Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

vineri, 18. ianuarie 2013, 09:59

Salau la jig: lansete si mulinete...

Sal,

Si mai departe pt "material" pt incepatorii de jigg-ing la salau, aici si urmatoarele intrebari:

1. lansete recomandate: lungime, actiune...? (din cite am inteles, salaul are gura f tare!)

2. mulinete recomandate: marime, poate cateva modele rezistente la socuri in urma agataturilor repetate in radacini si pietre... ? raport?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

2

vineri, 18. ianuarie 2013, 10:25

Pt. pescuit cu "gume":

1. Caracteristica esentiala a lansetei de salau este sensibilitatea. Deoarece nu exista o unitate de masura pentru asta, as zice ca trebuie sa fie (1) usoara si (2) rigida. Astea impreuna cu un fir cu elongatie minima vor transmite catre mana pescarului informatii despre pozitia nalucii, trasaturi "oricat" de fine etc. Cred ca o lungime OK este 2,1m dar ma gandesc ca intre 1,8 si 2,4 m n-ar fi o alegere gresita, in functie de ce-i pica mai bine fiecaruia, pescuit de pe mal sau din barca etc.
Actiunea lansetei de salau zic c-ar trebui sa fie Fast sau Extra-Fast.
Puterea de aruncare se alege in functie de greutatea nalucilor folosite. Parerea mea este ca nu prea poti da la salau cu aceeasi lanseta intr-o balta cu apa de 2m si la Dunare, in curent, in apa de 10m.

2. Io cred ca mulineta trebuie sa fie usoara, fiabila si sa aseze bine firul pe tambur. Nu cred ca-i nevoie de caracteristici deosebite dar avand in vedere solicitarile la care este supusa o mulineta de spinning in general, este bine sa fie cat mai de calitate. Ca si marime, cred ca 2500 - 3000 ar fi "universala".
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3

vineri, 18. ianuarie 2013, 10:39

Zorane, nu cred ca cineva este in masura sa iti raspunda la ceea ce ai intrebat fara a fi nevoit sa scrie cateva pagini si cateva, poate zeci, de lansete. Ar fi mult mai usor daca ai specifica mai multe chestii doar in ideea de a primi si niste raspunsuri mai la obiect.

Situatiile cu care te intalnesti pe apa sunt diferite si totul depinde de locurile in care pescuiesti ... si aici ma refer la chestiuni de genul: adancime, curent/balta, distanta etc. Pe langa situatiile diferite cu care te intalnesti pe apa trebuie avut in vedere ca fiecare se impaca mai bine cu anumite lungimi de lansete plus ca ceea ce pentru unii poate parea o lanseta “tare” altuia i se poate parea “moale” si invers. De altfel unii prefera sa pescuiasca cu lansete rapide in timp ce altii prefera cele putin mai progresive.

Chiar daca nu sunt pescar de salau si am inceput sa dau cu jiguri de foarte putin timp (si asta nu constant :rizi: ) imi permit sa imi spun parerile si preferintele personale, care sub nici o forma nu sunt de luat ca reguli.

Pentru mine o lanseta mai scurta ma ajuta chiar daca pescuiesc de pe mal. Mi se pare mai manevrabila, parca sunt ceva mai agere, sunt mai usoare si toate chestiile astea ma fac sa mi se para mai senzitiva. Pentru majoritatea locurilor in care pescuiesc eu, am nevoie si folosesc o lanseta puternica ce arunca de la 8 grame pana in vreo 30 de grame de 2,1m lungime, rigida bine si actiune rapida – nu cred ca numele are chiar asa mare importanta. Cu ea reusesc sa ma descurc OK cu jiguri de 10 grame si nu a suspinat nici cu chestii mai grele de 40. Sunt insa anumite locuri unde lanseta este mult prea puternica si unde am nevoie de chestii mai usoare dar nefiind prea inebunit dupa salau am considerat ca ma descurc OK si cu ceea ce am fara a mai cheltui alta gramada de bani pe o lanseta.

