercuri, 21. august 2013, 12:48

sunt convins ca ai salariu mare, la ce limbaj si atitudine eu te dadeam afara de cum intrai pe usa.
la ce salariu mare ai de ce nu pui jumate-jumate cu cine te duci??? asa fac oamenii cinstiti. de fapt matale te dai ca esti mare ghid (am auzit ca bati cloncul pe vant si pe valuri, numai incepatoruii fac asta si se mira ca nu prind :rizi: :rizi: :rizi: ), dar de fapt te invarti sa-ti plateasca altul partida de pescuit. pai de-aia te lauzi ca arzi benzina multa? benzina altora!!!


ps am avut sonar humminbird 798ci combo, 1000euro nu e putin pe un sonar, dar l-am dat ca era prea compex pt dunare, gps, functii netrebuincioase. . asa ca cu humminbird 500si ceva ce ai mata nu-mi spui nimic. dar barca e scumpa, daca ai nevoie de lamuriri financiare. englezeasca, fibra, motor de 60 de cai, etc., ca vad ca razi de oamenii saraci.
pps. sa stii si matale, ca exact cu 2 ace si montura de care am zis se da la clonc. habar n-ai de pescuit la clonc daca te miri ca se da asa. de unde sa stii matale, de pe youtube....
adica toti pescarii din romania (verifica si celelalte forumuri de pescuit) dau exact asa la clonc, numai mata zici ca nu e bine. pai normal ca nu e bine, altfel n-ai mai avea motiv sa vinzi monturile minune cu care se prind somni de 100 de kile, dar la care nu merge aparatul foto... :rizi:

treaba mata ce faci cu bisnisul tau, fa pe ghidul, invata oamenii cum sa pescuiasca precum matale, dar nu te mai lua de noi care stim sa pescuim. ce, vrei sa te pui in valoare jignind pe altii? crezi ca daca spun cum pescuiesc eu si cei mai multi pescari la clonc din romania, o sa ramai fara clienti? sati linistit ca eu daca iau in barca un coleg de forum, nu-i zic sa puna 400 de lei ca sa-l invat, il invat pe degeaba ca eu am o meserie deja, tehnicile de pescuit sunt hobby.
gasesti mata destui lenesi care sa cumpere monturi complicate de 30 de lei, cand o montura ti-o faci singur cu 7, cea mai simpla si cea mai prinzatoare. ca la dunare e simplitatea, ar fi trebuit sa stii asta.
la dunare dai cu monturi simple si eficiente, nu cu monturi ca pe balta, ca nu esti pe balta. o sa mai treaca timpul si o sa inveti.
si nu te mai lauda ca esti bogat ca e de cel mai prost gust posibil, e stilul manelistic asta
tine-te de cuvant si nu te mai bafga in sema cu mine, ai promis...tine-te.



eu sa primesc sfaturi de la mata cum se da la peste si la clonc??? doamne-fereste, vreau sa am un viitor, nici chiar asa.... :ciao:


informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

71

miercuri, 21. august 2013, 12:57

Va rog in mod insistent sa revenim la subiect: "Montura pt. clonc".
Daca doriti sa va certati si/sau sa va jigniti, va rog sa o faceti pe privat pentru ca va priveste doar pe voi.
Nu as vrea sa ajung sa sterg mesajele "agresive" dar o voi face daca n-am incotro... si nu ca sa "fac pe nebunul" ci pentru ca asta-i una din atributiile care mi s-au dat pe acest forum. :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

72

miercuri, 21. august 2013, 13:06

Bai, sunteti de coma. Chiar aveam oarece pretentii de la voi, in special de la Dan care se tine de caterinci tot timpul
Eugene !Intre a face caterinca si a te certa ,eu intodeauna o sa aleg prima varianta!!! :rizi: :bucuros2:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

  • »bogdanbogdan« a fost blocat

Răspunsuri: 208

Membru din: 4. august 2013

Locație: giurgiu

  • Scrie un mesaj privat

73

miercuri, 21. august 2013, 13:29

2 carlige nu exagerat de mari unul sub si celalalt deasupra plumbului

Sa inteleg ca pe linie sunt defapt 2 monturi diferite? :gandesc: la ce distanta sunt una de cealalta?
nu sunt 2 monturi diferite. exact montura ca de carars dar mai mare. nu se pun mai mult de 2 carlige ca sa piarda mai putin in caz de agatatura.
dar totusi, nu e indicat doar cu un carlig, e mai bine sa prezinti doua momeli si te orientezi pe urma pe ce trage.
daca n-ai dat niciodata cu sforas, ia si incearca, este metoda cea mai folosita la clonc. doar nu de prosti mai toti pescarii o folosesc. si oricum, n-ai nimic de pierdut :ochi:

Răspunsuri: 170

Membru din: 12. iulie 2012

Locație: Clisura Dunarii

Profesia: Pescar

  • Scrie un mesaj privat

74

miercuri, 21. august 2013, 20:01

in MH si acum 25de ani cand am pescuit pt prima data la clonc, tot cu un singur carlig, si plumb acoperit de mot rosu se pescuia...de metoda asta cu doua carlige cu plumbul la mijloc nu am auzit inca.
http://www.smartfishing.info

"It's nice to be important, but it's more important to be nice"

75

miercuri, 21. august 2013, 20:11

tot cu un singur carlig, si plumb acoperit de mot rosu se pescuia

De-acolo si zicala....aia de la MH sunt mai cu mot :ochi:
:noroc:

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

76

joi, 22. august 2013, 11:15

:rizi: :rizi: :rizi: :rizi: :rizi:
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

  • »bogdanbogdan« a fost blocat

Răspunsuri: 208

Membru din: 4. august 2013

Locație: giurgiu

  • Scrie un mesaj privat

77

joi, 22. august 2013, 11:49

in MH si acum 25de ani cand am pescuit pt prima data la clonc, tot cu un singur carlig, si plumb acoperit de mot rosu se pescuia...de metoda asta cu doua carlige cu plumbul la mijloc nu am auzit inca.
pt ce se pune mot rosu la plumb? si de ce rosu? somnul nu se bazeaza pe vaz la vanatoare, are alte simturi pe care se bazeaza...
si sa presupunem ca motul ar creea ceva vibratii (ceea ce nu cred), pt ce se pune pe plumb? ca doar nu-l prinzi cu plumbul. pt camuflaj? tot nu se justifica deoarece ar trebui o culoare mai terna. :nunteleg:
poate ma lamuresti... :prieteni:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

78

joi, 22. august 2013, 12:05

pt ce se pune mot rosu la plumb? si de ce rosu? somnul nu se bazeaza pe vaz la vanatoare, are alte simturi pe care se bazeaza...
si sa presupunem ca motul ar creea ceva vibratii (ceea ce nu cred), pt ce se pune pe plumb? ca doar nu-l prinzi cu plumbul. pt camuflaj? tot nu se justifica deoarece ar trebui o culoare mai terna.
poate ma lamuresti...
Nici eu nu cred ca somnul vede prea bine, cu atat mai putin culorile... poate ca distinge contrastele dar rosu nu-i culoarea cea mai idicata pt. asta, cu atat mai mult cu cat este absorbita la adancimea cea mai mica.
Insa alti pescari dau importanta mare culorilor (si) la pescuitul somnului si poate de aici alegerea.
Exista deasemenea parerea ca somnul s-ar speria la contactul fizic cu metalul si de aici cred ca provine acoperirea/vopsirea plumbului. N-am nici o parere referitor la asta, cel putin momentan.
Si daca-i mot de lana si nu se agata somnul in carlig, poate i se agata motzu` intre dinti... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

79

joi, 22. august 2013, 12:24

in MH si acum 25de ani cand am pescuit pt prima data la clonc, tot cu un singur carlig, si plumb acoperit de mot rosu se pescuia...de metoda asta cu doua carlige cu plumbul la mijloc nu am auzit inca.
pt ce se pune mot rosu la plumb? si de ce rosu? somnul nu se bazeaza pe vaz la vanatoare, are alte simturi pe care se bazeaza...
si sa presupunem ca motul ar creea ceva vibratii (ceea ce nu cred), pt ce se pune pe plumb? ca doar nu-l prinzi cu plumbul. pt camuflaj? tot nu se justifica deoarece ar trebui o culoare mai terna.:nunteleg:
poate ma lamuresti...:prieteni:

De ce ar trebui o culoare mai terna atunci, daca nu se bazeaza pe vaz? Din ce stiu eu nu vede prea bine, dar asta nu inseamna ca nu vede deloc.
Ideea cu sforasul nu se pune doar prin prizma braconajului ci si datorita riscurilor de agatare, caz in care se "potcoveste" pe substrat sau in structuri, dar mai important pentru a nu exista riscul de a se agata carligul liber de barca sau de mana omului, in momentul manevrarii / scoaterii din apa.
Bineinteles daca ii dai cu toporul in cap sau ii pui gafa sub barba poate ca nu se mai pune problema asa.
De-asta majoritatea dintre noi alegem sa confectionam monturile cat mai "zorzonat".
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

80

joi, 22. august 2013, 12:35

Am vazut unele monturi de clonc unde "motul" era inlocuit cu o "garoafa din plastic" ) bineinteles rosu si era "productiv".
Nu stiu cum e cu vederea somnului insa in mod sigur, cel putin la pescuitul cu naluci artificiale pe anumite culori sunt mult mai multe atacuri decat pe altele, degeaba este acelasi vobler ... uneori culoarea conteaza foarte mult !!!