Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

1

vineri, 15. februarie 2013, 14:33

Subdimensionarea vs. supradimensionarea echipamentului.

Am vazut ca-n multe topicuri se discuta despre actiune mai mare sau mai mica a lansetelor, marime mai mare sau mai mica a mulinetelor, fir mai gros sau mai subtire etc. asa ca poate ii bine sa avem un topic dedicat.

Pareri personale: :)

1. La nici un peste care ajunge la dimensiuni mari NU se poate pescui eficient cu o singura pereche lanseta-mulineta (plus restul accesoriilor), indiferent ca vorbim de somn, salau, stiuca, mreana, crap etc. etc. Doar ca exemplu, daca mergi la somn pe Cris sau Bega, nu mi se pare normal sa pescuiesti cu acelasi echipament ca pe Ebro sau Po.
2. Lasand la o parte relaxarea in natura si satisfactia de a fi reusit sa pacalesti un "biet" animal ( :rizi: ), cred ca cea mai mare placere a unui pescar este drill-ul.
3. Drill-urile foarte scurte, chiar daca sunt mai benefice pentru peste (daca vorbim despre C&R) sunt mai putin placute si palpitante pentru pescar.
4. Daca intr-o apa sunt 95% sanse sa prinzi pesti de "1Kg" atunci prefer sa "traiesc" fiecare drill cu acestia si sa-i scap o data pe an pe aia de "10Kg". Nu sunt interesat in mod deosebit de trofee, sunt interesat sa ma simt bine la fiecare iesire.
5. Nu-i nimic rau sau tragic in a scapa cate un peste... :).

----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

2

vineri, 15. februarie 2013, 15:13

1. La nici un peste care ajunge la dimensiuni mari NU se poate pescui eficient cu o singura pereche lanseta-mulineta (plus restul accesoriilor), indiferent ca vorbim de somn, salau, stiuca, mreana, crap etc. etc. Doar ca exemplu, daca mergi la somn pe Cris sau Bega, nu mi se pare normal sa pescuiesti cu acelasi echipament ca pe Ebro sau Po.

Corect. Poate ca la stiuca sau salau mai poti vorbi de 1 echipament ce sa faca fata cu brio si la 1 kg si la 10, fara a avea prea mari emotii, dar la somn...clar nu poti pescui si somn de 5 kg si 100 cu acelasi echipament. Adica poti, dar n-are farmec :)

2. Lasand la o parte relaxarea in natura si satisfactia de a fi reusit sa pacalesti un "biet" animal ( :rizi: ), cred ca cea mai mare placere a unui pescar este drill-ul.
Cam asa e...plus faptul ca eu l-am infrant pe el :)

3. Drill-urile foarte scurte, chiar daca sunt mai benefice pentru peste (daca vorbim despre C&R) sunt mai putin placute si palpitante pentru pescar.
Placuta doar prin prisma cantitatii de adrenalina acumulata in timpul drilului :).

4. Daca intr-o apa sunt 95% sanse sa prinzi pesti de "1Kg" atunci prefer sa "traiesc" fiecare drill cu acestia si sa-i scap o data pe an pe aia de "10Kg". Nu sunt interesat in mod deosebit de trofee, sunt interesat sa ma simt bine la fiecare iesire.

Corect!
5. Nu-i nimic rau sau tragic in a scapa cate un peste... :).
Corect, doar sa nu scape cu vreo naluca in gat, branhii sau mai stiu eu unde...
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

3

vineri, 15. februarie 2013, 15:26

Cred ca titlu` ii putin gresit... normal ca cel mai bun echipament ii ala potrivit, daca-i sub- sau supradimensionat ii clar ca nu-i asa bine in nici unu` dintre cazuri. :rizi:
Da` cre` ca pe undeva se intelege ce-am vrut sa zic... :ochi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

4

vineri, 15. februarie 2013, 15:30

imi place subiectul asta :rizi:

parerea mea in privinta echipamentului am mai spus-o. nu neaparat ca prefer sa pescuiesc sub-dimensionat, mai degraba consider ca am un echipament mediu in ceea ce priveste puterea lui. e clar ca la toate capturile sub 100cm sau vreo 5kg nu am nici o placere in timpul drilului iar tot ce depaseste pragul de 2m imi pune in miscare tot sangele din corp :rizi: echipamentul descurcandu-se mai mult decat OK cu ceea ce se nimereste intre cele doua limite. spre norocul meu pot spune de asemenea ca echipamentul a facut fata cu brio si la pesti ce au depasit 2m lungime si tocmai din acest motiv nu imi este frica sa trag de el cat ma tin mainile.

daca as folosi echipament mult mai greu drilurile cu somnii mai normali le-as nenorocii in ciuda faptului ca as sta fara nici un strop de emotie in cazul unor pesti de cateva zeci de kilograme ... dar emotia aia face drilul mai palpitant :rizi:

deci eu nu sunt deloc PRO echipament supra-dimensionat care sa omoare placerea pescuitului dar si placerea drilului ... prefer ceva mediu pentru a savura orice moment in care am pestele in carlig si pentru a trai putin mai "periculos" atunci cand in capatul firului se afla un peste ce are greutatea mea. nu sunt nici PRO echipament sub-dimensionat pentru ca am avut parte de mai multe driluri cu ceva monstrii pe echipamentul de avat si nu am reusit sa scot afara nici macar unul (adica doar unul mic care nu se pune :rizi: )

cred ca fiecare isi adapteaza echipamentul la talia pestilor care ii prinde in mod normal, constient fiind ca in cazul in care se intampla sa intre ceva mai serios trebuie sa faca tot ce poate pentru a reusi sa scoata pestele pentru o poza ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

nelutu25

Șalău

Răspunsuri: 256

Membru din: 11. august 2012

Locație: Tg. Mures

  • Scrie un mesaj privat

5

vineri, 15. februarie 2013, 16:20

anem: care ar fi acest echipament mediu? sa zicem avat si somn. ce echipament folosesti?

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

6

vineri, 15. februarie 2013, 16:58

anem: care ar fi acest echipament mediu? sa zicem avat si somn. ce echipament folosesti?


Echipamentele le folosesc in functie de conditiile in care pescuiesc si sunt cam asa:

Somn:
1. Lamiglas Kenai King 1318-T + Ryobi Arctica II 6000 + PowerPro 80lb + inaintas mono de 1mm grosime.
2. Lamiglas Kenai King 1319 + Daiwa Advantage 3500 + PowerPro 65lb (sau 40lb) + inaintas mono de 1mm grosime sau FC de 0,7
3. Lamiglas Competitor + Abu Garcia Revo STX + Gigafish 20kg + inaintas FC de 0,7 grosime.

Avat:
1. Lamiglas CertifiedPro X 86 MTS + Shimano Twin Power 2500 + PowerPro 15lb + inaintas mono sau FC de 0.35
2. G.Loomis Spin&Jig SJR844 IMX + Shimano Biomaster 2500 + PowerPro 15lb + inaintas mono sau FC de 0.35 (cu asta mai si la salau atunci cand se intampla)
3. Fenwick S2 + Daiwa Advantage 1500 + PowerPro 10lb + inaintas mono sau FC de 0.35
4. Daiwa Aqualite ML + Daiwa Exceller 3000 + SpiderThread 15lb + inaintas mono sau FC de 0.35

Si ar mai fi vreo 2 pe care nu le mai pomenesc … cu unul dintre combo-uri am ratat ditamai avatoiul acum vreo luna si ceva si de atunci pur si simplu nu mai are ce sa caute decat eventual la clean si un alt combo cu care nu am mai pescuit de vreo 3 ani cel putin.

fiecare dintre echipamente se potriveste de minune cu anumite conditii dar evident ca nu le car pe toate dupa mine si atunci ma adaptez la situatie in functie de combo-urile pe care le am cu mine.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

7

vineri, 15. februarie 2013, 17:01

Raul Murg ce trece prin Rastatt, orasul in care locuiesc, nu e mai mare ca Bega, cea mai adanca apa pe zona orasului, are 1,5 metri. Crengi, copaci sau tufe de iarba nu gasesti, doar pietris. Apa e limpede, si este plina de cleni, care insa fug imediat, ca nici n-apuci sa-i vezi. Dar, cu putin noroc, se mai prinde si cite o stiuculita...cine ar fi crezut ca in "Bega" din Rastatt isi face de cap asa ceva?

22.12.2012, stiuca - 105 cm - 24 Pfd. - Wobbler (poza e de pe site-ul Asociatiei de pescuit Rastatt)



Oare ce ascunde Timisul, muresul, Oltul, Prutul...? :gandesc: rauri unde, fiecare secunda in plus de drill e in favoarea pestelui, si cum stim cu totii, somnii cresc repede, numai mancare sa aibe :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

8

vineri, 15. februarie 2013, 17:05

Hehe... frumoasa marlita.
Da` revenind, chiar daca Bega ar avea peste la fel de mult ca un rau similar din Germania, ceea ce te asigur ca nu-i cazul, totusi n-as da la clenii aia care fug cand te vad cu echipament pentru cumatra asta, ca "da` daca intra vreodata?!?". :)
Pe de alta parte am sa caut sa postez un filmulet al unui prieten in care scoate o stiuca de 7-8Kg dand la match la caras... asa ca imposibil nu-i. :ochi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

9

vineri, 15. februarie 2013, 17:10

Clar ca nu-i imposibil, sa mai scoti cite una- doua bucati din multe drill-uri finalizate cu rupturi: vezi postarea lui Anem. :bravo:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

10

vineri, 15. februarie 2013, 17:24

Clar ca nu-i imposibil, sa mai scoti cite una- doua bucati din multe drill-uri finalizate cu rupturi: vezi postarea lui Anem. :bravo:
Pai Zorane, hai sa ne gandim atunci si putin altfel: daca n-ar exista posibilitatea sa se mai rupa un fir, o agrafa, sa se indrepte un carlig ceva, la ce s-ar reduce drill-ul, la cine trage mai tare? :)
Atunci ce sa te mai chinui cu lanseta, dupa ce-ai intepat, legi firu` de barca si iesi la mal cu motoru`... pana ajungi ii "lat" si pestele, il scoti cu mana... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

11

vineri, 15. februarie 2013, 17:33

Clar ca nu-i imposibil, sa mai scoti cite una- doua bucati din multe drill-uri finalizate cu rupturi: vezi postarea lui Anem. :bravo:
Pai Zorane, hai sa ne gandim atunci si putin altfel: daca n-ar exista posibilitatea sa se mai rupa un fir, o agrafa, sa se indrepte un carlig ceva, la ce s-ar reduce drill-ul, la cine trage mai tare? :)
Atunci ce sa te mai chinui cu lanseta, dupa ce-ai intepat, legi firu` de barca si iesi la mal cu motoru`... pana ajungi ii "lat" si pestele, il scoti cu mana... :rizi: .

:gandesc: ... 4 lazi! :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

C. B.

Șalău

Răspunsuri: 210

Membru din: 22. august 2012

Locație: Suceava

  • Scrie un mesaj privat

12

vineri, 15. februarie 2013, 17:47

Raul Murg ce trece prin Rastatt, orasul in care locuiesc, nu e mai mare ca Bega, cea mai adanca apa pe zona orasului, are 1,5 metri. Crengi, copaci sau tufe de iarba nu gasesti, doar pietris. Apa e limpede, si este plina de cleni, care insa fug imediat, ca nici n-apuci sa-i vezi. Dar, cu putin noroc, se mai prinde si cite o stiuculita...cine ar fi crezut ca in "Bega" din Rastatt isi face de cap asa ceva?

22.12.2012, stiuca - 105 cm - 24 Pfd. - Wobbler (poza e de pe site-ul Asociatiei de pescuit Rastatt)



Oare ce ascunde Timisul, muresul, Oltul, Prutul...? :gandesc: rauri unde, fiecare secunda in plus de drill e in favoarea pestelui, si cum stim cu totii, somnii cresc repede, numai mancare sa aibe :noroc:
Interesanta discutie . :bravo:
Zoran ,prima data cand am hotarat sa pescuiesc pe rau credeam ca voi gasi pesti mici si ca nu ne vom putea compara cu celelalte tari europene .Chiar daca ,,baietii veseli'' isi fac datoria ,cred ca pestele mare nu se lasa asa usor prins,caci a trecut prin multe ca sa aiba masa mare.Cel putin , aici la noi ,pe Siret,am auzit ca s-a prins crap de 18 kg,avat de 4kg ,mrene de 4kg ,somn de 15kg (la Galati s-a prins de 40kg)totul este posibil,trebuie sa avem doar echipament,nada si ....noroc!
Doar daca am sta toata ziua pe malul apei si am verifica fiecare cotlon ,atunci am sti ce monstri se ascund in gropane :pescuit:


Costi(informer) ,ai mare dreptate :rizi: !Azi le ai in program :rizi: ! :apl: :apl:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

13

vineri, 15. februarie 2013, 19:38

Tare de tot topicul! :rizi: Cred ca pe colegu informer l-o apucat plictiseala :noroc:

Pai ...parerea mea cred ca o stiti: 100% de acord cu cele spuse de informer! Exemplu anul trecut :pescuit "subdimensionat" , scapat un balaur :buaaaah: prins vreo 2-3 normali :bucuros2: Satisfactie 100% pentru mine! Chiar si balaurul ,neprins,face parte din capturile mele!Inca imi bantuie noptile...Daca il prindeam ,aveam poze ,chestii dar spulberam misterul! Asa ,inca, imi DORESC sa-L prind! Ati observat litera mare la L ! :rizi: Mi-am si pregatit locul de pescuit ...Mai trebe apa si bafta! O sa dau exact cu acelasi bat,fir si mulineta. Ancorele sunt altele... :drac2:

14

vineri, 15. februarie 2013, 20:45

:salut:
Si eu sunt adeptul unui echipament (putin)subdimensionat.
In primul rand urasc sa am frana mulinetei stransa la maxim,....zgomotul care-l face cand da fir... :bucuros2: ....adrenalina creste, batul se inconvoaie,satisfactie maxima :buaaaah:
Nu in ultimul rand, daca EL castiga ai pe cine da vina.Daca tu castigi.....vorbesti o luna :bucuros2:
Asa ca .....n-am ce face.....tin cu Informer :zambet:
P.S.Zorane, nu tre sa te gandesti cand dai berea lu' Informer, tre sa te gandesti cand schimbi echipamentul.... :rizi: :rizi: :rizi: avand in vedere scorul din acest topic :gandesc:
:noroc:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

15

sâmbătă, 16. februarie 2013, 05:40

O sa dau exact cu acelasi bat,fir si mulineta. Ancorele sunt altele...

:rizi: :rizi: ...si parerea mea este ca n-o sa-l scoti, nici pe el nici pe colegul leat cu el sau de generatii mai timpurii! Stiu asta pt ca si eu am incercat la inceput sa dau cu scule light, si n-am avut nici o sansa sa-i obosesc in timp efectiv.
Personal nu ma multumesc cu somni normali, doresc trofee, pentru ca NU pescuiesc doar pt satisfactia din timpul drill-ului si nici NU ii pescuiesc pentru tigaie ca sa-i selectionez deja din drill, printr-un echipament light...

Pe Rin, cind arunc prea aproape de curentul principal si-mi intra un avat mai aratos, cu lanseta Powermesh de 3 m si 60 grame actiune, cu fir de 30 lbs, nu il pot tine, nu am sanse sa finalizez drill-ul. Si in astfel de situatie nu vad sensul sa dau la somn cu lanseta de 80 sau 100 de grame act...

Dar, sa nu uitam niciodata, cine prinde -> are dreptate! :drac:
Am mai scris si in alt subiect, pescari cu experienta vasta, de decenii, ce au prins nu 2 normali si 1 mare, si nici 20 de somni, ci pescari ce prind cite 200 - 300 de somni anual!, nu foloseste nici unul scule subdimensionate! Cu toate ca experienta le-ar permite, ei sunt constienti ca pescuitul la somn este un pescuit extrem!

Si cu toate ca, confortul, comoditatea si posibilitatile ce le avem in ziua de astazi pt a ne reduce din chinuri si greseli, din timpul de "testare", sunt enorme si mai bine puse la punct ca niciodata, va inteleg pentru ca asa este omul din natura, nu vrea sa accepte imediat o parere noua de altii experimentata deja, ci mai intai incearca sa demonstreze contrariul! :noroc:

Citi dintre voi umbla cu chilotii subdimensionati sau cu blugii stramti de tot? Eu cel putin nu, ca ma taie-n cur si nu-mi place! Cu toate ca poate am arata mai sexy asa :rizi:
...sau cu pantofi 1-2 numere mai mici decit ce poarta normal fiecare? Eu nu, mai mare da pt ca e mai comod si nu rupe ciorapii in varf.
Citi dintre voi ati prefera un apartament unei case? Citi dintre voi merg cu Matizul sau cu Clio la pescuit? ...si exemple ar mai fi "n", care toate duc la acelasi rezultat: supradimensionarea e mai buna decit subdimensionarea in aproape toate cazurile...

Pentru mine unul mi-e de mult clar: ce-i mai mare (nu doar in sensul de lungime) e mai bun, iar in supradimensionarea sculelor de pescuit la somn, nu avem decit avantaje. Si veti vedea, cind veti mai pierde citiva somni din cauza echipamentului, veti trece la "supradimensionarea" echipamentului actual si veti prinde si mai multi somni mai mari, dupa care acel echipament vi se va parea normal. Dar pina atunci, celor ce folosesc scule subdimensionate nu pot decit sa le urez: mult noroc!

Interesant subiect :bravo:

PS: pt ca unii sa nu inteleaga gresit, acestea sunt doar pareri personale si recomandari, fiecare e liber sa mearga la pescuit cu ce doreste! :bucuros2:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

16

sâmbătă, 16. februarie 2013, 05:42

… cu unul dintre combo-uri am ratat ditamai avatoiul acum vreo luna si ceva si de atunci pur si simplu nu mai are ce sa caute decat eventual la clean


A fost putin "subdimensionat"? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

17

sâmbătă, 16. februarie 2013, 09:14

Din punctul meu de vedere, o lanseta subdimensionata duce adesea la pierderea pestelui. O lanseta supradimensioata, de asemenea duce la pierderea pestelui, de regula rupand gra la intepatura. Sunt situatii in care o lanseta subdimensionata pestelui care a tras poate face fata luptei si pestele este prins. Drept este ca satisfactia (bucuria) este enorma, dar oare merita riscul? Prin risc ma refer in special la pierderea pestelui (lanseta rupta, firul rupt).
Un pescar trebuie sa aiba lanseta potrivita pestelui si dimensiunii tinta pentru partida respectiva. Mi se pare cel putin aiurea sa te duci cu o lanseta UL sa pescuiesti dupa avat intr-o zona in care se prind adesea avati trecuti de 4kg, sau sa te duci la cloncaneala cu o lanseta de spinning 10-30gr. Scula universala, din cate stiu eu, nu s-a inventat. Fiecare lanseta este construita pentru o anuminita categorie de pesti si pentru anumite dimensiuni ale pestilor tinta.
Cauti avatul => foloseste o lanseta pentru avat, avand caracteristici ale pestilor tinta ca si marimi
Cauti somnul => foloseste o lanseta adecavata pentru asta, sa reziste la tractiune, sa poti lansa greutati mari (pentru pescuitul stationar dela mal)
Cauti bibanul => foloseste o lanseta pentru biban
Lanseta trebuie imperecheata cu mulineta, si nu ma refer la echilibrare (asta-i valabil pentru spinning). Este aberant sa folosesti o mulineta cu un drag de 10kg la o lanseta ce suporta fir de maxim 3kgf. Tot aiurea este sa pui un fir de 100kgf pe o lanseta care suporta 10kgf si tot asa.
Supradimensiunarea unei scule o faci atunci cand ai un ban si nu ai ce face cu el.
Subdimensionarea unei lansete (dorinta de a face economie de bani) => dai un ban si sti ca nu-l mai ai.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

18

sâmbătă, 16. februarie 2013, 09:53

Cauti avatul => foloseste o lanseta pentru avat, avand caracteristici ale pestilor tinta ca si marimi
Cauti somnul => foloseste o lanseta adecavata pentru asta, sa reziste la tractiune, sa poti lansa greutati mari (pentru pescuitul stationar dela mal)
Cauti bibanul => foloseste o lanseta pentru biban


E drept, asa-i, dar la toate speciile de pesti, limita superioara este destul de "limitata" pentru a intinde mana intr-un regal de scule si a alege lanseta potrivita:

avat - 6 kg +/- 1 kg
stiuca - 15 kg +/- 2 kg
biban - 2 kg +/- 0,5 kg
salau - 12 kg +/- 1,5 kg
clean - 3 kg +/- 0,5 kg

La somn, greutatea maxima difera cu totul altfel:

somn - 80 kg +/- 40 kg

Si chiar pentru un peste de 50 de kg eu vad o lanseta de spinning de 100 grame act cam micuta, mai ales daca pescuiesti in zona cu obstacole si curent mare. Asta-i parerea mea, fieacare insa face cum crede!
Cum ati dimensiona voi linia de spinning la somn pentru urmatoarele situatii, daca stiti ca s-a prins somn de... kg si sunteti convins ca mai sunt si altii in zona:

somn 50 kg (1,9-2,1 m) -> ?
somn 80 kg (2,2-2,4 m) -> ?
somn 120 kg (2,5-2,6 m) -> ?

Este aberant sa folosesti o mulineta cu un drag de 10kg la o lanseta ce suporta fir de maxim 3kgf. Tot aiurea este sa pui un fir de 100kgf pe o lanseta care suporta 10kgf si tot asa


De multe ori se aleg fire mai groase pt abraziune, nu neaparat pt tractiunea mare ce o au.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

19

sâmbătă, 16. februarie 2013, 10:48

Citat

Personal nu ma multumesc cu somni normali, doresc trofee, pentru ca NU pescuiesc doar pt satisfactia din timpul drill-ului si nici NU ii pescuiesc pentru tigaie ca sa-i selectionez deja din drill, printr-un echipament light...

In cazul in care urmaresti doar trofee, cred ca ai un motiv justificat sa folosesti echipamentul "pentru trofee"... :).
Vei prinde clar mai putini pesti decat restul pescarilor "de acelasi calibru" (ca sa ma exprim mai "plastic") in schimb vei avea sanse mai multe sa-i scoti pe aia mari, DACA vor veni.
Si nu ma refer aici neaparat la somn dar daca dai de ex. la scobar cu inaintas de 0,14 ca da` daca intra o mreana de 2Kg si ti-l rupe pe ala de 0,08, o sa dai mult si bine.
Ultima oara cand am fost cu Gigi pe Mures am prins vreo 10 somni (nu vreau sa vorbesc despre marimea lor! :) ) ... sunt sigur ca daca dadeam cu textil de 0,8, inaintas de 2mm, triple 4/0 si carlige 10/0 nu prindeam niciunul... pt. d-astia ca mine, conteaza. :)


Citat

Citi dintre voi umbla cu chilotii subdimensionati sau cu blugii stramti de tot? Eu cel putin nu, ca ma taie-n cur si nu-mi place! Cu toate ca poate am arata mai sexy asa
...sau cu pantofi 1-2 numere mai mici decit ce poarta normal fiecare? Eu nu, mai mare da pt ca e mai comod si nu rupe ciorapii in varf.
Citi dintre voi ati prefera un apartament unei case? Citi dintre voi merg cu Matizul sau cu Clio la pescuit? ...si exemple ar mai fi "n", care toate duc la acelasi rezultat: supradimensionarea e mai buna decit subdimensionarea in aproape toate cazurile...


Sa nu uitam ca o exagerare ramane exagerare indiferent daca-i in "sus" sau in "jos".

Citat

Pentru mine unul mi-e de mult clar: ce-i mai mare (nu doar in sensul de lungime) e mai bun, iar in supradimensionarea sculelor de pescuit la somn, nu avem decit avantaje. Si veti vedea, cind veti mai pierde citiva somni din cauza echipamentului, veti trece la "supradimensionarea" echipamentului actual si veti prinde si mai multi somni mai mari, dupa care acel echipament vi se va parea normal. Dar pina atunci, celor ce folosesc scule subdimensionate nu pot decit sa le urez: mult noroc!

Cum dealtfel ziceai mai devreme, sunt pescari pentru care "mai mare" este unicul scop. Sunt insa si pescari pentru care "mai placut" este cel mai important... si de ce nu, "mai mult". :)

Citat

PS: pt ca unii sa nu inteleaga gresit, acestea sunt doar pareri personale si recomandari, fiecare e liber sa mearga la pescuit cu ce doreste!

Clar! Subscriu! :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

C. B.

Șalău

Răspunsuri: 210

Membru din: 22. august 2012

Locație: Suceava

  • Scrie un mesaj privat

20

sâmbătă, 16. februarie 2013, 15:27

Din ceea ce vad imi dau seama ca peste vreo 2-3 ani cand o sa-mi iau echipament cum trebuie o sa fie foarte greu ...
Insa pana atunci poate ajungem la un consens :ochi: