Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

1

luni, 28. ianuarie 2013, 06:46

intrebare lanseta somn+multiplicator

Buna ziua tuturor...am si eu o intrebare la dvs.detin o lanseta shimano hyperloop boat de 3m c.w.100-200gr pe care as dori sa o impherechiez cu un multiplicator mare spro...
acum intrebare este are ceva daca lanseta nu este speciala pentru multiplicator?adica daca o folosesc cu inelele in sus isi pierde din calitati?sau este conceputa cu o curbura normala si daca o folosesc diferit risc la o forta mai mare sa am surprize?
astept pererile dvs
numai bine!
respect!

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2

luni, 28. ianuarie 2013, 10:05

Buna ziua tuturor...am si eu o intrebare la dvs.detin o lanseta shimano hyperloop boat de 3m c.w.100-200gr pe care as dori sa o impherechiez cu un multiplicator mare spro...
acum intrebare este are ceva daca lanseta nu este speciala pentru multiplicator?adica daca o folosesc cu inelele in sus isi pierde din calitati?sau este conceputa cu o curbura normala si daca o folosesc diferit risc la o forta mai mare sa am surprize?
astept pererile dvs
numai bine!
respect!


Salut, nu cunosc lanseta in cauza dar fiind o lanseta care nu este conceputa pescuitului cu multiplicator eu unul nu m-as incumeta sa o folosesc in felul asta. Fiind destinata unui pescuit cu o mulineta normala atunci e clar ca inelele au picior inalt, ceea ce va face ca firul sa nu “curga” frumos prin ele, mai bine zis, daca tragi o linie dreapta imaginara intre multiplicator si inelul de varf vei vedea ca nu coincide cu traseul pe care il formeaza firul de la multiplicator pana pe varf, fapt care va face ca in timpul drilului (si nu numai) sa se puna o presiune semnificativa mai ales pe inelul de plecare. Pe langa asta as pomeni ca lanseurile vor fi mai scurte si poate si firul se va distruge mai repede.

De precizat ar fi si lipsa “tragaciului” care va face ca mai ales in timpul drilului lanseta sa aibe tendinta de a ti se roti in mana neavand nici un punct prin care tu sa o poti tine fixa. Rotatia se va datora si inelelor cu picior inalt ce sunt montate pe lanseta, firul fiind indepartat de blank.

Ti-as recomanda ori sa iti cumperi o mulineta de spinning pentru ea ori sa vinzi lanseta si sa iti iei una destinata multiplicatorului. :ochi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

3

luni, 28. ianuarie 2013, 10:23

Salut ...am inteles multumesc mult pentru raspuns!o zi buna iti doresc !
cred k o sa cumpar inca o lanseta pentru multiplicator...

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

4

luni, 28. ianuarie 2013, 11:20

Daca nu faci lansari, sau acestea urmeaza a fi scurte nu ai nicio problema. daca vei cauta sa lansezi la distanta, atunci orienteazte catre o lanseta specifica.
Atentie insa la multiplicator! Sunt unele inalte si cu tamburul mare. La acest model nu iti trebuie o lanseta specializata.

5

luni, 28. ianuarie 2013, 14:36

Salut eugen multumesc pt raspuns....multuplicatorul este de marime mare chiar foarte mare da nu pot lansa cu ea decat sa pescuiesc din barca nu are acel butonas care il au celelalte mulinete pentru lansare

6

luni, 28. ianuarie 2013, 14:38

uite acesta este multiplicatorul

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

7

luni, 28. ianuarie 2013, 15:02

Razvy, ti-am schimbat eu link-ul. Nu poti pune link-uri spre magazine.

8

luni, 28. ianuarie 2013, 15:13

Imi cer scuze....multumesc Dl Tudor

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

9

luni, 28. ianuarie 2013, 16:48

Poti lansa si cu multiplicatorul ala insa sa nu te astepti la distante mari. Ca si manopera, eliberezi tamburul prin schimbarea pozitiei parghiei dedicate, tii degetul pe tambur pentru blocare si in rest ca la mulineta. Cand plumbul ajunge in apropierea apei, va trebui sa franezi tamburul cu degetul gros pentru a evita derularea firului in continuare si "confectionarea" unei maestoase "peruci".
Iti recomand sa exerasezi cateva lansari fara momeala si carlig (doar plumbul) si cand consideri ca esti pregatit, tragi aer adanc in piept, numei pana la 10, spui o rugaciune pentru a-ti ramane momeala in carlig si... arunci :rizi:

10

luni, 28. ianuarie 2013, 18:06

Da exact asa procedez dar nu pot lansa decat foarte putin...am vazut ca alte modele au un sistem cu care se poate lansa la distanta si de aceea am intrebat
multumesc pentru raspuns!

poolonik

Oblete

Răspunsuri: 22

Membru din: 8. septembrie 2015

Locație: Braila

  • Scrie un mesaj privat

11

luni, 9. mai 2016, 23:11

Subiect vechi problema noua. Eram in cautare de o lanseta si mulineta pentru somn la Dunare pentru pescuit de pe mal si poate cateodata si din barca. Eu fiind incepator si citind o gramada de recomandari si marci in acest domeniu , bulversat de atata informatie am cumparat o lanseta WFT Never Crack Big Fish 2.70m 150-700g si o mulineta Penn Commander Pro Syncro 20 LW LH . Culmea ca dupa ce le-am luat am citit ca pentru acest gen de mulineta este posibil sa fie nevoie de alt tip de lanseta. Asadar am dat-o in bara ? Se pupa aceasta mulineta cu lanseta ? Daca nu, exista un bat de la WFT compatibil cu aceasta mulineta ?

P.S - pana primesc comanda de la Zoran cu fire, am cumparat 100m de monofilament de la taraba am incarcat mulineta, am agatat un plumb de 150gr si tusti la Dunare sa exersez. Eu mandru nevoie mare, iau pozitia pentru lansare zvaarrrrr ...urmarescu plumbul ce cade cam la 10m distanta de mal. Zic ei asta a fost prima...dupa care ma uit la mulineta cand colo...banuiti deja...o frumusete de peruca :doarecapu: Urmatoarea jumatate de ora am descurcat firele ca intre timp s-au inmultit capetele :ochi: . Au urmat inca vreo 20 de lansari si bineinteles ca au fost din ce in ce mai reusite. Cand m-am hotarat sa fac o ultima incercare , eu de acum mai increzator ma sfortez mai tare si zvarr....cand colo se aude un poc, vad plumbul cum obtine cea mai lunga lansare de pana atunci doar ca nu era urmarit si de fir. Uitasem piedica pusa.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

12

marți, 10. mai 2016, 05:06

:rizi: :rizi:

Mulinetele acestea nu sunt recomandate ptr lanseuri (lungi) in pescuitul somnului. Daca se planteaza cu barca, poti planta si la 200 m distanta. :ochi:
Da, ptr multiplicatoare se folosesc lansete cu multe inele. La drill, lanseta sta cu inelele in sus, la fel ca si mulineta, iar lanseta fiind indoita de multe ori la maxim, firul va atinge blankul in curburi.

Dar eu as incerca sa caut limitele lansetei pe care o ai... adica incearca s-o agheti de ceva, frana stransa, si tragi de ea sa se indoie bine. Astfel vei vedea cum poti sa ti lanseta in drill fara ca firul sa atinga blankul: la 45°, sau la cca 60°, sau poate chiar daca o ti la 80° sa nu se atinga firul de blank :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

13

marți, 10. mai 2016, 05:59

Pentru pescuit cu baitcasting la pesti de talie mare unii folosesc motajul in spirala -spiralwrap.


Spiral wrap fishing rod demo - YouTube


What's an Acid Rod?


Dintre avantajele sistemului as puncta faptul ca in sarcina mare firul nu freaca pe blanc, blancul nu se torsionneaza in drilurile din scurt cand pestele pleaca brusc in lateral,si in cazul pescuitului cu naluci , pe capat de lanseu scad simtitor incurcaturile firului pe primele inele..Personal am folosit doua astfel de lansete..

Pentru pescuitul stationar la somn mi se pare o complicatie inutila pescuitul cu baitcasting..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

poolonik

Oblete

Răspunsuri: 22

Membru din: 8. septembrie 2015

Locație: Braila

  • Scrie un mesaj privat

14

marți, 10. mai 2016, 19:23

Ok, multumesc de raspunsuri. Am facut cateva teste, in pozitia normala de baitcasting cu cat se indoaie mai mult lanseta cu atat firul se atinge de blanc in mai multe locuri. Am vazut ce inseamna si spiral wrap. Aici clar trebuie sa intervii asupra lansetei sa schimbi din pozitia inelelor iar eu nu detin sculele necesare. Daca doar rasucesti jumatate din lanseta este un punct in care nu se atinge firul de blanc dar si pozitia inelelor este nefireasca. Cred ca o sa fie suprasolicitate inelele in acea pozitie. Bine aici vorbim de capturi mari. Oare o sa ma intalnesc vreodata cu o asemenea captura ?
Oricum concluzia este ca trebuie sa schimb una din ele, lanseta sau mulineta . O sa vb la magazinul de unde le-am luat sa vad daca merge sa schimb mulineta. O recomandare de mulineta pana in 300 ron ?

Okuma Longbow LB80
Ryobi Ecusima CD Pro 8000

Merge una din astea doua ?

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »poolonik« (10. mai 2016, 19:37)


Răspunsuri: 41

Membru din: 9. noiembrie 2015

Locație: Drobeta Turnu Severin

Profesia: Profesor Pian

  • Scrie un mesaj privat

15

miercuri, 11. mai 2016, 08:56

acum intrebare este are ceva daca lanseta nu este speciala pentru multiplicator?adica daca o folosesc cu inelele in sus isi pierde din calitati?sau este conceputa cu o curbura normala si daca o folosesc diferit risc la o forta mai mare sa am surprize?
solutia este
Mulinetă CORMORAN BIG CAT MEGA Lifter Pentru stângaci!
GANDESTE CA UN PESTE

poolonik

Oblete

Răspunsuri: 22

Membru din: 8. septembrie 2015

Locație: Braila

  • Scrie un mesaj privat

16

miercuri, 11. mai 2016, 10:53

Vorbit cu magazinul, mulineta este deja ambalata asteapta curierul. Parca imi este mila sa o schimb :gandesc: