Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

21

luni, 4. martie 2013, 16:07

Puteti face un desen cu metoda tiroliana pt ca nu prea am inteles. Intr-o locatie asemanatoare pescuiesc si eu la somn dar pe Siret.

dj_Andy

Oblete

Răspunsuri: 41

Membru din: 9. martie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: pescuiesc

  • Scrie un mesaj privat

22

sâmbătă, 27. aprilie 2013, 15:46

althfel.....as putea sa stiu unde e locul cela unde prutul este lat...???eu sun de la moldova si puate merg si eu pe acolo....! :buaaaah: :welcome: ..?????

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

23

luni, 29. aprilie 2013, 12:16

Salut şi bucuraţi-vă de natură.

puiusd

Oblete

Răspunsuri: 13

Membru din: 17. aprilie 2013

Locație: suceava

  • Scrie un mesaj privat

24

luni, 13. mai 2013, 09:48

salutare althfel.
daca vrei sa pescuiesti in cotu mare la m,,, trebuie sa te pregatesti un pic,,,financiar, daca mii permis un sfat si esti de pe langa sv dute la baracuda vezi ca au niste ciomege din 2 piese cu actiune 200-600gr .iati fir textil de 0,50-0,60 si toarna-ti plumbi plati in capace de la borcanele de 800gr. vor iesi undeva la 300-350 gr,,,si doar asa vei putea pescui sub rapa in cotu mare,,ai grija ca acolo unde ai vz tu ca ataca sunt vre-o 2-3 copaci de-a lungu in apa,,,pregatestete sa pierzi multe monturi, in alta ordine de idei mai ai cateva variante,,,1- sa-ti legi bolovani plati cu ata sau banda si apoi sa-i atasezi de montura,,,( metoda localnicilor ) 2,,sa mergi cu barca sa plantezi iar apoi sa o strangi in masina,,dar numai ziua,,noaptea vei fi vazut cu termica de sus de pe deal,3,,,sa folosesti asa numitul ,,,ZMEU,,, sau planer board,,acea scandurica care tine montura in curent,, daca esti dispus sa incerci si esti pregatit si din punct de vedere al sculelor ,,ai ocazia de capturi frumoase,,,
ps,,daca gasesti carlige mari de somn de la gamakatsu nr 8/0 si fire de 0,50,,si plb de 300gr,,sa stii cine le-a lasta acolo..daca ai norocu sa nimeresti in cei 2 stejari din apa,,si nu trage somnul nu mai scoti nici o montura.
in cazul in care nu ai scule asa de puternice,,,dar vrei totusi sa arunci si sa mai stea si montura in curent,,comanda un wildsling,,un fel de prastie din latex,,,ori o pozitionezi pe doi suporti ,,ori o tine alt coleg,,si vei putea lansa greutati de 300-500gr la 120-130m fara probleme,,,daca faci asta atentie mare la carlig ,momeala si plumb,,sa fie toate la un loc,,altfel te incurci,,eu folosec saci solubili de la crap,,,tot de aici si idea cu prastia,,,nu vei da gres,,
sa auzim de bine