Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

21

miercuri, 13. februarie 2013, 21:38

Nici pe Dunare nu as utiliza GPS fiind ca fac derive paralele. Deci acopar aproape toata latimea in aceeasi zi.
Pe de alta parte GPS ai si pe telefoane, si independente etc.
Sonarul e important, restul e gadget.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

22

miercuri, 13. februarie 2013, 22:28

Pe de alta parte GPS ai si pe telefoane, si independente etc.
As fi interesat ce receptoare GPS din ce aparate folosesc sistemele EGNOS si/sau WAAS?
N-am vazut in specificatiile de la smartphone-uri asa ceva... nici la GPS-urile auto... nimic in afara de A-GPS care n-are nimic cu precizia.
Tudore, sistemele pe care le-am mentionat au fost create tocmai pentru a imbunatati precizia sistemului GPS clasic, initial pt. aviatie dar a ajuns si la pescuit.
Din ceea ce stiu eu, ce precizie ai cu un smartphone sau cu un GPS auto, nu te ajuta cu nimic la pescuit... eventual cum zici, doar pe mari si oceane. :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

23

miercuri, 13. februarie 2013, 22:32

Dar de down imaging, ce spuneti???
Pescuiesc intr-o zona plina de crengi, copaci cazuti, si orice alte chestii in care las carlige.
Iertati-ma de intrebare, in curand vreau si eu un sonar si sunt inca putin derutat.
Cu stima:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

24

miercuri, 13. februarie 2013, 22:37

Dar de down imaging, ce spuneti???
Pai io spun ca tocmai d-aia o fost inventat DI-u` ca sa vezi mai bine structurile si in general chestiile statice.
SI-u` te ajuta si sa le detectezi mai usor, la o singura "trecere".
Problema cu astea-i ca au un pret, daca le vrei pe toate inclusiv un dual beam "2D" normal.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

25

miercuri, 13. februarie 2013, 23:01

Deci ce imi cumpar??????
Pescuiesc mult si la spining, si anul trecut am lasat tribut dunarii o multime de chestii care mai de care, (ca nu are tata sonda in curte)

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

26

miercuri, 13. februarie 2013, 23:09

Deci ce imi cumpar??????
Pescuiesc mult si la spining, si anul trecut am lasat tribut dunarii o multime de chestii care mai de care, (ca nu are tata sonda in curte)
Pai depinde cati bani vrei sa investesti si cat pescuiesti de fapt. :)
Cel mai fain ar fi sa-ti iei un sonar cu ecran mare, color, cu DI, SI si GPS... da` asta-i MINIM vreo 1400-1500 euro, varianta cea mai "modesta" ce-o gasesti in Europa.
Daca n-ai banii astia disponibili mai tre` sa tai din dotari... aici depinde de la pescar la pescar ce apreciaza si ce nu. :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

27

joi, 14. februarie 2013, 05:57

Nici pe Dunare nu as utiliza GPS fiind ca fac derive paralele. Deci acopar aproape toata latimea in aceeasi zi.
Pe de alta parte GPS ai si pe telefoane, si independente etc.
Sonarul e important, restul e gadget.


Salut Tudor,
sa sti ca mie personal mi-a adus f multi pesti GPS-ul, si mai ales pe Dunare. Dunarea e mare, lata, si mai tot timpul bate vantul. Sint zile cind ai la dispozitie maxim 30 de minute fara vant, si doar cu GPS-ul poti merge tintit pe o treiectorie sau la un loc hot.
Sau seara am memorat un loc unde au urcat, dar n-au muscat, iar dimineata am mers tintit pe acel loc si am si prins 2 - 3 bucati. Colegul a batut in lung si-n lat linii paralele, nimica. Erau acolo stationati unde i-am gasit si memorat cu GPS-ul.

Sau, o alta faza, am gasit o groapa de 22 de metri, care pica brusc de la 7 metri. Si nu era mica, destul de mare si lunga, plina de somni, dar nu musca in ziua aia nici unul. Am omis sa memorez pozitia cu GPS-ul, iar 2 zi nu am mai gasit groapa, am cautat-o de nebun si am pierdut vreo 3 ore, pina m-am dat batut. Aici o poza, unde-i sageata are Dunarea cam 1,5 km latime (imposibil pt mine sa te orientezi dupa mal), groapa am desena-to ca un patrat albastru:
index.php?page=Attachment&attachmentID=600

Sau pe Rin, cind vin de la servici si nu am decit 2 ore pina se intuneca la dispozitie, merg cu sonarul direct pe canta care sau locul gasit in trecut.
De aceea, personal consider ca GPS-ul este f important la cloncanit (din motivele scrise mai sus), dar nu ca este imposibil de prins peste fara el. Este un plus f modern cu care ne putem de multe ori salva o partida de pescuit, un sprijin tehnic extraordinar! Si cind se merge toamna la pescuit pe ceata, sau noaptea, este bestial. Nu numai la cloncanit, la orice stil de pescuit...


Deci ce imi cumpar??????
Pescuiesc mult si la spining, si anul trecut am lasat tribut dunarii o multime de chestii care mai de care, (ca nu are tata sonda in curte)


Depinde citi bani vrei sa "investesti" in sonar, exact cum a spus Informer. Aici o poza unde se vede diferenta intre 2D si DI, ca sa iti dai seama cum se distig lucrurile pe fundul apei (ambele arata obiectele vazute din lateral si-ti faci o imagine despre inaltimea lor):

index.php?page=Attachment&attachmentID=601

Iar cu Structure Scan sau SI, vezi obiectele de sus, si poti vedea si cum sunt pozitionate lateral, cit sunt de late si de lungi.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

28

joi, 14. februarie 2013, 08:32

Ok, la o latime de 1,5 km e bun si un GPS. La tine pe Rin merge si fara, oricum nu poti pescui decat pe jumate din el, gropi care sa cada brusc nu am vazut, iar somnii nu-s batuti in cuie. Dovada : te-ai dus cu GPS-ul pe locul unde anul trecut erau concentrati uriasii iar de data asta erau numai platici. :rizi:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

29

joi, 14. februarie 2013, 08:40

Asa este, si pt cei ce pescuiesc exclusiv pe Mures sa alte rauri nu prea late, orientarea dupa mal e usoara.
Dar si pe Rin e f ok, daca mergi sa plantezi o momeala la stationar, si te intorci pe mal sa pescuiesti. 5 m in stanga sau dreapta poate sa fie 10 metri distanta de linia unde stau somnii, unde i-am reperat, si daca plasezi montura pe un loc gresit, risti sa ai trasaturi rare sau deloc.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

30

joi, 14. februarie 2013, 09:45

nu stiu de ce dar mi se pare ca iesirile la pescuit le "tehnicizati" prea mult ... sunt convins ca un sonar e de mare ajutor dar toate gadeget-urile alea deja risca sa iti strice toata placerea de a pescui tu fiind pe mijlocul raului dar cu ochii vesnic intr-un monitor ... :gandesc: nu?

pentru mine si cautarea locului sau descoperirea de obstacole e o placere ... in ciuda faptului ca mai lasi ceva artificiale agatate pe acolo prin structuri sau praguri dar are farmecul lui. eu de regula nu vreau ca tot pescuitul sa fie facut de "masinarii" iar mie sa imi ramana doar scosul pestelui afara :rizi: ... trebuie sa ma chinui putin pentru ca placerea de a prinde pestele sa creasca invers proportional cu sacrificile facute. o fi ca sunt eu mai inapoiat :rizi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

31

joi, 14. februarie 2013, 10:14

Informer a scris odata undeva, ca, chiar si insusirea unei scule "calumea", tehnologic avansata, e o placere nu numai la cumparare, ci si de fiecare data cind o folosesti. Mie toate gadget-urile astea imi dau satisfactie, sunt curios sa invat sa le folosesc, la fel ca si pe vremea cind pescuiam la crap si faceam singur boilies-uri. Si aia facea parte din pescuit, nu doar drill-ul in sine sau cautarea locului potrivit.
Anem, pescuitul pt mine e o complexitate de intamplari care iti aduc satisfactie, care pentru unii mai putin, pentru altii mai mult chiar si tehnologia asta electronica.
Tudor stie, mie imi place sa butonez sonarul no-stop, deci nu-i o problema sa stau cu ochii pe ecran :rizi:

Plus ca, de pe mal ai locuri numarate unde poti pescui sau testa, dar din barca, acestea sunt "infinite"! La fiecare 10 - 15 metri poti lansa 360° in jurul tau, si nu vezi decit luciul apei. Cu DI si SI reusesti sa-ti faci o imagine a ceea ce se afla pe fundul apei, si astfel te poti reduce la un nr. limitat de locuri de incercare, iar cele interesante le poti chiar si memora. Pt mine cel putin asta e ceva tare de tot!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

32

joi, 14. februarie 2013, 10:25

nu stiu de ce dar mi se pare ca iesirile la pescuit le "tehnicizati" prea mult ... sunt convins ca un sonar e de mare ajutor dar toate gadeget-urile alea deja risca sa iti strice toata placerea de a pescui tu fiind pe mijlocul raului dar cu ochii vesnic intr-un monitor ... nu?

Dupa parerea mea, daca atunci cand mergi la pescuit scopul principal urmarit este sa prinzi peste, atunci nici o scula care te poate ajuta nu-i in plus.
Daca in schimb scopul este iesirea in natura, relaxarea etc. atunci poti sa mai lasi acasa din scule. :)


Sunt sigur ca daca ai pescui din barca ti-ai schimba parerea radical, dupa mine este cu totul altceva decat pescuitul de pe mal.
Cat depre provocare, cunoasterea structurilor, gropanelor etc. nu-i cea mai mare "chestie"... sa reusesti sa pacalesti pestele, aia este!
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Ediseu

Știucă

Răspunsuri: 695

Membru din: 21. iulie 2012

Locație: London

  • Scrie un mesaj privat

33

luni, 18. februarie 2013, 20:01

Va salut domnilor :salut:

Cata ai scris undeva ca una iti arata sonarul in casa si alta afara ma refer la punctele de referinta coordonate!
De cand am cumparat sonarul fac practica la domiciliu, fara sonde doar pe "Simulation" :doaaamne:
Sonarul este varianta Europeana, Temperatura "celsius" Adancime "metrii" pot marca pe programul lor puncte de referintza, le dau nume , pot sa fac trasee ,dar acuma intervine intrebarea daca va functiona pe apa si cu sondele conectate daca-mi va da locatia exacta pe care am salvat-o!!Sar putea sa nu lucreze GPS-ul? Tu unde ai avut probleme?

Ediseu

Știucă

Răspunsuri: 695

Membru din: 21. iulie 2012

Locație: London

  • Scrie un mesaj privat

34

luni, 18. februarie 2013, 20:04

Am timp suficient pana voi ajunge in tara sa ma bucur de calitatzile lui extarordinare!!!

Dar pentru subiectul asta voi deschide alt topic!!!! :pauza:
Am cateva polite de platit lui Zoran!!!! :prieteni:

35

luni, 18. februarie 2013, 22:03

:salut: Salut Ediseu.
Nu stiu ce model de sonar ai luat.Daca e varianta HDS Europeana n-o sa ai nicio problema.Asa e la inceput... :doarecapu: :doaaamne: ..dar o sa vezi apoi ca merita! :buaaaah: :bucuros2:
PS.Singura probl. la al meu(var.US) este ca daca folosesc si GPS-ul, am unitatile(numai) in feets(picioare),etc.
PS2.Joaca-te cu el langa fereastra(dar nu pe simulare), si vezi daca te localizezi cu GPS-ul si unitatile iti raman pe metric.Trebuie sa fie OK.
:noroc:

Ediseu

Știucă

Răspunsuri: 695

Membru din: 21. iulie 2012

Locație: London

  • Scrie un mesaj privat

36

marți, 19. februarie 2013, 12:01

Salut modelul este hds7 gen2 Touch. :buaaaah: Voi incerca s cand ajung Acasa varianta ta!Toate cele bune :ciao:

Ediseu

Știucă

Răspunsuri: 695

Membru din: 21. iulie 2012

Locație: London

  • Scrie un mesaj privat

37

marți, 19. februarie 2013, 20:03

Tocmai am incercat sa verific daca -mi lucreaza GPS-ul si-mi apare un clopotel in stanga jos a ecranului cu un sem de exclamare in mijloc!!! :doaaamne:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

38

marți, 19. februarie 2013, 20:08

Tocmai am incercat sa verific daca -mi lucreaza GPS-ul si-mi apare un clopotel in stanga jos a ecranului cu un sem de exclamare in mijloc!!! :doaaamne:

^
Stai linistit, aia-i alarma ca nu poate prinde satelitii, pt ca esti in cladire. Sau alarma ca ai ajuns la apa mica, sub 1 metru :rizi: ... e doar treaba de reglaj.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

39

marți, 19. februarie 2013, 20:22

Tocmai am incercat sa verific daca -mi lucreaza GPS-ul si-mi apare un clopotel in stanga jos a ecranului cu un sem de exclamare in mijloc!!! :doaaamne:

Salut Ediseu.
Clopotelul e alarma de GPS.
Stai cu el langa fereastra...pana citeste ceva sateliti....si-o sa mearga.
:noroc:

Ediseu

Știucă

Răspunsuri: 695

Membru din: 21. iulie 2012

Locație: London

  • Scrie un mesaj privat

40

marți, 19. februarie 2013, 20:56

Cata tu faci misto de mine???? :zambet:
Las ca mai stau in weekend cand am timp !!
Multumesc oricum :bravo:

Subiecte asemănătoare