Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

1

miercuri, 29. februarie 2012, 08:21

Avatul noaptea

Cat de bine se prinde avat noaptea si in ce conditii?Stiu ca sunt persoane care au facut-o,eu am patit-o doar o data,si atunci doar sub baraj la lumina de acolo.

2

miercuri, 29. februarie 2012, 09:29

Cat de bine se prinde avat noaptea si in ce conditii?Stiu ca sunt persoane care au facut-o,eu am patit-o doar o data,si atunci doar sub baraj la lumina de acolo.



Buna,
eu cred ca depinde foarte mult de locuri si de vremea respectiva in care cauti avatii... Din cate am observat pe Balaton si pe lacul Tisa cel mai bine se prinde la suprafata inainte de amurg si inainde si in timpul apusului... Pe Mures in "zona noastra" deobicei in timpul zilei se prinde asa pana la ora 10-11 vara si seara imediat dupa ce dispare soarele pe orizont maxim 1 ora, atunci ataca tot ce misca... Noaptea am prins de cateva ori cautand somnul cu voblere de suprafata dar numai exemplare mici pana in 3 kg... exemplare mai mari am prins doar dimineata... Pe mures am cateva cariere de piatra si unde bate lumina reflectoarelor pe apa am prins de la biban pana la somn de toate... lumina atragea pestisorii si rapitorii dupa ele...

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3

miercuri, 29. februarie 2012, 09:48

Am prins si eu ceva avati noaptea … daca se pot numi avati pentru ca nici macar unul nu cred ca depasea 1.5 kg. Nu pot spune ca era tocmai noapte, adica la vreo maxim jumate de ora dupa ce s-a facut bezna si pe apa inca se mai vedea activitate la suprafata (pe Dunare). Am pescuit cu voblere floating care se scufunda foarte putin si nu le recuperam la fel ca in timpul zilei, adica mai mult le zvacneam si viteza de recuperare era mult mai mica. De altfel am prins si la TW cand era bezna dar iarasi cu recuperari mai incete. Si acum imi aduc aminte un avat prins noaptea la un WTD dus naibii anul trecut dupa vreo 5 secunde de dril ... ala era cu siguranta cel mai bun pe anul trecut :nervos:

sunt convins ca cel mai mult conteaza locul daca te pui sa cauti avatul pe bezna ... :ochi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

pikeman

Oblete

Răspunsuri: 20

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Brasov

  • Scrie un mesaj privat

4

miercuri, 29. februarie 2012, 09:48

se prinde avat noaptea, in ce conditii, poi , sa dai unde trebe si deobicei la gume, dar nu refuza nici un vobler ...sa dai unde trebuie noaptea la avat = praguri :buaaaah:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

5

miercuri, 29. februarie 2012, 09:55

:rizi: am cam raspuns in acelasi timp pikeman ...

vad ca faci o pasiune din ce in ce mai mare la adresa gumelor ... atunci, chiar daca e sa fim putin off-topic, recomanda-mi si mie (daca exista asa ceva) niste chestii care sa aibe in jur de 10-12 cm lungime, sa fie floating si care cand le trag pe jig sa le pot recupera la destul de incet la 2-3 palme sub suprafata apei ... si da, sa aibe o codita destul de generoasa pentru a face cat mai mult deranj sub apa si neaparat o forma de shad ...

daca ai asa ceva prin trusa, sa le pastrezi sti tu pentru cand :bucuros:

na ... daca nu exista asa ceva asta este ...

ps : o chestie de genul asta cred ca ar merge si la avat pe timp de noapte, poate de niste dimensiuni mai mici ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

pikeman

Oblete

Răspunsuri: 20

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Brasov

  • Scrie un mesaj privat

6

miercuri, 29. februarie 2012, 10:23

avatul nu rapeste noaptea in suprafata decat in lumina hidrocentralei SVF vroia mai pe salbatic asa , adica eu am mai auzit rapeli in suprafata insa pot fi si somni mici ca aia se mai ridica,cateodata te poate fenta si un crap, cand ii bezna, ii bezna

cat despre gume, ele sunt facute sa fie jucate :P cand pescuiesc la avata in suprafata dau si la gume cu eficienta chiar buna, dar recuperate rapid, esti obsedat de dimensiuni mari , cea mai productiva dimensiune este 7 cm , insa daca vrei sa fi jmecher la somn ca vad ca tot insisti cu voblerele acelea, iti recomand un Bagley lipless, cred ca intamplarea face sa am 2 , asta daca sti sa il joci il poti folosi ca pe o lingura, de multe ori il ia cand pica pe apa, dar merge si ridicat din varf apoi lasat sa cada, tehnica e folosita si cu alte voblere la somn, ideea e ca pierzo contactul cu voblerul insa cand dai sa il recuperezi somnul e deja acolo

orice guma de dimensiuni mari cu lest mic pana in 10 cm as zice , daca e curent ok o poti tine in pelicula fara sa o joci prea agresiv

ciuss

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

7

miercuri, 29. februarie 2012, 10:39

nu stiu daca rapeste peste noapte avatul sau nu dar vreo jumate de ora, chiar o ora dupa ce s-a facut intuneric sunt convins ca inca mai vaneaza pentru ca nu doar o data i-am auzit in timp ce rapeau la suprafata ... si aici vorbesc de “salbatic” pentru ca in zona hidrocentralelor cred ca am pescuit de vreo 2 ori pe dunare si o data aici. alea pentru mine sunt locuri necunoscute :rizi:

cat in privinta obsesiei pentru dimensiuni mari ... nu as numi-o asa, cand pescuiam pe dunare dupa avat de exemplu de obicei dadeam cu 7 maxim 10 cm dar atunci cand sti ca pe sub picioare iti circula pesti de 1.5-2m lungime cu siguranta nu iti vine sa pescuiesti cu voblerase de 7cm pe care exista riscul sa nu le bage in seama. crede-ma ca am trusa plina cu voblere de dimensiuni normale de cand pescuiam in romania dar aici se cam cere altceva.

interesant Bagley-ul ala ... la un moment dat l-am avut in mana sa il cumpar dar pana la urma am renuntat la el, acum ma faci sa imi para rau :rizi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

8

miercuri, 29. februarie 2012, 14:22

Adevarul ca ma interesa avatul pe noapte asa cum zice Pikeman,in locurile salbatice si nu sub baraje.Sunt cateva locuri clasice de avat in zona si as vrea sa le incerc noaptea.Pragurile sunt o idee buna.Poate si prundisurile cu apa mai mica din mijlocul raurilor sa fie un pont bun.Ca si naluci probabil ca voi merge pe gume si voblere cu vibratii.Nu stii ce surprize mai poti avea.Problema e ca mi-ar place"sa ma scald"si pe baraj noaptea.Adica sa pescuiesc din apa dupa avat.Dar cum conditiile sunt total diferite si nemaifacand niciodata lucrul asta nu prea am idee cum va fi.Sperante mari la avat nu stiu daca sa-mi fac,balta-i balta si fara un pic de curent parca nu-i prea bine.Insa acolo ma pot intalni si cu altcineva :)

9

miercuri, 29. februarie 2012, 19:33

[quote='anem'

vad ca faci o pasiune din ce in ce mai mare la adresa gumelor ... atunci, chiar daca e sa fim putin off-topic, recomanda-mi si mie (daca exista asa ceva) niste chestii care sa aibe in jur de 10-12 cm lungime, sa fie floating si care cand le trag pe jig sa le pot recupera la destul de incet la 2-3 palme sub suprafata apei ... si da, sa aibe o codita destul de generoasa pentru a face cat mai mult deranj sub apa si neaparat o forma de shad ...
[/quote]


Stiu ca nu mi-i te adresai mie dar o sa incerc sa-ti dau eu o idee.Nu stiu daca e ce cauti tu dar eu mi-am luat asa ceva.Nu ma intreba pentru ce ca nu stiu sa-ti raspund acum :) ,dar mi-au placut si am auzit ca ar fi ok.Le vad eu la vara .Nu vad de ce sa nu mearga si la somn,desi din ce-am vazut acolo se merge pe gume de 15-16cm.
Falcon Lures Big Eyez swimbait review

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

10

vineri, 2. martie 2012, 09:14

Stiu ca nu mi-i te adresai mie dar o sa incerc sa-ti dau eu o idee.Nu stiu daca e ce cauti tu dar eu mi-am luat asa ceva.Nu ma intreba pentru ce ca nu stiu sa-ti raspund acum :) ,dar mi-au placut si am auzit ca ar fi ok.Le vad eu la vara .Nu vad de ce sa nu mearga si la somn,desi din ce-am vazut acolo se merge pe gume de 15-16cm.
Falcon Lures Big Eyez swimbait review


multam de recomandare, ar fi destul de interesanta chestia respectiva dar nu am reusit sa dau de ele pe aici si nici nu am chef sa ma pun sa dau vreo comanda pe afara pentru niste cauciucuri pe care pana la urma poate nici nu le voi folosi nefiind vreun fan de-al lor ...

eu voiam ceva pe care sa pot sa pun un jig de minim 10g dar pe care sa il pot juca in suprafata fara a fi nevoit sa recuperez prea rapid si totusi sa produca un oarecare "deranj" in apa ... dar pana la urma in astfel de cazuri cred ca cel mai potrivit ar fi un vobler nervos care sa bata bine de tot si la o recuperare mai inceata ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

11

marți, 28. august 2012, 20:31

Am foarte multi avati la activ, dar noaptea nu am reusit niciodata sa prind . (nu crepuscul, mentionez noaptea!)

12

joi, 8. ianuarie 2015, 16:04

Sa mai reanimam discutiile , da, se prinde avat noaptea si cand zic noaptea nu ma refer la 30-60 min. dupa lasarea intunericului , atunci cred ca toata lumea a prins , ma refer pe la 2-3 noaptea . Am prins pe diverse voblere , cam tot cu cele cu care prind si ziua , mai putin Thrill , de fapt cam de cand insereaza scot Thrill-ul din actiune , foarte bine am prins pe poppere , in special pe cel de la Salmo , prin septembrie am luat si pe Skiter -ul de la Rapala cel de 9 , foarte bun voblerul , am mai prins bine pe Cozma , dau foarte mult la Cozma , pacat ca nu prea se mai gasesc din cele bune . Interesant ca am prins si mai in profunzime si la suprafata , dand dupa salau in pelicula , aveam surpriza sa-mi intre si cate un avat si nu mic , era chiar revigorant , mulinand f.f.foarte incet dupa salau te cam ia somnul la un moment dat . Din ce am observat , nopti calme , fara vant deloc , aproape inabusitoare , apa la fel calda spre foarte calda , cam astea ar fi conditiile cand am prins noaptea .

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

13

joi, 8. ianuarie 2015, 16:38

Sa mai reanimam discutiile , da, se prinde avat noaptea si cand zic noaptea nu ma refer la 30-60 min. dupa lasarea intunericului , atunci cred ca toata lumea a prins , ma refer pe la 2-3 noaptea . Am prins pe diverse voblere , cam tot cu cele cu care prind si ziua , mai putin Thrill , de fapt cam de cand insereaza scot Thrill-ul din actiune , foarte bine am prins pe poppere , in special pe cel de la Salmo , prin septembrie am luat si pe Skiter -ul de la Rapala cel de 9 , foarte bun voblerul , am mai prins bine pe Cozma , dau foarte mult la Cozma , pacat ca nu prea se mai gasesc din cele bune . Interesant ca am prins si mai in profunzime si la suprafata , dand dupa salau in pelicula , aveam surpriza sa-mi intre si cate un avat si nu mic , era chiar revigorant , mulinand f.f.foarte incet dupa salau te cam ia somnul la un moment dat . Din ce am observat , nopti calme , fara vant deloc , aproape inabusitoare , apa la fel calda spre foarte calda , cam astea ar fi conditiile cand am prins noaptea .


Buna ideea cu re-adusul in discutie … mai ales ca de atunci lucrurile s-au schimbat radical, cel putin pentru mine.

Intr-un anumit loc de pescuit (unde stiu sigur ca avatii sunt prezenti pe tot parcursul anului) cu cat este mai cald afara cu atat devine mai imposibila capturarea lor. De nu am dat dupa avat pe acolo (inclusiv Mane81) pe timp de zi de mi-au picat mainile cu toate minunile posibile ce le aveam in trusa si rareori ciupeam cate unul sau aveam parte de o lovitura.

Situatia s-a schimbat drastic cand la un moment dat ne-a prins noaptea pe acolo (de regula noaptea suntem prin alte locuri) si nu mica a fost surpriza sa avem parte de O GRAMADA de atacuri de avati pe naluci clasice de avat de 7-9cm pana la X-Rap-uri Jointed de 13 (cu care Mane a si prins de altfel). Am prins avati destui pe bezna totala dar si mai multi au fost cei scapati pe traseu iar rateurile avute cred ca sunt de minim 7-8 ori mai multe decat capturile. Probabil bazandu-se mult pe vaz, atunci cand e intuneric dau foarte foarte des pe langa naluca. Daca as fi numarat cred ca aveam minim 7-8 rateuri pana unul ramanea prins, iar din aia prinsi destul de multi scapau pe drum. Cred ca am avut si 20 de rateuri consecutive.

De altfel, am observat ca la o recuperare liniara loviturile erau mult mai rare decat la alte “ghidusii” facute pe traseu. Erau cazuri in care daca nu lansai pana pe partea cealalta a canalului si nu lasai naluca sa se scufunde incet, paralele cu un oarecare prag, nu aveai decat atacuri razlete. In schimb, daca lansai unde trebuie si faceai ce trebuie cred ca la fiecare 2, maxim 3 lansari aveai atac.

La fel Zoran, cred ca in ultima vreme cei mai mult avati i-a prins pe intuneric … dar il las pe el sa spuna pentru ca eu pe apele lui am avut doar cateva atacuri pescuind cu nalucile mele de incredere ne-reusind sa fac mai mult de 5-6 lanseuri consecutive cu nalucile pe care mi le recomandau ei (lipsa increderii :rizi: )

le : am prins si cu Thrill-ul pe noapte, dar a fost net inferior altor naluci. Si ca o completare … mult mai bine au functionat nalucile de culori aprinse.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Dani89

Oblete

Răspunsuri: 14

Membru din: 5. ianuarie 2015

Locație: Sibiu

  • Scrie un mesaj privat

14

joi, 8. ianuarie 2015, 17:40

Bun topicul.
Pot sa confirm si eu ca se prinde avat noaptea.In cazul meu am prins doar la shaduri dand dupa salau.In prima instanta am crezut ca este o greseala dar am reusit sa aducem la mal vreo 8 sau 9 avati cu greutati cuprinse intre 1,5 si 2,5 kg.Asta se intampla intr-o noapte de vara,dupa ce am schimbat shadul nu am mai prins, iar cand am pus guma castigatoare s-a dovedit intr-adevar ca este eficenta la avat.

Diogene

Șalău

  • »Diogene« a fost blocat

Răspunsuri: 262

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: apa

  • Scrie un mesaj privat

15

joi, 8. ianuarie 2015, 19:33

Probabil,scuze daca gresesc, ai pescuit sub vreun baraj,unde stiu ca e lumina cat

de cat.Daca nu
erai din Sibiu
probabil nu
interveneam.Bun
topicul
deoarece eu l-
am deschis
cand bantuiam
pe forum sub
alt
nickname,apoi
am luat o
pauza.Ideea
atunci era
daca se prinde
in locuri unde
noaptea nu e
nici o sursa de
lumina,doar
Luna. :rizi: Daca ai facut-o in locurile alea jos palaria.;) desi si salaul ma gandesc ca l-ai cautat pe sub centrale.;)
Dragii mei "prieteni",adevarati lupi moralisti...scoateti-va unghia din gat.

Dani89

Oblete

Răspunsuri: 14

Membru din: 5. ianuarie 2015

Locație: Sibiu

  • Scrie un mesaj privat

16

joi, 8. ianuarie 2015, 19:43

Intr-adevar era luna plina daca imi aduc bine aminte si alta sursa de lumina nu era.Hidrocentrala in apropiere nu era.Ma bucur ca suntem si Sibieni pe aici :noroc:

Răspunsuri: 61

Membru din: 21. februarie 2013

Locație: pe apa

  • Scrie un mesaj privat

17

duminică, 11. ianuarie 2015, 19:39

Ma bucur sa aud ca se prinde avat si in zona noastra pe timp de noapte, desi personal nu am prins niciodata.
Am vazut atacuri de avat, asa cu spune si Diogene, la lumina de la hidrocentrala, in toiul noptii, insa nicaieri altundeva.
de asta e frumos pescuitul: afli mereu ceva nou.
Nihil Sine Deo

Diogene

Șalău

  • »Diogene« a fost blocat

Răspunsuri: 262

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: apa

  • Scrie un mesaj privat

18

luni, 12. ianuarie 2015, 10:16

Alex,daca ne rugam la Zana Maseluta,poate ne va da si noua un prieten in ghereta....Limpede,nu? :rizi:
Dragii mei "prieteni",adevarati lupi moralisti...scoateti-va unghia din gat.

Răspunsuri: 61

Membru din: 21. februarie 2013

Locație: pe apa

  • Scrie un mesaj privat

19

luni, 12. ianuarie 2015, 12:10

acum imi spui si tu de Zana Maseluta????
nu puteai sa-mi spui luna trecuta, cand mi-am scos maseaua????? :doaaamne:
ca o pastram si o dadeam la schimb in schimbul unui ,,prieten in ghereta'' sau macar a unui ,,avat de noapte'' :rizi: :rizi: :rizi:
Nihil Sine Deo

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

20

luni, 12. ianuarie 2015, 12:32

acum imi spui si tu de Zana Maseluta????
nu puteai sa-mi spui luna trecuta, cand mi-am scos maseaua?????
ca o pastram si o dadeam la schimb in schimbul unui ,,prieten in ghereta'' sau macar a unui ,,avat de noapte''
......mai ai 23 :) ...nu a trecut iarna :) :ochi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA