Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

1

duminică, 10. februarie 2013, 20:58

Forma plumbului in pescuitul la clonc... conteaza?

Deoarece am vazut o discutie referitoare la acest subiect intr-un alt topic, cred ca ar fi util sa vedem ce "zice" experienta fiecaruia.
Personal n-am prea acordat mare atentie formei plumbului, am pescuit cu cei disponibili egal ca erau "picatura". prismatici, cilindrici sau alte forme.
Deasemenea nu cred ca daca noua ni se par "caracatitele" alea de guma ce se pun peste plumb c-ar semana cu "ceva" natural, la somn tre` sa i se para la fel... cre` ca nu-i chiar asa "prost", totusi. :)
Da` nah... doar parerea mea. :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

hgs

Oblete

Răspunsuri: 33

Membru din: 3. octombrie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: ing

  • Scrie un mesaj privat

2

duminică, 10. februarie 2013, 21:17

eu am folosit caracatite de la Decatlon, pot spune ca TOTI care s-au ridicat si au ajuns linga caracatita dusi au fost.

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

3

luni, 11. februarie 2013, 06:33

Somnul nu are nicio treaba cu caracatita soft pusa pe plumb. Daca nu i-ar vibra tentaculele in curent, efectul ar fi 0. Caracatita asortata cu zornaitoarea duce la... mai multa adrenalina :zambet:
Forma plumbului trebuie sa fie una care sa permita inteparea rapida. Eu nu am folosit decat cilindrici cu partea superioara relativ rotunjuta. Se pot folosi fara nicio problema si cei in forma de picatura, insa pentru aia trebuie musai o matrita specializata. Cei cilindrici ii torna un prieten in teava de la coada de matura.

4

marți, 12. februarie 2013, 18:27

initial am inceput cu plumb picatura si caracatita din dechatlon, apoi am trecut pe plumbi tip tigare.
personal nu as putea sa spun ca difera cu ceva, dar caracatita aia am eliminato pt ca am considerat ca este ceva care distrage atentia somnului de la ramele mele
am vazut pe sonar cum venea la plumbul cu caracatita in loc de ancora cu rame, asa ca am eliminat caracatita.
cat priveste forma plumbului, unii pescari spun ca cei in forma de tigare sunt mai buni pt clonc din cauza ca nu sunt atat de expusi curentului apei si tin mai bine momeala pe verticala - personal nu am constatat acest lucru asa ca nu ma pot pronunta
poate cei cu experienta mai mare sa ne spuna mai multe, asa ca...........

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

5

marți, 12. februarie 2013, 21:10

Adiwolf, am inceput stilul asta de pescuit in 1995 si am constatat acelasi lucru pe care l-ai constatat si tu. Forma plumbului nu conteaza. Asa ca daca am gasit o matrita pentru plumb picatura (aici ii spune plumb para) am luat-o pe asta si gata. De ce sa-mi bat capul cu detalii fara importanta ?