Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Virgil

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »Virgil«

Răspunsuri: 5

Membru din: 11. februarie 2013

  • Scrie un mesaj privat

1

luni, 11. februarie 2013, 20:52

Parere echipament clonc

Buna seara!
As dori sa stiu ce parere aveti despre lanseta Shimano Vengeance BT210 (100-300g, carbon) si despre multiplicatorul Shimano Triton 200g? Se potriveste mulineta cu aceasta lanseta?
Link-uri catre produse:





Multiplicator Shimano Triton TRN200G
Ce alte lansete si multiplicatoare imi recomandati cu preturi asemanatoare?
Va multumesc anticipat.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

marți, 12. februarie 2013, 05:58

:salut: Virgil,
am modificat putin mesajul tau. Motivul il poti citi aici: Shop-uri World Wide Web - Anunțuri importante! - Forum Pescuit la Somn

Nu vad de ce nu ar fi bune la pescuitul la clonc, doar atata ca personal nu le-am folosit inca...

Recomandare: mergi cu un prieten la magazinul unde le-ai vazut, si trage de lanseta cit poti! Prietenul tau sa tina cu 2 degete de varful lansetei, si tu tragi cu toata puterea (nu brusc!, ci prograsiv) de lanseta. Daca se rupe, nu-l cumpara! :zambet:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

3

joi, 14. februarie 2013, 11:15

Daca nu ai apucat sa le cumperi deja, gama shimano forcemaster este superioara vengeance
Nu mai gasesc sa iti pot posta un link, dar la unul din magazinele promovate aici am gasit acum vreo 2 saptamani un combo de somn la oferta> forcemaster de 500 de grame (am pescuit cu forcemaster de 3,66 la crap si forcemaster de 2,10 light la clean si avat si am o parere foarte buna despre blancurile acestei game) cu penn 850 ssm la un pret foarte bun, undeva la putin peste 100 de euro.
Iar cele 300 de grame ale lui vengeance ar putea insemna cam putin daca e vorba de clonc

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4

joi, 14. februarie 2013, 12:46

Cred ca la Angel-Domaene ai vazut combo-ul.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Virgil

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »Virgil«

Răspunsuri: 5

Membru din: 11. februarie 2013

  • Scrie un mesaj privat

5

joi, 21. februarie 2013, 20:10

Astazi mi-a ajuns comanda cu multiplicatorul Shimano Triton 200 G. La prima vedere, cand l-am scos din cutie, mi s-a parut ca este cam mic. Dar dupa ce l-am analizat putin si m-am obisnuit cu el mi-am dat seama ca totusi nu este foarte mic. Are o capacitate de aproximativ 200-250 de m de fir 0.50 mm. Nu este la fel de mare ca multiplicatoarele de la Penn (de exemplu), dar eu sunt multumit de el si sper sa-si faca treaba. I-am testat frana, asezarea firului pe tambur si totul a fost in regula.
In legatura cu lanseta, am mai cautat si am gasit o lanseta din fibra de sticla, putere de 20-40 lbs, inele duble. Pe site scrie ca are 1.7 m. Ce parere aveti? Ma voi consulta si cu baiatul de la magazin, dar vreau sa stiu si ce impresie va lasa asa la prima vedere. Aveti mai jos si o poza cu lanseta. Este un model de la firma Caperlan, despre care stiu ca este originara din Franta.
»Virgil« a atasat urmatoarele fisiere:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

6

joi, 21. februarie 2013, 20:19

Salut Virgil,
lanseta este parca dintr-o bucata, si are in varf inel oceanic cu rola! Nu te ajuta cu nimica, mai ales la clonc! chiar iti ingreuneaza pescuitul.
Manierul este f gros si nu sta bine in mana. :gandesc: eu nu as pescui-o
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Virgil

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »Virgil«

Răspunsuri: 5

Membru din: 11. februarie 2013

  • Scrie un mesaj privat

7

joi, 21. februarie 2013, 20:26

Va multumesc pentru raspuns! Ce lansete imi recomandati intr-un buget de aproximativ 200 de lei? Si care sa se potriveasca si cu multiplicatorul ce nu este de dimensiuni foarte mari.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

8

joi, 21. februarie 2013, 20:39

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Virgil

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »Virgil«

Răspunsuri: 5

Membru din: 11. februarie 2013

  • Scrie un mesaj privat

9

joi, 21. februarie 2013, 20:44

A doua lanseta am gasit-o pe Okazii, dar in varianta de 15-20 lbs. Pret de 190 de lei. Se potriveste la clonc si in categoria aceasta de putere?

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

10

joi, 21. februarie 2013, 20:55

Iti daruiesc eu o lanseta Germina care are mufa de imbinare a celor 2 segmente (mufa mama) rupta. Nu arata ea prea bine (i-am schimbat inelele cu unele de calitate insa le-am matisat cat se poate de urat).
Cred ca pentru incept este o lanseta foarte buna sa-ti faci mana si sa vezi cam ce ti-ar trebui in viitor. Vreau sa-ti spun ca lanseta asta stie sa prinda somotei frumusei :ochi:

Răspunsuri: 118

Membru din: 6. august 2012

Locație: Timisoara

Profesia: Tehnician

  • Scrie un mesaj privat

11

vineri, 11. aprilie 2014, 17:54

Poate cineva sa dea niste detalii despre aceasta lanseta?
Angel Domäne Iridium Strong Fiber 165 50 - ANGEL DOMÄNE