Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

gepe

Oblete

Răspunsuri: 48

Membru din: 5. martie 2013

Locație: Gura Humorului -Cislago Italia(pescuiesc zona Pavia-Cremona, Isola Serafini)

  • Scrie un mesaj privat

21

duminică, 17. martie 2013, 22:28

[/quote]
cred ca este o gluma faptul ca ficatul este interzis in pescuitul somnului. :gandesc:[/quote]


Salut , nu este nici o gluma...aici in Italia o data chiar ne-a scos unditele din apa sa vada daca avem ficat ca momeala... Si mie mi se pare absurd , ce conteaza momeala cand ei vor sa-l extermine ,chiar daca prinzi somn nu ai voie sa-l eliberezi ,trebuie sa-l lasi pe mal sa moara(asta cred ei) :doaaamne: ...Eu chiar nu incerc sa-i mai inteleg pe italieni...am mai aflat ca de 2-3 ori pe an folosind o ambarcatiune mai moderna, cu ajutorul curentului ametesc pestii si culeg doar somnii pe care ii aduna pe un mal si le da foc..la o iesire se aduna pana la 3-4 tone de peste, pe care ei nu il mananca, sau macar sa-l dea la spitale etc,...in schimb au in magazine somn american(pesce gatto ) mari de 10cm pe care-l vand cu 13 euro kg :zid:
Pescarul traieste cate zile i-a dat Dumnezeu si in plus zilele in care a fost la pescuit..... :pescuit:

22

duminică, 17. martie 2013, 22:46

o data chiar ne-a scos unditele din apa sa vada daca avem ficat ca momeala

Nici nu stim ce privilegiati suntem sa pescuim pe ape romanesti!...la noi, numai te-ntreaba(IN GAND),..LA CE DAI BAAA? :doaaamne: ...apropo...cine a fost controlat in RO cu privire la permis, momeala etc?....eu personal de cel putin 10 ani n-am vazut controlor piscicol(sau cum s-or numi?)!....si pescuiesc pe TM,CS,MH.
:noroc:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

23

duminică, 17. martie 2013, 22:52

De multi ani nu m-o controlat nimeni in RO... in afara de politia de frontiera... cre` ca erau de fiecare data la sfarsitul lunii si n-aveau bani de salarii :rizi: ... mi-a parut rau pt. ei. :ochi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

gepe

Oblete

Răspunsuri: 48

Membru din: 5. martie 2013

Locație: Gura Humorului -Cislago Italia(pescuiesc zona Pavia-Cremona, Isola Serafini)

  • Scrie un mesaj privat

24

duminică, 17. martie 2013, 22:56

o data chiar ne-a scos unditele din apa sa vada daca avem ficat ca momeala

Nici nu stim ce privilegiati suntem sa pescuim pe ape romanesti!...la noi, numai te-ntreaba(IN GAND),..LA CE DAI BAAA? :doaaamne: ...apropo...cine a fost controlat in RO cu privire la permis, momeala etc?....eu personal de cel putin 10 ani n-am vazut controlor piscicol(sau cum s-or numi?)!....si pescuiesc pe TM,CS,MH.
:noroc:



aici nu se joaca , sunt insoti-ti si de voluntari care te iau prin surprindere pe la 1-2 dimineata si se dau la controlat, anul trecut am luat amenda 102 euro ca aveam in apa o lanseta in plus (se poate doar cu 3)...+ ca ne-a pus sa scoatem toate unditele din apa sa vada daca nu avem boilies ca era prohibitie la crap :zambet:
Pescarul traieste cate zile i-a dat Dumnezeu si in plus zilele in care a fost la pescuit..... :pescuit:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

25

duminică, 17. martie 2013, 23:00

anul trecut am luat amenda 102 euro ca aveam in apa o lanseta in plus (se poate doar cu 3).
Ma intreb ce formula de calcul au aplicat de le-o iesit 102 euro?!? :rizi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

26

duminică, 17. martie 2013, 23:03

le-o iesit 102 euro?!?

:rizi: :rizi: :rizi: :rizi:..100+cate bete ai....ce-i asa greu? :rizi: :rizi: :rizi:

gepe

Oblete

Răspunsuri: 48

Membru din: 5. martie 2013

Locație: Gura Humorului -Cislago Italia(pescuiesc zona Pavia-Cremona, Isola Serafini)

  • Scrie un mesaj privat

27

duminică, 17. martie 2013, 23:15

le-o iesit 102 euro?!?

:rizi: :rizi: :rizi: :rizi:..100+cate bete ai....ce-i asa greu? :rizi: :rizi: :rizi:



ei au un tabel cu care calculeaza amenda pe care ni la aratat si asa era prevazut pt o undita in plus , iti da bon de plata pe care il platesti in posta...proces verbal etc :zambet:
Pescarul traieste cate zile i-a dat Dumnezeu si in plus zilele in care a fost la pescuit..... :pescuit:

28

duminică, 17. martie 2013, 23:33

ei au un tabel cu care calculeaza amenda pe care ni la aratat si asa era prevazut pt o undita in plus

Acum sunt lamurit.....inseamna ca am gresit eu....2 euro pt. un bat in plus! :rizi: :rizi:
:noroc:

szgy

Oblete

Răspunsuri: 21

Membru din: 15. martie 2013

Locație: Tg.Mures

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

29

luni, 18. martie 2013, 12:40


cu montura tensionata.

Salut
Doresc sa te intreb, care este rolul monturi tensionate? Intreb pentru ca sunt novice, si pentru ca in Italia intradevar am vazut ca monturile cu pluta, cu peste viu, toate erau tensionate.
As mai avea o intrebare, daca imi poate spune cineva, am patit-o deja de 2 ori, in timp ce trageam somnul spre mal, acesta a inceput sa se invarte ca o morisca la suprafata apei. Era un exemplar de vreo 5 kg. Binenteles ca a scapat.
Dintr-un film am inteles ca somnul face acest lucru ca sa scape, dar in film nu s-a spus ce trebuie facut in acest caz ca sa nu pierzi pestele. Deci, ce se poate face in acest caz?
:zambet:

mustatza

Șalău

Răspunsuri: 198

Membru din: 12. martie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

30

luni, 18. martie 2013, 13:53

cred ca este o gluma faptul ca ficatul este interzis in pescuitul somnului. :gandesc:



Salut , nu este nici o gluma...aici in Italia o data chiar ne-a scos unditele din apa sa vada daca avem ficat ca momeala... Si mie mi se pare absurd , ce conteaza momeala cand ei vor sa-l extermine ,chiar daca prinzi somn nu ai voie sa-l eliberezi ,trebuie sa-l lasi pe mal sa moara(asta cred ei) :doaaamne: ...Eu chiar nu incerc sa-i mai inteleg pe italieni...am mai aflat ca de 2-3 ori pe an folosind o ambarcatiune mai moderna, cu ajutorul curentului ametesc pestii si culeg doar somnii pe care ii aduna pe un mal si le da foc..la o iesire se aduna pana la 3-4 tone de peste, pe care ei nu il mananca, sau macar sa-l dea la spitale etc,...in schimb au in magazine somn american(pesce gatto ) mari de 10cm pe care-l vand cu 13 euro kg :zid:


adevarul este ca in februarie m-am lovit de functionarii publici italieni de am zis ca ai nostri sunt licentiati. :doaaamne:
FIRE CRETE SI FUM DIN FRANE !!!!! :bravo:

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

31

luni, 18. martie 2013, 15:06

Citat de la »mane81«




cu montura tensionata.

Salut
Doresc sa te intreb, care este rolul monturi tensionate? Intreb pentru ca sunt novice, si pentru ca in Italia intradevar am vazut ca monturile cu pluta, cu peste viu, toate erau tensionate.

Salut.Cred ca s-a ajuns sa se pescuiasca cu montura tensionata datorita exigentelor pescarilor ce s-au schimbat in timp.Pescuind in modul asta poti plasa monturile acolo unde vrei, acolo unde crezi ca vin somnii sa se hraneasca, te legi de malul opus sau de un obstacol, cum ai putea pescui la pluta de pe mal intr-o apa unde curentul ti-ar plimba momeala cum vrea el?dar si la fund e acelasi lucru sunt unele locuri unde curentul este puternic si unde iti trebuie o greutate foarte mare ca sa stai cu momeala pe fund de aceea se planteaza monturile legate de bolovani.Eu vad partea cea mai buna la montura tensionata indiferent daca pescuiesti la suprafata sau la fund faptul ca atunci cand se rupe firul de rupere si lanseta care e in tensiune revine in pozitia initiala ai foarte multe sanse ca somnul sa se intepe singur(oricum trebuie sa itepi si tu pentru siguranta)

szgy

Oblete

Răspunsuri: 21

Membru din: 15. martie 2013

Locație: Tg.Mures

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

32

luni, 18. martie 2013, 15:14

Doresc sa te intreb, care este rolul monturi tensionate? Intreb pentru ca sunt novice, si pentru ca in Italia intradevar am vazut ca monturile cu pluta, cu peste viu, toate erau tensionate.

Multumesc pentru raspuns Mane81, este logic ce a ce spui.

mynu_cs

Oblete

Răspunsuri: 9

Membru din: 5. noiembrie 2013

Locație: Cluj

  • Scrie un mesaj privat

33

miercuri, 6. noiembrie 2013, 09:51

Salut

As vrea sa incep pescuitul pe rau la somn.. nu am mai pescuit pana acum la somn si as vrea sa stiu cu ce ar trebui sa incep in perioada asta?

Tin sa precizez ca pescuiesc exclusiv la spinning si pe ape naturale exclusiv C&R

eu ma gandeam sa incep cu gume in perioada asta.. dar acum vine intrebare... datorita vremii ceva calde pt perioada asta .. unde sa imi incerc norocul... am inteles ca iarna ei stau grupati in apa adanca si lina..dar acum nu e nici rece dar nici calda :)

sa incerc cu gume mari 12-15 cm? in ape adanci si line?

La vobler mai merita incercat ?

Orice alta informatie e bine venita :)
pescuiesc la salau dar banuiesc ca pescuitul cu gume la somn e cu totul altceva

Numai bine
Cosmin

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

34

miercuri, 6. noiembrie 2013, 10:18

Pe timp de zi, aproape tot timpul (exceptie facand anumite conditii mai deosebite) cred ca e mai OK sa insisti sa il cauti jos de tot … caz in care gumele sunt OK si eventual vreun vobler care sa ajunga suficient de jos. Eu zic ca merita sa incerci inclusiv cu gume de 10-12 cm si voblere intre 7 si 13cm. Sa ai doar grija ce jiguri folosesti pentru ca destul de multe din cele existente pe piata nu prea fac fata unui dril cu un somn mai sanatos … am avut suficiente jiguri indreptate de-a lungul timpului. Mai nasol e ca cele care sunt mai tepene si costa o gramada de bani. Momentan mi se par OK niste chestii de la Mustad pe care le-am cumparat de la un amic de pe celalalt forum plus tot niste Mustad-uri a caror cod nu il stiu cu care m-a ajutat attila sa le iau plus turnatul.

Ca si locuri … nu stiu pe ce ape pescuiesti si cum sunt locurile. Daca pescuiesti mult la salau si pana acum nu ti-a dat nici un somn atunci e cazul sa cauti alte locuri. De altfel ti-as zice sa cauti bine marginile curentilor, praguri si scarite sau dupa anumite obstacole pe care le gasesti in apa. Nu mi se pare ca somnul e la fel de pretentios in prezentare ca salaul, asa ca poti sa insisti linistit si cu jiguri mai grele cu care sa ajungi mai rapid in zona dorita.

ps: din cand in cand, merita incercat si in curentul cel mai afurisit pe care il gasesti in zona … s-ar putea sa ai surprize placute.
pps: in perioada asta, inclusiv in miez de zi nu strica sa arunci cate un vobler si in locurile cu apa linistita si mica aproape de mal … locuri unde se mai strang pestisorii sa se incalzeasca. Sunt sanse ca vreun mustacios sa stea pe aproape.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

35

joi, 7. noiembrie 2013, 19:45

Ca si mynu_cs sunt si eu incepator la spinning la somn.Intrebarea mea este urmatoarea: in perioada asta cu ploaie mocaneasca apele se tulbura si mai si cresc putin(de asemenea si primavara), este indicat pescuitul cu naluci artificiale pe astfel de ape sau mai bine ar fi sa trec la stationar? :gandesc: Mentionez ca prefer mai mult pescuitul cu naluci dar daca nu am incotro trec si la alte stiluri din cand in cand. Multumesc. :pescuit:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

36

luni, 11. noiembrie 2013, 14:15

Merita si la stationar si la naluci. Nu stiu la ce vei avea mai mult succes... depinde de temp apei, de temp de afara, mai multe conditii.
Eu as incerca la stationar cu peste viu, iar daca vad sau aud vreo miscare suspecta as lansa acolo si naluca.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com