Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Eugen

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »Eugen«

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

1

miercuri, 20. februarie 2013, 10:17

Penn Senator 4/0

Am cumparat multiplicatorul de aici de pe site si ma uit la el crucis. Toate multiplicatoarele mele au un ghidaj care aseaza firul pe tambur. Asta nu are. M-am uitat pe o multime de site-uri si, intr-adevar nu are ghidajul.
Cum pun firul pe tambur? Cina mi-a spus ca s-ar aseza cu degetul gros, dar mi se pare cel putin aiurea sa dirijez firul tensoinat pe o lungime de 200m. La lungimea asta de fir, daca as folosi manusa, as taia-o. Cum se face?
Ca si forta, Penn 320 GTi joaca la pitici. La fel si Cammander 30LC. Mor de dragul lui si cred ca dorm cu el sub perna sa nu mi-l "suteasca" cineva :zambet:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

miercuri, 20. februarie 2013, 11:17

Cu degetul gros ghidezi, cu rabdare nu faci nimica fresit, si cu timp, in citeva ture separate, il bobinezi. :)
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Eugen

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »Eugen«

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

3

miercuri, 20. februarie 2013, 15:39

Multumesc pentru raspuns. Voi incerca intr-una dintre zilele urmatoare sa vad ce iese... :gandesc:
Altcieva are o alta parere privitor la incarcarea tamburului cu fir?

Eugen

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »Eugen«

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

4

joi, 21. februarie 2013, 17:19

Am tras fir pe tambur seara trecuta. Mai intai am incarcat vreo 4-5cm in inaltime cu fir sintetic pentru repararea navoadelor pescaresti si apoi, legat de el am pus GF de 0,66mm lung de100m. Nu a fost foarte complicat, cel putin la firul initial care are aproape 1,5mm diametru. Firul, intr-adevar se ghideaza cu mana pana se uniformizeaza, apoi se aseaza cumintel spira langa spira singur (singura grija fiind sa-l tin tensionat). Cand am ajuns la textil, acesta fiind subtirel (in comparatie cu cel anterior) a trebuit sa dirijez fiecare spira in parte pana am terminat cei 100m. Daca aveam rabdare mai multa mai puteam pune fir ca.... mai avea unde sa incapa. Am considerat ca pentru pescuit in agatatura (la copaci) sau clonc nu am nevoie de mai mult fir (in total fiind cam 200m).
Recomand oricui ii plac multiplicatoarele Pennn Senator 3/0 sau 4/0. Celelalte marimi sunt, dupa mine, prea mari pentru pescuitul de la noi.
1. frana mi se pare mai puternica facand comparatie cu Penn GTi 320 (din asta am)
2. viteza de recuperare mai mica 3,2:1
3. caraitoarea mi se pare ca are o plaja mai mare de utilizare (forta de actionare asupra firului pentru a fi eliberat) de la fin la brut raportat la GTi
4. nu-mi place ca nu sare parghia care elibereaza tamburul la o tura de manivela. Aceiasi poveste si la Penn 320 GTi. La Penn Commander 30LC, Cormoran, Jakson si Abu Garcia nu au problema asta (m-am referit strict la modelele pe care le am).