Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

41

joi, 25. aprilie 2013, 11:06

... huh, sper sa prind cat mai curand un somn serios ca anul asta inca nu am scos niciunul frumos la o poza ...

Eu inca nici unul la poza! :(


anul asta primavara a venit mai greu motiv pentru care mi se pare ca "sezonul" incepe putin cu intarziere. din cate stiu Zoran nici nu ai iesit prea des inca in cautarea somnului ... poate weekend-ul care vine :ochi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

42

joi, 25. aprilie 2013, 11:21

... din cate stiu Zoran nici nu ai iesit prea des inca in cautarea somnului ... poate weekend-ul care vine :ochi:

weekend-ul asa nu! e ocupat cu chefuri, beute si mancate! :rizi:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Rapace

Oblete

Răspunsuri: 48

Membru din: 22. aprilie 2013

Locație: /bucuresti

Profesia: inginer

  • Scrie un mesaj privat

43

joi, 25. aprilie 2013, 11:36

Voi va plangeti ...anul asta nici nu am iesit o tura dupa somn ....iar anul trecut am dedicat prea putin timp cu doar doi ce meritau o poza ...anul asta remediez o mai las pe cocoana in pace ....si ma duc dupa mustaciosi :zambet:

mark

Biban

Răspunsuri: 140

Membru din: 13. mai 2012

Locație: Lugoj

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

44

joi, 25. aprilie 2013, 13:27

Anul acesta raman pe stationar unde am reusit sa-mi finalizez in mare investitiile..La anul vom trai si vom vedea,tentatiile sunt mari si la clonc si la stationar dar si investitiile sunt pe masura.

sopvalentin

Știucă

Răspunsuri: 624

Membru din: 27. februarie 2013

Locație: Galati

  • Scrie un mesaj privat

45

joi, 25. aprilie 2013, 13:34

Pt.pescuit la clonc aste o adevarata investitie,barca,lansata, sonar si motor,daca tragi linie la final si vede sotia totalul banilor,instant divortezi :zambet:

Răspunsuri: 45

Membru din: 20. aprilie 2013

Locație: Varsi(PR) Italia, Piatra Neamt-Romania

Profesia: lucrez cu niste oameni minunati

  • Scrie un mesaj privat

46

joi, 25. aprilie 2013, 17:44

Parerea mea este ca spinningul este cel mai curat si lejer stil de pescuit.
"Natura ne aseamana iar educatia ne deosebeste"

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

47

joi, 25. aprilie 2013, 19:25

Parerea mea este ca spinningul este cel mai curat si lejer stil de pescuit.
:soc:

Curat da (pina nu prinzi somn :zambet: ), dar lejer, deloc!
Nemtii spun ca, raportul de a prinde somn la spinning fata de stationar sau clonc, este de 1:100.
Sau, 1000 de lansari pina ai o muscatura.

Cu toate astea, la sfarsitul lui mai cind voi fi in Spania, voi incerca o seara doar spinning la somn. Sunt curios ce va isi. :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Rapace

Oblete

Răspunsuri: 48

Membru din: 22. aprilie 2013

Locație: /bucuresti

Profesia: inginer

  • Scrie un mesaj privat

48

joi, 25. aprilie 2013, 19:57

Daca ar fi lejer spinningul la somn ma apucam de cloncanit :doaaamne: Pai intr-o partida am cel putin cateva sute de lanseuri...si geanta de spinn ce o port in spate are minim 8-9kg.... la un echipament in mana ce se apropie de 1 kg si in special cand folosesti jiguri grele care trebuie jucate in curent cred ca faci cel mai tare antrenament de sala.. dupa doua ore de jiguit continu in curent pe adancimi peste 5 m nu imi mai simt mana si chiar am facut sport la viata mea ...daca mai ai si sansa sa iti dea un somn peste 1,5 m care sa trebuiasca scos cu echipament de spinn(a se intelege mult mai ligh decat cel de stationar sau clonc)...plus cativa km pe jos pe malul raului in cautarea locurilor de atac ...cred ca devine foarte lejer spinningul sper ca aceste randuri sa iti dea o idee despre spinning la somn......asta nu inseamna neaparat ca nu stii deja ......dar poate tu nu cari atatea naluci cu tine....

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

49

joi, 25. aprilie 2013, 20:09

cred ca pensionaru la altceva se referea cand spunea de "lejeritate" ... adica banuiesc ca facea referire ca ai nevoie de o lanseta+mulineta si ceva artificiale, comparativ cu stationarul unde ai "bateria" de lansete dupa tine, monturile aferente plus eu stiu ce plute si alte zorzoane iar la clonc situatia nu difera cu mult ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

50

joi, 25. aprilie 2013, 20:24

deocamdata spinning, pentru clonc nu am barca adecvata, iar pentru stationar nu am timp..

Fir intins!

Răspunsuri: 133

Membru din: 14. februarie 2013

Locație: Bucuresti - Onesti

Profesia: Student, liber-profesionist

  • Scrie un mesaj privat

51

joi, 25. aprilie 2013, 20:27

Cand il cautam la stationar, bagajul era mult mai greu.Avantajul era ca apoi stateam intr-un loc.Dar ca idee cateva kg de plumb plus bateria de lansete plus momeala plus suportii de lansete si etc... :doarecapu:
Versus spinning, unde ai o geanta de naluci, o lanseta si eventual un rucsac mic cu 2 sandwich-uri si o botelcuta de apa...Si mi se pare mult mai interesant spinningul:peisajul se mai schimba(daca il cauti pe timpul zilei, ca noaptea nu vezi :rizi: ), adrenalina pura in momentul atacului, "stealth-ul"... :buaaaah:
Always C&R

IonutFishing

Răspunsuri: 45

Membru din: 20. aprilie 2013

Locație: Varsi(PR) Italia, Piatra Neamt-Romania

Profesia: lucrez cu niste oameni minunati

  • Scrie un mesaj privat

52

joi, 25. aprilie 2013, 20:49

Asa este anem, m-am referit la faptul ca la spin ma misc usor doar un rucsac in spate pot schimba usor locurile de pescuit pe cand la stationar pana strangi tot calabalacul e mai greu. Asta din punctul meu de vedere.
Rapace,nu stiu ce sport ai practicat dar pot sa-ti spun ca eu am fcut mult sport in tabere de pregatire prin muntii patriei cu ceva kg in spate si multi km la picior. Iar acum in rucsacul de pescuit cele mai grele lucruri sunt jigurile dar nu mi se par grele. Daca cumva le termin ma duc pana la masina si mai iau- :ochi:
"Natura ne aseamana iar educatia ne deosebeste"

mark

Biban

Răspunsuri: 140

Membru din: 13. mai 2012

Locație: Lugoj

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

53

joi, 25. aprilie 2013, 22:05

Pt.pescuit la clonc aste o adevarata investitie,barca,lansata, sonar si motor,daca tragi linie la final si vede sotia totalul banilor,instant divortezi :zambet:
Sa le luam un pic pe rand:
1.nu trebuie sa stie chiar totul,desi femeile in general sufera de curiozitate,
2.nu divortezi ci divorteaza,adica ea,
3.daca divorteaza,cine te va mai bate la cap ca "iar mergi la pescuit"?
4,fiind la pescuit si neavand motiv sa te intorci acasa,deoarece "a divortat",ramai acolo si traiesti fericit pana la adanci batraneti.
Acum,daca cantarim bine avantajele si dezavantajele celor afirmate mai sus,spuneti-mi voi dragi colegi pescari daca nu sunt de doua ori in avantaj cumparandu-mi barca,lanseta,sonar,motor,cort s.a.m.d.Ce ziceti? :pescuit: :bucuros2: :pescuit:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

54

joi, 25. aprilie 2013, 22:12

Sincer vorbind, io n-am inteles niciodata de ce tre` sa stie nevasta ce faci cu TOTI banii tai, daca nu cumva ii dai pe curve... chit ca nici atunci nu-s chiar hotarat.... :rizi:
Io cu "nevasta-mea" am picat de acord cu ce cheltuieli comune avem iar ce-i in afara, fiecare cu treaba lui.
Nici io nu intreb cat costa "poșeta", nici ea nu intreaba cat costa "mulineta".
Si NU, N-AM 20 ani... de 20+ ani merge sistemul... :rizi: .

----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

55

joi, 25. aprilie 2013, 22:14

spuneti-mi voi dragi colegi pescari daca nu sunt de doua ori in avantaj cumparandu-mi barca,lanseta,sonar,motor,cort s.a.m.d.Ce ziceti?

Nu esti in avantaj :gandesc: .....pierzi 1,2,3 :zambet:
:noroc:

56

joi, 25. aprilie 2013, 22:19

de 20+ ani merge sistemul.

:inchinare: sa fie 80+ :apl: :apl:
:noroc:

mark

Biban

Răspunsuri: 140

Membru din: 13. mai 2012

Locație: Lugoj

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

57

joi, 25. aprilie 2013, 22:26

spuneti-mi voi dragi colegi pescari daca nu sunt de doua ori in avantaj cumparandu-mi barca,lanseta,sonar,motor,cort s.a.m.d.Ce ziceti?

Nu esti in avantaj :gandesc: .....pierzi 1,2,3 :zambet:
:noroc:
Incearca sa te uiti la punctul 4 +barca,lanseta,sonar,motor,cort etc.
Lasand gluma la o parte,nu am probleme de genul acesta dar cum spuneam in alt post,fiind in "somaj tehnic"(citeste prohibitie)mai trebuie sa ne descretim fruntile.
Informer,pe acolo ma invart si eu si iti doresc cat mai multi ani de acum incolo. :prieteni:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

58

joi, 6. iunie 2013, 13:16

se pare ca prezenta la vot este slaba :rizi: ... doar 79 au votat si deja suntem la jumatatea anului :rizi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

dj_Andy

Oblete

Răspunsuri: 41

Membru din: 9. martie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: pescuiesc

  • Scrie un mesaj privat

59

joi, 6. iunie 2013, 14:21

Eu ramin la spinning..preferatul meu!! :buaaaah: :limba: :ochi:

spinning

Oblete

Răspunsuri: 38

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Ploiesti

  • Scrie un mesaj privat

60

joi, 20. iunie 2013, 17:30

Categoric clonc la pescuitul somnului ,iar spinningul imi curge prin vene dar pt. alte specii, la somn am avut cateva tentative dar din pacate total nereusite
Cand esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pt ceilalti, la fel si cand esti prost...

Subiecte asemănătoare