Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

1

joi, 24. ianuarie 2013, 18:06

Sonare cu GPS din SUA, da sau ba?

:salut:
A mai avut cineva probleme cu sonarele cu GPS aduse din SUA?
Eu, in schimb da :doaaamne: .
Detin un sonar Lowrance HDS8 INSIGHT USA, pe care mi l-a adus cineva din SUA :bucuros2: .Cand m-am jucat cu el pe-acasa, toate bune si frumoase...in sensul ca puteam sa selectez unitatile de masura pe sistemul european(m,m/s,km/h,etc), in schimb, cand ies cu el la treaba, trece automat pe sistemul american :doarecapu: .Am arat tot netul si am aflat ca aparatele ptr.piata americana sunt blocate intr-o anumita zona geografica, si pentru deblocare trebuie sa platesti.
Deci, cum a citit coordonatele, apare un mesaj pe screen de genul "unit not valid in this area" si trece pe sistemul american.
Numai bine.
:ciao:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

joi, 24. ianuarie 2013, 18:11

:doarecapu:

Deci io as fi de-a dreptu' ... :nervos:

Ai putea la urmatoarea iesire sa faci niste poze? Ma intereseaza pe bune! :gandesc:

Alte solutii nu ai gasit?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

3

joi, 24. ianuarie 2013, 18:37

In afara de satelitii GPS uzuali, receptoarele GPS de pe sonarele de pescuit folosesc un sistem auxiliar de corectie, pentru imbunatatirea preciziei localizarii.
Sistemul este WAAS in America de Nord si EGNOS in Europa.
Aceste sisteme SUNT compatibile ca si protocol de comunicatie dar nimic nu opreste producatorul sa impiedice (din software-ul aparatului) folosirea unuia sau altuia.

Pe scurt, daca GPS-ul de pe sonar ofera aceeasi precizie ca unul certificat pt. a fi folosit in Europa (adica poate folosi ambele sisteme de corectie) singura problema pe care o ai este conversia unitatilor de masura. Asta nu-i asa nasol, mai putin la temperatura da` aia oricum nu-i prea "interesanta". Daca in schimb aparatul nu poate folosi sistemul EGNOS, atunci GPS-u` e cam inutil din cauza tolerantei mari a localizarii, care tre` sa fie macar in jurul valorii de 1-2m pt. un pescuit eficient (parere personala). Cred ca ar trebui sa vezi pe teren cum merge aparatul tau comparat cu un altul luat de pe "la noi".
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

4

joi, 24. ianuarie 2013, 18:46

:doarecapu:
Alte solutii nu ai gasit?

O solutie ar fi sa pun un soft mai vechi.Pe pagina lor nu este decat ultima varianta de soft pe care o am.Cica ar merge struna.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

5

joi, 24. ianuarie 2013, 18:48

:doarecapu:
Alte solutii nu ai gasit?
O solutie ar fi sa pun un soft mai vechi.Pe pagina lor nu este decat ultima varianta de soft pe care o am.Cica ar merge struna.
Nu vreau sa te dezamagesc da` tehnicianul ala de la Lowrance cu care am vorbit mi-a spus ca nu se poate rezolva problema localizarii cu un update de soft... acu` nah, el lucra pt. ei, nu stiu ce sa zic... incearca. Bafta! :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

6

joi, 24. ianuarie 2013, 18:55


Sistemul este WAAS in America de Nord si EGNOS in Europa.
Cred ca ar trebui sa vezi pe teren cum merge aparatul tau comparat cu un altul luat de pe "la noi".

Informer, are toate sistemele.Nu cred ca e diferenta la acuratetea GPS-ului.Ma chinui in casa sa gasesc un punct unde sa nu ma localizeze.De exemplu, fata de varianta europeana(cred) are doua variante de harti(Lowrance si Navionics).Eu am chiar si Dunarea si Delta Dunarii dezvoltata de Navionics.De exemple harta DD la Navionics este in jur de 230 euro, eu o am preinstalata.
Acum, sunt si minusuri si plusuri
:ciao:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