Mulineta nu cred ca trebuie sa fie mai deosebita fata de vreo alta mulineta folosita la spinning in mod normal. Important este sa functioneze cat mai fluid pentru a nu iti “fura” din ceea ce trebuie sa simti in lanseta. Eu folosesc una de 2500 de la Shimano dupa ce am mai incercat vreo 2-3 la care tot timpul le gaseam ceva ce nu imi convenea. Ideal ar fi o mulineta cat de cat mai de calitate pentru a te tine ceva mai mult timp si care sa functioneze cam la fel de fluid in timp ... dar aici iarasi se ajunge la preferinte personale :ochi:

Cred ca ar fi mai bine sa zici cam ce preferi tu si care sunt conditiile in care pescuiesti ca ar fi mai usor :ochi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

4

vineri, 18. ianuarie 2013, 10:58

1. Lanseta recomandata depinde in functie de gusturile fiecaruia. Mie imi plac, cele fast si xfast, cu dimensiune intre 2-2.20 din barca si 2.40-2.70 de pe mal. Asta nu inseamna ca nu pescuiesc si cum 2.20 de pe mal, sau cu 2.40 din barca :), dar parca cu lansetele scurte ma impac mai bine in barca si cu cele lungi, mai bine de pe mal.
2. Firul folosit...textil in 99% din cazuri, cu leader mono (1-1.5 m). Diametru folosit 0.12-0.18 sau 8-15 lb
3. Multineta, 2000-2500-4000, in functie de batul pe care il folosesc si in functie si de modelul firmei producatoare. Se stie ca intre Daiwa si Shimano exista diferente semnificative in gabarit la aceeasi dimensiune. Este foarte important ca ansamblul bat-mulineta sa fie bine echilibrat, altfel, dupa o zi de jig-uiala, risti sa ai ceva dureri... Raport de recuperare, eu folosesc 4.5-5.1 parca...
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

greere

Biban

Răspunsuri: 65

Membru din: 5. iulie 2012

Locație: rm valcea

  • Scrie un mesaj privat

5

vineri, 18. ianuarie 2013, 16:21

daiwa steez si/sau st croix legend elite cele mai smechere bete de jig pe care am pus mana pana acum .... rigide ft sensitive fac fiecare din multii bani care tre sa ii dai pe ele in caz ca vrei ceva care sa iti faca placere la fiecare pescuit la jig . se poate si cu ceva mult mai ieftin dar senzatia/atacul/felul in care simti fundul nu e la fel ;)
mulineta un minim de 3000 pt ca niciodata nu sti ce animal iti da in guma si te trezesti ca nu ai cu ce sa tragi de el sau ramai fara fir :)))

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

6

vineri, 18. ianuarie 2013, 17:07

"...este sensibilitatea. Deoarece nu exista o unitate de masura pentru asta..."

Probabil o sa zambiti ...O lanseta de gume , daca o tzi de maner si "proptesti" varful ei in ...gatul unui prieten si apoi il pui sa vorbeasca trebuie sa simti vibratiile in mana cat mai puternic! Incredibil de puternic! Asta este ,dupa parerea mea , un minim necesar la o lanseta senzitiva...Sigur ,expresia consacrata pentru o senzitiva, este ca iti "explodeaza" efectiv in mana cand ai un ciocan ... :buaaaah: Sunt relativ scumpe aceste lansete . Mai ales ca ,in general ,sunt si usoare...Normal ca americanii si japonezii fac legea ,dar sunt si exceptii minunate care confirma!

Pentru mine 2,40-2,70 este lungimea pentru dat de pe mal ,mai ales pe ape mari (Mures,Dunare, lacuri) .Consider ca pot conduce guma mai bine cu o lanseta mai lunga de pe mal .Pentru barca cred ca 1,98-2,10 este ideal! Cred, ca nu prea dau din barca.

Actiunea? Chestie de mana si de gust! In general fast sau chiar x-fast (mai ales daca dai cu mono ). Eu dau cu una fast si cu una x-fast (ma rog ,declarata de producator...),dar asta mai rapida este un pic moale pe varf ceea ce permite unele chestii :ochi:

Mulinetele la marimea 2500-3000 zic ca sunt ok . Important este sa aranjeze textilul cum trebuie ca daca nu ...patiti ce a patit un om pe Olt :doarecapu: Mai ales ca nu o sa pescuiti tot timpul cu firul perfect intins ca la reactive ...Firmele de mulinete se (cam) cunosc , japonezii ducand ca de obicei greul .

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

7

vineri, 18. ianuarie 2013, 19:02

da japonezii, fara indoiala, nu numai in ceea ce priveste mulinetele ci si betele, cit despre gume sa numai vorbim, tot ei sint pe primul loc .
Lucru confirmat si de campionatele de bass din SUA. Sint cei mai buni producatori de scule de pescuit , aproape indiferent de metoda..
Betele Saint Croix sint bune (in special ELITE) daca merita banii , trebuie fiecare sa decida singur, mult mai important este insa cum ne descurcam noi cu batul respectiv
si un Shimano Yasei, sau Daiwa Infinity (numai ca exemple) pot sa faca o treaba buna si costa numai la jumatate.
Cu marimea mulinetelor sint intrutotul de acord, bete , am si unul de 3 m, cu care dau de pe mal , actiune pina in 30 de gr, foarte bun, simti si cind se pune o frunza pe cirlig..
Pentru barca , cred ca max. 2,40 m.
Fire pina in 0,12 , mai bine sub 0,10 daca e posibil, cu FC..si numai multifilament
Fir intins ! :ciao:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

8

vineri, 18. ianuarie 2013, 19:24

Asa colegu ,asa :prieteni: Uite insa un lucru cu care nu pot fi de acord : numai textil! Eu consider ca sunt momente cand mono te "scoate" la greu ! Atat pe balta cat si pe rau ! Un exemplu pot fi lacurile putin adanci ,cu substrat acopreit de vegetatie sau chiar mal si unde trebuie folosit gramaj mic gen 2-5 g. Un mono de calitate este imbatabil! Normal ca pe o lanseta rapida .Mono iti permite sa "tarai" jigul intr-un mod atractiv pentru dintos in comparatie cu textilul . Deci :75-80% textil si restul mono.Parerea mea :noroc:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

9

vineri, 18. ianuarie 2013, 20:06


... Shimano Yasei, sau Daiwa Infinity (numai ca exemple) pot sa faca o treaba buna si costa numai la jumatate.
Cu marimea mulinetelor sint intrutotul de acord, bete , am si unul de 3 m, cu care dau de pe mal , actiune pina in 30 de gr


Adi, aici vreau sa precizez ceva:

Shimano Yasei Zander cu actiune de 30 grame este conceputa pt pescuitul stationar cu peste mort!

Pt jigging a fost conceputa varianta Yasei Shad Jigging in 2,7 metri si actiune MH - H - XH = 60 - 80 - 100 grame! Yasei Jigging ... :gandesc: Hmmm, oare 100 grame e prea mult la jigging?

index.php?page=Attachment&attachmentID=562
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

10

vineri, 18. ianuarie 2013, 21:04

Pai depinde unde pescuiesti...Pe Dunare sunt zone in care baietii dau constant cu 60-80 g .Pe Po se da lejer cu 100-120 g . Deci nu cred ca e mult 100g la jig. Pentru Mures este cu adevarat mare! :rizi:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

11

sâmbătă, 19. ianuarie 2013, 07:17

Shimano Yasei Red Shad Jigging

Cunoaste cineva aceasta lanseta? Este in jur de 70 de euro de gasit... oare o fi ceva de capu' ei? :gandesc:

Shimano Yasei Red Shad Jigging
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

12

sâmbătă, 19. ianuarie 2013, 13:56

Sincer nu o cunosc dar ...Daca ma uit la poza vad ultimele 3 inele care sunt cu picior dublu si distantate de blank . Asta inseamna inele de forta e adevarat ,insa o mai mica senzitivitate decat la inelele terminale mici si "lipite" de blank . Sau cel putin eu prefer ultimele inele mici ,cu un singur picior si cum am spus lipite de blank .Asta pentru jig normal . Insa , asa cum stim cu totii gusturile nu se discuta si ,mai ales ,la spinning fiecare scula e cu ...mana ei ! :ochi:

13

sâmbătă, 19. ianuarie 2013, 14:43

1. lanseta as vrea sa fie de 8' sau 8'6" asta insemnand 2.4 - 2.58m, dar prefer pe cele de 2.4 deoarece imi permit sa pescuiesc si de pe mal si din barca
in general la salau pescuiesti in picioare in barca asa ca un 2.4m este ok, iar amplitudinea inteparii este mult mai buna
consider ca un 7-28gr si o actiune fast dar cu putina moliciune pe primul segment de varf este idealul pentru pescuitul salaului, asta daca ne referim la curenti relativ mici si ape mai linistite, pentru curenti mari, ape adanci ceva X fast si mai ranga, iar un gramaj de 15-40 sau 15-60 este numai bun
ca si marca, cineva mai sus amintea de Legend Elite, da o lanseta smechera si super usoara, extrem de senzitiva, dar datorita cantitatii mari de graphite din ele cam au ceva probleme, deci eu unul as evita o astfel de lanseta - da, Daiwa Steez e alta mancare de peste, este musthave dar la ce pret are..............nu multumesc.
consider ca un bat decent pentru pescuitul salaului se incadreaza in urmatorii paramaterii:
- lungime 2.2 - 2.6m
- 7-28gr sau 15-60gr
- actiune fast sau xfast, cu varf moale sau ranga - depinde de situatii
- 8-10 inele cu un singur picior, cat mai mici si mai usoare, lipite de blanc catre varf (sincer nu imi place acest gen, estetic vorbind, dar s-a dovedit a fi mai senzitiva)
- o greutate cat mai mica care sa nu depaseasca 160-170gr pt un bat de 2.4-2.6m
- rezerva de putere pe talon
- pret cuprins intre 100-125 cu un maxim pe 175 euro (cu transport cu tot, asta pt romania) - zoran, sub pretul asta nu ai cum sa iei marfa de calitate

2. mulineta - marimea 3000 pt cei ce pescuiesc pe rauri sau un 2500 pt cei ce pescuiesc pe balti
sa fie la un nivel calitativ acceptabil sa puna bine firul textil tinand cont ca nu se pescuieste cu firul tensionat mereu ca la nalucile reactive (nu cum a patit cineva pe Olt si a facut spume de nervi :zambet: )
cred ca cele din gama 75 euro in sus sunt suficient de bune sau mai precis eu as merge pe gama Daiwa de la Exceler in sus, Ryobi de la Ecusima dar cu accent pe Aplause sau Zauber, iar Shimano cred ca Stradic sau Rarenium

tot ceea ce am scris mai sus sunt doar simple pareri personale si trebuie luate ca atare.
intamplarea face ca si eu sunt in cautarea unui bat pentru pescuit la jig, ceva decent care sa se inscrie in cele de mai sus si cred ca am gasit ce vreau dar fara sa pun mana pe unul din ele nu ma incumet sa comand si cum nu gasesc in tara , am impresia ca o sa astept mult si bine :zid:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

14

miercuri, 23. ianuarie 2013, 09:40

Cunoaste cineva aceasta lanseta? Este in jur de 70 de euro de gasit... oare o fi ceva de capu' ei? :gandesc:

Shimano Yasei Red Shad Jigging


Nu stiu lanseta si am senzatia ca e facuta doar pentru anumite tari pentru ca pe Shimano Italia de exemplu nu apare.

Din cate am vazut (nu prea multe) si auzit majoritatea lansetelor de la Shimano sunt destul de moi, cu actiuni destul de parabolice care s-ar putea sa iti creeze ceva probleme in pescuitul salaului. mai bine zis din mai multe modele auzite cele mai laudate erau cele din seria Clarus.

Inainte de a o cumpara ti-as recomanda sa incerci sa iesi la pescuit de cateva ori ca sa iti dai seama de ce greutate de jiguri ai nevoie si dupa aia iti cumperi o lanseta. Adica in cazul in care vei pescuit cu jiguri de 10-15 grame in mod constant atunci chiar nu vad rostul unei lansete ce arunca pana in 80-100 de grame ... iti iei ceva mai light si cu siguranta te vei simti mai bine pescuind cu ea.

In cazul in care ai nevoie de jiguri de 40-50 de grame incearca sa folosesti intai lanseta pe care o ai acasa de la X-Zoga si vezi daca nu e OK aia pentru jiguri grele :ochi: ... intr-adevar are dezavantajul unui maner putin cam lung care s-ar putea sa te deranjeze in timp ce joci cauciucul pe fund dar pana la urma te obisnuiesti.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

15

miercuri, 23. ianuarie 2013, 09:46

...Inainte de a o cumpara ti-as recomanda sa incerci sa iesi la pescuit de cateva ori ca sa iti dai seama de ce greutate de jiguri ai nevoie si dupa aia iti cumperi o lanseta. Adica in cazul in care vei pescuit cu jiguri de 10-15 grame in mod constant atunci chiar nu vad rostul unei lansete ce arunca pana in 80-100 de grame ... iti iei ceva mai light si cu siguranta te vei simti mai bine pescuind cu ea.

In cazul in care ai nevoie de jiguri de 40-50 de grame incearca sa folosesti intai lanseta pe care o ai acasa de la X-Zoga si vezi daca nu e OK aia pentru jiguri grele :ochi: ... intr-adevar are dezavantajul unui maner putin cam lung care s-ar putea sa te deranjeze in timp ce joci cauciucul pe fund dar pana la urma te obisnuiesti.


Cu lanseta de 100 de grame de la Xzoga simt f bine jigul de 14 grame in Rin. Nu cred ca are vreo importanta prea mare daca este de 28 - 40 - 60 - 80 sau 100 de grame lanseta, daca e construita pt jigg atunci simti fiecare pietricica sau muscatura cu ea.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

16

miercuri, 23. ianuarie 2013, 10:03

:rizi: … are importanta si cat e de puternica lanseta. cu ce pescuiesc eu limita de jos la care mai simti ceva e undeva la vreo 5 grame unde ma chinui deja sa imi dau seama ce se intampla. ma indoiesc ca pe o lanseta ce zvarle pana in 100 de grame vei simti ceva cu un jig de 8-10 grame.

plus ca avand in vedere faptul ca salaul nici macar de departe nu e vreun luptator atunci as putea spune ca o lanseta prea puternica iti si omoara toata placerea drilului. am scos salau de aproape 70 de cm cu lanseta de spinning pentru somn (data pana in 70 de grame) fara sa ma bucur nici macar o secunda de dril ... initial credeam ca e vreun somnic de 2kg in capat, deci imi si inchipui cum trebuie sa fie cu o lanseta data pana in 100.

nu inteleg de ce multa lume (in mod special cei care sunt la inceput in spinning si pescuiau mult la stationar pe fund) tind sa isi supradimensioneze echipamentul. probabil ca fiind obisnuiti ca la stationar (fund) sa foloseasca lansete puternice cand pun mana pe o lanseta de spinning primul lor gand e “ce e cu joarda asta” si nu reusesc sa inteleaga cum ar putea sa scoata un peste mai mare cu ceva lanseta de 2-2.4m care pare foarte fragila. la fel era si Mane81 in urma cu cateva luni cand privea cu foarte mare neincredere lansetele de spinning iar acum, dupa suficiente capturi avute cu ele a capatat incredere in ceea ce sunt in stare sa faca de fapt lansetele pe care le poseda.

Zoran, iti recomand sa iti cumperi lansete pe masura gramelor pe care vrei sa le folosesti si nu iti cumpara o lanseta data pana in 100 de grame pentru a pescuit cu jiguri de 15 ... iti omori o mare parte din placerea pescuitului ...

ps: sper ca in primavara pun si eu mana pe X-Zoga-ul ala al tau ... sunt tare curios si prin magazine nu l-am gasit pentru a ma juca putin cu el.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

17

miercuri, 23. ianuarie 2013, 10:05

Nu cred ca are vreo importanta prea mare daca este de 28 - 40 - 60 - 80 sau 100 de grame lanseta, daca e construita pt jigg atunci simti fiecare pietricica sau muscatura cu ea.
Sincer, inclin sa nu-ti dau dreptate la faza asta... :nunteleg: .
Evident, cand salaul trage "ca nebunu`" simti si cu coada de la matura.
Asa ca exagerare, daca ai in mana o pâine de 5Kg nu simti asa bine cand iti ciuguleste o vrabie din ea ca si cand ai tine un corn... ii o chestie pur mecanica... parerea mea... :).
Normal ca nu-i greutatea singura cerinta dar cred ca-i una dintre ele.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

18

miercuri, 23. ianuarie 2013, 11:10

na, acum' m-ati aburit de tot... :rizi:

Cand am fost la Dunare, acum 3 saptamani, am pescuit cu lanseta de 3 metri 100 grame actiune - 189 grame greutate. Curent destul de puternic, adancime 4 - 12 metri, fir de 0,21 mm.
Aveam nevoie si de 14 grame, dar si de 20 de grame. Nu a fost sa nu simt fundul, sa nu simt muscaturile extrem de finute a salailor, si am avut 1 singura agatatura in creanga toata ziua.
Nu stiu ce sa spun…contrele au strapuns instantaneu gura tare a salaului.
Arcul de cerc descris la contra de o lanseta mai lunga este mai mare, viteza parcursa in varful lansetei lungi este astfel mai mare decit la o lanseta de 2 sau 2,4 metri. Ce-i drept, la sfarsitul partidei m-a cam durut incheietura mainii (8 ore), dar sunt sigur ca din cauza neobisnuintei si a lungimii lansetei ce tinde sa traga inspre in fata. Probabil ca, cu un 2,7 m era mult mai bine.
Dan, cel cu care am fost, pescuia cu exact aceasi linie, insa jigg-uri de 10 unde eu foloseam 14 si de 14 unde eu foloseam 20 grame si simtea perfect orice chestie pe fundul apei, sau muscaturile extrem de finute ale salailor din acea zi (el spune ca cu timpul inveti sa simti tot mai bine…)
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

19

miercuri, 23. ianuarie 2013, 13:04

Sunt convins ca un lucru mult mai important ca lanseta in pescuitul salaului este experienta.
Sa simti c-o ajuns jigu` pe fund nu-i asa mare lucru... dealtfel aia poti sa si vezi, uitandu-te la fir :). Sa simti ce consistenta are fundu`, ce fel de sedimente sunt p-acolo, cand lovesti o crenguta sau cand ai agatat o frunzulita minuscula etc. astea-s mai "de finete". Este cineva p-aci, nu dau nume :), care stia si ce specie de pasnic lovea din greseala cu jigu`, numa` din simtit in lanseta... :rizi: .

Faptul ca se poate pescui si cu batu`de alun si sunt oameni care au prins cu asa ceva mai mult decat am reusit io cu tzashpe lansete, totusi nu ma face sa-mi arunc betele si sa-mi iau alun. :rizi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 176

Membru din: 4. octombrie 2013

Locație: Galati

Profesia: medic stomatolog

  • Scrie un mesaj privat

20

luni, 25. noiembrie 2013, 20:55

Eu am investit destul de mult in bete si mulinete, am un St.Croix SCV custom ptr bile de 20-70 de grame, si un Kistler Z Bone ptr greutati mai mici.Daca se merita....eu zic ca da, nu spun ca prind mai multi pesti , dar jucariile sunt jucarii.Am avut acum vreo 2 ani un Berkley Pulse de 2.18 care ducea pana la 40 de grame, super bat ptr 100 de euro.Daca apuci si pescuiesti cu astea scumpe........esti pierdut :zambet: