Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

1

miercuri, 13. februarie 2013, 19:46

vin cu o noua tema de gandire...

am un loc pe Prut unde e lat . are cam 70 m. malul adanc e exact partea cealalta, la moldoveni. Malul din cealalta parte e f f inalt.. si abrupt . si am auzit niste sarituri ca ma ingrozeam in special noaptea. ziceai ca o cazut un om de pe stanca aia de 20 m.Curentul este f mare... ca vine inmediat dupa un cot care bate exact in malul celalt... Ideea e ca nu pot planta ca nu ai voie pe Prut cu barca... nu pot arunca cu greutati mari asa departe... nu imi vine in minte o solutie care sa dea rezultate.. ar fi tare sa pot ajunge celalta parte sa leg montura da nu e posibil din pacate... malul nici nu e circulat fiind f f inalt... decii pestii stau akolo in voie.
o solutie?

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

miercuri, 13. februarie 2013, 20:07

Side-planer? :gandesc:

O schita n-ar fi rau...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

3

miercuri, 13. februarie 2013, 20:08

Pai daca in malul celalalt bate curentul, pune montura pe-o scandura in amonte si lasa firu` moale s-o duca curentul dincolo... cand ajunge unde vrei, trage montura de pe scandura... :rizi: .
Dadeam la un moment dat la spinning pe sub niste pomi, in felu` asta... poate merge si la tine. :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

4

miercuri, 13. februarie 2013, 20:13

Pai daca in malul celalalt bate curentul, pune montura pe-o scandura in amonte si lasa firu` moale s-o duca curentul dincolo... cand ajunge unde vrei, trage montura de pe scandura... :rizi: .
Dadeam la un moment dat la spinning pe sub niste pomi, in felu` asta... poate merge si la tine. :)


super tare idee informer :))) nu ma gandeam la asa ceva :))) am sami iau un metru cub de scanduri :)) ms :P am sa incerc

5

miercuri, 13. februarie 2013, 20:25

am facut un plan. cu rosu e desenat un prag si zona adanca de pe celalalt mal.
precizez ca locul e predominant stancos pe celalta parte... deci si substratul e pietros.. sunt salai acolo. am prins la 4 kg si adancimi de 4 ,5 m . si in malul celalt sarituri extraordinare noaptea... eu zic ca e somn.. ca e de pestte mare
»althfel« a adaugat urmatoarea poza:
  • Untitled.jpg

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

6

miercuri, 13. februarie 2013, 20:42

apa curge in desen din stanga spre dreapta?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

7

miercuri, 13. februarie 2013, 20:53

da... din stanga in dreapta..

8

miercuri, 13. februarie 2013, 21:04

poftim poze satelit :))) pacat ca pe zona de frontiera nu se vede mai aproape :))
»althfel« a adaugat urmatoarele poze:
  • 1.jpg
  • 2.jpg

9

miercuri, 13. februarie 2013, 21:08

desenul meu era putin eronat :P satelitu nu minte

10

joi, 14. februarie 2013, 08:07

vreo idee?

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

11

joi, 14. februarie 2013, 08:21

da: side-plan cu pluta si peste viu. te postezi ceva mai in amonte, vezi tu cat ai nevoie sa mergi mai in sus, asa ca side-plan-ul de stanga sa ajunga in locul dorit.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

12

joi, 14. februarie 2013, 10:21

O altă metodă ar fi tiroliana.
O lansetă puternică cu linia principală monofilament de 0,6-0,5 mm (recomand 0,6 s-au chiar mai gros), la capătul ei se leagă monofilament de rupere de 0,50-0,45 mm prins cu ochi de linia principală, la capătul monofilamentului de rupere se leagă cablu flexibil de curent de 50 cm de care se leagă o greutate de 100-150g cu ceva cârlige gen ancoră pentru a se agăţa mai uşor, greutatea o arunci pe malul celălalt până se agaţă (70m cred că poţi să arunci cu 100-150 g). Se poate prinde linia principală direct de cablu flexibil, este chiar recomandat pentru că, în cazul unei trăsături, nu rişti să se rupă monofilamentul de rupere de 0,50-0,45mm, şi astfel mai poţi folosi linia pentru a lansa altă montură (la recuperarea firului oricum se va rupe de la nod). După ce ai agăţat, legi firul tirolienei de ceva care să nu fie elastic stativ sănătos sau pom, poziţionat în amonte. Legi o carabină pe montura cu plută, carabina trebuie să fie fixă pe linia cu montura, de carabină legi un monofilament de rupere 0,30-0,35mm de 30cm, iar în capătul monofilamentului legi altă carabină pe care o vei agăţa de tiroliană şi va culisa pe aceasta. Pui montura cu plută în curent şi apa o va trage către malul opus, o opreşti unde vrei. Cînd trage, monofilamentul de la montură prins cu agrafă de tiroliană se rupe şi ai linia liberă. Dacă ai rateu sau vrei să mai pui o montură, tiroliana îţi rămâne la dispoziţie întinsă.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »ovidiu« (15. februarie 2013, 10:17)


mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

13

joi, 14. februarie 2013, 16:30

O altă metodă ar fi tiroliana.
O lansetă puternică cu linia principală de 0,6-0,5 mm, monofilament de rupere de 0,45-0,40 mm prins cu ochi de linia principală , cablu flexibil de curent de 50 cm de care se leagă o greutate cu ceva cîrlige dgen ancoră de 100-150g, greutate pe care o arunci pe malul celălalt până se agaţă (70m cred că poţi să arunci cu 100-150 g). După ce ai agăţat legi firul de ceva care să nu fie elastic stativ sănătos sau pom, poziţionat în amonte şi legi cu o carabină montura cu plută de linia suspendată -tiroliană ( carabina trebuie să fie fixă pe linia cu montura, culisează doar pe tiroliană). Îi dai drumul în curent şi apa o va trage către malul opus, o opreşti unde vrei. Cînd trage monofilamentul de la tiroliană se rupe, agrafa iese de pe firul tirolianei şi ai linia liberă.
Mai ştiu o variantă da-i mai complicată.

Functioneaza metoda explicata de tine, asa se pescuieste in Italia pe raul Arno la Firenze, am incercat si eu anul trecut sa vad daca merge si pot spune ca am fost multumit, numai ca Althfel in mesajul lui initial spune ca malul respectiv e foarte abrubt, e ca o stanca ar putea avea o problema cu agatarea de malul opus.Daca reuseste e rezolvata treaba.

14

joi, 14. februarie 2013, 17:30

ms mult .sper sa mearga... am sa incerc primavara asta... voi cu ce ati nadi locul meu? ajuta la ceva naditul la pescuitul somnului?

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

15

joi, 14. februarie 2013, 19:46

Nu, eu nu asa nadi,si m-as concentra sa-l pescuiesc la ceea ce rapeste! La ce crezi ca rapeste cind il auzi noaptea?

Peste viu, peste mort, rame, lipitori, coropisnitze, ficat, mate..?

Si unde crezi ca rapeste cind il auzi:

La suprafata sau pe fundul apei? :gandesc:

Raspunsul e clar: la peste viu la suprafata apei.

Eu asa as pescui, as incerca sa plasez pluta cumva in zona aceea si pestele viu l-as prezenta la maxim 1 metru sub luciul apei.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

16

joi, 14. februarie 2013, 19:56

deabea astept sa incerc :)) ms de indrumari... deci cand incepea cateodata se auzeau niste sarituri de te lua frica :))) ma indoiesc sa fie salau mare sau crap... erau prea puternice suntele. pe somn nu deranjeaza daca substratul este partial pietros? am sa-mi iau un sonar wireless ca sa testez putin terenul . e super interesant locul.

17

joi, 14. februarie 2013, 20:01

oricum locul e vestit pe prut :) "cotul mare si cotul mic " din Mitoc prut.. am prieteni care au prins anu trecut somn de 37 kg... si crapi... dar la crap f f slabe rezultate anul trecut din cauza secetei si din cauza vegetatiei crescute... era aproape imposibil mai ales la crap sa pescuisti. poate anul asta va fi mai bine.. vor fi ploi :)

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

18

vineri, 15. februarie 2013, 10:18

Am modificat metoda cu tiroliană din postarea 12.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

19

joi, 21. februarie 2013, 21:51

Bai , Bai , Bai tu vrei sa aduci in Romania somni moldovenesti fara pasaport, acestai trafic transfrontalier si se pedepseste.
Daca au gripa porcina sau aviara ce zice graniceru??

20

vineri, 22. februarie 2013, 16:38

Bai , Bai , Bai tu vrei sa aduci in Romania somni moldovenesti fara pasaport, acestai trafic transfrontalier si se pedepseste.
Daca au gripa porcina sau aviara ce zice graniceru??


sa stii ca ai dreptate :))) nu m-am gandit la asta :)))