Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

1

marți, 19. februarie 2013, 22:09

motor electric d-xplorer 32lbs

Salutare,

Va rog sa imi dati un sfat daca alegerea motorului din semnatura este o varianta buna pentru un catamaran de 5 m(k maxxi) cu o greutate de 200kg+3 persoane. Motorul va fi folosit doar in deplasari scurte in partidele de pescuit la rapitor. Bugetul este de 500 lei. Va fi dat cadou si nu va exista posibilitatea returnarii.

Motorul XPLODER - X-ploder 32 lbs XPLODER este de la Decathlon.
multumesc mult,

Răspunsuri: 47

Membru din: 5. aprilie 2012

Locație: Iasi

Profesia: student

  • Scrie un mesaj privat

2

marți, 19. februarie 2013, 22:33

Salutare,

Va rog sa imi dati un sfat daca alegerea motorului din semnatura este o varianta buna pentru un catamaran de 5 m(k maxxi) cu o greutate de 200kg+3 persoane. Motorul va fi folosit doar in deplasari scurte in partidele de pescuit la rapitor. Bugetul este de 500 lei. Va fi dat cadou si nu va exista posibilitatea returnarii.

...

salut eu am motorasul acesta de la X-ploder de 32 lb si sunt multumit de dansu. si daca zici ca il folosesti doar pe distanta scurta este foarte bun. eu il folosesc la plantat monturile dar si la spinning.
:salut:

3

marți, 19. februarie 2013, 22:41

Salutare,

Va rog sa imi dati un sfat daca alegerea motorului din semnatura este o varianta buna pentru un catamaran de 5 m(k maxxi) cu o greutate de 200kg+3 persoane. Motorul va fi folosit doar in deplasari scurte in partidele de pescuit la rapitor. Bugetul este de 500 lei. Va fi dat cadou si nu va exista posibilitatea returnarii.

...

salut eu am motorasul acesta de la X-ploder de 32 lb si sunt multumit de dansu. si daca zici ca il folosesti doar pe distanta scurta este foarte bun. eu il folosesc la plantat monturile dar si la spinning.
:salut:

salut si multumesc de raspuns,

pentru asta va fi folosit in delta. doar spinning si plantare. pe barca este un motor de 25 cai. barca incarcata per total va avea cam 750 kg. face fata?

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4

miercuri, 20. februarie 2013, 06:38

Salutare,

Va rog sa imi dati un sfat daca alegerea motorului din semnatura este o varianta buna pentru un catamaran de 5 m(k maxxi) cu o greutate de 200kg+3 persoane. Motorul va fi folosit doar in deplasari scurte in partidele de pescuit la rapitor. Bugetul este de 500 lei. Va fi dat cadou si nu va exista posibilitatea returnarii.

Motorul XPLODER - X-ploder 32 lbs XPLODER este de la Decathlon.
multumesc mult,


Salut micutzzu si bine-ai venit pe forumul pescarilor de somn!

Te rugam mult sa treci mai intai pe la rubrica: Prezinta-te
dupa care poti sa postezi intrebari si raspunsuri!

Vom inchide subiectul provizoriu, iar dupa prezentare il vom re-deschide si vom posta si o tabela cu motoarele recomandate la ambarcatiuni de diferite marimi/ greutati.

:prieteni:
Multumim pt intelegere,
Echipa Forumului.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

5

miercuri, 20. februarie 2013, 09:40

Salutare,

Va rog sa imi dati un sfat daca alegerea motorului din semnatura este o varianta buna pentru un catamaran de 5 m(k maxxi) cu o greutate de 200kg+3 persoane. Motorul va fi folosit doar in deplasari scurte in partidele de pescuit la rapitor. Bugetul este de 500 lei. Va fi dat cadou si nu va exista posibilitatea returnarii.

Motorul XPLODER - X-ploder 32 lbs XPLODER este de la Decathlon.
multumesc mult,


Salut micutzzu si bine-ai venit pe forumul pescarilor de somn!

Te rugam mult sa treci mai intai pe la rubrica: Prezinta-te
dupa care poti sa postezi intrebari si raspunsuri!

Vom inchide subiectul provizoriu, iar dupa prezentare il vom re-deschide si vom posta si o tabela cu motoarele recomandate la ambarcatiuni de diferite marimi/ greutati.

:prieteni:
Multumim pt intelegere,
Echipa Forumului.

Revenind la alegerea facuta ce mai puteti sa imi spuneti. Am primit o parere dar mai astept si alte sfaturi.

o zi excelenta,

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

6

miercuri, 20. februarie 2013, 09:55

Pe mai multe site-uri de specialitate germane sunt afisate aceleasi date:
»Zoran« a atasat urmatoarele fisiere:
  • Bild2.jpg (29,83 kB - 40 ori coborit - ultima oara: 14. decembrie 2017, 17:41)
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

7

miercuri, 20. februarie 2013, 10:14

Barca mea are 300 de kile fara motor si pescari.
Cu un 44 lbs cu baterie de 80 aH merg toata ziua pe apa cu ea, 2 pescari in barca.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

8

miercuri, 20. februarie 2013, 10:23

multumesc de raspuns. deci daca ma intrept catre un 40 lbs este acoperitor. barca are cam 200 kg cu motor. distantele vor de maxim 200 m, deplasare pe canale mici.

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

9

joi, 21. februarie 2013, 22:39

Cu un 30 lbs am urcat si baterie de 80Ah am urcat pe dunare 10 kM contra curentului (puternic) si m-am intors si inapoi. Barca de 250kg cu pescari cu tot. Cei drept nu foarte repede. (motor MIM-KOTA cei drept vechi dar foarte bun zic eu)

Pe un lac nu se pune problema de un pescuit o zi intreaga cu deplasari de ici colo fara exagerari. Vezi cand te lasa bateria si treci si la vasle.

10

vineri, 22. februarie 2013, 18:45

Cu un 30 lbs am urcat si baterie de 80Ah am urcat pe dunare 10 kM contra curentului (puternic) si m-am intors si inapoi. Barca de 250kg cu pescari cu tot. Cei drept nu foarte repede. (motor MIM-KOTA cei drept vechi dar foarte bun zic eu)

Pe un lac nu se pune problema de un pescuit o zi intreaga cu deplasari de ici colo fara exagerari. Vezi cand te lasa bateria si treci si la vasle.


sory, dar nu cred asta.
am avut acest motor de care pomenesti si o baterie de 110 din cele cu descarcare lenta.
in nici un caz nu urcam pe Olt 10km si barca cantarea mult mai putin cu pescar si echipament cu tot
10km pe apa este o distanta destul de mare de strabatut si cu un motor termic
eu merg cu motorul meu de 2.5 termic o ora ca sa strabat in urcare 10km asa ca............no ofence dar cu electricul nu faci asta nicicum.
cum am spus, vorbesc din experienta propie cu motoare electrice si termice

11

vineri, 22. februarie 2013, 23:11

Cu un 30 lbs am urcat si baterie de 80Ah am urcat pe dunare 10 kM contra curentului (puternic) si m-am intors si inapoi. Barca de 250kg cu pescari cu tot. Cei drept nu foarte repede. (motor MIM-KOTA cei drept vechi dar foarte bun zic eu)

Pe un lac nu se pune problema de un pescuit o zi intreaga cu deplasari de ici colo fara exagerari. Vezi cand te lasa bateria si treci si la vasle.



Scuze ca trebuie sa te contrazic, DAR pe rau contra curentului motorul electric e ZERO chiar si un termic de 2,5 cp e de 5 ori mai potrivit decat un electric de 55 lbs. Eu am incercat pe mures dar si pe Dunare si pe alte rauri atat pe gonflabila cat si pe barca din fibra si ceea din aluminiu... singurele rezultate cat de cat acceptabile contra unui curent mediu erau cu caiacul si motorul electric.
Electricul este perfect pentru mentinerea derivei sau pentru deplasari pe lacuri interioare. Pana acum am avut ocazia sa incerc motoare ca ET 44 si parca 55 lbs de la Energoteam , Yamaha de 32 lbs si Minkotta de 30 si 44 lbs... cele mai putin consumatoare de baterie erau cele de la minkotta, ca baterie aveam un varta de 110 Ag si un Exide gel de 80 Ah pe care o am si acum si folosesc la spinn pentru mentinera derivei ...

Subiecte asemănătoare