Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

1

luni, 11. februarie 2013, 17:31

care e timpul cand poti avea rezultate bune pe PO ?

as dori si eu sa stiu cam in ce luna se dezgheata raul PO si somnul cand incepe sa fie activ si am sanse sa am rezultate? si aproximativ zonele cele mai indicate primavara
multumesc :P

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

2

luni, 11. februarie 2013, 18:25

O sa-ti raspunda mai concret ...italienii (anem,mane81,etc) :bravo:
Insa ...Po este dezghetat si acum ! Somnul se prinde de prin martie ! Sau cel putin asa considera italienii care pescuiesc in zona de delta a Po. Ideea este sa nu prinzi ape mari ,ca paraul asta creste puternic primavara si poti sa ai o crestere de nivel de 5 m intr-o saptamana! Vorbesc foarte serios ,deoarece au patit-o niste amici de a mei de vreo doi ani in urma .In martie ...Este incredibil cum cresc raurile la italieni! Personal m-as duce dupa somn (nu pe Po insa) undeva prin luna mai . Bine ,atunci apar deja dracii aia de tantari mici si rai :doarecapu:

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

3

luni, 11. februarie 2013, 18:49

Salut.Eu nu am vazut niciodata Po-ul inghetat si am inteles ca sunt cazuri exceptionale cand se intampla.Nu sunt un expert al Po-ului dar cred ca din martie(asa imi zice si anem) incep sa se faca prezenti somnii, totusi depinde de temperatura cu cat se face mai cald cu atat somnii incep sa fie mai activi.Uni pescari de pe aici sustin ca ai mai multe sanse sa prinzi exemplare mari primavara sau toamna, la inceput si sfarsit de sezon, nu imi amintesc explicatia :gandesc:.Eu cred ca lunile cele mai productive ar fi de prin mai pana prin septembrie, dar se poate prinde pe toata perioada anului inclusiv iarna, dar dupa cum am vazut numai din barca :doarecapu: si cum eu nu am barca prefer sa merg la pescuit pe alte rauri si canale.
Nu stiu ce zone sa recomand eu cunosc foarte putine de pescuit pe raul asta, dar nu ar fi asta o problema.Pentru cine vrea sa vina la pescuit pe Po eu as recomanda niste ghizi de pescuit mai bine asa ca sa fi sigur ca faci poze cu mustaciosi, eu asa as face.
Dupa cum ziceam mai sus nu sunt un expert al Po-ului, Anem o sa iti explice mult mai bine UN LUCRU E CLAR PT MINE daca ai norocul sa prinzi momentele cand raul se "umfla"in cateva ore poti prinde cativa somni "imbracati" . :ciao:

4

luni, 11. februarie 2013, 19:02

Salut.Eu nu am vazut niciodata Po-ul inghetat si am inteles ca sunt cazuri exceptionale cand se intampla.Nu sunt un expert al Po-ului dar cred ca din martie(asa imi zice si anem) incep sa se faca prezenti somnii, totusi depinde de temperatura cu cat se face mai cald cu atat somnii incep sa fie mai activi.Uni pescari de pe aici sustin ca ai mai multe sanse sa prinzi exemplare mari primavara sau toamna, la inceput si sfarsit de sezon, nu imi amintesc explicatia :gandesc:.Eu cred ca lunile cele mai productive ar fi de prin mai pana prin septembrie, dar se poate prinde pe toata perioada anului inclusiv iarna, dar dupa cum am vazut numai din barca :doarecapu: si cum eu nu am barca prefer sa merg la pescuit pe alte rauri si canale.
Nu stiu ce zone sa recomand eu cunosc foarte putine de pescuit pe raul asta, dar nu ar fi asta o problema.Pentru cine vrea sa vina la pescuit pe Po eu as recomanda niste ghizi de pescuit mai bine asa ca sa fi sigur ca faci poze cu mustaciosi, eu asa as face.
Dupa cum ziceam mai sus nu sunt un expert al Po-ului, Anem o sa iti explice mult mai bine UN LUCRU E CLAR PT MINE daca ai norocul sa prinzi momentele cand raul se "umfla"in cateva ore poti prinde cativa somni "imbracati" . :ciao:
mai am o intrebare. cand incepe acolo prohibitia? de unde fac rost de ghid :))) contra cost binenteles :)

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

5

luni, 11. februarie 2013, 19:30

ai mesaj privat.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

6

marți, 12. februarie 2013, 10:17

Salutari si bine ai venit pe aici, nu era rau sa fi trecut pe la sectiunea de prezentare :ochi:

Imi dau si eu cu parerea pe aici in ciuda faptului ca nu pot spune ca as cunoaste prea bine Po-ul chiar daca de aproape 3 ani de zile pescuiesc aproape doar acolo. Nu am apucat sa pescuiesc pe Po decat din zona incepand cu Boretto (Viadana) si pana la Ostiglia cu mici scapari in sus spre Isola dei Serafini. De altfel trebuie sa precizez ca il caut doar cu artificialele si deci frecventez (sau cel putin incerc) locuri mai putin batute de cei care dau la stationar.

Incep prin a spune ca Po-ul nu l-am vazut inca inghetat si nici nu am auzit pe nimeni sa il fi vazut. Din cate vad pe net ultima oara cand a fost inghetat Po-ul (nu fac referire la partea de sus) se intampla prin 1929. Joia trecuta au fost niste amici la pescuit pe Po si imi ziceau ca apa era intre 6 si 7 grade.

Ca si perioada buna de pescuit as spune ca ar fi undeva de pe la jumatatea lui Martie si pana pe la mijlocul lui Noiembrie, dar perioada este relativa pentru ca totul depinde de conditiile meteo. Sunt multi pescari ce cauta somnul si in perioada rece atat cu momeli naturale cat si cu momeli artificiale dar rezultatele sunt mult sub cele pe care le au in perioada mai calda. In schimb de prin Aprilie si pana inclusiv in Octombrie (daca e cat de cat cald) somnii se hranesc in mare parte la suprafata apei si daca iti gasesti un loc bun cu siguranta ii vei vedea sau auzi in orele in care se hranesc.

De altfel trebuie pomenit asa cum ziceau Mane81 si Zamfi despre cresterea raului. Au fost cazuri in care “peste noapte”, adica in decursul a doar cateva ore sa creasca in inaltime cu vreo 4 metri ca nimic, caz in care daca te prinde cu cortul pe malul apei, suficient de jos, iti poti inchipui ce urmari va avea. Perioadele in care se umfla sunt perioadele cele mai bune pentru a cauta somnul, se pare ca intra intr-o frenezie alimentara de ataca de nebun la suprafata apei, pe langa maluri sau in marginile de curent floscaind tot pe acolo. Din pacate in momentele astea e plin de lume la pescuit.

Consider Po-ul un rau tare capricios, foarte schimbator si la care nu poti prevedea absolut nimic. Adica degeaba iti spune cineva sa vi in luna Iulie de exemplu cand tu nimeresti sa ii calci malul la 2 zile dupa vreo viitura cand sansele de a prinde somn scad atat de mult incat te poti considera noroc sa prinzi vreunul. De altfel am observat ca sunt momente in care totul pare mort in ciuda unor conditii foarte bune pentru ca in anumite momente, cand totul parca e impotriva ta sa ai parte de niste surprize frumoase. Dupa cum ziceam, totul e foarte schimbator ...

Cat despre prohibitie ... nu exista asa ceva la somn si alte cateva specii de pesti.

Daca e sa vi prima oara pe Po iti recomand asa cum spunea si Mane81 un ghid. Macar pe o perioada de vreo 2 zile pentru a iti da seama cum stau treburile, pentru a vedea vreun loc si nu in ultimul rand pentru ca ghizii aia te rezolva si de permisul de pescuit pe care daca trebuie sa ti-l faci singur te vei lovi de un frumos zid care iti va fi greu sa il treci, asta mai ales daca nu e cu tine cineva care vorbeste italiana. Iti iei ghid 2 zile iar restul zilelor le petreci pe mal unde ai tu chef dupa ce ai aflat cat de cat informatiile care te interesau.

De altfel iti recomand sa ai grija cand eliberezi pestii (sper ca asa vei face) sa nu te vada cei care fac controale pe acolo. Multi pesti aloctoni sunt considerati daunatori pe aici si nu ai voie sa ii eliberezi dar oricum toti ii elibereaza si inca nu am auzit pe nimeni sa fi luat amenda, am auzit de cazuri in care s-au prefacut ca le-a alunecat pestele din mana cu Garda langa ei si nu au fost probleme. Oricum Po-ul e populat in proportie de 95% doar de aloctoni ...

In ce zona ai vrea sa mergi? in ce perioada aproximativ?
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Subiecte asemănătoare