Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

21

miercuri, 13. februarie 2013, 22:01

Spiningul la Somn nu este greu de loc. Problema in romania este localizarea somnului, si accesibilitatea locurilor.
De multe ori fara barca este cam greu sau foarte greu, trebuie sa stii unde este animalul sau unde vaneaza, sunt locuri specifice (anafoare, copaci cazuti, gropane , capete de repezisuri, praguri mari, sau chiar intinsuri la limita unde este pragul) sau locuri unde il vezi vanand la crepuscul sau noaptea.
Altfel poti sa dai ca in lighean, si pe linga asta sa pierzi f.multe naluci care pentru noi in romania spun ca au preturi chiar prohivitive pentru salariile noastre.(ca doar nu are tata sonda in curte)
Cand stii sa dai de el si stii ca este acolo dupa max. 10 lansari l-ai luat fara multe discutii problema este sa il si scoti. Basca ca nu este nici foarte pretentios la naluci (departe de ciufutenia si scarboseniile avatului cand are toane), vibratie , zgomot, pleoscaneala si cam atat, este foarte teritorial.
Conteaza mult si sculele pe care le ai mai ales la exemplare mari, cele bune se gasesc mai greu si au preturi in consecinta.
La clonc aria batuta este mult mai mare si practic te cauta el pe tine nu tu pe el.

Răspunsuri: 143

Membru din: 16. aprilie 2012

Locație: Sibiu

  • Scrie un mesaj privat

22

miercuri, 13. februarie 2013, 22:35

...
Cand stii sa dai de el si stii ca este acolo dupa max. 10 lansari l-ai luat fara multe discutii problema este sa il si scoti. Basca ca nu este nici foarte pretentios la naluci (departe de ciufutenia si scarboseniile avatului cand are toane), vibratie , zgomot, pleoscaneala si cam atat, este foarte teritorial.



esti convins ? asta am patit intr-o noapte : 2 pescari cu barcile distanta intre barci 25 m . somnii rapeau ca dracii intre barci . timp de 3 ore nu am avut un atac ! am schimbat o roaba de naluci inutil . amindoi pescarii cunosteam foarte bine locul , orele de hranire , nalucile care dau rezultate ( f bune , bune , slabe , deloc si la noroc ) , stiluri ,tehnici de recuperare ...... etc . pot sa zic ca cunosc locul acela mai bine decit camera mea ( si agataturile sunt botezate si poarta nume ) si totusi nu am avut macar un atac . dupa 3 ore totul sa potolit mai putin noi care am continuat sa dam ca disperatii .
trist dar adevarat : nu suntem infailibili

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

23

miercuri, 13. februarie 2013, 22:56

Nu am prea avut gherle, dupa ce l-am filat uneori zile intregi astai problema, o data localizat + solunara + naluca + lansare la centimetru+ pleoscaiala de rigoare + bafta + senin + liniste totala + INTERZIS !! orice lanterna sau lumina si orice zgomot , orice chestie anormala, dupa lansare nu a facut naluca 2 sau 3 metri si a atacat, de multe ori "pe caderea ca si cleanul". SPECTACULOS!!.
Nu am prins 2 intr-un loc!!
Pescuiesc numai singur si in liniste totala (ghost)
Mult mai productiv este pescuitul la clonc.
Cele mai mari satisfactii l-am avut la spining, nu capturi foarte mari , recunosc.
Dupa 2 , 3 partide de clonc cam localizez zona de spining si dupa aia se intampla minunea.
Continuati discutia pe forum va rog.

feri1969

Șalău

Răspunsuri: 348

Membru din: 4. martie 2013

Locație: Cluj-Napoca

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

24

luni, 18. martie 2013, 21:02

Am în plan căutarea unor noi locuri anul acesta. Am votat spinningul, dar cred că în egală măsură voi practica şi stationarul, dar în locuri diferite. M-ar tenta şi cloncul, însă am nevoie de un Profesor să mă iniţieze.

Răspunsuri: 133

Membru din: 14. februarie 2013

Locație: Bucuresti - Onesti

Profesia: Student, liber-profesionist

  • Scrie un mesaj privat

25

luni, 18. martie 2013, 23:10

Am votat spinning.La stationar am renuntat demult.Inca sunt tanar, imi place sa fac miscare :bucuros2:
Always C&R

IonutFishing

Vecchio

Biban

Răspunsuri: 86

Membru din: 18. martie 2013

Locație: Malul Crişului

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

26

marți, 19. martie 2013, 10:27

Drop Shot !
La tăţi ni-i greu! - da' nu la tăţi la fel! :gandesc:

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Vecchio« (20. martie 2013, 16:06)


szgy

Oblete

Răspunsuri: 21

Membru din: 15. martie 2013

Locație: Tg.Mures

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

27

marți, 19. martie 2013, 19:11

Stationar si am de gand sa incerc la spinning cat mai mult (sunt incepator), din pacate doar de pe mal, barca nu am.

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

28

miercuri, 20. martie 2013, 06:49

Mai mult la spining. :pescuit:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

tatuc

Șalău

Răspunsuri: 430

Membru din: 27. mai 2012

Locație: TULCEA

  • Scrie un mesaj privat

29

miercuri, 20. martie 2013, 08:20

Anul asta voi pescui 90% la clonc, cand dau la crap voi arunca si o lanseta la somn de pe mal.
:pescuit:

Pescarii stiu cat de periculoasa este marea si cat de infioratoare e furtuna , dar ei nu au considerat vreodata aceste lucruri ca fiind indeajuns pentru a-i face sa ramana la tarm."
Vincent Van Gogh

radho0

Oblete

Răspunsuri: 8

Membru din: 20. martie 2013

Locație: Constanta

  • Scrie un mesaj privat

30

joi, 21. martie 2013, 08:08

Anul acesta o sa incerc pentru prima data la clonc...... :pescuit:

31

sâmbătă, 23. martie 2013, 22:50

Stationar,dar ma tenteaza foarte mult cloncul poate la anu...

Ediseu

Știucă

Răspunsuri: 695

Membru din: 21. iulie 2012

Locație: London

  • Scrie un mesaj privat

32

duminică, 24. martie 2013, 09:48

:pescuit: Clonc , care inca-l invat si bine inteles la stationar in zilele toride cand nu e prea placut sa te bata soarele in cap pescuind din barca

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

33

duminică, 24. martie 2013, 10:01

Am votat spinning (achizitionarea echipamentului inca nu s-a incheiat) , dar vreau sa incerc neaparat si la clonc, daca este posibil nu din barca gonflabila cu motor electric...
stationarul ramine insa varianta pentru urmatorii ani..numai sint cel mai tinar..

Fir intins! :ciao:

Răspunsuri: 396

Membru din: 24. iunie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: economist

  • Scrie un mesaj privat

34

joi, 28. martie 2013, 21:02

anul acesta vreau sa ma specializez la clonc dimineata si seara iar in restul zilei la stationar sau daca este canicula la mal la o BERE
:noroc:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

35

joi, 28. martie 2013, 21:18

Foarte interesante optiunile. Dpmdv cred ca pescuitul la clonc este cel mai productiv .Mai ales pentru cine stie cu adevarat acest pescuit si are si cu ce!Eu nu am cu ce ,nu prea am nici unde ,deci pauza... Pentru stationar am constatat ca mi-am pierdut rabdarea de a astepta ca somnul sa ma gaseasca .Desi cel mai bine am prins la stationar si asta de departe! Insa trecand vremea si pierzandu-mi rabdarea de a sta "degeaba" ma consolez cu spinningul unde prind / nu prind pescar ma numesc! :rizi: Bine ,ar mai fi metoda(mult) mai activa a stationarului in care cu un bat din mana faci km pe apa cautand somnul ...Productiva metoda dar iti trebuie vointa! :ochi:

36

miercuri, 10. aprilie 2013, 11:21

Am votat stationar, insa varianta CLONC ma intereseaza mult!
2013 va fi pana in iulie cu ape mari, asa ca va da mai bine pe canale in DD, sau chiar pe lacuri!

Rapace

Oblete

Răspunsuri: 48

Membru din: 22. aprilie 2013

Locație: /bucuresti

Profesia: inginer

  • Scrie un mesaj privat

37

joi, 25. aprilie 2013, 10:42

Spinning spinning si iar spinning ...cel mai tare sentiment pe care il ai este acela cand te izbeste in momentul in care te astepti cel mai putin de iti ia lanseta din mana arucandu-te din visare intr-un lac de adrenalina ... Fire intinse la toti.... dupa prohibitie bineinteles :doarecapu:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

38

joi, 25. aprilie 2013, 10:48

Spinning spinning si iar spinning ...cel mai tare sentiment pe care il ai este acela cand te izbeste in momentul in care te astepti cel mai putin de iti ia lanseta din mana arucandu-te din visare intr-un lac de adrenalina ...


frumos spus si foarte bine descris ... momentul ala in care pur si simplu ii simti toata forta rezultata atacului de ti se inconvoaie lanseta pana in cotor si frana incepe sa caraie ... huh, sper sa prind cat mai curand un somn serios ca anul asta inca nu am scos niciunul frumos la o poza ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

39

joi, 25. aprilie 2013, 11:03

... huh, sper sa prind cat mai curand un somn serios ca anul asta inca nu am scos niciunul frumos la o poza ...

Eu inca nici unul la poza! :(
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

40

joi, 25. aprilie 2013, 11:04

Duminica ma duc la stiuca dar incepand cu 1 mai voi fi pe capul somnilor. Vor veni si pozele. :bucuros2:

Subiecte asemănătoare