Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

1

miercuri, 30. ianuarie 2013, 23:10

Geamadura home-made ieftin

salutari....astazi,din lipsa de ocupatie ma-m apucat sa fac geamaduri ptr pescuit la somn
sunt necesare sticle de plastic de 2,5l de coca cola sau fanta,lipici(picatura,prenandez etc), smirghel...
taiat-i sticlele la a 2-a linie(sticlele de cola si fanta au 3 lini pe sufrafata lor,deaia am recomandat fanta sau cola,plus ca au o forma optica destula de plăcuta ptr o geamandura...cel putin ptr mine.)
se smirgalesc putin partile ce se vor "mufa" ptr o mai buna priza a lipiciului.
sticlele "se mufeaza" una in cealalta pana se alineaza liniile de pe sticle(o sa va dea putin de cap "mufarea" deoarece au acelasi diametru dar pana la urma merge)


Uploaded with ImageShack.us
dupa mufare arat ceva de genul

Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us
apot peturi-le se dau cu un smirghel fin ptr o mai buna aderenta a vopselelei iar peste vopsea se poate dau un lac transparent(cred ca vopsele si lacurile ptr masini ,sprayuri-le cu vopsea sunt bune)
apoi dopurile se pot gauri si se poate introduce un tub de plastic prin interiorul geamanduri sau o sarma de care se ataseaza carabine
daca credeti ca este necesar geamandurile se pot umple cu spuma ptr fixarea usilor!
IMI CER SCUZE PTR EXPLICATIILE DATE...AM CAM SCRIS IN GRABA!!!
Ideea imi aparti-ne mie dar detalii despre dimensiune,forma, sfaturi despre finalizare, si tot ceea ce credet-i ca ajuta la construirea unei geamanduri kalumea va rog sa le postati aici!!!!!!!
:bravo:
lungimea geamandurilor mele este de 30cm iar diametru cat o sticla de coca cola la 2,5l:))) :zambet:

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

2

miercuri, 30. ianuarie 2013, 23:40

Frumos, dar pare cam mult de munca.Anul trecut am vazut un pescar italian ce folosea pe post de geamanduri pet-uri de 3 litri sau 5 litri , din acelea ce au un fel de maner pt a fi carate mai usor.Nu erau modificate, pur si simplu se lega de maner cu doua sfori una ce ducea la greutate si una ce mergea catre lanseta.M-am gandit sa incerc si eu tipul asta de geamandura cu pet de 3 sau 5 litri, o geamandura la magazin parca am vazut cu 15 euro :zambet:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3

joi, 31. ianuarie 2013, 06:57

Super Florin!
Dar sa le folosesti intotdeauna in asa fel incat daca ploua, sa nu intre apa in ele nci cand ploua. Adica, sticla ce este in interior sa stea in jos.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

4

joi, 31. ianuarie 2013, 08:43

Dacă tot s-a deschis subiectul propun să discutăm despre "ce trebuie să îndeplinească o geamandură" şi apoi să căutăm soluţii tehnice.
Să fie vizibilă,
Să aibă o formă care opune o rezistenţă minimă în frecarea cu apa,
Să nu se răsucească,
Flotabilitate - procent din suprafaţă,
Poziţia optiomă în apă,
..............
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

5

joi, 31. ianuarie 2013, 10:10

Super Florin!
Dar sa le folosesti intotdeauna in asa fel incat daca ploua, sa nu intre apa in ele nci cand ploua. Adica, sticla ce este in interior sa stea in jos.

problema cu intratul apei in ele o rezolv cu spuma ptr fixarea usilor!!!

Ediseu

Știucă

Răspunsuri: 695

Membru din: 21. iulie 2012

Locație: London

  • Scrie un mesaj privat

6

joi, 31. ianuarie 2013, 20:25

Salut :salut:
Ar fi mai interesant daca s-ar putea explica instalatia :nunteleg: cu o schitza sau un desen .....