Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

joi, 24. ianuarie 2013, 12:11

Salaul la jigg: Culori gume

in general, cit e de importanta culoarea shad-urilor sau a twister-elor?
Vede salaul intradevar sub apa? Si daca da, cind si unde? …apa limpede, tlbure, adanca, ziua, noaptea…

Exista parca o paleta a culorilor cum se vad sub influenta razelor UV sub apa. O are cineva?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

2

joi, 24. ianuarie 2013, 14:40

Dupa parerea mea aici culoarea chiar conteaza! Se pare ca salaul vede excelent inclusiv noaptea . In functie de cat de activ este folosesc si culorile ...Insa recunosc ca eu am o slabiciune pentru gumele mai "vii" gen fire-tiger , verde chartreuse, galben fluo...Insa si culorile naturale imi plac ...uneori :ochi:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

3

joi, 24. ianuarie 2013, 15:47

Un articol pe aceasta tema, in limba romana, gasiti aici:
Vazul la pesti :: Autor: Dr. biologie Petru Burian
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

4

joi, 24. ianuarie 2013, 15:52

Acum cativa ani as fi spus ca nu conteaza culoarea. Acum inclin sa nu mai zic acelasi lucru. La gume, unde "actiunea" se petrece la adancime mai mare, si culorile se mai estompeaza, as inclina sa merg pe aceeasi linie...adica nu prea conteaza culoarea...
La voblere insa, unde actiunea se intampla in primii metri de apa.... se schimba radical, problema. Unele culori chiar prind mai bine ca altele...
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

5

joi, 24. ianuarie 2013, 16:05

La salau pe lacuri cu apa limpede, chiar la adancimi mari de 6 - 12m, n-o sa ma convinga nimeni vreodata ca n-are importanta culoarea.
Poate pe rauri cand ii apa adanca si "cacao cu lapte" n-o fi chiar asa important....
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

6

joi, 24. ianuarie 2013, 16:07

Un articol pe aceasta tema, in limba romana, gasiti aici:
Vazul la pesti :: Autor: Dr. biologie Petru Burian

F fain articolul, merci! :apl:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

7

joi, 24. ianuarie 2013, 16:10

La salau pe lacuri cu apa limpede, chiar la adancimi mari de 6 - 12m, n-o sa ma convinga nimeni vreodata ca n-are importanta culoarea.
Poate pe rauri cand ii apa adanca si "cacao cu lapte" n-o fi chiar asa important....


Pai asa cum a scris si in articol, in apa limpede patrunde cel mai adanc lumina. Dar sa nu uitam si de impuritatile ce se desprind de pe fundul apei in procesul de fotosinteza, de valurile de pe apa, toate acestea absord din lumina ce mai ajunge jos...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

8

joi, 24. ianuarie 2013, 16:13

Dar sa nu uitam si de impuritatile ce se desprind de pe fundul apei in procesul de fotosinteza
Cre` ca procesu-i de putrefactie mai mult. :ochi: :noroc:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

9

joi, 24. ianuarie 2013, 16:15

Dar sa nu uitam si de impuritatile ce se desprind de pe fundul apei in procesul de fotosinteza
Cre` ca procesu-i de putrefactie mai mult. :ochi: :noroc:

cam asa ceva... :rizi:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

10

joi, 24. ianuarie 2013, 17:06

La gume, unde "actiunea" se petrece la adancime mai mare, si culorile se mai estompeaza, as inclina sa merg pe aceeasi linie...adica nu prea conteaza culoarea...



Si daca "actiunea" la gume se petrece la 1-2 m? Ca salaul mai are obiceiul sa locuiasca in balti care nu masoara neaparat zeci de metri adancime...

Cand pe acelasi model de guma,in aceiasi apa ,fir,bat ,jig,mana , nu ia decat o culoare anume cum pot sa-mi explic altfel decat ca diferenta o face culoarea? Gresesc?

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

11

joi, 24. ianuarie 2013, 20:48

nu gresesti deloc zamfi...
pe ape mici, pana in 4-6 m, chiar sunt convins ca si culoarea conteaza foarte mult. la pescuitul cu voblere(deci in intervalul de apa mentionat) m-am convins de acest aspect.
dar cand e vorba de adancimi mari(15-20)m, nu am remarcat vreo diferenta majora intre culori. nu zic ca nu ar fi diferente, dar personal nu le-am observat
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

Răspunsuri: 176

Membru din: 4. octombrie 2013

Locație: Galati

Profesia: medic stomatolog

  • Scrie un mesaj privat

12

luni, 4. noiembrie 2013, 21:30

Eu pescuiesc numai pe Dunare la salau, si pe adancimi de 14-15 m.Chiar daca apa este mai tulbure, culoarea gumei conteaza enorm.Culorile tipatoare sunt preferatele lui in principal, dar a dat si pe culori naturale .

speedy

Oblete

Răspunsuri: 42

Membru din: 8. iulie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: manager

  • Scrie un mesaj privat

13

marți, 5. noiembrie 2013, 08:29

culoarea momelii

Este importanta. Pe vreme innorata trebuiesc cautate culori inchise(mov, negru, rosu inchis-nu conteaza foarte mult glitter-ul) . Atunci cand este soare conteaza glitter-ul si anotimpul. Eu folosesc toamna cand este insorit rosu cu glitter argintiu, alb perlat, watermelon cu glitter rosu sau galben; vara eu am o vorba si fara alte conotatii sau conexiuni care sa deranjeze pe cineva- salaul este ca o doamna de companie- ii place rozul, albastru spre violet, portocaliul , combinatii intre aceste culori si alb , etc. Oricum indifferent de culorile pe care le alegem trebuie sa fim foarte atenti la prezentarea momelii in apa care cred ca conteaza 80% iar 20 % culoarea.
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

14

marți, 5. noiembrie 2013, 15:39

Exista parca o paleta a culorilor cum se vad sub influenta razelor UV sub apa. O are cineva?
......asta o fi? :nunteleg:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

15

miercuri, 6. noiembrie 2013, 06:53

Afolosit cineva spray U.V.pentru naluci??As fi curios daca sint ceva rezultate..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

16

sâmbătă, 9. noiembrie 2013, 15:22

Afolosit cineva spray U.V.pentru naluci??As fi curios daca sint ceva rezultate..
se pare ca nimeni nu la folosit :nunteleg: ,dar am o :idee: ...:daca pe firul prinipal a da cu sprei, la o partida de pescuit ..noaptea...ar ajuta sa vedem
firul si a putea vede precis pozitia nalucii :gandesc: .
producatorul da cam 4 h persistenta spraiului pe:woblere,gume sau oscilante, se pare ca nu conteaza materialul pe ce e aplicat
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA