Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

21

vineri, 15. februarie 2013, 11:56

Parerea mea ramane ca pentru somn, pentru naluci artificiale, eu zic ca ar fi o solutie mai mult decat decenta.

E clar ca si-n pescuit, ca dealtfel in orice domeniu, exista adepti ai "supra dimensionarii" dupa cum exista adepti ai "sub dimensionarii". Adeptii fiecarei tabere pot sa aduca argumente in favoarea alegerii lor asa ca nu se poate spune ca vreo abordare este gresita. :)

Doar ca exemplu din alt domeniu, in radioamatorism existau utilizatori de statii foarte puternice, care n-ar fi avut nici o problema sa realizeze o legatura radio cu un marțian dupa cum erau altii, LA FEL DE PRICEPUTI, care aveau statii mai potrivite pentru o legatura pe strada vecina. Este greu de spus cine avea satisfactii mai mari: primii cand reuseau o legatura Romania - Australia sau a doua categorie cand reuseau o legatura Timisoara - Arad. :)


In vara Bruno a pescuit la clonc cu un forfah special pt somn, de la firma Canelle (firma preluata de VMC sau invers), cu o grosime de 0,75 mm (daca gresesc, te rog bruno sa ma corectezi). Primul somn de 1,3 m a fost ok, al doilea i-a retezat dupa 3-4 secunde de drill forfahul. Era ceva mai frumusel, domnul somn :)

Acuma va intreb eu, cu ce grosime de forfah ati pescui voi ca sa fiti sigur in orice drill?

1. - de 0,75 mm cu 5 lei / kg
Sau
2. - intre 1 mm - 1,7 mm cu 25,- euro / 100 metri? un material de calitate care s-a adeverit deja de "n" ori in drill-uri cu somni...

Parerea mea personala este ca nu prea cred ca se poate vorbi de supradimensionare la pescuitul de somn...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

22

vineri, 15. februarie 2013, 11:57

alea din link sunt 7545 din cate vad ... astea cat sunt date in catalog?

ps: cam confuza chestia aia cu TRIPLE RENFORCE
pps: poate nu ar fi rau sa fie facut un split pentru a nu face praf topicul ... care e totusi despre artificiale :ochi:

_______________________________________________________

inaintas de 0,7 pana in maxim 1mm la spinning ajunge ... ce e peste rigidizeaza prea mult tot ce e in fata voblerului si ii altereaza miscarea. daca inaintasul e de calitate nu imi fac griji nici cu un somn de 3m lungime ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

23

vineri, 15. februarie 2013, 11:58

Am rasfoit :

pag 11 model 8527 e 4xstrong.
pag 15 model 7556 e 3xstrong
tot pag 15 e modelul 7556, 6xstrong, e cel care seamana cu Owner dupa desen. Normal, e, ca si ownerele st 66, pentru pescuit exotic pe mare.


Merci mult Tudor, dar modelul 7545 nu ai gasit?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

24

vineri, 15. februarie 2013, 12:05

7545 e si el pe pagina 15. E fin, numai x strong si numai modele mici. Cel mai mare e 1.

  • Autorul acestui subiect este »TristanDaCuhna«

Răspunsuri: 133

Membru din: 14. februarie 2013

Locație: Bucuresti - Onesti

Profesia: Student, liber-profesionist

  • Scrie un mesaj privat

25

vineri, 15. februarie 2013, 12:07

Modelul 7545 tot la pagina 15 este, e primul de pe pagina.
VMC MANUFACTURERS’ CATALOGUE – Your Expert in Hooks

E dat ca fiind X-Strong, cred ca 1X inseamna, caci celelalte sunt 3X, 6X etc...
Dar daca anem spune ca a scos somni de dimensiuni respectabile cu ancore originale, atunci nu ma grabesc...Doar inelele am sa le schimb neaparat, am gasit inele Predatek, de fapt se gasesc destul de usor.

Asa XStrong, 1X cred ca sunt, daca alta cifra nu au in fata, am gasit in Romania de la VMC 9561 si 8650
Cred ca pentru niste somni de pana in 150 de cm ar trebui sa fie bune.Eu nu prea am incredere in ancorele de la vreo 2 voblere, celelalte par destul de tari.Sper doar sa nu para numai :rizi:
Always C&R

IonutFishing

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »TristanDaCuhna« (15. februarie 2013, 12:19)


anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

26

vineri, 15. februarie 2013, 12:21

da ... acum am vazut. pai in cazul asta tot ce pot spune este ca poza care apare pe magazinul ala on-line este eronata. tripla din poza respectiva ca si aspect este foarte asemanatoare cu st51 si de acolo am banuit ca e vorba de ceva 3X

TristanDaCuhna - Ionut - depinde foarte mult de locul in care pescuiesti. in cazul meu aveam spatiu suficient pe acolo sa ma joc fara a imi face griji foarte mari in ceea ce priveste structurile sau alte locuri in care sa intre sau in spatele carora sa se bage.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

27

vineri, 15. februarie 2013, 12:29

Parerea mea personala este ca nu prea cred ca se poate vorbi de supradimensionare la pescuitul de somn...
Puteam sa fac pariu pe 3 lazi de bere ca asa o sa zici... :limba: :noroc: .
Pai io zic ca se poate vorbi... exista multe stiluri de pescuit in care daca pui un forfac cu diametrui prea mare, nu mai ai trasaturi. Stiu ca parerea "unanim" acceptata este ca somnului nu-i pasa de grosimea firului numai ca dupa parerea mea asta-i cam greu de dovedit: toti am vazut somni minusculi prinsi cu fire foarte groase dar nimeni n-a contorizat somnii care s-au apropiat de momeala si n-au luat-o din acelasi motiv. :ochi:
Pe de alta parte niste ancore prea groase si grele pot influenta miscarea nalucii in sens negativ, un fir prea gros n-o sa permita lansari lungi, o lanseta si mulineta prea grele or sa oboseasca rapid pescarul si mai am multe exemple... asa ca, ESTE de vorbit. :rizi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

28

vineri, 15. februarie 2013, 12:34

Parerea mea personala este ca nu prea cred ca se poate vorbi de supradimensionare la pescuitul de somn...
Puteam sa fac pariu pe 3 lazi de bere ca asa o sa zici... :limba: :noroc: .
Pai io zic ca se poate vorbi... exista multe stiluri de pescuit in care daca pui un forfac cu diametrui prea mare, nu mai ai trasaturi. Stiu ca parerea "unanim" acceptata este ca somnului nu-i pasa de grosimea firului numai ca dupa parerea mea asta-i cam greu de dovedit: toti am vazut somni minusculi prinsi cu fire foarte groase dar nimeni n-a contorizat somnii care s-au apropiat de momeala si n-au luat-o din acelasi motiv. :ochi:
Pe de alta parte niste ancore prea groase si grele pot influenta miscarea nalucii in sens negativ, un fir prea gros n-o sa permita lansari lungi, o lanseta si mulineta prea grele o sa oboseasca rapid pescarul si mai am multe exemple... asa ca, ESTE de vorbit. :rizi:


Eu deja am cumparat in avans berea, pt ca stiam ce urmeaza :)

Stiu Informer, dar si tu ai trecut prin asta cu o lanseta rupta la clonc, sau? Mai ti minte discutia despre lanseta aceea cind ai fost cu mine-n barca? N-ai acceptat ca nu-i potrivita pt somn, sau? :)
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

29

vineri, 15. februarie 2013, 12:41

Stiu Informer, dar si tu ai trecut prin asta cu o lanseta rupta la clonc, sau? Mai ti minte discutia despre lanseta aceea cind ai fost cu mine-n barca? N-ai acceptat ca nu-i potrivita pt somn, sau?
Da, ai dreptate cu lanseta aia totusi acolo n-a fost vorba de o supra sau sub dimensionare.
Eu n-am pescuit la clonc pana atunci iar lanseta aia NU ERA pentru clonc (sau somn)... in schimb era singura pe care o aveam la ora respectiva cat de cat mai "țapănă" si suficient de scurta sa pot da cu ea din barca.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

  • Autorul acestui subiect este »TristanDaCuhna«

Răspunsuri: 133

Membru din: 14. februarie 2013

Locație: Bucuresti - Onesti

Profesia: Student, liber-profesionist

  • Scrie un mesaj privat

30

vineri, 15. februarie 2013, 12:42

Cred ca spatiu am suficient in manevrarea somnilor.Structuri... :gandesc: Niste praguri in unele locuri,dar care in trecut la stationar nu mi-au creat multe probleme...Ceva copaci in alte locuri, pe langa mal...
Si la fel cred ca pana la urma, in viitor, am sa bag o comanda pe angle domane, cu ajutorul lui zoran, daca o sa poata sa ma ajute.Pana atunci, noi sa fim sanatosi :noroc:
@ anem, daca poti sa muti si postul asta... :noroc:
Always C&R

IonutFishing

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

31

vineri, 15. februarie 2013, 12:43

Mda...acum vad si eu cum e treaba cu VMC 7545ti astea... Dupa poza as fi jurat ca sunt macar 3X, dar daca in catalog spune ca NU...atunci probabil asa o fi. Am fost derutat si de altii care spuneau ca sunt o alternativa buna la Owner (ST46 si ST56). In schimb ST66 este clar recomandat la peste mai mare...
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

Subiecte asemănătoare