Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

1

joi, 21. februarie 2013, 12:21

Porta Bote

Vad ca nu exista un subiect dedicat pentru asa ceva chiar daca s-a mai adus in discutie prin alte topicuri.

Vreau sa cer parerea celor care utilizeaza Port Bote in ceea ce priveste barcile astea.

Ma mananca mult de tot achizitionarea unei barci in viitorul nu tocmai apropiat asa ca am suficient timp sa ma informez. As prefera o barca rigida de vreo 5 metri cu motor de 20-25 de cai si alte gadeget-uri dar avand in vedere ca respectiva chestie ar atrage dupa ea o gramada de cheltuieli ulterioare trebuie sa ma abtin si sa ma uit dupa ceva:
- cat mai portabila cu putinta
- sa stea bine pe apa
- sa pot sa prind ceva viteza in cazul in care vreau sa ajung intr-un loc aflat la 5km distanta
- sa fie cat mai stabila
- 2 pescari sa pescuiasca linistit din ea, preferabil inclusiv din picioare
- sa nu imi rupa spatele la transport si sa o pot pune pe apa aproape in orice loc
- cat mai sigura cu putinta

Datorita celor scrise mai sus printre optiuni ar fi ceva gonflabila si mai nou a intrat o Portabote dar nu stiu prea multe despre ele mai ales ca pana acum nu m-a interesat prea mult pescuitul din barca. Pe un portabote de exemplu de 3,85 pot monta un motor de 10 cp? Cum sta pe apa? e stabila? Cum se comporta la viteza ceva mai mare? Cat de rezistenta este la frecari de pietre, eventuale trunchiuri venite pe apa?

Merci anticipat tuturor pentru raspunsuri. :noroc:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

2

joi, 21. februarie 2013, 12:43

Pai am scris dincolo despre porta bote de mi-am tocit degetele. Vrei sa incep si aici ? :rizi:

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

3

joi, 21. februarie 2013, 15:57

Eu am o 10ft. E a doua. Pe prima am luat-o in 1991, am pierdut-o pe autostrada la 130km/h, am cules-o si am pescuit cu ea. Din fericire nu era numeni la ora aia pe autostrada. Barca a avut numai niste zgarieturi. Prin anii 2000 au schimbat modelul. Noua forma accepta motoare mai puternice ca inainte. Primele modele de porta bote nu acceptau motoare mai mari de 2,5 cp.

Uite aici caracteristicile noilor modele :

Portabote

Sunt barci din care poti sa pescuiesti in piciore, sa le montezi oriunde, fara intretinere, se pot pastra tot anul afara, se pot trage pe cuie, cioburi, singurele consecinte fiind zgarieturile. Coca e garantata 10 ani.

Vreau sa spun ca barca din 1991 va naviga din nou anul asta. :ciao:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

4

marți, 26. februarie 2013, 12:29

Merci fain Tudor pentru lamuriri. Sunt foarte indecis atat in privinta achizitionarii unei barci cat si a tipului de barca dupa cum stii. Inca mai stau si studiez ce se gaseste pe piata in privinta barcilor dar incerc sa imi pun putina ordine si in minte ... adica, sigur vreau barca sau nu? :rizi:

Cum se comporta un porta bote pe un rau mai mare, cat este de stabila, cat de stabila este pentru un pescuit din picioare? Sta bine pe curenti? Nu ma pricep ce greutati au motoarele dar se poate monta si un 10cp de exemplu pe ea? (inclin spre cele de 3,27 sau 3,85) ... montand un 10cp pe ea te poti deplasa sa zic asa inclusiv 5-10km fara sa faci o vesnicie?
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

5

marți, 26. februarie 2013, 21:42

Poti pescui in piciore pe orice tip de rau. Motoarele nu trebuie sa depaseasca greutatea scrisa pe tabel. Adica la 10' sau 12'-25 kg. Asta inseamna 6 cai la Tohatsu, Mercury/Mariner sau Suzuki. Poate si altele.
Te duci 5-10 kilometri fara probleme chiar si cu 2 cai. Mai poti face o chestia pe care n-o poti face cu alte barci.
Cu doua masini, lasi una in locul in care ajungi. Te duci cu cealalta si barca 30km in amonte. O lasi acolo, pui barca la apa. Cobori pana la prima masina, pui barca pe acoperis si te duci la masina din amonte.
Fac asta 3 saptamani pe an pe rau salbatic, ne-navigabil, e genial. :ciao:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

6

marți, 26. februarie 2013, 22:10

Mai poti face o chestia pe care n-o poti face cu alte barci.
Cu doua masini, lasi una in locul in care ajungi. Te duci cu cealalta si barca 30km in amonte. O lasi acolo, pui barca la apa. Cobori pana la prima masina, pui barca pe acoperis si te duci la masina din amonte.
Fac asta 3 saptamani pe an pe rau salbatic, ne-navigabil, e genial.
Asa facem si noi pe Mures sau Timis... dar cu barci pneumatice. :ochi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

7

miercuri, 27. februarie 2013, 08:00

Desigur, merge si cu pneumatica.
La pneumatica insa trebuie multa vreme la demontare. Greu sa scoti tot aerul din ea, greu de pliat ca la carte ca sa intre in sac, trebuie stearsa sa nu ramana umiditate etc...
Cu porta bote esti plecat la doar 10 minute dupa ce ai ajuns la mal.

8

miercuri, 27. februarie 2013, 21:13

...Cu porta bote esti plecat la doar 10 minute dupa ce ai ajuns la mal.

exact atat imi ia si mie sa bag barca in masina si sa demarez
e drept ca merg cu duba la pescuit :bucuros2: :rizi:

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

9

miercuri, 27. februarie 2013, 21:29

pff ce imi place mie porta bote asta.....

Răspunsuri: 143

Membru din: 16. aprilie 2012

Locație: Sibiu

  • Scrie un mesaj privat

10

miercuri, 27. februarie 2013, 21:32

gonflabila de 3 m sus pe masina si acasa . nu pierd vremea cu umflat dezumflat . acasa dau barca jos o pun la umbra si gata

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

11

miercuri, 27. februarie 2013, 22:04

Si ai pastrat-o 20 de ani afara ? :ciao:

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

12

miercuri, 27. februarie 2013, 22:07

adiwolf, exita niste bare care se agata de acoperisul masinii. Poate fi si masina foarte mica. Eu nu am duba, camion etc... :salut:

Răspunsuri: 143

Membru din: 16. aprilie 2012

Locație: Sibiu

  • Scrie un mesaj privat

13

miercuri, 27. februarie 2013, 23:05

Si ai pastrat-o 20 de ani afara ? :ciao:
:salut:



banuiesc ca la mine te referi :zambet: nici vorba , una o am de 4 ani si a doua de 1 an , nu aveam cum . nici nu rezista 20 de ani ca se coace si bubuie singura . daca o,, gonflica " ma tine 5 ani eu sunt super multumit . in 20 ani cumpar 5 ,, gonflici " cu mai putin de o portabote . dar nu asta era ideea si nici nu are rost sa comparam PVC cu ALU . doream sa arat ca si cu ,, gonflica " plec in 10 minute si e usor transportabila ( 100/150 KM ca nu as pleca cu ia umflata pe porbagaj 1000KM ) :ciao:

14

miercuri, 27. februarie 2013, 23:16

adiwolf, exita niste bare care se agata de acoperisul masinii. Poate fi si masina foarte mica. Eu nu am duba, camion etc... :salut:


stiu Tudore, am la cealalta masina.
dar prefer duba si din alte considerente - garda mare la sol, vizibilitate buna pe sosele, iar inauntru.........sufragerie de campanie :zambet: :ochi:

p.s. maine as cumpara Porta Bote, daca as putea sau mai bine zis daca mi'as putea permite :necajit:

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

15

miercuri, 27. februarie 2013, 23:32

Nici tu nu ai somn adi la orele astea.... porta bote e extraordinara!!

16

joi, 28. februarie 2013, 00:47

este prea devreme :zid:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

17

joi, 28. februarie 2013, 09:57

Merci la toti pentru raspunsuri … inca sunt foarte indecis dar in urma celor citite si luand in calcul timpul putin pe care il am pentru iesiri, balanta inclina tot mai mult in favoarea unei chestii gen bass-boat cu un motor de vreo 25cp (peste 25cp voi avea nevoie de permis de navigatie pe aici) cu care sa pot iesi linistit pe Po aproape indiferent de conditii. Ceva de genul asta:



mi se pare mai mult decat OK si avand in vedere ca pescuiesc exclusiv la spinning fundul plat si ridicat peste nivelul apei va fi bine-venit.

Nu e urgenta achizitionarea (sunt alte prioritati), motiv pentru care inca mai am timp suficient de gandire.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

18

joi, 28. februarie 2013, 10:21

Nu s-ar putea spune ca nu-i o mare diferenta intre o Porta Bote sau o gonflabila si barca din imagine... sa ridice mana cine n-ar vrea-o pe ultima. :rizi:
Apai Anem, s-o cumperi si s-o folosesti sanatos! :bravo:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

19

joi, 28. februarie 2013, 10:29

Eu n-as vrea-o pe ultima. JUR.
O portabote m-ar multumi in 90% din cazurile in care am nevoie de barca, acei 10% reprezentand acele iesiri pe Dunare cand o portabote poate n-ar face fata cu brio, caz in care evident ca ar fi mai buna barca 2. In rest, eu i-as vedea numai dezavantaje barcii 2, raportat la conditiile in care pescuiesc eu (lacuri de munte, lacuri de ses, unde nu ai locuri speciale de bagat barca la apa, si nici cu motoare termice n-ai voie).

Anem...eu zic sa nu renunti la ideea cu portabote. E mai usor de transportat, de pus pe apa si mult mai ieftina...
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

20

joi, 28. februarie 2013, 10:34

Anem pana te deciZi cred ca ajungi la velier ca vad ca faci pasi mari

Subiecte asemănătoare