Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

miercuri, 30. ianuarie 2013, 07:24

Salau la jigging...

Sal baieti,
mai avem ceva completari generale la celelalte subiecte? :gandesc: ...in legatura cu pescuitul la salau cu jigg.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

2

luni, 21. octombrie 2013, 15:45

Sal baieti,
mai avem ceva completari generale la celelalte subiecte? :gandesc: ...in legatura cu pescuitul la salau cu jigg.
cred ca ......daaaa! .......nenfricatul!!! :)

lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

3

luni, 21. octombrie 2013, 19:56

superb.
am mai vazut acest video, dar mereu admir determinarea cu care isi apara cuibul

grama v

Oblete

Răspunsuri: 31

Membru din: 8. octombrie 2013

Locație: adjud vn

  • Scrie un mesaj privat

4

joi, 24. octombrie 2013, 10:54

si eu i-am observat in prohibitie cuiburi ,pe riu,eu fiind pe un mal inallt de 4m ,vedeam bine ce se intimpla in riu cu ochelarii,apa avea ca 2m ,piatra jos ,spre mal se micsora.m-au impresionat cum insoteau twisterul ,eu mulinind foarte incet,il muscau dar si se repezeau cu gura si operculele deschise ,il speriau practic.aveau cam 2-3 kg bucata ,a fost superb.

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

5

marți, 29. octombrie 2013, 10:18

.in legatura cu pescuitul la salau cu jigg.
o montura pentru a putea :pescuit: in agatatura cu pierderi....... mici si sansa de a..... prinde :

P.s un inlocuitor al bullet :bucuros:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

6

marți, 19. noiembrie 2013, 07:44

superb.
am mai vazut acest video, dar mereu admir determinarea cu care isi apara cuibul
dar pe asta ?? :nunteleg:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

7

miercuri, 20. noiembrie 2013, 10:09

pe asta ??

cand pazesc cuibul !! .....ataca tot :soc: pana si scafndrii, daca cred ca pot sa le faca rau :bucuros: .
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

8

miercuri, 20. noiembrie 2013, 18:05

multumesc Dane, dar chiar le-am vazut si pe acestea :ochi:
era o vreme cand mancam internetul pe paine
cat priveste acel inlocuitor al buletului, eu pescuiesc cu asa ceva de cativa ani dar in varianta mult mai buna si mai usor de realizat decat cel din video.
la salau nu am avut rezultate (poate si din cauza ca nu prea mai am in zona) dar stiuca merge bine pe acest tip de montura

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

9

miercuri, 20. noiembrie 2013, 18:34

varianta mult mai buna si mai usor de realizat decat cel din video.






Adi!! te salut!! :saluti: ........astai matrita ? :gandesc: .... :ciao:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

10

miercuri, 20. noiembrie 2013, 19:35

Sal baieti,
mai avem ceva completari generale la celelalte subiecte? :gandesc: ...in legatura cu pescuitul la salau cu jigg.


Doar sa confirm ce stie toata lumea : conteaza momentul zilei ,modelul si actiunea gumei si ...culoarea!

11

miercuri, 20. noiembrie 2013, 21:59

varianta mult mai buna si mai usor de realizat decat cel din video.


Adi!! te salut!! :saluti: ........astai matrita ? :gandesc: .... :ciao:


ti-am raspuns pe MP
conform regulamentului nu am voie sa postez linkuri :nu:

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

12

joi, 21. noiembrie 2013, 07:20

astai matrita
o matrita usor de bricolat , la care , pe agrafele de sarma, se poate schimba in functie de necesitati... bila..de plumb,de gramaje diferite :bravo:


ca cea din pozele,de mai sus, cu mai multe cavitati. :bucuros:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

13

joi, 21. noiembrie 2013, 10:03

Ca tot se vorbeste despre salai si gume moi ... lasand la o parte miscarea gumei, cu ce culori ati avut cele mai bune rezultate.

Multa lume e foarte incantata de verdele ala usor transparent cu glitter in interior … culoare care mie unul nu mi-a adus nici un peste. La mine cel mai OK au functionat gumele verde chartreuse in combinatie cu diferite culori (de regula cu rosu) sau niste gume cu ceva negru, portocaliu si argintiu pe ele. Nici cele naturale nu pot spune ca m-au dat pe spate, cate un somnic a mai intrat la ele dar atata tot, motiv pentru care nici nu am mai insistat cu ele.

Si ca sa dezvoltam subiectul si in alta directie … am observat o diferenta foarte mare in miscare intre Relax Kopyto 7,5 normal si Relax Kopyto 7,5 laminat. Ala normal are o miscare mult mai OK, mai agresiva si il poti recupera cu viteze mai mici in timp ce cel laminat are o miscare mult mai anemica, un fel de serpuire combinata cu un mic tremurici. Cu cel normal am prins destul de bine in timp ce cel laminat nu mi-a adus nici macar un atac.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

14

joi, 21. noiembrie 2013, 10:26

Pe apa limpede am avut rezultate bune cu gume "motor oil" sau nuante de maro catre rosu f. inchis sau diverse nuante de verde dar nu din alea "neon".
Pe apa mai tulbure am avut rezultate bune cu gume avand culori mai stridente (galben, verde etc.) si cu glitter.
Cred ca are mai multa importanta cum/pe unde reusesti sa animezi naluca decat ce miscare are ea la deplasare liniara... parerea mea. :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

15

joi, 21. noiembrie 2013, 11:02

Ieri am prins ceva cu un shad care avea spatele verde si burta alba.Mie personal imi plac culorile mai "vii" la salau ,gen Fire-tiger .Si diversele combinatii cu alb (alb-negru,alb-rosu,alb-verde). Doar in ape cristal (care oricum pe la mine nu sunt) as incerca ceva mai natural .
Cand spuneam de actiunea gumei ma refeream la modul cum misca ea in momentul pescuitului.De exemplu Kopyto are o prezentare si Ohio alta ,in aceleasi conditii de "joc".Unul va prinde ,probabil ,salaii cand acestia sunt activi si celelalt cand sunt maraiti. Asta asa ca idee nu ca ar fi chiar asa! :drac: