Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

duminică, 10. februarie 2013, 10:37

Modul de legare a lantului pe ancora, pentru a nu o pierde

...Lantul se leaga nu de tija ancorei ci de virful ei cu un ochet D sau U. Cam toate au o gaura prevazuta pentru asta, dar lumea nu stie de ce. In capatul tijei ancorei am legat lantul cu un multifilament de sacrificiu. In momentul cind se agata de ceva, trag cu motorul, multifilamentul se rupe, iar ancora va iesi fara probleme din agatatura, deoarece este trasa de virful ei, nu de tija, deci in sens contrar ghearelor.


:salut: Bruno,
cand ai timp, ai putea sa ne pui si o poza a descrierii de mai sus... :gandesc: Uneori mi-e greu sa-mi inchipui ce si de ce.

Am scris bine in titlu? Pt a nu o pierde lasind-o agatata pe undeva, sau?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Bruno

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 15. martie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

2

duminică, 10. februarie 2013, 11:21

Ok, pun miine poze sper sa nu uit :)

3

duminică, 10. februarie 2013, 12:13

Daca tot vorbim de ancora si legaturi, ce noduri preferati sa folositi pentru a lega barca de ancora, sau de mal ? ... sau deschidem un alt topic ptr aceasta ?

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4

duminică, 10. februarie 2013, 12:16

... sau deschidem un alt topic ptr aceasta ?


da... :zambet:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

5

duminică, 10. februarie 2013, 12:18

Ok, astept pareri si sugestii ;)

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

6

duminică, 10. februarie 2013, 12:44

Merci pentru poze Zoli, :bravo:
le-am urcat eu:





Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Bruno

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 15. martie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

7

duminică, 10. februarie 2013, 14:39

Asta-i !! :bravo:

8

duminică, 10. februarie 2013, 20:13

kzoli,
se rupe brida aia de plastic daca se agata ancora?
eu stiu ca sunt ale draqu de rezistente :gandesc:

9

luni, 11. februarie 2013, 07:43

kzoli,
se rupe brida aia de plastic daca se agata ancora?
eu stiu ca sunt ale draqu de rezistente :gandesc:



Ceea galbena se rupe in mod sigur( sunt si albe mai subtiri) ... am testat de mai multe ori ... sunt chinezarii ieftine 3-5 lei un plic intreg. Cele albe sunt doar "mostre" sa stie lumea despre ce este vorba. Eu prefer pe acestea fiindca nu pierzi timpul cu noduri si legaturi... tragi capatul prin ochet si gata .

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »kzoli« (11. februarie 2013, 15:12)


Bruno

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 15. martie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

10

luni, 11. februarie 2013, 14:31

Se pare ca m-am ramolit. Pe Danforth si Hall nu se poate face smecheria asta, doar pe umbrele. Nu stiu de ce am avut impresia ca asa le am legate si pe astea doua. Cred ca imbatrinesc :gandesc:

11

luni, 11. februarie 2013, 15:17

Se pare ca m-am ramolit. Pe Danforth si Hall nu se poate face smecheria asta, doar pe umbrele. Nu stiu de ce am avut impresia ca asa le am legate si pe astea doua. Cred ca imbatrinesc :gandesc:

Bruno, pana la urma recomanzi cele tip umbrela ca a lu kzoli?Eu am avut una ...dar n-am legat-o asa si.....acolo a ramas.Cred ca de 3kg e suficient. :noroc:

Bruno

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 15. martie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

12

luni, 11. februarie 2013, 15:33

Bruno, pana la urma recomanzi cele tip umbrela ca a lu kzoli?Eu am avut una ...dar n-am legat-o asa si.....acolo a ramas.Cred ca de 3kg e suficient. :noroc:


Nu, mi se par mult mai proaste decit Hall si Danforth, dar pentru o pneumatica mica cu destula fringhie ( 3 X adincimea) functioneaza.

13

marți, 12. februarie 2013, 18:18

kzoli,
se rupe brida aia de plastic daca se agata ancora?
eu stiu ca sunt ale draqu de rezistente :gandesc:



Ceea galbena se rupe in mod sigur( sunt si albe mai subtiri) ... am testat de mai multe ori ... sunt chinezarii ieftine 3-5 lei un plic intreg. Cele albe sunt doar "mostre" sa stie lumea despre ce este vorba. Eu prefer pe acestea fiindca nu pierzi timpul cu noduri si legaturi... tragi capatul prin ochet si gata .



se rup sau se desfac?

14

marți, 12. februarie 2013, 19:30

Ce am testat pe uscat, s-a rupt cand am tras invers de el... ce se petrece in apa nu stiu, nu am stat sa caut acele bride, desi sunt din plastic nu am vazut sa urce la suprafata apei, eu recuperam ancora si ata la celalalt loc.
Am observat ca in perioada toamna-iarna pe apa rece se rup mult mai usor decat in perioada verii, poate ar fi mai indicat un alt tip de plastic.
Pana sa aflu de aceasta solutie am pierdut cateva ancore si chiar daca am facut "baie in apa rece pentru cateva dintre ele"... nu zic ca este o solutie 100% garantata,dar pana acum pentru mine a dat roade...

15

marți, 12. februarie 2013, 20:21

ok kzoli, multam frumos pt lamuriri

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

16

duminică, 2. iunie 2013, 18:53

:salut: prieteni. valabil pentru cei cu barci gonflabile si nu numai,cei care in momentul recuperari ancorei treuie sa fie atenti sa nu intape barca. :buaaaah:
problea sa rezolvat simplu: In dulia de aluminiu a unei lampi de curent de la (strung)am turnat plum .Greutatea maxima poate sa
ajunga pina la 5kg. Forma este a unui clopot. In momentu recuperari ei nu o sa va intepe barca si nicinu se va agata irecuperabi.
Cu gonflabila mea nu am avut proble, indiferend cit de mare a fost curentul pe Dunare.
Pentru cei din zona puteti apela la mine si va ajut cu pacere :bravo: :ciao: dan
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

crysst

Oblete

Răspunsuri: 5

Membru din: 22. iulie 2013

Locație: Alexandria

  • Scrie un mesaj privat

17

joi, 5. septembrie 2013, 20:31

Este buna ideea cu brida de plastic, problema apare atunci cand este curent puternic iar tu esti intr-o barca grea, atunci din cauza fortei exercitate pe ancora, precum si unghiului aparut intre braul central al ancorei si funia de ancorare, brida aia de plastic cedeaza, ancora se rasuceste si te trezesti luat de curent.
Exista un dispozitiv care tine rolul acelei bride, reglablil ca si forta de desprindere / rupere in cazul bridei.
Asta e produsul, simplu si genial conceput....
Editat, am vazut ca nu sunt permise linkuri catre alte siteuri, drept urmare am sters linkul.

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »crysst« (5. septembrie 2013, 21:20)


cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

18

joi, 5. septembrie 2013, 20:46

Bruno, pana la urma recomanzi cele tip umbrela ca a lu kzoli?Eu am avut una ...dar n-am legat-o asa si.....acolo a ramas.Cred ca de 3kg e suficient. :noroc:


Nu, mi se par mult mai proaste decit Hall si Danforth, dar pentru o pneumatica mica cu destula fringhie ( 3 X adincimea) functioneaza.

Hall-ul sau Danforth-ul sunt cu mult mai proaste pe Dunare comparativ cu umbrela sau 4 brate. Trebuie sa fi atent la coliere. Unele sunt mai slabe si trebuiesc puse 2, iar altele mai tari si trebuie sa insisti pana se rup. Eu am doua umbrele la o pneumatica de 3,3m, de vreo 3 ani. Inca nu le-am pierdut. Daca se intampla, am deja facute din fier beton la care nu mai e nevoie de coliere.
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

Subiecte asemănătoare