Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

41

joi, 26. septembrie 2013, 10:02

Mulţam fain Dane, o să încerc să refac lipiturile, nu strică să am una de rezervă. Am lanternele din postarea nr.9 şi sunt mulţumit de ele, cea cu desen camuflaj are diametrul de focalizare mult mai mare decât cealaltă, este bună când ai dril.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

42

joi, 26. septembrie 2013, 10:06

modele ieftine, de tot rahatul, si inca tin. Lanterna din pacate nu a vazut apa, dar m-am folosit de ea foarte mult, pe scurt: ieftina, utila, consum foarte redus,
:pauza: ! ............................ :gandesc: ?
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Feri

Șalău

Răspunsuri: 348

Membru din: 4. martie 2013

Locație: Cluj-Napoca

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

43

joi, 26. septembrie 2013, 10:12

Dane, te rog sa fi mai explicit! :noroc:

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

44

joi, 26. septembrie 2013, 10:37

ieftine, de tot rahatul
utila, consum foarte redus
Dane, te rog sa fi mai explicit!
:zambet: acu ori e....................sau e................... :ochi: ceva de tot rahatu .........nu poate fi util, :nunteleg: :bravo:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Feri

Șalău

Răspunsuri: 348

Membru din: 4. martie 2013

Locație: Cluj-Napoca

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

45

joi, 26. septembrie 2013, 10:43

Dane, cand am scris de "ieftine, de tot rahatul " m-am referit la bateriile folosite, 3xAAA, nicidecum la lanterna. Poate nu m-am facut eu bine de inteles, scuze. :noroc:

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

46

joi, 26. septembrie 2013, 10:53

"ieftine, de tot rahatul " m-am referit la bateriile folosite, 3xAAA
scuze Feri ! eu nu am fost atent, vorbeam si la telefon in acelasi timp!....ce sa fac :inchinare: :noroc:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

47

joi, 26. septembrie 2013, 12:36

vorbeam si la telefon in acelasi timp!....ce sa fac

Sa nu mai vorbesti la telefon in acelasi timp... :limba: :rizi: :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

48

joi, 26. septembrie 2013, 13:20

vorbeam si la telefon in acelasi timp!....ce sa fac

Sa nu mai vorbesti la telefon in acelasi timp... :limba: :rizi: :rizi: .
:pauza:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

49

duminică, 29. septembrie 2013, 10:07

daca mai tine caldura in mod sigur o sa pierd in cateva saptamani si pe aceasta
Hai Zoli ca asta scapa anu asta :bucuros: :azi dimineata la voi............ erau doar 4 grade ! :ochi: .

Ieri am iesit pe o apa destul de agitata desi vremea era foarte calda apa era foarte colorata si numai 9 grade... pe locuri unde acum cateva zile era uscat acum era apa de peste 1 m ... lanterna datorita unori imprejurari neasteptate a ajuns in apa... insa am recuperat in scurt timp si inca functioneaza.. . o fi rezistent la apa sau am avut noroc ?
Azi incerc iarasi :) ...
Ieri Muresul era : Mures 28.09.2013 - YouTube

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

50

duminică, 29. septembrie 2013, 10:27

Ieri am iesit pe o apa destul de agitata desi vremea era foarte calda apa era foarte colorata si numai 9 grade... pe locuri unde acum cateva zile era uscat acum era apa de peste 1 m ... lanterna datorita unori imprejurari neasteptate a ajuns in apa... insa am recuperat in scurt timp si inca functioneaza.. . o fi rezistent la apa sau am avut noroc ?
Azi incerc iarasi ...
Doi prieteni se intilnesc dupa o partida de pescuit si incep sa se laude:
Primul zice:
- Am prins un peste de 20 de kg, tu ai prins ceva?
Al doilea zice:
- Eu am agatat un felinar, dar unde mai pui ca era si aprins…
- Cum un felinar aprins? doar l-ai scos din balta.
- Asa bine, un felinar aprins, dar daca mai lasi si tu din kilogramele pestelui sting si eu felinarul.

:zambet:........... Norocosule!!!! :ciao:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

51

duminică, 29. septembrie 2013, 10:44

Chinezaria respectiva a rezistat in orice caz, aseara am iesit pe mal (unde era parcata masina) cu "ajutorul" lui :) ... apropo de lanterna ma bucur enorm de mult ca am scos, mai ales ca era pe capul unui coleg, care "plutea" mai mult sub valuri decat pe valuri ...

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

52

duminică, 29. septembrie 2013, 14:26

Chinezaria respectiva a rezistat in orice caz, aseara am iesit pe mal (unde era parcata masina) cu "ajutorul" lui ... apropo de lanterna ma bucur enorm de mult ca am scos, mai ales ca era pe capul unui coleg, care "plutea" mai mult sub valuri decat pe valuri ...
" Samospas "sa pluteasca pescarul :ochi:
Pescarul intră cu "Samospase" în apă,care formează o pernă de aer (cu bule de aer), care, crește considerabil flotabilitate. Cu toate acestea, baza flotabilității aerului prins în porii de îmbrăcăminte. Prin urmare, dacă costum este perforat, aceasta nu se sparge ca un balon, și păstrează funcțiile lor pentru un timp (în funcție de găuri). O cantitate mică de apă în interiorunu nu arel impact semnificativ la costum "Samospasa" . ............. P,s fa rost de asa ceva (e bun si pe apa inghetata ) :gandesc: .
:bravo:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

53

duminică, 29. septembrie 2013, 19:07

Eu am ceva asemanator ca waders jaxon - Căutare Google de la jaxon este din neopren gros de 4-5 mm si pot sa ma imbrac bine sub ea... am stat si in apa inghetata pana la brau si era ok ... insa nu pluteste... am incercat intimplator acum 2-3 ani si abia am iesit la suprafata fara wadersi cu ei nu am putut :( ... asta vara in apa calda am incercat sa vad daca "pluteste" am vazut niste filmulete pe youtube in bazin ... am incercat dar nu am reusit sa plutesc doar daca era si vesta de salvare pe mine... dar este alta poveste eventual Zoran daca deschide un alt topic despre wadersi , imbracaminte neopren, mai ales ca este foarte util si la pescuitul somnului de pe mal cand uneori trebuie sa intri in apa sa scoti pestele pe mal ... dar si sa faci poze in apa rece este mai comod in imbracaminte adecvata.
Ps. acum am venit de pe apa... muresul e in scadere si destul de limpede ... ca comparatie in locul unde am postat poza cu pietris apa era peste 1,80 -2 m padela are 2,25 m si abia o palma se vedea ... maine pun si poza cu padela langa caiac numai sa gasesc cablu de transfer date ...

Panterik

Oblete

Răspunsuri: 24

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: Ploiesti

Profesia: Chimist

  • Scrie un mesaj privat

54

joi, 3. iulie 2014, 23:05

e careva din ploiesti care stie pe unde pot gasi fitil pentru felinare pe gaz butan?

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

55

luni, 2. februarie 2015, 19:45

Pana azi la pescuit am folosit numai lanterne no name, banale de cativa euro.Dintre toate lanternele ce le-am folosit una singura as recomanda:
E cumparata din Decathlon cu 5 euro, prima m-a tinut 3 ani cu bateriile din dotare :rizi: , acum un an a decedat si am cumparat alta la fel.Chestiile negative sunt ca nu are lumina rosie si nu prea e comoda.Am vreo 5, 6 lanterne din astea de cativa euro numai ca asta le-a batut pe toate, lanterna e de la Geonaute(cea mai ieftina de la ei).

Cum simteam nevoia de ceva mai performant care sa aiba neaparat si lumina rosie, azi mi-am cumparat Led Lenser Seo 5:

Am vrut sa aiba neaparat bateriile in partea din fata ca sa pot dormi si la stationar cu ea pe cap, e clar ca cele ce au bateriile in spate nu sunt pentru dormit.Am facut o proba in seara asta de pe balcon si reusesc sa vad in casa celor din blocul vecin :buaaaah: :rizi: asta e prima mea impresie, ramane sa vad cum se comporta la pescuit.Aici e o mica prezentare a lanternei:

56

luni, 2. februarie 2015, 20:15

Super Mane! :apl:
S-o stapanesti sanatos si cu folos!
180 lumeni.... :buaaaah: eu am una de 60 lumeni si credeam ca sunt zmeu-zmeilor cu ea :doarecapu: .....buna ideea cu testarea pe vecinele din blocul vecin...trebuia sa mai astepti spre 11 apr cu testul (Luminii)..... :rizi: poate cine stie de ce surprize cu multumiri aveai parte...... :ochi:
:noroc:

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

57

luni, 2. februarie 2015, 20:19

Super Mane! :apl:
S-o stapanesti sanatos si cu folos!
180 lumeni.... :buaaaah: eu am una de 60 lumeni si credeam ca sunt zmeu-zmeilor cu ea :doarecapu: .....buna ideea cu testarea pe vecinele din blocul vecin...trebuia sa mai astepti spre 11 apr cu testul (Luminii)..... :rizi: poate cine stie de ce surprize cu multumiri aveai parte...... :ochi:
:noroc:


:rizi: :rizi: mersi frumos

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

58

luni, 2. februarie 2015, 20:24

Super Mane! :bravo: Io mi-am luato pe aia albastra, dar tot lumina rosie are, si nu albastra :rizi:
Oricum, sunt super multumit de ea! LED LENSER - SEO 7R LED Stirnlampe
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

59

luni, 2. februarie 2015, 20:28

Ah, ce am uitat sa precizez...
Cea albastra are baterii, dar si un acumulator extra, care se poate incarca... nu l-am folosit niciodata pina acuma, deci puteam linistit sa o iau si pe aia rosie :bravo:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

60

luni, 2. februarie 2015, 20:36

Super Mane! :bravo: Io mi-am luato pe aia albastra, dar tot lumina rosie are, si nu albastra :rizi:
Oricum, sunt super multumit de ea! LED LENSER - SEO 7R LED Stirnlampe

A ta are 220 de lumeni :buaaaah: cred ca e puternica tare :zambet:


@Anem multumesc frumos pentru recomandare :prieteni: