Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

1

duminică, 10. februarie 2013, 18:28

Franghii si Noduri folosite la legarea barcii, a ancorei...

Daca tot era vorba despre ancorare, aici puteti posta noduri si legaturi folosite pentru a lega barca de ancora, de mal ... sau doar pur si simplu noduri folosite cu pareri si patanii pro sau contra.

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

2

duminică, 10. februarie 2013, 18:45

Nod ancora


Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3

luni, 11. februarie 2013, 05:59

Cind am fost in vara la Dunare, am vazut un stil fain de adunat franghia... mi la aratat Bruno, dar nu mai stiu cum merge. Daca s-ar putea, Bruno, as vrea sa te rog sa ne arati cum merge. :zambet:

La ancora folosesc franghie de 6 si 8 mm, si fac nodul asemanator cu cel postat de Eugen, e aproape un nod de pescuit.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

4

luni, 11. februarie 2013, 06:21

Zoran, toate nodurile folosite de pescari, sunt noduri marinaresti. :noroc:

Răspunsuri: 147

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

5

luni, 11. februarie 2013, 06:29

Zoran, toate nodurile folosite de pescari, sunt noduri marinaresti. :noroc:

Nu se poate spune si invers?Omul mai intai a pescuit sau a marinarit?Avem si noi mandria noastra ce draq :rizi:
...cogito ergo sum.

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

6

luni, 11. februarie 2013, 06:39

Este clar ca mai intai, omul, a fost la pescuit... cu mana, cu piatra ori cu sulita unde nodurile erau... "stejar, extrema, urgenta" :rizi:

Bruno

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 15. martie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

7

luni, 11. februarie 2013, 15:23

Cind am fost in vara la Dunare, am vazut un stil fain de adunat franghia... mi la aratat Bruno, dar nu mai stiu cum merge. Daca s-ar putea, Bruno, as vrea sa te rog sa ne arati cum merge. :zambet:

La ancora folosesc franghie de 6 si 8 mm, si fac nodul asemanator cu cel postat de Eugen, e aproape un nod de pescuit.



Asta este pentru adunat fringhia

Asta pentru legat ancora de barca

Pentru legat fringia de ancora am facut un eye splice pe o protectie ca cea de mai jos si le-am prins cu ochet
»Bruno« a atasat urmatoarele fisiere:

8

joi, 28. februarie 2013, 20:46

Un nod interesant de legare la tachet..si nu numai, foarte util in abordarea lui kzoli-eliberare din ancora imediata
aicihttp://www.youtube.com/watch?v=6Nxu-jS9TSc

9

joi, 28. februarie 2013, 20:50

Un nod interesant de legare la tachet..si nu numai, foarte util in abordarea lui kzoli-eliberare din ancora imediata
aicihttp://www.youtube.com/watch?v=6Nxu-jS9TSc


Da pe aceasta o folosesc, dar nu stiam cum sa descriu ... este foarte util mai ales cand "trebuie sa pleci in graba"...

10

joi, 28. februarie 2013, 22:16

Salut kzoli
Mi se pare foarte tare informatia cu privire la ... "eliberarea neconditionata din ancora" multumit-a tie :bravo: :bucuros2:
:noroc:

11

joi, 28. februarie 2013, 22:27

excelent :bravo:
din greseala l-am nimerit de vreo doua ori si ce m-am mai chinuit dupa aia sa il nimeresc..........

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

12

joi, 28. februarie 2013, 22:30

cred ca poti face o alta metoda cu un bidon de 5 litri si carabina, dai drumu carabinei si apoi te intorci la ancora.

13

joi, 28. februarie 2013, 22:34

te gandesti ca sa am, dar ai nevoie si de ancorare
asa ca te legi frumos de franghia de pe lateralele barcii cu acest nod si daca este nevoie cu o singura miscare te eliberezi, barca curge la valle, franghia se desfasoara si ramane agatata de bidon
mult mai practic decat cu carabina - am incercat si asa

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

14

joi, 28. februarie 2013, 22:54

P-asta ati vazut-o?
opritor de ancorare | muliNETe
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

15

joi, 28. februarie 2013, 23:48

da.
mi-am si facuto si..............este pe fundul Oltului
nu ca am pierduto, pur si simplu am aruncato de nervi
este functionala, dar...........sa tot stau sa impletesc printre suruburi franghia?!
nu multumesc
plus ca trebuie tinut cont de diametrul franghiei folosite, una mai subtire nu eeste functional sistemul, iar cu una mai groasa.........iti rupi degetele sa o tot infasori acolo
tot mai bun si mai rapid este nodul de mai sus
numai sa il tin minte odata :zid:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

16

vineri, 1. martie 2013, 07:54

da.
mi-am si facuto si..............este pe fundul Oltului
nu ca am pierduto, pur si simplu am aruncato de nervi
Na ca ma pregatisem sa mi-o mesteresc si io... mi-ai taiat elanu`... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

17

vineri, 1. martie 2013, 17:27

pai tu poti sa o faci, numai sa nu aiba aceeasi soarta