Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

1

miercuri, 30. ianuarie 2013, 09:53

Lanterne

Ca tot e iarna si iesirile la pescuit nu sunt nici la fel de dese dar nici la fel de pline :nervos: mi-a trecut prin minte toata povestea cu lumina si somnul.

Intrebarea mea, ce lanterne, frontale sau sursa de lumina folositi? Cat de departe de apa “va jucati” cu ele?

Eu pana pe la inceputul anului trecut foloseam o frontala de la Petzl care nu se mai fabrica si nu ii mai retin numele. Era o frontala cu bec fara prea mari pretentii. Ulterior m-am gandit sa o schimb asa ca mi-am cumparat TIKKA PLUS®² | Petzl chiar daca plecasem de acasa cu gandul la asta MYO® RXP | Petzl dar pe care din pacate nu o aveau prin magazin si eu aveam nevoie destul de urgenta de ea.

Ideea este ca la cea de-a doua durata de viata a bateriilor e peste cea pe care o am eu si inclusiv puterea e mult peste cea cumparata la care se adauga inca niste setari foarte misto de iluminat care mi-ar fi fost de ajutor in anumite conditii (nu doar pescuit) – o chestie care ma punea pe ganduri era lipsa luminii rosii pe care o consider foarte necesara la pescuit.

Acum, dupa aproape un an de folosire pot spune ca e misto pentru ca:
- are lumina rosie, despre care se spune ca nu deranjeaza pestii din apa
- durata de viata a bateriilor a depasit orice asteptari (inca mai are bateriile originale in ea)
- este foarte usoara si comoda, nici nu se simte pe cap.
- are vreo 5 feluri de iluminat, in mod normal folosesti maxim 3 dintre ele (celelalte 2 fiind intermitente) ... modul de rosiu continuu, modul normal cu economie de energie plus modul de lumina maxima pe care nu stiu daca l-am folosit de mai mult de 5 ori cand voiam sa vad chestii mai indepartate.

As fi preferat:
- sa aibe un mod BOOST, ceea ce inseamna o iluminare foarte puternica care bate multe zeci de metri.
- sa aibe, asemeni altor modele de la aceeasi firma, un fel de “capac” din plastic mat care basculandu-se peste leduri face ca lumina sa se rafranga in toate directiile facand lumina foarte buna in jur.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

2

miercuri, 30. ianuarie 2013, 10:15

Eu folosesc cu succces de vreo 3 ani de zile un Petzl MYO XP

-lumineaza pana la 97 metri,150 lumeni (in modul Boost) si 85 lumeni (la nivel maxim)

-abilitatea de a adapta puterea luminii in functie de activitate: 3 nivele de iluminare (maxim, optim, economic)
lentila ce disperseaza lumina ce permite comutarea rapida din modul focusat de iluminare in modul dispersat de iluminare.
-modul Boost ce mareste puterea de iluminare daca este nevoie
-perfecta pentru activitati de anduranta-orientare: lumineaza pana la 180 ore la nivel economic (cu un set de baterii Sanyo Eneloop de 2000 mAh, merg cam 6 luni la pescuit fara reincarcare)


Nu are lumina rosie, dar asta se rezolva introducand o bucata subtire de plastic rosu intre led si plexicul ce protejeaza led-ul :).
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

3

miercuri, 30. ianuarie 2013, 18:23

Eu folosesc cu succces de vreo 3 ani de zile un Petzl MYO XP

-lumineaza pana la 97 metri,150 lumeni (in modul Boost) si 85 lumeni (la nivel maxim)

-abilitatea de a adapta puterea luminii in functie de activitate: 3 nivele de iluminare (maxim, optim, economic)
lentila ce disperseaza lumina ce permite comutarea rapida din modul focusat de iluminare in modul dispersat de iluminare.
-modul Boost ce mareste puterea de iluminare daca este nevoie
-perfecta pentru activitati de anduranta-orientare: lumineaza pana la 180 ore la nivel economic (cu un set de baterii Sanyo Eneloop de 2000 mAh, merg cam 6 luni la pescuit fara reincarcare)


Nu are lumina rosie, dar asta se rezolva introducand o bucata subtire de plastic rosu intre led si plexicul ce protejeaza led-ul :).


Din 2008 folosesc si eu o frontala de la PETZL, nu vad unde se poate citi codul, sau indicativul ei, are un singur led, foarte puternic, are functia boost, faza intermitenta, faza scurta si acel capac de difuzare pe suprafata mai mare, dar este o idee interesanta cu bucata de plastic rosie intercalata! :bravo:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

4

miercuri, 30. ianuarie 2013, 18:27

Am totusi o mare problema cu lantena: acum cateva luni i-am scos banda elastica ca sa o spal si apoi n-am mai reusit s-o pun sub nicio forma cum era, e drept ca m-am enervat ca nu mi-am adus aminte si nici n-am mai incercat, ce sunt curios, daca a mai patit cineva acelasi lucru si daca i-a dat de capat!? :zid: :doarecapu: :doaaamne: :gandesc:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

5

miercuri, 30. ianuarie 2013, 19:04

Salut.
Si eu detin o lanterna frontala Petzl(cred ca Tikka Plus) din 2009, este super, are un singur led puternic, 3 faze,un mod intermitent, boost si 3 culori de gemulete(verde,rosu,alb).Bateriile tin o vesnicie.
Ideea este sa ai o lanterna de calitate, pe care sa te poti baza in orice situatie.

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

6

miercuri, 30. ianuarie 2013, 19:30

ca o fi o bucata de plastic subtire rosu, sau o bucata de folie rosie, nu conteaza. Important e ca lumina difuzata sa fie de culoare rosiatica :).
Am testat varianta asta cu succes, direct pe mal, luand o bucata de plasa rosie si bagand-o intre led si difuzorul de lumina.

Si eu sunt de parere ca o lanterna buna, in care sa ai incredere, conteaza mult. Am prieteni care m-au luat la glume cu lanterna mea de 200 de lei...dar ei cumparau anual baterii de 30-40 de lei si nici nu se comparau cu "farul" meu :)
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

Răspunsuri: 143

Membru din: 16. aprilie 2012

Locație: Sibiu

  • Scrie un mesaj privat

7

joi, 31. ianuarie 2013, 22:33

eu folosesc 2 lanterne frontale

un energizer cu 2 led albe si unul rosu nimic deosebit dar tin bateriile de uiti de ele . fara alte functii , doar lumina alba sau rosie

cealalta no name ( nu mai stiu cum se cheama si nici nu scrie pe ea ) eu o numesc farul sau ,, neamul prost " are doua calitati deosebite : are un consum de ,, neam prost " in 2 ore papa 3 baterii AA , dar are o lumina atit de puternica incit linisteste rapid ori ce neam prost care se joaca cu lanterna pe apa . acelasi lucru il face si cu soferii care merg in spatele meu si ma deranjaza cu farurile :bucuros2:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

8

vineri, 1. februarie 2013, 05:50

:salut: ,
dupa ce am incercat mai multe rahaturi ieftine, si am cheltuit in vreo 5 ani peste 100, - euro cu ele, mi-am luat un Led Lenser H7 (am prins-o la o reducere de 36,- de euro :bucuros2: ): LED LENSER H7 - Article Number 7497 - H Series

Lumina extrem de puternica, un set de baterii bune tin cam un sezon. Singura chestie mai incomoda este cartusiera pt baterii, cu care nu poti dormi pe cap cu ea.
Pt dormit si pt lumina rosie trebuie sa vad de o alta lanterna.
Ce puteti recomanda aici, ceva usor, cu lumina alb-rosu, fara prea multe briz-brizuri, pe care sa o tin pe cap cand dorm noaptea la apa: pret cca. 30,- euro.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

9

vineri, 1. februarie 2013, 07:39

Eu am aceste modele de lanternă de aproape doi ani şi merg foarte bine, n-am avut probleme cu ele. Folosesc acumulatori şi ţin destul de mult, în funcţionare continuă ţin câteva ore. Am dat pe ce-a mică 30 lei iar pe ce-a mai mare 40 lei. Modelul cu cartuşiera pentru baterii la spate are diametrul fasciculului mult mai mare, o ţin pregătită pentru dril. Ambele au lumină albă şi au trei setări şi asta nu-mi place aş renunţa la lumina intermitentă.
Sigur că nu se compară cu cele de firmă dar îşi fac treaba foarte bine şi preţul nu suportă comentarii.
Ale voastre cât ţin în funcţionare continuă?
»ovidiu« a atasat urmatoarele fisiere :
  • images.jpg (7,66 kB - 25 ori coborit - ultima oara: 3. februarie 2015, 10:45)
  • lanternă.jpg (65,93 kB - 24 ori coborit - ultima oara: 3. februarie 2015, 10:45)
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

10

vineri, 1. februarie 2013, 07:42

Eu am asta de la Cabela's pe care o folosesc in mod normal:




si asta de la Browning de rezerva:




Prima are un spot foarte puternic pe lumina alba si MARELE avantaj dupa mine, 2 butoane separate: unul pt. ON/OFF si unul pentru schimbare mod (lumina alba sau colorata). Urasc lanternele care au un singur buton si tre` sa treci prin toate modurile ca s-o stingi. :)
A doua are ca avantaj ca este foarte mica/usoara, foloseste o singura baterie R6 (AA) si are dispersor.
Niciuna n-are lumina intermitenta care sincer sa fiu n-am inteles niciodata la ce-i buna in afara poate daca esti biciclist. :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

11

vineri, 1. februarie 2013, 09:33


Pt dormit si pt lumina rosie trebuie sa vad de o alta lanterna.
Ce puteti recomanda aici, ceva usor, cu lumina alb-rosu, fara prea multe briz-brizuri, pe care sa o tin pe cap cand dorm noaptea la apa: pret cca. 30,- euro.


incearca Petzl-ul pe care il am eu si de care pomeneam mai sus (Petzl Tikka Plus), costa in jur de vreo 35 de euro si nici nu il simti pe cap ... si uiti ca mai trebuie sa schimbi si bateriile in ea. inca mai am bateriile din sezonul trecut dar intr-adevar o folosesc mai putin decat in pescuitul stationar. plus ca are si un led care te anunta cand sunt pe duca bateriile.


Niciuna n-are lumina intermitenta care sincer sa fiu n-am inteles niciodata la ce-i buna in afara poate daca esti biciclist. :)


Informer, modul respectiv a fost conceput pentru a fi mai usor de depistat atunci cand trebuie sa fi salvat in caz de accidente, rataciri sau mai stiu eu ce surprize de genul asta ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

12

vineri, 1. februarie 2013, 09:41

Informer, modul respectiv a fost conceput pentru a fi mai usor de depistat atunci cand trebuie sa fi salvat in caz de accidente, rataciri sau mai stiu eu ce surprize de genul asta ...
Probabil anem... atat ca io nu vreau sa fiu salvat de cate ori aprind si/sau sting lanterna... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

13

vineri, 1. februarie 2013, 09:49

Ale voastre cât ţin în funcţionare continuă?

N-am testat niciodata cat rezista maxim la functionare continua Petzl Myo XP-ul, dar am testat-o in reprize de cate 5-6 ore (vreo 3-4 nopti consecutive la dunare, folosita pe post de felinar.) si a rezistat cu brio. Asta, evident ca pe modul "economic". In specificatii, autonomia este data la 170 ore de utilizare pe minim, 90 pe mediu si 70 pe high. Nu stiu daca chiar rezista atat...dar in combinatie cu niste acumulatori buni...te tin o vesnicie...
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

14

marți, 19. februarie 2013, 10:16

Varta.....dacă nu ai fițe. :rizi:



cu doi acumulatori R3..... :pescuit:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

15

joi, 21. februarie 2013, 22:52

Chestia cu lumina rosie este excelenta cand cauti ramele pentru clonc noaptea in iarba sau mai excelent dupa ploaie. La lumina rosie nu intra repede in pamant, mai au o temporizare si daca esti iute de mana HASTI!!, in cutie e.

Răspunsuri: 22

Membru din: 4. aprilie 2013

Locație: Arad

Profesia: Bucatar

  • Scrie un mesaj privat

16

miercuri, 10. aprilie 2013, 20:39

salut,ceva lanterne pentru stationar,stil lampas care sa-mi faca doar lumina dispersata la locul de campare ...ca frontala am una made in china mere brici consuma putin bate departe plus ca am mai scapat-o pe jos de cateva ori si nu are nimic pret 30 lei..adevaru e ca nu-i foarte comoda.iar ramele le prind cu becu de la bricheta :) ii slab si nu se trag inauntru
"Give me a lever long enough and a fulcrum on wich to post it , and I shall move the world"

17

miercuri, 10. aprilie 2013, 21:23

Salut,

Pina anul asta am folosit un MYO® RXP | Petzl dar care din pacate a decedat, unul din fire nu mai face contact bine si nu pot sa desfac lanterna pentru ca nu am gasit inbusul potrivit.
Si pina la urma m-am decis sa cumpar un alt model Petzl ULTRA RUSH model 2013, doar ca reprezentantul Petzl din romanica mi-a dat tapa dupa ce am asteptat cu dintii la gard 5 saptamini dupa ea.
Oricum produsele Petzl sunt recunoscute










informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

18

miercuri, 10. aprilie 2013, 21:30

unul din fire nu mai face contact bine si nu pot sa desfac lanterna pentru ca nu am gasit inbusul potrivit.
Da` ce dreq de inbus ii? :soc:
Fa-i o poza daca poti, poate-ti gasesc eu.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

19

joi, 11. aprilie 2013, 08:32

Am sa incerc sa vedem ce o sa se vada...

mark

Biban

Răspunsuri: 140

Membru din: 13. mai 2012

Locație: Lugoj

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

20

marți, 23. aprilie 2013, 14:41

Informer, modul respectiv a fost conceput pentru a fi mai usor de depistat atunci cand trebuie sa fi salvat in caz de accidente, rataciri sau mai stiu eu ce surprize de genul asta ...
Probabil anem... atat ca io nu vreau sa fiu salvat de cate ori aprind si/sau sting lanterna... :rizi: .

Informer,ai grija sa nu o aprizi/stingi prea des ca o sa creada lumea ca esti in pericol si o sa vina sa te salveze.Nu stiu cine va fi :bucuros2: si cine :nervos: .
Glumesc bineinteles.Sper ca nu te superi. :prieteni:.
Si ca sa revin la topic,eu am o lanterna ca si prima din postul 9 a lui Ovidiu pe care o folosesc cu acumulatori.Are trei moduri,boost,economic si intermitent,este comoda si la dormit,destul de usoara si ieftina.