Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

21

joi, 28. februarie 2013, 11:00

Intr-adevar Attila, pentru stilul tau de pescuit e mai OK o portabote dar avand in vedere conditiile in care pescuiesc eu atunci mai degraba as prefera o barca stabila, mai comoda si mai mare din care sa poata pescui linistit 2 persoane fara a se sicana.

Sa iau pe rand cum m-am gandit:

1. Gonflabila.
Pescuiesc in zone mai ferite, mai ascunse si mai greu de ajuns in care daca am de carat atatea kilograme cand voi ajunge sa pescuiesc voi fi frant de oboseala. Pe langa asta stau si ma gandesc ca mi-ar lua minim 40-50 de minute pana sa o pun la apa. Daca as alege sa o pun la apa intr-un loc mai comod atunci mi-ar lua mult timp sa ajung pana unde as vrea cu ea avand in vedere limitarile pe care le-as avea in ceea ce priveste puterea motorului. Un alt dezavantaj ar fi spatiul mic din ea unde nu ai putea sa te desfasori cum trebuie si in doi ar fi o oarecare nebunie, deci daca as iesi la un peste cu barca prietena mea nu stiu cat de dornica ar fi sa vina. Alt dezavantaj ar fi ca daca gasesc Po-ul umflat nu voi putea iesi cu ea din cauza multimii de “chestii” ce ar veni pe apa. Avantaje clare in ceea ce priveste “portabilitatea” si pretul ... cred ca nu as sari de 2000 de euro pentru barca si motor.

2. Portabote.
Cam aceeasi poveste ca si gonflabila in ceea ce priveste portabilitatea cu precizarea ca pe asta as pune-o la apa mai rapid. Asta ar avea avantajul ca ar fi mai sigura pe un rau umflat unde daca m-ar lovi vreo creanga nu ar produce aceleasi rezultate ca asupra unei gonflabile. Cu spatiul nu as putea spune ca as sta prea bine plus ca nu stiu cum ar pescui din ea doi pescari in picioare. Dezavantajul major al unei portabote ar fi pretul mare pe care il au la care daca adaug banii pe care i-as plati pentru montatul unui portbagaj pe masina (momentan nu are) plus un motor as sari linistiti de vreo 3200 de euro.

3. Bass Boat
E spatioasa, te poti avanta inclusiv pe un Po “nervos” fara sa paralizei tot in cazul in care prinzi vreun trunchi ce vine pe apa. E foarte comoda pentru pescuit la spinning. Mai nasol cu “portabilitatea” pentru ca ar exista doua variante ... prima (care pica din start) ar fi caratul barci la fiecare iesire iar a doua ar fi lasatul intr-un camp dintr-asta special de barci unde contra unei sume anuale o poti lasa avand toate cele necesare acolo. Alt avantaj ar fi viteza si independenta pe care as avea-o odata pusa pe apa. Din punct de vedere al pretului as putea spune ca nu e un capat de lume pentru ca am gasit barci la mana a doua care te ajung undeva pana in maxim 5000 de euro dar trebuie pomenit ce cumperi de banii aia, adica am vazut pe mai multe forumuri ca pe langa barca ai in pret si un motor de 25 cp, un motor electric pentru a te pozitiona fara sa sperii toti pestii, unele mai au si sonar si cam toate se vand cu tot cu “caruciorul” al carui denumire imi scapa acum. Adaugand banii cheltuiti pe montatul unui “carlig” la masina nu as sari sub nici o forma de 5500 cu toate ca sunt convins ca pot gasi oferte sa iau o barca si sub 4000 (am vazut destule) mai ales daca as mai “mobiliza” vreo 2 prieteni de aici care cunosc “lumea buna” a spinning-ului italian si care isi schimba barcile destul de des.

Deci, punand in balanta toate astea la care as putea adauga si perioada de timp pana cand s-ar deteriora, balanta inclina clar in avantajul unei barci de genul bass-boat.

Stiu ca pentru Romania mi-ar trebui permis de navigatie pentru motorul ala dar momentan locuim aici iar daca ne vom intoarce atunci ori imi dau acolo pentru permis ori il iau aici, mult mai usor decat in Romania.

In mare cam astea sunt gandurile ... dar dupa cum spuneam, momentan sunt alte prioritati si in cel mai bun caz barca va veni doar prin toamna ... asta in cazul in care totul merge OK, deci nu e nici o graba.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

22

joi, 28. februarie 2013, 11:18

1. Gonflabila.
Pescuiesc in zone mai ferite, mai ascunse si mai greu de ajuns in care daca am de carat atatea kilograme cand voi ajunge sa pescuiesc voi fi frant de oboseala. Pe langa asta stau si ma gandesc ca mi-ar lua minim 40-50 de minute pana sa o pun la apa. Daca as alege sa o pun la apa intr-un loc mai comod atunci mi-ar lua mult timp sa ajung pana unde as vrea cu ea avand in vedere limitarile pe care le-as avea in ceea ce priveste puterea motorului. Un alt dezavantaj ar fi spatiul mic din ea unde nu ai putea sa te desfasori cum trebuie si in doi ar fi o oarecare nebunie, deci daca as iesi la un peste cu barca prietena mea nu stiu cat de dornica ar fi sa vina. Alt dezavantaj ar fi ca daca gasesc Po-ul umflat nu voi putea iesi cu ea din cauza multimii de “chestii” ce ar veni pe apa. Avantaje clare in ceea ce priveste “portabilitatea” si pretul ... cred ca nu as sari de 2000 de euro pentru barca si motor.


In drum spre locul dorit, la care ai acces acuma doar de pe mal, sunt convins ca vei descoperi si alte multe locuri interesante, mai aproape de masina. Iar cu un motor de 8 cp, mergi destul de rapid cu o conflabila usoara.
Cit despre prietena in barca conflabila...incearca, poate nu-i chiar asa tragic de cum crezi :nunteleg:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

23

joi, 28. februarie 2013, 11:26

1. Gonflabila.
Pescuiesc in zone mai ferite, mai ascunse si mai greu de ajuns in care daca am de carat atatea kilograme cand voi ajunge sa pescuiesc voi fi frant de oboseala. Pe langa asta stau si ma gandesc ca mi-ar lua minim 40-50 de minute pana sa o pun la apa. Daca as alege sa o pun la apa intr-un loc mai comod atunci mi-ar lua mult timp sa ajung pana unde as vrea cu ea avand in vedere limitarile pe care le-as avea in ceea ce priveste puterea motorului. Un alt dezavantaj ar fi spatiul mic din ea unde nu ai putea sa te desfasori cum trebuie si in doi ar fi o oarecare nebunie, deci daca as iesi la un peste cu barca prietena mea nu stiu cat de dornica ar fi sa vina. Alt dezavantaj ar fi ca daca gasesc Po-ul umflat nu voi putea iesi cu ea din cauza multimii de “chestii” ce ar veni pe apa. Avantaje clare in ceea ce priveste “portabilitatea” si pretul ... cred ca nu as sari de 2000 de euro pentru barca si motor.


In drum spre locul dorit, la care ai acces acuma doar de pe mal, sunt convins ca vei descoperi si alte multe locuri interesante, mai aproape de masina. Iar cu un motor de 8 cp, mergi destul de rapid cu o conflabila usoara.
Cit despre prietena in barca conflabila...incearca, poate nu-i chiar asa tragic de cum crezi :nunteleg:
As mai completa prin a spune ca nu orice lemn care se loveste de barca pneumatica are asa un efect catastrofal, e totusi barca pneumatica mai "profi", nu d-aia de colac din super market. :)
Da, daca mergi cu motorul in viteza mare si dai peste un bustean, atunci i-adevarat.

Cat priveste locul, intr-o barca de 3,1m cu podina rigida pot pescui 2 spinningari fara probleme. Iar daca un ocupant nu pescuieste (si eu mai merg cu prietena), cu atat mai bine.

Daca as sta mai aproape de Dunare, ca exemplu, fara nici un dubiu mi-as lua o barca asa ca aia din imaginea ta si tot asa as tine-o, intr-un loc amenajat in acest scop, contra unei taxe.
In plus, mi-as mai lua una gonflabila mai ieftina pentru locuri de genul celor la care se refera attila, ca sa nu "ma car" cu ditamai vaporul. :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

24

joi, 28. februarie 2013, 11:53

[.....]
In plus, mi-as mai lua una gonflabila mai ieftina pentru locuri de genul celor la care se refera attila, ca sa nu "ma car" cu ditamai vaporul. :)


si asta e o varianta mai ales ca majoritatea barcilor pe care le-am vazut se vand cu tot cu motor electric ... deci motorul de acolo se poate folosi la nevoie si pe o gonflabila ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

25

joi, 28. februarie 2013, 11:59

anem

1. gonflabila - sare din schema ... sunt de acord cu tine. Avantaje si la gonflabila, dar sub avantajele portabote-lui...
2. portabote - ai facut calculele ca si pret pentru ea...la valori de Noua. Daca ar fi sa o gandesti tot ca si second hand, in 2000 de euro ai barca+motor+suportul de portbagaj (cam 300 euro, de la Thule, care e firma de portbagaje).
3. bass-boat - daca o scoti sub 5000 de euro, echipata complet e deja altceva. Mai conteaza cat te costa si depozitarea. Ca intervine si peridocul in ecuatie, si montarea unui carlig la masina...alte impozite, alte taxe, alte "distractii :) e altceva....

Ai dreptate, pentru a exploata cum trebuie un rau ca si PO, the bigger-the better se aplica :). Dar ca si all-around-er...tot pe portabote as merge :D
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

26

joi, 28. februarie 2013, 12:24


2. portabote - ai facut calculele ca si pret pentru ea...la valori de Noua. Daca ar fi sa o gandesti tot ca si second hand, in 2000 de euro ai barca+motor+suportul de portbagaj (cam 300 euro, de la Thule, care e firma de portbagaje).


Attila, chiar m-am uitat si dupa ceva portabote la mana a doua dar nu stiu din ce cauza am vazut ca se gasesc exagerat de putine iar ca si pret nu am gasit absolut nimic prin Italia care sa fie sub 1700 de euro (minim aia de 3,27 as vrea-o). Deci 1700 plus un motor plus montatul portbagajului as ajunge ca nimic la 3200 de euro. Daca as pune pretul uneia noi as sari linistit de suma asta.


3. bass-boat - daca o scoti sub 5000 de euro, echipata complet e deja altceva. Mai conteaza cat te costa si depozitarea. Ca intervine si peridocul in ecuatie, si montarea unui carlig la masina...alte impozite, alte taxe, alte "distractii :) e altceva....


Am vazut inclusiv la 4000 de euro cu tot cu peridoc, motor electric si termic, sonar plus toate acareturile (ancora, colac de salvare etc) ... deci efectiv gata de iesit la pescuit. Bassboat-urile sunt mai usor de gasit pe aici pentru ca multi sunt inebuniti sa pescuiasca bass pe lacuri mari si permitandu-si isi schimba des barcile iar pe cele vechi le dau la un pret accesibil. Depozitarea ar fi undeva in jur de 400-500 de euro pe an daca vreau un loc unde sa las barca la apa pe sistemul ala gen macara iar doar pentru depozitare si eventual lasat la apa pe ceva rampa sunt convins ca ar fi mai putin. Nu stiu nimic de impozite sau taxe, din cate am inteles nu trebuie sa platesti nimic la ambarcatiuni care nu depasesc nu stiu ce lungime cu motoare sub 25 de cp ... cred ca trebuie sa platesc ceva pentru peridoc dar nu sunt tocmai convins de treaba asta atata timp cat il voi folosi doar pe o distanta de 100 de metri, de la locul de parcare si pana pe malul apei.

Cum ziceam, nu e nici o graba pentru ca momentan sunt alte prioritati si deci am timp sa mai intreb pe aici pe cei care poseda asa ceva pentru mai multe informatii in toate privintele.

Ai dreptate, pentru a exploata cum trebuie un rau ca si PO, the bigger-the better se aplica :). Dar ca si all-around-er...tot pe portabote as merge :D


Cam asa zic si eu ... una este sa fac 10km in cateva minute iar alta e sa imi ia minim jumatate de ora, mai ales cand timpul dedicat pescuitului este foarte limitat.

ps: un alt avantaj e ca intr-un bassboat pot pescui chiar si 3 persoane atata timp cat au grija cum zboara voblerele spre apa.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

