Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

duminică, 10. februarie 2013, 06:04

Ancora de barca: forme si marimi

:salut: ,
si daca tot discutam de tipuri diferite de barci, haideti sa discutam si de ancore!

In primul rand care este tipul de ancora care vi sa parut cea mai buna, cu care ati avut cele mai bune "rezultate". Greutate, forma, marime...
Apoi, cum o folositi, cu lant de metal sau fara? Si daca da, cit de lung?

Exista diferențe intre ...., cum sa ma exprim..., ancora buna pt fund mâlos, sau stâncos, sau nisipos? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Bruno

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 15. martie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

2

duminică, 10. februarie 2013, 10:01

La inceput foloseam greutati mari. Total gresit pentru ca nu este nevoie sa cari dupa tine zeci de kile de metal ca sa te ancorezi, in plus nefiind infipte in substrat la valuri de deplasezi. Dupa acea am avut doua ancore umbrela de 3 si 4 kile care sunt cam ineficiente. A urmat o Danforth de 6 kile, excelenta din toate punctele de vedere, dar mare si greoi de manevrat. De fapt e gindita pentru ambarcatiuni mai mari decit a mea. Acum folosesc o Hall de 4 kile care este perfecta. Pentru diferenta intre ele gugaliti si voi un pic. Folosesc lant de 1m, dar ar fi mai bine unul mai lung de 2m. (lenea ii cucoana mare de altfel)

Indiferent de tipul ancorei este foarte important:

-nu ancorati barca de pupa unde este greutatea cea mai mare datorita motorului. Riscati sa scufundati barca in caz de valuri.
-pentru o ancorare eficienta lungimea parimei sa fie de cel putin 3X adincimea apei
-folosirea lantului care va ajunge o data cu ancora pe fund si se va intinde paralel cu acesta ajutind la o ancorare mai rapida.
-modul de legare a lantului pe ancora

Detaliez ultimul aspect: Lantul se leaga nu de tija ancorei ci de virful ei cu un ochet D sau U. Cam toate au o gaura prevazuta pentru asta, dar lumea nu stie de ce. In capatul tijei ancorei am legat lantul cu un multifilament de sacrificiu. In momentul cind se agata de ceva, trag cu motorul, multifilamentul se rupe, iar ancora va iesi fara probleme din agatatura, deoarece este trasa de virful ei, nu de tija, deci in sens contrar ghearelor.

3

duminică, 10. februarie 2013, 10:28

In loc de multifilament poti sa folosesti eficient si rapid bride din plastic de diferite dimensiuni pentru fixarea cablurilor utilizate de electricieni.
Poza : http://www.securitate-supraveghere.ro/im…/bride_albe.jpg[/url]

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

4

duminică, 10. februarie 2013, 10:59

Eu utilizez un disc de haltera de 5kg. Pentru barca mare e ineficient. :rizi: Asa ca nu ma ancorez nici odata. Daca vreau sa stau mai mult intr-un loc fiind pestii concentrati acolo, stau cu ajutorul motorului electric.
Lantul nu este obligatoriu pe apa dulce. Pe mare insa trebuie sa ai cel putin 5m lant legat direct de ancora + funia necesara. Asta e legea.

5

duminică, 10. februarie 2013, 11:28

La capatul liber a paramei de multe ori leg si un pet de 2 l, in caz ca trebuie sa schimb locul foarte repede, ( nu pierd timpul cu recuperatul ancorei care in apa adanca inseamna timp pretios) desfac nodul dintr-o miscare si arunc franghia peste bord ulterior vin si recuperez ancora ghidand dupa pet-ul care pluteste si nu lasa sa se scufunde franghia... pe vremuri foloseam balize, dar fiind prea aratoase mai ales pe timp de zi ramaneam fara ele :doarecapu: .
O haltera mica de 2 kg folosesc pentru a incetini barca, trag dupa mine in apa la vre-o 10-15 m dupa barca... franeaza destul de eficient insa unde e fund malos ara albia raului eliberand jeturi de bule... iar daca reusesc sa agat in ceva, destul de greu pot sa eliberez.
In lacuri sau rauri lent curgatoare cu apa de pana la 2.5- 3 m si fund malos recomand folosirea parurilor, 2 prajini lungi sunt mai eficienti decat o ancora...

6

duminică, 10. februarie 2013, 20:17

eu folosesc doua bile de cate 4kg, iar unde am nevoie de ancorare solida pe curenti puternici folosesc ancora cu brate pliabile de 6kg (era suficienta si de 4kg)

MBRO

Oblete

Răspunsuri: 8

Membru din: 12. aprilie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: Importator

  • Scrie un mesaj privat

7

luni, 29. iulie 2013, 09:22

Am scris aici un articol despre diferitele tipuri de ancore cu avantajele si dezavantajele fiecaruia si niste tabele cu recomandari pentru greutatea ancorei in functie de lungimea barcii.Pareri ? Alegerea ancorei

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

8

luni, 29. iulie 2013, 09:29

TARE! Multumesc mult si mai asteptam si alte articole explicative. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

9

luni, 29. iulie 2013, 16:41

Pentru ca vorbim in general despre Dunare e recomandata ancora cu 4 brate. Ca ii pui si lant, e adevarat ca grapeaza mai putin si se intepeneste mai repede, dar din practica, cu multumiri tot lui Marius, cea mai indicata in zona Clisurii este cea confectionata manual din fier beton, legata cu sfilata catranita. Sfilata e subtire, iar ancora e grea. Nu trebuie decat sa-i arati directia aval ca-ti spune sigur ca n-ai nevoie nici de lungimea sfilatei ca-n manual.
La folosirea saulelor sau paramelor, pe statatoare si eu folosesc soriceii aia de plastic ce se rup la fortat cu mana, dar daca e apa mai adanca si curenti de forfecare ce te invart cu barca de parca ai fi in ruliu continuu. Pe ape mici am un sabot de frana de tranvai ( cred ca e ). Sau de vagonet. Cu saula foarte subtire. Ceva mai groasa decat mina de pix. Asta o folosesc si ca ancora auxiliara in toate cazurile.
Apropos: Azi luai examenu` la Galati cu 10 - 9 - 8. :ochi:
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

10

luni, 29. iulie 2013, 16:53

Apropos: Azi luai examenu` la Galati cu 10 - 9 - 8

:apl: Felicitari! :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

11

luni, 29. iulie 2013, 16:56

Sar`mana! Am pregatit si pentru meeting neste :noroc: , de-acasa.
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

Răspunsuri: 170

Membru din: 12. iulie 2012

Locație: Clisura Dunarii

Profesia: Pescar

  • Scrie un mesaj privat

12

luni, 29. iulie 2013, 21:28

eu si ceilalti prieteni pescari de clisura folosim ancore facute dintr-o teava grea iar la capete 4 "mustati" din fier forjat/beton ca nu ma pricep (ca niste sarme groase)
daca se agata, se dezdoaie acele mustati, cel putin teoretic pt ca eu am reusit sa scot din diverse pozitii pana sa apelez la ultima varianta.
http://www.smartfishing.info

"It's nice to be important, but it's more important to be nice"

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

13

luni, 29. iulie 2013, 21:38

Exact despre modelul ala e vorba Johnny.
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

14

luni, 29. iulie 2013, 21:50

folosim ancore facute dintr-o teava grea iar la capete 4 "mustati" din fier forjat/beton ca nu ma pricep (ca niste sarme groase
Johnny! daca ai barca gmflabila si nu esti atent risti sa prinzi pesti cu mana :rizi: :rizi: :rizi: cum va ginditi numa la voi ! :gandesc:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Răspunsuri: 170

Membru din: 12. iulie 2012

Locație: Clisura Dunarii

Profesia: Pescar

  • Scrie un mesaj privat

15

luni, 29. iulie 2013, 22:20

in general sunt atent cand sunt pe apa, poti detalia ultima parte?
http://www.smartfishing.info

"It's nice to be important, but it's more important to be nice"

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

16

luni, 29. iulie 2013, 23:04

in general sunt atent cand sunt pe apa, poti detalia ultima parte?
Atent !Atent dar :soc: eu am o gonflabila de 3 m cu teava pe care sudezi fier beton cred ca as avea sarta Titanicului as gaurio instant :gandesc: .De aceeia spuneam ca voi cei cu barcile bindate nu va ginditi si la noi cei cu gnflabilele :ochi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Răspunsuri: 170

Membru din: 12. iulie 2012

Locație: Clisura Dunarii

Profesia: Pescar

  • Scrie un mesaj privat

17

luni, 29. iulie 2013, 23:08

am gonflabila dar pescuiesc si din barca de metal si caut sa-mi iau de metal ca sa pot pescui la iarna in siguranta :)
iti recomad sa iti cumperi o lada de plastic pe care sa o folosesti pt diverse obiecte care iti pot deteriora barca ;)
http://www.smartfishing.info

"It's nice to be important, but it's more important to be nice"

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

18

luni, 29. iulie 2013, 23:23

iti recomad sa iti cumperi o lada de plastic pe care sa o folosesti pt diverse obiecte care iti pot deteriora barca ;)
cred ca nu mai inteles oful (prblema ancorei nu era transportul ci manevratul la scos si bagat :rizi: :rizi: nu te gindi la prosti ca de ancora spuneam
:zambet: :ochi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Răspunsuri: 170

Membru din: 12. iulie 2012

Locație: Clisura Dunarii

Profesia: Pescar

  • Scrie un mesaj privat

19

luni, 29. iulie 2013, 23:29

faci un nod pe sfoara la 1.5m de ancora ca sa stii cand sa scoti cu grija si nu mai ai probleme, nu vad alte probleme ce le poti avea...pt gonflabila nici nu iti trebuie ancora grea.
http://www.smartfishing.info

"It's nice to be important, but it's more important to be nice"

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

20

marți, 30. iulie 2013, 00:08

faci un nod pe sfoara la 1.5m de ancora ca sa stii cand sa scoti cu grija si nu mai ai probleme
eu am 2 ancore din puumb (gen clopot) una de 4 kg alta de 7 kg depinde de ce curent dau iar intre ancora si ata am jumate de metru de lant care ma ajuta sa nu pierd ancora cind o tirai dupa mine printre scoici.Cred ca lui Tudor trebuie sa -i multumesc pentru idee ,am pierdut o data dar am recuperato era apa mica de atunci lantul e sfint :bucuros2:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA