Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

marți, 28. februarie 2012, 18:28

Rapala Clackin-Rap 9 cm

Salut,
acest wobler - jerk mi-a fost recomandat de cineva ca mortal la somn. OK, lucrează excelent, l-am încercat in bazinul de la magazin. Si clăcăne de drac il ia...
Dar, dupa cum vedeti in poze, toate cele 3 inele si ancorele trebuiesc obligatoriu schimbate. Am tras nu cu mare forta si s-au indoit imediat amândouă! :nervos:

Rapala Clackin-Rap 9 cm
»Zoran« a adaugat urmatoarele poze:
  • IMG_0001.JPG
  • IMG_0002.JPG
  • IMG_0003.JPG
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

2

marți, 28. februarie 2012, 20:27

Il am dar am dat numai la stiuca cu el. Oricum nu este somn unde am pescuit cu asta.
Pentru somn am Lucky Craft LVRD 30. Mult mai masiv si cu toate alea mai solide.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3

miercuri, 29. februarie 2012, 08:45

nu stiu nici eu daca merge la somn sau nu ... am incercat de cateva ori cele de 7 cm si pana acum am laut doar avat cu ele. triplele mi se pareau destul de OK ... acum eu nu am tras de ele sa vad cat de mult rezista dar tin mine ca la unul dintre ele nu s-au indreptat tragand cu textil de 65 pentru ca a ramas pe fundul apei :saluti:

ps : Zoran ... cred ca ar fi mai bine sa muti totusi topicul la spinning ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

4

miercuri, 29. februarie 2012, 20:55

cu acest vobler, s-a prins somn pe Olt, in special in partea de Nord, zona Sibiu-Brasov
am si eu unul in trusa, dar sincer nu am incredere in el si mi se pare mult prea galagios, iar ancorele alea de tip Sure set cu un carlig mai mare si mai deschis..............cred ca sunt facute special pt agatarea de orice numai de peste nu, iar acuma se dovedeste ca sunt si slabe calitativ

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

5

joi, 1. martie 2012, 10:18

Trebuiesc schimbate, definitiv! Dar asa pare in regula si se poate si lansa la distante apreciabile.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

6

joi, 1. martie 2012, 10:35

cu acest vobler, s-a prins somn pe Olt, in special in partea de Nord, zona Sibiu-Brasov
am si eu unul in trusa, dar sincer nu am incredere in el si mi se pare mult prea galagios, iar ancorele alea de tip Sure set cu un carlig mai mare si mai deschis..............cred ca sunt facute special pt agatarea de orice numai de peste nu, iar acuma se dovedeste ca sunt si slabe calitativ


adevarul e ca nu e cine stie ce vobler ... adica e OK sa il ai in trusa dar eu unul sunt fan voblere "linistite", adica fara rattlin in interior ...

am prins cu el ceva avatei si parca si un strapazan dar nu mi se pare sa fie nimic deosebit la el ... singura chestie misto e faptul ca poate lucra si la viteze mai mici de tractiune in comparatie cu alte vibe-uri la care trebuia sa prinzi niste viteza pentru a merge asa cum trebuie.

am observat ca intra apa in el ... adica la un moment dat intr-un fel sau altul intr-unul dintre voblere mi-a ajuns apa si din cauza asta bila din interior nu se mai misca (cred ca a ramas intepenita) ceea ce imi convenea de minune dar dupa vreo 2 partide in care nu l-am folosit si a stat la soare din pacate bila s-a repus in miscare :zid:

triplele nu ma deranjeaza catusi de putin ... v-am zis ca am rupt textil de 65 cand unul dintre voblere mi-a ramas agatat iar faptul ca sunt SureSet se pare ca nu a deranjat pestucii ce i-am prins cu el ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

7

joi, 1. martie 2012, 15:38

Sa stii Anem ca n-am tras tare de el si s-a indoit. Eram la magazinul de pescuit din Rastatt si chiar si vinzatorii au spus ca nu este competent pt pescuitul la somn. Nu-i greu sa le schimb si nici nu costa o avere.

Pescarii de somn din Germania chiar si la piscoturile prezentate (oscilantele effzet) dau gaura mai mare in placa pt a putea pune inele sanatoase. :bucuros:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

8

joi, 8. martie 2012, 17:18

Sa stii Anem ca n-am tras tare de el si s-a indoit. Eram la magazinul de pescuit din Rastatt si chiar si vinzatorii au spus ca nu este competent pt pescuitul la somn. Nu-i greu sa le schimb si nici nu costa o avere.

Pescarii de somn din Germania chiar si la piscoturile prezentate (oscilantele effzet) dau gaura mai mare in placa pt a putea pune inele sanatoase. :bucuros:


te cred Zoran ca e mai bine sa le schimbi si nici nu as spune cuiva sa lase triplele originale pe voblere pentru ca multe dintre ele au stifturi ... chiar daca eu pe majoritatea voblerelor am triplele originale :zambet:

eu doar eram curios cum ai testat triplele respective pentru ca e o diferenta intre a trage de triple agatandu-le in ceva si e altceva sa tragi de ele sa le "cracanezi" ... adica ceva ma face sa cred ca cei care le-au facut au studiat putin chiar si curba pe care o formeaza carligul in asa fel incat acesta sa reziste la o tractiune cat mai mare inainte de a se indrepta ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

9

vineri, 30. martie 2012, 18:44

adevarul ca tripla de pe burta mai ales , se da peste cap foarte repede , recomand si eu schimbarea lor
foarte bun pe apa mare ,tulbure si nu numai . :ochi:

Răspunsuri: 47

Membru din: 5. aprilie 2012

Locație: Iasi

Profesia: student

  • Scrie un mesaj privat

10

luni, 23. aprilie 2012, 22:33

Rapala Clackin-Rap 9 cm

anul trecut a luat tatal meu un somn de douazeci si ceva de kg cu clackin'rap de 8 cm si ancorele chiar si-au facut treaba si nici macar nu s-au indoit. acuma nush daca ar fi fost ceva mai mare agatat in el poate ca s-ar fi indoit. dar numai un singur somn a luat la acest vobler :ochi:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

11

marți, 24. aprilie 2012, 06:47

Salut Marius,
un somn de 20 de kg are in jur de 1,4 metrii. Ceva mai mare decit o stiuca capitala sau un crap baban. Ancorele 100% nu rezista unui somn de +2 m, care poate avea 70 - 80 de kg. La pescuit de somn siguranta materialelor este pe primul loc!
Multi se-ncumeta sa mearga la spinning de somn cu fire de 0,12mm (20 lb) sau cu lansete de 40 - 60 grame actiune. Ma rog, fiecare isi cunoaste valoarea :ochi: ... dar atunci ma-ntreb, de ce toti expertii si pescarii de somn cu multa experienta sau de renume folosesc materiale strong? Fir de 0,60 mm, forfah/ inaintas de 1,2 -1,4 -2 mm, cirlige si ancore de cel putin 3x...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 143

Membru din: 16. aprilie 2012

Locație: Sibiu

  • Scrie un mesaj privat

12

miercuri, 25. aprilie 2012, 20:30

Salut Marius,



Multi se-ncumeta sa mearga la spinning de somn cu fire de 0,12mm (20 lb) sau cu lansete de 40 - 60 grame actiune. Ma rog, fiecare isi cunoaste valoarea :ochi: ... dar atunci ma-ntreb, de ce toti expertii si pescarii de somn cu multa experienta sau de renume folosesc materiale strong? Fir de 0,60 mm, forfah/ inaintas de 1,2 -1,4 -2 mm, cirlige si ancore de cel putin 3x...






pentru ca :

isi cunosc ,, valoarea " lor

cunosc ,, valoarea " resursei acvatice vii din apa in care pescuiesc ! :ochi:

atita timp cit nu ai peste de dimensiunea +2 m nu ai motiv sa folosesti fir de 0,6 si forfah de 2 mm



multi de aici de pe forum pescuiesc ciudat pentru cei care sunt invatati cu somni +2 m dar pescuiesc adaptat dimensiunilor pestelui existent



On topic

pentru multi o revelatie , pentru multi o dezamagire acest Clackin-Rap . in anumite perioade si pe anumite ape e o naluca de succes dar nu e Arma Fatala ! ancorele d.p.m.d.v. cam slabute . alte voblere mult mai slab cotate au ancore mai rezistente !

Subiecte asemănătoare