Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

61

duminică, 8. decembrie 2013, 11:26

la fel ca Tudor, grubul cu coada in jos

Răspunsuri: 62

Membru din: 11. august 2013

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

62

joi, 12. decembrie 2013, 09:04

Cred ca singura diferenta este ca atunci cand e pus cu coada in jos si-l tragi foarte aproape de substrat ( stilul tarash), coada se freaca de fund si nu mai bate bine. In rest, e bine oricum.
Exista doua feluri de oameni.Unul spune ceea ce gandeste. Celalalt are prieteni.

63

vineri, 13. decembrie 2013, 19:58

dar acea codita de grub cand se freaca de substrat produce un norisor care atrage imediat atentia rapitorului.
parerea mea.
oricum ar fi insa, important este sa ai naluca in apa :bravo:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

64

vineri, 13. decembrie 2013, 20:23

Absolut corect! Azi am reusit sa merg cam 2 ore la Mures.Mai mult asa ...pentru aer.Apa mica si extrem de limpede .Am pescuit doar cu 2-3 gume si am reusit ,aproape INCREDIBIL pentru blazarea cu care mulinam ,sa am un atac! Din pacate nu s-a "atarnat" nimic la capatul firului desi contra a fost de zile mari :rizi:
insa ,fratilor, acest tzac a fost pentru mine atat de frumos de parca aveam pestele in poza! Am folosit textil +fluoro monopike de 0,45 mm.Pentru orice eventualitate...Guma Savage culoare ,cum altfel decat FT !

Ps: am apreciat ca fost ...salau! :bucuros:

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

65

marți, 17. decembrie 2013, 10:40

Si ce e cu VMC-ul?
Io "stiu" doar doua firme de carlige, ce nu m-au dezamagit niciodata: Gamakatsu si Owner. Desigur, ii doar parerea mea... :).

Hayabusa si Gamakatsu dar numai alea HW. Urmeaza Owner (putin prea subtiri si prea calite astfel ca uneori se mai rup) si Fudo (le dezdoaie somnu daca-i prea mare sau prea nervos in curent puternic). Ordinea enumerarii e si cea in care isi tin varful :bucuros: (dar si ordinea pretului din pacate :nunteleg: ). Matzuo, Wmc, Mustad , Eagle Claw am avut , am probat m-au costat pesti si nici macar pe structura nu le mai folosesc. Ba nu tin varful , ba sparg gume , ba nu tin pestii asa ca din start pas (din punctul meu de vedere sunt bani aruncati). Meito in teste cateva bucati si la prima vedere sunt umar la umar cu Fudo dar chiar o idee mai subtiri.
Pe scurt Fudo pe structura si explorat de locuri noi Hayabusa si Gamakatsu HW pentru somn oriunde si oricand , Owner ideale pentru salau si stiuca . :pauza:

vip

Sunt nou și mă prezint!

Răspunsuri: 3

Membru din: 26. iulie 2013

Locație: CJ

  • Scrie un mesaj privat

66

marți, 17. decembrie 2013, 21:25

Salut,
ma intereseaza cum jucati jigul pe Dunare, am la Bazias, am prins ceva dar am impresia ca nu joc bine naluca, eventual cateva explicatii.
Multumiri!

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

67

duminică, 1. noiembrie 2015, 13:21

Salut.Pe balta am cunoscut de ceva timp un pescar italian ce pescuieste dupa salau.Atat eu cat si Anem am vorbit de multe ori cu el, am pescuit langa el, cand a prins peste l-am ajutat cu cate o poza.In timp am ajuns sa ne cunoastem asa de genul sa ne salutam sa schimbam cateva cuvinte cand ne intalnim......ei bine vreau sa va zic cum pescuieste asta dupa salau:Foloseste o lanseta ce nu se mai fabrica cred ca de peste 10 ani o lanseta scurta, cred 2,20 de la Fenwick cu actiune de varf data pana in 40 de grame(mi-a zis modelul dar am uitat) mulineta Shimano Twinpower de 4000, gume in marea majoritate a timpului de 10 cm si de 12,5 montate pe jig clasic tip bila la care tot timpul ataseaza si o anora de mici dimensiuni pe care o pune sub burta sadului.Inaintas mono sau fluorocarbon de 0,5mm.Jiguieste din lanseta si lasa foarte putin timp sa cada jigul jos, ceva de genul o secunda.Cum simte ca jigul cade imediat ridica din lanseta probabil si datorita faptului ca pescuieste cu ancora pe burta sadului si sa reduca agataturile.Ei bine nu am zis nimic de fir pana acuma pentru ca aici am vrut sa ajung :rizi: Pescuieste cu fir Power Pro de 50 de livre adica 0,36mm :gandesc:
L-am intrebat de ce foloseste fir asa de gros la salau, daca mai simte naluca la capatul ansamblului si mi-a raspuns ca simte perfect si ca datorita agataturilor in locul restectiv nu poate sa pescuiasca cu fir mai subtire.E adevarat ca e ceva agatatura insa in timp dupa ce am invatat locul parca m-am agatat mult mai putin.Toate astea se intampla sub un baraj pe o apa de aproximativ 4, 5 metri adancime.Ieri am pescuit vreo doua ore la 5 metri de el, eu am avut un singur atac, el a avut peste 5, 6 atacuri si a si prins doi salai frumosi unul de 3 kg si unul de 5kg.Eu folosesc fir de 20 de livre ceea ce unii poate il considera gros pt salau insa ce imi ziceti de asta....foloseste de 50 de livre ca la spinning la somn :rizi:

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

68

duminică, 1. noiembrie 2015, 13:39

Sa mai zic o chestie, stiu ca parca nu se potriveste fir de 50 de livre cu lanseta data pana in 40 de grame insa lanseta duce mai mult.A scos si somn de 2 metri cu ansamblul asta intr-un loc fara agatatura dupa un drill foarte, foarte lung.

Bogdan86

Șalău

Răspunsuri: 324

Membru din: 25. mai 2013

Locație: belluno-italia

  • Scrie un mesaj privat

69

duminică, 1. noiembrie 2015, 13:42

Wau.. Nu se joaca individul.. si cand pescuieste dupa somn ce linie foloseste? :gandesc: ... Interesant modul in care joaca guma. Ai idee ce gramaj avea jigul? Se pare ca exista si salai sanatosi in locatia aia.. E un lucru bun asta!
"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

70

duminică, 1. noiembrie 2015, 13:44

Mane, eu am dat in primavara dupa salau cu fir de 0,25 mm iar Martin chiar cu 0,32 mm. :pauza:
Nalucile erau de 10-12 cm, capurile de 15 - 20 - 25 - 30 gr, depinde de adancime si puterea curentului. Am folosit doar ancora pe spate, fara carlig.

Si am prins foarte bine! Si chiar am si dezdoit foarte bine cind agatam, fiind firul gros si puternic...

Eu niciodata nu am tinut prea mult la super fineturi, cred ca combinatia trebuie gasita, si nu in ultimul rand conduita nalucii. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

71

duminică, 1. noiembrie 2015, 14:13

Wau.. Nu se joaca individul.. si cand pescuieste dupa somn ce linie foloseste? :gandesc: ... Interesant modul in care joaca guma. Ai idee ce gramaj avea jigul? Se pare ca exista si salai sanatosi in locatia aia.. E un lucru bun asta!


La somn foloseste Gloomis Pro Blue 844 mulineta Shimano de 8000 si fir Power Pro de 0,43 sau 0,46mm(nu sunt sigur care).
Pescuieste si destul de mult intre ape, un pic cam "haotic" as spune, jig de 15 grame plus guma de 12,5cm in timp ce eu reuseam sa pescuiesc cu jig de 10 grame insa eram la limita, mai jos simtem ca nu ma pot duce datorita curentului apei......nu stiu cum naiba reusea sa simta asta cand atingea fundul :gandesc:


Mane, eu am dat in primavara dupa salau cu fir de 0,25 mm iar Martin chiar cu 0,32 mm.
Nalucile erau de 10-12 cm, capurile de 15 - 20 - 25 - 30 gr, depinde de adancime si puterea curentului. Am folosit doar ancora pe spate, fara carlig.

Si am prins foarte bine! Si chiar am si dezdoit foarte bine cind agatam, fiind firul gros si puternic...

Eu niciodata nu am tinut prea mult la super fineturi, cred ca combinatia trebuie gasita, si nu in ultimul rand conduita nalucii.


Cred ca marea majoritate a pescarilor de salau la spin din Romania cauta finete, eu cel putin asta percep din ceea ce citesc pe bloguri forumuri etc.E clar ca si eu sunt influentat de ceea ce citesc de la anumiti pescari experimentati......am scris de italianul asta ca sa va arat cu ce fir pescuieste omul, se lauda cu foarte multi salai peste 5 kg prinsi in locul respectiv in ultimii 10 ani.Cand se agata reuseste foarte des sa se dezgate fara sa piarda montura, in cel mai rau caz am vazut ca i se indreapta un brat de la ancora.Pe mine m-a facut curios :zambet: reuseste sa scoata si multi somni la poza :noroc:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

72

duminică, 1. noiembrie 2015, 14:21

Mane, exact de aceea nu insist nici eu sa deschid subiecte despre acest "stil" de pescuit la salau cu fir gros... ptr multi pescari din RO pescuitul salaului este finete :nunteleg:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Bogdan86

Șalău

Răspunsuri: 324

Membru din: 25. mai 2013

Locație: belluno-italia

  • Scrie un mesaj privat

73

duminică, 1. noiembrie 2015, 14:24

Acelasi lucru ma intreb si eu.. Cum reusea sa simta fundul...Sa tina fundul cu 15 gr... Si sa mai si simti si orice atingere.. Interesanta chestie...
"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

74

duminică, 1. noiembrie 2015, 14:33

Mane, exact de aceea nu insist nici eu sa deschid subiecte despre acest "stil" de pescuit la salau cu fir gros... ptr multi pescari din RO pescuitul salaului este finete :nunteleg:


Usor ca iti sar in cap pescarii respesctivi :rizi: :rizi:
Uite sa fac un exemplu cand ma uit pe youtube la pescarii germani ce pescuiesc la salau la spinning vad ca toti folosesc bete puternice de 2,7 sau chiar 3m.Nu stiu insa mi-am facut o idee ca prin partile alea asa se "vede" pescuitul la salau pe rauri.Poate am inteles eu gresit insa poate acolo asa se "vede" pescuitul de finete si pe cand in estul Europei sunt alte influente poate cele americane, nu stiu :gandesc:
Acum urmeaza sa imi zica Anem ca pot sa pescuiesc cu Xzoga dupa salau :rizi: :rizi:

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

75

duminică, 1. noiembrie 2015, 14:44

Acelasi lucru ma intreb si eu.. Cum reusea sa simta fundul...Sa tina fundul cu 15 gr... Si sa mai si simti si orice atingere.. Interesanta chestie...


Cand vii data viitoare daca e acolo o sa vezi cu ochii tai, poate prinde si peste sa vezi ca se poate :noroc:

Răspunsuri: 176

Membru din: 4. octombrie 2013

Locație: Galati

Profesia: medic stomatolog

  • Scrie un mesaj privat

76

duminică, 1. noiembrie 2015, 20:14

Pescuitul salaului este foarte diferit in functie de locatie.La Dunare,pe curenti mari nu se poate da cu fire groase ptr ca nu tii fundul nici cu 100 de grame.La salau ideea este sa dai cu o bila mica,portanta ei sa fie cat mai mica.Miscarea gumei in apa este cu atat mai reala cu cat bila este mai mica.Din cauza asta folosesc fire subtiri.Au existat partide in care prindeai salau si cu bila de 28 si cu bila de 56,fix in acelasi loc.Aste sunt situatii destul de rare,cand salaul are un apetit iesit din comun.
Eu numesc pescar de salau pe acela care prinde salau in fiecare zi din an,fie canicula,fie 0 grade.In zilele in care nimeni nu prinde,sansele mari le are cel care prezinta foarte discret naluca,iar asta o reusesti numai prin finete.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

77

duminică, 1. noiembrie 2015, 20:22

In zilele in care nimeni nu prinde,sansele mari le are cel care prezinta foarte discret naluca,iar asta o reusesti numai prin finete.

Sunt exact de aceeasi parere. :bravo:
Iar asta nu se aplica doar la pescuitul salaului, se aplica de la pescuitul scobarului la pluta sau feeder pana la pescuitul somnului la clonc.
Personal am sa-mi schimb parerea doar atunci cand cineva imi va arata cum trage la o montura badarana si NU trage la una fina.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 176

Membru din: 4. octombrie 2013

Locație: Galati

Profesia: medic stomatolog

  • Scrie un mesaj privat

78

duminică, 1. noiembrie 2015, 20:25

Aceeasi chestie se aplica si la bete.Cu un par o sa prinzi daca ai noroc de o zi buna,dar iti garantez ca per total pierzi mai mult de jumatate din pesti.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

79

duminică, 1. noiembrie 2015, 20:28

Ah... si ca sa preintampin unele posibile neintelegeri, prin "montura badarana" nu inteleg marimea momelii sau gumei ci inteleg fire groase, carlige mari si grele, plumbi exagerati etc.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

80

luni, 2. noiembrie 2015, 06:25

Eu am avut situatie cand ratam salau dupa salau cu fir gros si lanseta de woblere.Cand am dat cu una rapida si fir subtire s-a schimbat treaba.
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu: