Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Alina P

Oblete

Răspunsuri: 57

Membru din: 26. august 2013

Locație: S

  • Scrie un mesaj privat

61

joi, 29. august 2013, 19:59

"Cum vă caută somnul in 2013"



genial reply :)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

Răspunsuri: 40

Membru din: 31. martie 2013

Locație: Baia Mare Maramures

Profesia: Tamplar , Vanzator Comercial

  • Scrie un mesaj privat

62

luni, 2. septembrie 2013, 20:38

Am votat spiningul si asta pentru ca primul somn (adica somnulet) l-am prins la spining cu un ratlling de 6 cm. In acelasi timp voi continua si stationarul. Rezultate nu pot sa zic ca am avut dar sper sa apara si acestea. Sunt constient ca sunt la inceput si inca nu am localizat inculpatii dar sper sa schimb acest lucru cat de repede. :zambet:

  • »bogdanbogdan« a fost blocat

Răspunsuri: 208

Membru din: 4. august 2013

Locație: giurgiu

  • Scrie un mesaj privat

63

luni, 2. septembrie 2013, 20:55

din pacate, eu cred ca somnul la spinning e cel mai greu de prins...sau n-am prea avut eu noroc.
foarte rar am auzit sa se prinda la spinning, pe locul 1 cred ca e cloncul. pe urma stationarul din barca. ultimul cel de pe uscat.
cum se cauta? cele mai bune ore, dupa parerea mea sunt atunci cand se albastreste afara, seara si dimineata. dar asta nu inseamna ca nu poate trage in amiaza mare sau noaptea la 3. de foarte multe ori e chiar in mal, la 5-10 metri departare. ideea e sa fie apa cat de cat adanca, alteori il gasesti in plin curent, sta si in buturugi si cateodata la pietris si de multe ori trage chiar cand creste apa contrazicand regula cunoscuta de toti. tot ca exceptie de la regula, am observat ca nu prea are treaba cu limpezimea. cand vrea sa manance, nu-i pasa ca apa e braga.
eu cred ca e cel mai imprevizibil peste. mananca aproape orice, nu prea tine cont de fluctuatii, cote, vreme, aproape ca nici de temperaturi, trage din martie pana la sfarsitul lui noiembrie si nu m-as mira sa aud ca s-a prins in mijlocul iernii.
pe undeva e bine, ca ai sanse tot timpul. cand nu stii la ce peste sa dai sau nu-ti place locul si nu ai alta varianta, incearca la somn.
si se mai intampla si sa-l cauti, si ... sa nu dai de el.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

64

luni, 2. septembrie 2013, 21:34

[.....] trage chiar cand creste apa contrazicand regula cunoscuta de toti. tot ca exceptie de la regula, am observat ca nu prea are treaba cu limpezimea. cand vrea sa manance, nu-i pasa ca apa e braga. [.....]


:gandesc:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

  • »bogdanbogdan« a fost blocat

Răspunsuri: 208

Membru din: 4. august 2013

Locație: giurgiu

  • Scrie un mesaj privat

65

luni, 2. septembrie 2013, 21:42

da, da, asa am facut si eu. dar cativa ani la rand (chiar si anul asta), mai ales in iunie cand crestea apa bine de tot aici se prindea somn la clonc. nu zic ca cele mai mari exemplare sau ceva, dar totusi tragea. nimeni nu incerca la altceva ca erau 0 sanse. dar la somn - nu.
somnul e un peste f ciudat si cu siguranta oportunistul nr 1. cred ca va supravietui tuturor celorlalte specii de pesti de pe la noi.

apropos, ce peste ati mai vazut voi peste in europa sa sara pe mal dupa prada ca crocodilul?
Albi : Quand les poissons mangent les pigeons ! - YouTube

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

66

luni, 2. septembrie 2013, 21:46

Bogdane, am pus iconita aia pentru ca atunci cand apa e tulbure si in crestere sunt conditiile cele mai bune de dat la somn ... cel putin spinning. In momentele alea somnii dau sa sara pe mal ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

67

luni, 2. septembrie 2013, 21:46

Din cate-mi amintesc io ce povestea anem, pe Po ii exact pe dos... da` ne zice el... si oricum asta-i in strainatate, nu se pune... :rizi: .
Later: too late :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

  • »bogdanbogdan« a fost blocat

Răspunsuri: 208

Membru din: 4. august 2013

Locație: giurgiu

  • Scrie un mesaj privat

68

luni, 2. septembrie 2013, 21:56

Bogdane, am pus iconita aia pentru ca atunci cand apa e tulbure si in crestere sunt conditiile cele mai bune de dat la somn ... cel putin spinning. In momentele alea somnii dau sa sara pe mal ...
pai da, dar multi spun ca apa creste, p... peste. totusi eu am observat ca cele mai bune conditii raman tot cand apa e ok, nici tulbure nici cristal, si cand nu fluctueaza prea tare.

ma gandeam sa fac un topic cu pesti supravietuitori.
1.somnul, super-rapitor, ultra-necrofag, mananca si porumb, paine, mamaliga, sapun, etc
2. guvidul, am gasit in burta unora scoici mici intregi, cu tot cu crusta. trag la orice. poate or fi si ei rapitori cateodata si mananca obleti mici de abia-i vezi, nu stiu
3.carasul stiu ca dupa cativa ani, toti devin femele si depun icre. rezista cel mai mult afara din apa

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

69

luni, 2. septembrie 2013, 22:06

apropos, ce peste ati mai vazut voi peste in europa sa sara pe mal dupa prada ca crocodilul?
:ochi: :bravo:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

70

luni, 2. septembrie 2013, 22:09

Cool... :).
Auzi Dane, da` cre` ca tu esti un mare fan de youtube, este? :rizi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

mihaiqq

Oblete

Răspunsuri: 27

Membru din: 25. august 2013

Locație: constanta

Profesia: tehnician dentar ortodont

  • Scrie un mesaj privat

71

luni, 2. septembrie 2013, 22:15

:)

nu stiu daca voi prindeti ceva somn ...eu cel putin nu.4 zile am fost pe balta si cel mai mare a avut 3 kg.pot sa zic ca am prins 45 de moace intre 17 si 30 de cm.....ce puiiii mei unde`i pestele asta

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

72

luni, 2. septembrie 2013, 22:20

De pe( xxx )nu e voie ca se mai uita si copii Dar hai ca la ora asta merge unul in pichini :buaaaah:

lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

  • »bogdanbogdan« a fost blocat

Răspunsuri: 208

Membru din: 4. august 2013

Locație: giurgiu

  • Scrie un mesaj privat

73

luni, 2. septembrie 2013, 22:33

dane, ce melodii frumoase ai gasit... :rizi:

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

74

luni, 2. septembrie 2013, 22:39

ce melodii frumoase
Bogdane!!!! ia ancearca si tu!! si mai lasati fata an pace! :)
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Subiecte asemănătoare