Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

1

miercuri, 29. februarie 2012, 10:11

Kzoli

Bine v-am gasit !

In sfarsit ar fi bine sa ma prezint si eu, deci pe scurt :
Sunt un pescar pasionat, dornic sa prind peste

"oriunde" este posibil. Pescuiesc cam de vre-o 25 ani si de mai bine de 8-10 ani

aproape exclusiv la spinning in cautarea rapitorilor. Multi ani la rand, adica

zeci/sute de nopti nedormite am dedicat exclusiv pentru cautarea si capturarea

somnului cu diverse monturi, metode si momeli cu rezultate mai mult sau mai

putin memorabile. Am invatat multe pe propria piele si am si inventat cateva metode, despre care aflam ulterior ca altii o folosesc pe alte meleaguri de ani de zile :)). Nu investesc in pescuit decat stric necesar si nu vad rostul

sculelor de mii de euro atata timp cat si ceea de cateva sute face acelasi

lucru. De multe ori sunt mai "satisfacut" de capturarea unui pui de

5-7 kg in apele noastre cu metode noi, decat sa prind exemplare mari de multe

zeci de kg pe Ebro sau pe Po. In orice caz oriunde oricine ar merge la pescuit

pe ape naturale trebuie "lucrat si insistat destul " pentru a prinde

exemplare "frumoase", nicaieri nu e albia pavata cu somni... Cu toate ca imi place spinningul enorm trebuie sa recunosc ca nu este atat de "profitabil, pe cat de costisitor" si de multe ori momelile naturale si monturile simple sunt mai productive decat voblere de cateva zeci de euro...
Cu toate ca imi place carnea de peste, pe cat posibil

eliberez toti pesti prinsi, si chiar eliberam cu mult timp in urma, fara

sa stiu ce-i cu "moda C&R"... cu toate ca in unele zile puteam sa umplu furgoneta cu pestii prinsi... in majoritatea cazurilor nici macar poze nu fac... nu trag timpul cu asa ceva... daca mai sunt cu cineva si el are chef de poze nu are decat...mie personal imi ajunge feelingul drillului si placerea de a elibera... fara poze si fara filme...

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2

miercuri, 29. februarie 2012, 10:18

salutari Zoli si ma bucur sa te avem printre noi ... cu siguranta vom avea de invatat multe de la tine in ceea ce priveste somnul :salut:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3

miercuri, 29. februarie 2012, 15:38

Zoli,
sunt tare bucuros sa te avem in barca! :bucuros2:

Abia astept sa schimbam pareri, tehnici si metode.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

4

miercuri, 29. februarie 2012, 16:03

Bine ai venit :salut:
Uneori o poza sau un filmulet e mai bun decat o mie de cuvinte,plus ca sunt si amintiri frumoase. :ochi:

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

5

miercuri, 7. martie 2012, 01:51

:saluti: Intr-adevar, pretul si calitatea nu merg intotdeauna mana-n mana, si nici nu prind peste in plus, doar, in unele cazuri, fac pescuitul putin mai placut si mai putin obositor, mai ales in ce priveste rapitorul, unde petreci destul de mult timp aruncand! :noroc:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

6

sâmbătă, 24. martie 2012, 20:16

:ochi: Bun venit! :noroc: