Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

sâmbătă, 9. februarie 2013, 07:12

Diferențe intre barca de fibra/plastic și cele din metal: vara/iarna - căldură/frig - confort/robusticitate...

:salut: ,
as vrea sa discutam putin si va aud parerile despre barcile de pescuit in general, despre barcile de metal si cele din plastic/ fibra.
Ce experienta ati facut fiecare cu ele, ce va placut in mod deosebit sau ce va deranjat f tare.

Pt ca am deschis subiectul, incep eu:

Barcile de metal sunt naspa' tare din punct de vedere al ... confortului (cred ca m-am exprimat bine :zambet: ), si anume, am pescuit vara dintr-o barca de fier, si peste zi simțeam ca fierb in ea :doarecapu: , iar noaptea, mi-a fost de-a dreptul rece in ea, si de dormit n-am putut deloc sa dorm din cauza zgomotelor puternice, fiecare zgomocel micut era amplificat ca la o statie cu boxe!!! Oare aud si pestii aceste zgomote deranjante?



Barcile de fibra sau plastic le prefer, cu toate ca sunt mai sensibile ca si cele din metal.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

2

sâmbătă, 9. februarie 2013, 09:28

Barcile din fier sunt foarte grele, dificil de manevrat si foarte zgomotoase.
Avantajul lor este ca sunt rezistente si ieftine, de multe ori facute din ce resturi de cornier si tabla avea omu` prin curte... :rizi: .
Probabil asta-i motivul pentru care sunt atatea pe la noi pe la Dunare... :).
In ce priveste confortul termic in barcile de fier ca dealtfel in orice barca din metal, treaba-i discutabila. Eu cred ca metalul fiind un bun conducator termic, barca va avea o temperatura apropiata de cea a apei, ceea ce poate fi un avantaj la +40C sau la -10C in aer. Din acelasi motiv, cand apa este foarte rece nu tre` sa te asezi direct pe metal daca vrei sa nu racesti la... ovare. :)


In ce priveste zgomotul produs in ORICE barca eu nu cred ca este important, cred ca este FOARTE important. Deoarece se stie ca sunetul se propaga foarte bine in solide si lichide iar barca este in contact direct cu apa, e clar ca orice lovitura cat de mica in peretii barcii se va propaga aproape fara nici o atenuare in apa, mult mai usor decat daca zgomotul ar fi produs in aer.
Pescuind de multe ori la pastrav sau clean in ape putin circulate, am observat ca la fiecare trecere a unei barci prin zona in care pescuiam, trasaturile se rareau sau dispareau complet pentru zeci de minute.
Personal, cand ajung intr-o zona "fierbinte", intotdeauna opresc motorul de la distanta si ma apropii vaslind cu cea mai mare grija sa fac cat mai putin zgomot.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

3

sâmbătă, 9. februarie 2013, 10:16

Din barca de fier nu am pescuit pana acuma, dar din barci de aluminiu da. Nu am avut probleme de confort. Am pescuit din astfel de barci si pe caldura si pe frig. Totul a fost ok. Barci usoare si manevrabile.
Personal am o Carolina skiff J16, deci din fibra, foarte adaptata la pescuitul cu cloncul caci e foarte stabila. Mai am o Porta bote, din polypropilen, pe care o utilizez pe rauri ne-navigabile sau pe lacuri unde nu am voie cu motor termic.
Se spune ca barcile metalice nu sunt bune pentru pescuitul la clonc. Cei care le au prind somn ca si mine insa. Cred ca somnii nu au citit articolele cu pricina. :ciao:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4

sâmbătă, 9. februarie 2013, 10:44

Se spune ca barcile metalice nu sunt bune pentru pescuitul la clonc. Cei care le au prind somn ca si mine insa. Cred ca somnii nu au citit articolele cu pricina.


Personal am reusit deja prin zgomotul produs in barca sa alung somni de la momeala. Si barca mea nu e din metal...
Am batut cu cloncul pe Dunare si din barca conflabila, si din a mea, si din barca de metal. Nu zic ca somnii nu reactionau cand se cloncanea din cea de metal, dar cu mult mai putin! Iar sunetele aceluiasi clonc toti le-am auzit diferit in cele 2 tipuri de barci: in cele conflabile sau fibra/ plastic pline si curate, iar in cele de metal, cu mult mai estompate.

Nu stiu cum se aude in apa :gandesc: , dar somnii urca si la cloncanitul din barcile de metal. Parerea mea, din ceea ce-am vazut si trait pe Dunare, mult mai putini decat la cloncanitul din celelalte barci.

PS: voi testa la vara inca o data special pt acest lucru :bravo:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

5

sâmbătă, 9. februarie 2013, 11:55

Una sau doua dintre barcile care cloncaneau pe Rin cand am fost impreuna erau din aluminiu. Mai prind si ei caci altfel se lasau de meserie.
Majoritatea au barcile amenajate cu mocheta pe jos ceea ce mai reduce din zgomotele obiectelor care se lovesc de barca.

Bruno

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 15. martie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

6

sâmbătă, 9. februarie 2013, 15:00

Io mi-am trait viata pe linga barci, am inceput cu cele de lemn, lemn cu fund de alu, pneumatice, si vreo 3 de fibra. Ahh, am uitat acu vreo 10 ani am cumparat si una de tabla care zace pe undeva la Belobresca. Avantajul barcii de tabla pe clisura este faptul ca o poti da de toate pietrele si stincile si nu-i porti grija. De acord cu toate celelalte dezavantaje in special cu propagarea sunetului, ca noah sub prostata mai pui o pufoaica si e OK. La cele de fibra mai ales la cele cu chila in V nu prea mi-a placut lipsa de spatiu si instabilitatea. Asa ca dupa o Laguna 430 si indelungi sapaturi pe net, mi-am luat o Carolina 16DLX care mi s-a parut un vis in ceea ce priveste spatiul si stabilitatea. Acuma am vindut-o, dar urmeaza una doua numere mai mari. Ca si barci de pescuit mie Carolinele mi se par cele mai potrivite, indiferent de specia vizata. Cele mici de Alu, pina in 4m au avantajul ca le iei in spinare doi insi si le duci peste tot si in plus poti praji oua pe prova barcii la amiaza!

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

7

sâmbătă, 9. februarie 2013, 17:26

De acord cu tine, Bruno, pe toate punctele. Carolinele sunt, din pacate, greu de utilizat daca sunt valuri mari. Singurul punct slab.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

8

sâmbătă, 9. februarie 2013, 22:25

Cele mici de Alu, pina in 4m au avantajul ca le iei in spinare doi insi si le duci peste tot si in plus poti praji oua pe prova barcii la amiaza!
Bruno, cand zici asta te gandesti ca poti sa faci un mic foc de lemne pe prova ca fiind metal sub nu se strica... sau ca nu se lipesc ouale? :rizi:
Intreb pt. ca nu prea cred c-o barca de fibra, plastic, PVC, hypalon sau sau mai stiu io ce altceva, de aceeasi culoare, o sa aiba o prova mai rece... chiar din contra.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

9

sâmbătă, 9. februarie 2013, 22:45

Eu de vara trecuta am si una din aluminiu de 3.30-3.50 m ( depinde de unde masori :) ) am luat datorita apei foarte cazute si a cioturilor care imi dadeau de lucru dupa fiecare partida de pescuit... iar clean si avat am prins destul de bine la spinn, nu erau mari, ca muresul e cum e in privinta pestilor, insa pestii veneau la naluca... erau zile cand nici din gonflabila si nici din fibra nu aveam un tac... deci chestia cu propagarea sunetului si deranjarea pestilor este discutabil in aceasta privinta. Cloncanitul inca nu am incercat fiindca este destul de incomod sa bat apa din el dar poate la primavara o sa fac cateva tentative... sa nu se usuce cloncurile :)).
Cat despre transport, pe mal pot sa manevrez si singur si chiar sa pun pe portbagajul masinii, singurul inconvenient este ca trebuie sa dezechipez complet inainte sa urc pe masina dar in 15 minute e gata de plecare... iar de incalzit nu se incalzeste mai mult ca ceea din fibra sau gonflabila si in mod sigur nu iti explodeaza ca gonflabila daca uiti la soare :rizi:

:noroc:

Bruno

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 15. martie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

10

duminică, 10. februarie 2013, 09:30


De acord cu tine, Bruno, pe toate punctele. Carolinele sunt, din pacate, greu de utilizat daca sunt valuri mari. Singurul punct slab.


Asa este, e dezavantajul barcilor cu fund plat si fara chila in V, te cam uzi pe vreme rea.




Bruno, cand zici asta te gandesti ca poti sa faci un mic foc de lemne pe prova ca fiind metal sub nu se strica... sau ca nu se lipesc ouale? :rizi:


Ouale nu se lipesc daca stai cu chilotii pe tine sau daca pui un pic de ulei de pe joja de la motor :rizi: :rizi:

Subiecte asemănătoare