Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

1

marți, 12. februarie 2013, 22:29

stupek

cunoaste cineva si foloseste tehnica cu stupek?
am aici langa mine o balta destul de mare... si are cativa somni mari care o mai facut probleme pescarilor :))) eu cel mai mare l-am prins de 5 kg si am scapat unul mult mai mare, ideea e ca nu prea sunt locuri cu cioate, vegetatie. copaci sau bolovani nu stiu ce... pentru ca iazul o scazut dar tot are adancimi de 7 ,8 m pe cea mai mare parte a lacului cam 3 ,4 m adancimea medie... mi-i f greu sa il localizez... eu plantez de obicei la 200 , sau 250 m. cum sa-l atrag? ma gandeam la o montura cu stupek si sa "spanzur" o broasca care sa nu o las decat 10 cm in apa.. maxim 20. ca sa poata iesi si sa traiasca. eventual sa fie mare ca sa faca plescaiala mare. sau eventual acceasi treaba dar numai cu pestisori.... dati-mi o idee va rog...si daca aveti cunostinta de unde cumpar stupek.. sau cum l-as putea construi..
sau daca aveti alta ideea cum sa ii vin de hac la un mustacios de ala

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

2

marți, 12. februarie 2013, 22:44

Io sincer n-am auzit in viata mea de "stupek"... n-ai vrea sa dai mai multe detalii, poate la noi se cheama altfel?!? :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

3

marți, 12. februarie 2013, 22:49

Io sincer n-am auzit in viata mea de "stupek"... n-ai vrea sa dai mai multe detalii, poate la noi se cheama altfel?!? :)


deci e o pluta care are o tija de 1 m chiar... si reglezi plumbul ca ia sa stea putin inclinata si pestele sau broasca suspendat
uite pun poza
»althfel« a adaugat urmatoarea poza:
  • sajat-honlap-ingyen--sokoldal_hu-stupek3.jpg

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

4

marți, 12. februarie 2013, 22:57

metoda numarul 5 de AICI cred ca e montura de care vorbeste.

las pe cei care dau la stationar sa vorbeasca pentru ca eu sunt zero la acest capitol :rizi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

5

marți, 12. februarie 2013, 23:49

RE: stupek

cunoaste cineva si foloseste tehnica cu stupek?
daca aveti cunostinta de unde cumpar stupek..

Se gasesc de cumparat(in Timisoara sigur).....cam 50 lei bucata.....facute in Ungaria......cat despre eficienta lor, nu stiu nimic :noroc:

6

miercuri, 13. februarie 2013, 07:13

Si aceasta este o montura intereseanta, insa este folosita pentru pescuitul la suprafata insa stupek ul este altceva, cel putin din cate stiu eu , este o pluta culisanta cu tija cu care poti sa reglezi adancimea apei la care prezinci pestele momeala, are si o tija ... se poate confectiona usor di polistiren sau din pluta, refolosita de la lansetele vechi ... pe MP trimit un link catre un site din HUN sa vezi diferite forme ...

7

miercuri, 13. februarie 2013, 07:58

mai are cineva vreo idee cum sa pacalesc pe lacul ala un somn mai mare? cu ce se poate nadi? cu ce as putea avea rezultate? o alta idee astept.
poate cineva o mai fost in situatia asta...
pe rau curgator e alta treaba.
thx

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

8

miercuri, 13. februarie 2013, 09:07

Eu n-aş pescui cu stupek, poţi să foloseşti metoda Pescuitul somnului cu plută la geamandură sau pom doar că în loc de pom legi de papură dacă este papură pe baltă, dacă nu la geamandură. Ideal ar fi să nu duci firul foarte departe pentru că pe baltă uneori muşcă fin. Cu cât este mai scurt firul suspendat cu atât vezi trăsătura mai bine.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

9

miercuri, 13. februarie 2013, 09:24

Eu o babusca sau un caras de o palma nu as lega de trestie sau de papura, dupa mine mai mult sperie somnul decat atrage ... daca este un copac sau o creanga mai zdravana e altceva... la nevoie poti sa improvizezi si la fata locului... daca este somn in balta respectiva, o rosioara sau o babusca eventual o platica daca nu ai altceva, macar de o palma in mod sigur nu va refuza.
Daca poti intra cu barca e o treaba usoara sa plantezi montura, daca nu, atunci e vremea improvizatiilor ...

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

10

miercuri, 13. februarie 2013, 14:06

Cred ca te-ai referit la asa ceva: Montura Somn Pluta Uriasa KOOS
Nu amfolosit nicio data deci nu-i cunosc eficienta.

11

miercuri, 13. februarie 2013, 14:12

Varianta ce se gaseste pe piata e pentru marketing :) ca sa fie eficienta, trebuie sa faci niste modificari sau sa faci alta pe aleasi principiu... am vorbit cu Feri de mai multe ori si la o la o expozitie a marturisit si el .... tija trebuie indoita si carligele schimbate in rest peste sa fie ;)
Intimplator sau nu acesta montura este ideala pentru stiuci mari ...

12

miercuri, 13. februarie 2013, 14:23

problema e ca iazul are latine 1 km :))) si chiar nu are copaci .la mal apa ai cam 1 m , dupa ce faci 20 m se adanceste brusc la 4 m . este un prag. ai dupa cate banuiesc eu mai am dupa inca un prag si mai adanc. care duce la 5 ,6 m. iazul a scazut in adancime cam 2 m sau chiar 3 m in ultimii 2 ani.. au dat drumul la baraj. vegetatia si stuful au disparut. interesant de precizat este ca pe lac exista o cantitate impresionanta de scoici. de aia nici crap nu se prinde... si din cauza braconajului presupun :))) mananca somnul scoica?

13

miercuri, 13. februarie 2013, 14:30

Scoica moarta e preferata somnului, cateodata cand apa se incalzeste brusc, saptamani la rand nu se poate prinde decat cu scoica ... daca ai descrie mai amanuntit locul poate am reusi sa gasim o solutie, nu denumirea sau locatia ma intereseaza, ci proprietatiile caracteristicile din cate am inteles este si un baraj, ma gandesc ca e un lac( iaz) de acumulare... iar somnul nu sta intotdeaunea in apa ceea mai adanca. Pe un lac de acumulare cu apa de 15-20 m adancime, cele mai multe exemplare am prins in apa de 0.5-1.5 m ... asta nu inseamna ca nu gasesti in gropane... tot nu ai precizat, sau poate am scapat eu... daca ai posibilitatea sa intri cu barca pe apa respectiva( daca este permis accesul cu barca) ?

14

miercuri, 13. februarie 2013, 15:23

da se poate intra cu barca fara probleme. si sunt gropi . este lac de acumulare.candva de acolo se alimenta orasulul cu apa. acuma s-o anulat.
si o avut adancimi si de 20 m. akuma fiind scazut cred ca maxim 12 m . :) cu ce se poate nadi sau sa-l adun?

Cosmin Cluj

Sunt nou și mă prezint!

Răspunsuri: 3

Membru din: 4. aprilie 2012

  • Scrie un mesaj privat

15

miercuri, 20. februarie 2013, 12:25

Salut, eu pescuiesc la somn doar pe lac si am folosit montura prezentata de tine. Parerea mea este ca este eficienta doar in ape foarte mici (0,5-1m). In locul tau as folosii montura "dumbell', dar inainte trebuie vazut unde rapesc somnii si plasata exact unde auzi bataile. De cele mai multe ori chiar daca lacul are apa adanca ei rapesc in apa ff mica unde se aduna pestisorii pe timpul noptii. Si eu am pescuit ani la rand pe mijlocul unui lac si nu am prins somn mai mare de 7 kg iar cand am inceput sa pescuiesc in maluri am prins si de 26 de kg. Localizarea locului unde rapeste este totul

puiu

Biban

Răspunsuri: 100

Membru din: 12. februarie 2014

Locație: Blaj

  • Scrie un mesaj privat

16

luni, 17. martie 2014, 21:28

e greu sa recunosti barajul! Ighis - Medias!
Un expert printre incepatori şi un incepator printre experti

17

luni, 17. martie 2014, 22:50

e greu sa recunosti barajul! Ighis - Medias!

Nu pare sa fie Ighisul!...sau :gandesc:
Puiu...ai pescuit in trecut pe Ighis?

puiu

Biban

Răspunsuri: 100

Membru din: 12. februarie 2014

Locație: Blaj

  • Scrie un mesaj privat

18

luni, 17. martie 2014, 22:53

Nu am pescuit personal pe Ighis dar am lucrat in Medias si am avut ocazia sa vad capturi de acolo!
Un expert printre incepatori şi un incepator printre experti