Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

21

marți, 30. iulie 2013, 08:56

A mai vorbit si Bruno despre lant, deci nu numai eu am merit. :noroc:

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

22

marți, 30. iulie 2013, 11:41

A mai vorbit si Bruno despre lant, deci nu numai eu am merit.
Am inteles aluzia :rizi: cind o sal intilnesc pe Bruno o sa :noroc: si pentru tine un pahar. :ochi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

  • »bogdanbogdan« a fost blocat

Răspunsuri: 208

Membru din: 4. august 2013

Locație: giurgiu

  • Scrie un mesaj privat

23

luni, 5. august 2013, 13:15

ancorele sunt extrem de scumpe si in plus, ineficiente pe dunare. daca se proptesc in nisip, orice val mai maricel te poate scoate din ea. daca se prind in agatatura, n-o mai scoti in veci.
eu am saci de rafie in barca, cand am nevoie sa ma ancorez umplu un sac pe sfert cu nisip, fac nod, leg de sac sfoara de propilena ieftina din piata si gata ancora. daca se prinde prea tare de agatatura si nu-l mai scot tai sfoara si gata. cel putin pierd 1 leu, nu 100 de lei.
dezavantaj: tragi cam tare de sac sa-l scoti afara ca e greu.

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

24

luni, 5. august 2013, 14:02

Mi se pare cel putin incomod sa car dupa mine cativa saci plini cu pietre, nisip sau alte chestii. Sunt ancore pliabile tip umbrela care se "armeaza" cu soricei din plastic pentru siguranta recuperarii ei. Barca mea are 6,5m si o tin ancorata in curent cu o umbrela de vreo 2kg legata cu o cordelina folosita de alpinisti. Cu pneumatica, cand ma tineam de prostii (spinning) aveam o umbrela de 750gr. Am bagat-o in piatra, si in copaci si nu am pierdut-o. Drept este ca in nisip pe fund este cam greu sa reusesti ancorarea exact acolo unde doresti, daca este curent puternic. Oricum o ancora este eficienta daca folosesti funie de 3-5 ori mai lunga decat adancimea apei.

  • »bogdanbogdan« a fost blocat

Răspunsuri: 208

Membru din: 4. august 2013

Locație: giurgiu

  • Scrie un mesaj privat

25

luni, 5. august 2013, 14:13

dar nu-i cari cu tine. cari doar sacul gol, cand ai nevoie il umpli si gata.
eu am vazut multi pierzand ancore. de fapt nu le pierd ci le taie sfoara singuri, ca nu le mai pot recupera din agataturi.
cat despre ancorarea in curent, nimic nu e mai frustrant decat fii scurs in greutate.

si ce faci daca vrei sa te ancorezi la 7-10 metri de mal dar vrei sa fii cu pupa inspre mijlocul apei? cum tii o barca de 250-300kg la punct fix? trebuie doua sau chiar trei ancorari. una in prova legat de mal si una sau doua la pupa in apa. cum te pot tine ancorele de la pupa ce se prind in nisip? n-ai nicio sansa sa stai cum vrei, in 10 min te trezesti bagat in mal.

Răspunsuri: 59

Membru din: 5. august 2013

Locație: pe apa

  • Scrie un mesaj privat

26

luni, 5. august 2013, 15:45

am avut dealungul timpului,foarte multe modele de ancore pe diferite tipuri de barci si folosite la diferite stiluri de pescuit

deci :

pentru gonflabila la stationar pe lac ,sunt ideali doi saboti de cale ferata de 12 kg...la verticala

pentru rapiciosi un 3-4 kg

pentru rapitori ,barca laguna 4.80 m pe lac un" petrisor"poate fi orisice fier de 4kg pentru vant slab si un "petre" de 10kg pt vant moderat spre tare ...la o nevoie se pot lasa amandoua in apa(asta zic la o ancorare pe un bordaj al barcii ,pt comoditate si pescuit in doi, optim si sa lasi barca usor sa curga in vant).....vrei sa fie fixa te ancorezi din prora si gata e fixa

pentru dunare in curent si la laguna si la forward,solutia ideala e ancora tip Bruce 5kg pt laguna si 7.5 kg pt forward in prora,binenteles cu de trei ori lungimea saulei fata de adancime si musai un 10-15 kg la motor daca nu doua ,depinde de ce panta e si de ce namiloaie trec pe langa tine

nu recomand lantul ....face bine la ancorare dar cred ca face mai mult rau la pesti....zornaitul lui pe fundul apei ,la eventuale valuri (inerente de altfel)am senzatia ca sperie pestii

Răspunsuri: 396

Membru din: 24. iunie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: economist

  • Scrie un mesaj privat

27

luni, 5. august 2013, 19:47

de-a lungul timpului am incercat tot felul de moduri de a ma ancora pe Dunare enumerate de colegi dar cea mai buna ancora cred ca este cea tip umbrela pliabila cu patru brate de 8 kg. :relax:

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

28

luni, 5. august 2013, 20:03

si ce faci daca vrei sa te ancorezi la 7-10 metri de mal dar vrei sa fii cu pupa inspre mijlocul apei? cum tii o barca de 250-300kg la punct fix? trebuie doua sau chiar trei ancorari. una in prova legat de mal si una sau doua la pupa in apa. cum te pot tine ancorele de la pupa ce se prind in nisip? n-ai nicio sansa sa stai cum vrei, in 10 min te trezesti bagat in mal.
La 7 - 10 m de mal, cu pupa catre larg te poti ancora direct de babord calibrand pozitia legaturii functie de curenti. Daca nu te multumeste mai folosesti un spring - pupa pe care-l grapezi cu o ancora sau greutate in prag la distanta sau pur si simplu lasi o greutate la pupa - babord.
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

29

luni, 5. august 2013, 20:06

Cineva isi facea griji pentru pneumatica. Si eu am pneumatica si cel la care am vazut asta are pneumatica. Nimeni nu te impiedica sa polizezi capetele bratelor din fier beton. Apoi, adusa in barca ii pliezi bratele si o asezi intr-o galeata unde iti ti toate maruntisurile, inclusiv momeala.
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

30

sâmbătă, 7. septembrie 2013, 17:17

La capatul liber a paramei de multe ori leg si un pet de 2 l, in caz ca trebuie sa schimb locul foarte repede, ( nu pierd timpul cu recuperatul ancorei care in apa adanca inseamna timp pretios) desfac nodul dintr-o miscare si arunc franghia peste bord ulterior vin si recuperez ancora ghidand dupa pet-ul care pluteste si nu lasa sa se scufunde franghia... pe vremuri foloseam balize, dar fiind prea aratoase mai ales pe timp de zi ramaneam fara ele

Sa inteleg ca asta e nodul care se desface instant ? cind vrei sa eliberezi barca din ancora rapid ? :nunteleg:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

31

sâmbătă, 7. septembrie 2013, 21:26

Da aceasta este! .... petul are doar rolul de a tine capatul franghiei la suprafata pana ma intorc si recuperez ancora....

32

luni, 10. martie 2014, 18:45

Salut prieteni, spuneti-mi si mie cum legati ancora de barca gonflabila . Nu vreau sa risc vreo rosatura . Totodata vreau sa pot face si o eliberare rapida in caz de nevoie.

Răspunsuri: 31

Membru din: 31. martie 2012

Locație: Germania/Mannheim /Ro Codlea

Profesia: hirtiar -> unul care face hirtie ( Muncitor )

  • Scrie un mesaj privat

33

sâmbătă, 14. martie 2015, 21:15

Am terminat și eu prima mea ancoră 6 kg inox curele de prins conducta de la fier vechi ( atenție cade conducta ) :bucuros2:
ce îmbunătățire pot sa mai fac ?
»Bernhardt« a atasat urmatoarele fisiere:

Răspunsuri: 182

Membru din: 29. martie 2013

Locație: Onesti- Jud. Bacau

  • Scrie un mesaj privat

34

sâmbătă, 14. martie 2015, 21:56

Trebuie legata din celalt capat, iar in capatul asta o prinzi cu un soricel. In caz de se agata fortezi, se rupe soricelul si astfel se intoarce ancora. Daca erau bratele rabatabile era si mai bine.

35

sâmbătă, 14. martie 2015, 23:19

Salut prieteni, spuneti-mi si mie cum legati ancora de barca gonflabila . Nu vreau sa risc vreo rosatura . Totodata vreau sa pot face si o eliberare rapida in caz de nevoie.
Gufisor, tre' sa ai ceva pe la prova unde sa faci nodul de mai jos... :saluti:

:noroc:

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

36

duminică, 15. martie 2015, 07:23

Am terminat și eu prima mea ancoră 6 kg inox curele de prins conducta de la fier vechi ( atenție cade conducta )
ce îmbunătățire pot sa mai fac ?
Trebuie legata din celalt capat, iar in capatul asta o prinzi cu un soricel. In caz de se agata fortezi, se rupe soricelul si astfel se intoarce ancora. Daca erau bratele rabatabile era si mai bine.
:bravo:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

37

duminică, 15. martie 2015, 18:08

nodul prezentat de Cata, se poate face si pe franghia de la gonflabila, cea care inconjoara barca - foarte indicat ca la capatul celalat sa legati o baliza, adica un bidon gol sau ceva care pluteste, astfel incat atuncea cand va eliberati din ancora si plecati de acolo in urmarirea pestelui sa puteti reveni si sa recuperati ancora.
@ bernhardt
ancora aia risca sa se agate atat de bine incat nu o mai scoti in veci - pacat de munca si de materiale

Răspunsuri: 31

Membru din: 31. martie 2012

Locație: Germania/Mannheim /Ro Codlea

Profesia: hirtiar -> unul care face hirtie ( Muncitor )

  • Scrie un mesaj privat

38

duminică, 15. martie 2015, 23:32

Am modificat ancora dacă im face un lanț de un metru pe undeva cu ochiul pun și lanț :idee: ( material de la fier vechi mia sudat un coleg de munca piulite am facut trei un pachet de tigari ma costat
trebuie neapărat lanț ?
»Bernhardt« a atasat urmatoarele fisiere:

39

luni, 16. martie 2015, 07:17

Lantul te ajuta, in cazul in care sfoara nu este destul de lunga ( ca sa traga de ancora din lung ). Lantul preia o parte din socurile mici provocate de valuri ptr a nu te smulge ancora de pe fundul apei.

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

40

luni, 16. martie 2015, 07:25

În cazul în care ai bolovani în zonă se poate să se frece frânghia de ei şi să se taie, de aceea se pune aproximativ un metru de lanţ.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.