27

joi, 28. februarie 2013, 12:26

Anem, multe din calculele tale sunt gresite.
In porta bote se poate pescui in picioare doi pescari fara probleme. Loc este pentru ca nu sunt baloane ca sa ocupe locul. Pentru acoperisul masinii cumperi doua bare care valoreaza intre 80 si 130 euro si ai rezolvat.
Motorul electric de la un bassboat nu-l poti pune decat pe alt bassboat cu conditia sa fie acelasi model. Sunt insurubate la prova si nu ai cum sa le agati de o gonflabila. Prevede asigurare la bassboat intre 120 si 150euro/an. Ca sa pui la apa trebuie neaparat rampa. Pe un rau neamenajat ca sa fie navigabil nu ai ce cauta daca nu vrei sa faci bassboatul zob. De la unele rampe de pus la apa nu mai iesi fara 4x4 sau daca ploua, sau daca a iesit altul inaintea ta si a udat rampa. Prevede 500-600 euroi pe an pentru revizie, diverse accesorii de schimbat la peridoc etc.
Personal am o Carlina skiff J16, motor electric fixat la prova, motor termic de 50 cai etc. O folosesc numai pe Sena caci e navigabila. Merge cu 55-60km/h. Nu o duc in vacanta pentru ca pe raurile salbatice nu o pot folosi. Pe unele lacuri motorul termic este interzis. Deci nici acolo nu o pot folosi. Cand spun motor termic interzis inseamna ca nu ai voie cu el pe barca chiar daca nu are elicie.
Asa ca plec in vacanta cu porta bote, un motoras de 2,5 cai si unul electric de 55lbs. Si fac 20km de rau pe zi. Si trec prin locuri unde numai caiacele pot trece. Cei cu bassboaturi se uita la mine cand cobor barca lor fiind pe peridoc. :rizi:
Deci idealul este sa le ai pe amandoua si sa alegi in functie de locul unde mergi la pescuit.
Daca ar trebui sa aleg intre a vinde Carolina sau porta, vand Carolina fara ezitare. Cu porta bote ma pot duce la pescuit unde merg cu Carolina, invers nu se poate.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

28

joi, 28. februarie 2013, 12:53

merci Tudor de lamuriri, trebuie sa ma informez mai bine in ceea ce priveste eventuale asigurari sau mai stiu eu ce taxe ...

avand in vedere ca pescuiesc in 90% din cazuri pe Po iar in celelalte locuri nu am nevoie de barca putand arunca de pe un mal pe altul, prefer sa imi iau una dedicata pentru asa ceva iar daca ulterior voi avea nevoie de ceva mai mic voi lua in calcul vreo gonflabila ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

29

vineri, 22. martie 2013, 16:20

Revizia de 5-600 de euroi/anual este pentru barca? Din context nu reiese clar, se poate interpreta si pentru peridoc, oricum, desi nu ma pricep, mi se pare destul de mult, difera de la o tara la alta, sau in functie de clasa ambarcatiunii, de dimensiunile ei, de motorizare(si de tipul motorului, cele noi fiind pe injectie, din cate am inteles, la cele care sunt mai vechi, pe carburatie, am auzit ca se rezolva problemele mai usor si mai putin costisitor, asa este oare?)1 Nu ca te contrazic, doar din curiozitate, pentru viitor, atat pentru mine, cat si pentru altii care vor avea nevoie de aceste informatii daca nu te deranjeaza sa-mi spui cateva detalii despre ce intra in aceste costuri!? :zambet: :noroc:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

30

vineri, 22. martie 2013, 19:36

Maine ma duc sa-mi iau barca de la revizie. O sa scanez factura. :)

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

31

sâmbătă, 23. martie 2013, 22:05





Iata factura.

Si inafara de intretinere mai trebuie sa platesc si taxa de navigatie. Pana anul trecut era 86 euroi/an. Acum, pentru barca mea e 110. De, trebuie astupate gaurile facute de banci. Cu Porta Bote nu ai astea.
Taxa de navigatie cica trebuie platita ca statul intretine apele navigabile.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

32

sâmbătă, 23. martie 2013, 23:47

Mie mi se pare, sincer, extrem de scump... nu stiu ce-i filtru ala care costa 115 euro nici de fapt in ce consta revizia care costa 200 pe langa consumabilele aferente... da` nu ma mai mir de nimic de cand am aflat ca un om care detine in Toronto o casa tre` sa plateasca $500 pe LUNA ca taxa de proprietate... incep sa cred c-am facut bine c-am ramas in RO... momentan :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

33

duminică, 24. martie 2013, 06:07

...in ce consta revizia care costa 200...


Pe mine nu ma mira, mi se pare ok la asa o barca si motor, mai ales cind o folosesti din plin. Raportat insa salariile din Ro la cele din Fr, De, En, It, Sp..., cu costurile de reparatii sau a produselor noi, la un salar lunar mediu, mi se pare ca totusi in Ro e mai nasol... :noroc:

Mie la motorul meu de 18 cp a lucrat circa 3 ore pina sa depisteze de ce se oprea motorul in mers. Piesa electronica in cauza costa cca 60 de euro, dar tot ce a mai schimbat a fost aproate de 200 de euro (filtre, bujii,...). Daca ar fi fost sa platesc, precis ma taxa cu 3 ore x 55 (minim) sau 95 (pret normal) = aprox 200 euro munca pe cele 3 ore. Nu am platit, am avut "noroc" ca mai era in garantie.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Bruno

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 15. martie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

34

duminică, 24. martie 2013, 07:30

La schimbatul impelerului e mai multa munca pentru ca trebuie data jos cutia de viteze, in rest schimbat filtru de benzina si bujii o poate face oicine. 200 euro e mult, dar mi se pare un pret corect pentru occident.

Anem, este la Taglio di Po o barca Marine 1654 Bass noua cu 5650 euro, e drept fara motor si peridoc. Mai gasesti si celelalte modele de la Marine acolo, pe stoc. Mie sincer sa fiu mi-a placut mult modelul Jon 1648, foarte incapatoare si usoara, 125 kile la 5m lungime si 1.9 latime 3600 euro. Sunt si Carolinele J, JV, DLX, Rigiflex-uri cum are Zoran si o gramada de motorizari pentru ele. Merita sa dai o fuga sa le vezi.
»Bruno« a atasat urmatoarele fisiere:
  • foto 1_m.jpg (27,85 kB - 32 ori coborit - ultima oara: 7. septembrie 2017, 10:56)

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

35

duminică, 24. martie 2013, 08:35

No pai daca voua vi se pare ca o revizie ii OK sa coste 500 euro si un mecanic (ca banui ca mecanic era cel care o revizuit...) sa ia 95 euro / ora de lucru, ce pot sa zic... mie tot mi se pare foarte mult pt. ca-i totusi revizie nu reparatie capitala si-i de "desurubat" nu operatie pe creier. Nu vreau sa se interpreteze ca as considera lucrul in domeniul mecanicii motoarelor ceva trivial dar discut despre cazul acesta concret.
Iar in ce priveste faptul ca-i nevoie de 3 ore ca sa-ti dai seama de ce se opreste un motor de barca cu "complexitatea" celui in cauza, cred ca-n atatea ore cu piese de schimb la dispozitie imi dadeam seama si io. :) Ma intreb, daca-i trebuiau 10 ore, iti lua 950 euro? :rizi:
Sunt de acord ca nivelul de trai in vestul Europei este mai ridicat decat in est, n-am vrut sa sustin contrariu... :nunteleg: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

36

duminică, 24. martie 2013, 08:50

95 euro/ora nu e mult. Nu-i raman mare lucru din banii astia caci plateste si el o gramada de taxe. Plus ca aici metrul patrat e la 8000 de euroi. Asa ca daca vrei sa-i spui buna ziua tot trebuie sa-i platesti ceva. :rizi:

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

37

duminică, 24. martie 2013, 10:40

eu consider ca 95 €/h este mult, la atelierele auto platesti in jur de 70 €/h, acuma este adevarat ca barca este considerata ca articol de lux si aici se taxeaza.
Informer are aici perfecta dreptate, daca lui ii trebuie 3 ore sa detecteze defectul , trebuie sa platesti 285 de euroi ? Da , trebuie ca n-ai incotro..daca nimeresti unul mai
dibaci , bafta ta..

Pe vremuri cind mi-am inceput cariera automobilistica, am ramas cu masina (lui tata ) in drum si mi-a ajutat un medic ?!, la intrebarea mea cum de..mi-a raspuns ca s-a saturat sa se
lase tras pe sfoara de "savanti"..si a invatat singur
Oricum in final mai bine dai 500 in loc sa ramii cu ea pe mijlocul apei , cu motorul defect, pe un riu (fluviu) navigabil..pe Rin asta echivaleaza cu o sinucidere.
Fir intins! :ciao:

Subiecte asemănătoare