7

joi, 24. ianuarie 2013, 19:46

Informer, are toate sistemele.Nu cred ca e diferenta la acuratetea GPS-ului.Ma chinui in casa sa gasesc un punct unde sa nu ma localizeze.De exemplu, fata de varianta europeana(cred) are doua variante de harti(Lowrance si Navionics).Eu am chiar si Dunarea si Delta Dunarii dezvoltata de Navionics.De exemple harta DD la Navionics este in jur de 230 euro, eu o am preinstalata.
Sunt sigur ca hardware-ul este acelasi la modelul american ca si la cel "international".
Dar asa cum stie cand sa activeze pe ecran acel mesaj ca esti in afara zonei, tot asa poate in acest caz sa NU foloseasca sistemul suplimentar de corectie, care-ti ofera precizia mai buna... si care, daca nu ma insel, se poate dezactiva si din meniul aparatului.
Sincer mi se pare stupid sa se chinuie sa vanda doua aparate specifice anumitor zone daca totul se poate rezolva cu un update de soft gratuit de la ei de pe site (chiar luat mai demult).
Sunt aproape convins ca softul "international" nu va functiona pe un aparat destinat pietei americane pentru ca testeaza vreo locatie din vreo memorie inaccesibila cu scule uzuale sau un "jumper" sau ceva si daca ala-i pe pozitia "US", la revedere... cel putin eu asa as face. :rizi:
Ceea ce nu inseamna ca nu-ti doresc sa ma insel si sa mearga totu` perfect! :bravo: :noroc:
Neaparat sa ne spui ce-ai reusit.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

8

sâmbătă, 9. februarie 2013, 06:43

:salut: ,
si asa cum se vede in urmatoarele poze, sonarele Lowrance pt USA cu GPS, blocheaza functionarea acestora in afara teritoriului programat in soft. In a doua poza se vede ca si unitatile de masura Europene sunt blocate de soft:



Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

9

sâmbătă, 9. februarie 2013, 11:28

Singura varianta gratis sa scap de Geofencing este sa pun versiunea mai veche de soft(Version 2.5.31.56 -daca o are cineva sau poate sa ma ajute-pe PM va rog)..asa am citit pe niste forumuri din Australia.
Varianta costisitoare este:
"Lowrance also apparently has a policy of providing a software unlock which will remove the geographic restrictions. It sells the unlock in four tiers, depending on what unit is to be modified. The prices are believed to be

MODEL PRICE
HDS-5 = €250
HDS-7 = €550
HDS-8 = €650
HDS-10 = €750

It has been speculated that this "geo-fencing" was undertaken to reduce the gray market export to overseas markets of devices produced and distributed for sale in the USA. There is often a substantial price difference between the cost of an HDS unit in the USA and the same unit in a foreign country. For example, an HDS-10 sells in the USA for around $2,500 (or less) but in some European countries it sells for $4,500 or more
."
Inca o explicatie a fenomenului aici: Technical Buletin - Lowrance
Toate cele bune.
Cata :noroc:

10

duminică, 10. februarie 2013, 18:43

Adica pe romaneste inca platesti 650 euro pentru deblocare sau poti sa te uiti la el ca nu va indica mai nimic :( . :doaaamne:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

11

duminică, 10. februarie 2013, 20:49

Este vorba de selectia unitatilor de masura nu de deblocarea softului.
Daca precizia este aceeasi si doar unitatile de masura sunt problema, atunci dracu` nu-i chiar asa negru, se poate folosi daca nu te deranjaza sa mai faci ceva calcule in timp ce pescuiesti... :).
Oricum, decat sa platesti sumele alea pentru un soft "international" mai bine-ti iei din Europa ca deja nu mai ii chiar asa diferenta fata de US si macar ai un avantaj in caz de interventii in garantie.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

hgs

Oblete

Răspunsuri: 33

Membru din: 3. octombrie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: ing

  • Scrie un mesaj privat

12

duminică, 10. februarie 2013, 21:43

ora (fus orar), temperatura, distanta, adincime, viteza, limba si harta sint principalele inconveniente. Timpul nec pt gasire sateliti, precizia pozitiei si lipsa hartii precum si ocuparea resurselor aparatului apar implicit in viteza de lucru (viteza derulare meniu, ping, improspatare imag sonar, etc)
Merita mai degraba varianta X fara gps si harta simbolica din aparat, care oricum nu e prea grozava chiar si daca achizitionezi harta separata de la Navionics.
De ex: in conditiile in care harta costa peste 200 EUR si orice tel cu Android e disponibil in banii astia, in plus exista Dr Depth si Navionics pt Android la preturi decente.
Harta Dunarii navigabile este gratis oricum.

13

duminică, 10. februarie 2013, 22:00


Harta Dunarii navigabile este gratis oricum.

Unde gasim gratis TOATA DUNAREA ptr. Lowrance??? :gandesc:

14

duminică, 10. februarie 2013, 22:15

Adica pe romaneste inca platesti 650 euro pentru deblocare sau poti sa te uiti la el ca nu va indica mai nimic :( . :doaaamne:

kzoli, platesti 650 euro (exact ca la telefoanele blocate pe un anumit operator)-asta e varianta ortodoxa.Oricum sistemul functioneaza si pe "metric"...dar fara GPS.Cand activezi modulul GPS...nu mai poti schimba de pe ft-m, F-C..asta e tot...in rest totul funcioneaza in parametrii.
Maine o sa pun poze cu sistemul pe "metric", facute acasa.
Acum...fiecare trebe sa cantareasca cum e mai bine.
Ce stiu....este ca o varianta OK la pret, cu GARANTIE, fara probleme cu "Geofencing"...cea mai buna este din Germania.
P.S.Pozele care le-a postat Zoran sunt facute in casa fara cele doua transducere montate(de-acolo liniutele la adancime,etc)
:noroc:

hgs

Oblete

Răspunsuri: 33

Membru din: 3. octombrie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: ing

  • Scrie un mesaj privat

15

duminică, 10. februarie 2013, 22:23


Harta Dunarii navigabile este gratis oricum.

Unde gasim gratis TOATA DUNAREA ptr. Lowrance??? :gandesc:

harta Dunarii navigabile atentie nu toata Dunarea este pe siteul AFDJ. Formatul este ENC, inclusiv americanii folosesc acest format si e gratis harta si la ei, logica pt Electronic Navigation Chart fiind acces liber in apele navigabile interne international. Totusi nici Huminbird nici Lowrance , Garmin nu stiu nu suporta acest format desi ar fi normal, fiind si chartplotere. Harta free pt Romania inclusiv Delta gasesti cu google free map.
Varianta comoda Garmin eventual cu busola. cu ROAD si waterproof.

16

duminică, 10. februarie 2013, 22:36


Harta Dunarii navigabile este gratis oricum.

Unde gasim gratis TOATA DUNAREA ptr. Lowrance??? :gandesc:

harta Dunarii navigabile atentie nu toata Dunarea este pe siteul AFDJ. Formatul este ENC.

Asta stiam si eu....nu e compatibila cu hartile Lowrance....e o porcarie.....nu foloseste decat "pe-acasa"

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

17

duminică, 10. februarie 2013, 22:49

As fi interesat ce receptoare GPS din ce aparate folosesc sistemele EGNOS si/sau WAAS?
N-am vazut in specificatiile de la smartphone-uri asa ceva... nici la GPS-urile auto... nimic in afara de A-GPS care n-are nimic cu precizia.
Asta ca veni vorba de folosit GPS-uri din alte scule. :ochi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

18

miercuri, 13. februarie 2013, 20:35

:salut:
Dupa cum am promis, mai jos sunt cateva poze cu sistemul "pe metric", dar cu GPS oprit, fara a fi conectate cele 2 transducere(de-acolo sunt liniutele la unitati de masura)
Deci, deocamdata daca doresc sa-l utilizez pe sist. european...functioneaza(DI,SS,sonar) dar fara GPS.
Totusi,cum spunea si Zoran....e foarte important GPS-ul in pescuitul la clonk :bravo:








:noroc:

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

19

miercuri, 13. februarie 2013, 21:01

Personal nu gasesc ca "e foarte important gps-ul in pescuitul la clonc. " Daca ar fi pe mare da. Dar pe rauri niet.

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

20

miercuri, 13. februarie 2013, 21:32

Da pa dunare care e cam mare, chiar daca avem repere pe maluri si nu numai.
Daca e sa te intorci unde ai avut prezentari nu nimeresti mai repede cu GPS-sul ?, intreb si eu ca un viitor posesor de sonar care inca nu m-am hotarit ce sa imi cumpar (clonc + spining numai pe dunare)