Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

41

marți, 26. noiembrie 2013, 21:40

am si eu Matzuo dintr-alea si le folosesc cat pot de rar ... eventual atunci cand nu vreau sub nici o forma sa scot somnii afara din apa :rizi: (cu toate ca zilele trecute mi-a ajuns la ureche capturarea unui somn de aproape 14kg cu un Matzuo)

pana acum, de cate ori mi-a dat un somn pe Matzuo s-a incheiat cu el indreptat ori in momentul atacului ori la maxim 10 secunde dupa. ceva strapi am prins cu ele si la salau nu mi-ar fi neaparat frica sa le folosesc ... dar unul de 4kg cred ca are toate sansele sa il desfaca (mai ales daca vorbim de lansete ex-fast si rigide).
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

42

marți, 26. noiembrie 2013, 21:42

Eu asta am patit .Nu zic ca nu-mi place carligul ,desi Gigi S m-a avertizat ca pot avea surprize cu el...Este adevarat ca am avut si ciocan nu gluma! Probabil cel mai dur atac de salau din ultimii ani .M-a lasat ,in scurt, cu jigul dezdoit si guma fara ultima treime din ea
....nu cred ca a fost salau .... mai repede o stiuca mare :) si zic ca nu din cauza jigului, cat a gumei(sunt 2 chesti care se bat cap in cap)
si eu am patito..dar ...carlig dezdoit si guma retezata ,doar la ....stiuca :bravo: la salau ori una! ori alta! :bucuros:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

43

marți, 26. noiembrie 2013, 21:49

am si eu Matzuo dintr-alea si le folosesc cat pot de rar ... eventual atunci cand nu vreau sub nici o forma sa scot somnii afara din apa
eu nu am somni din aia :) .... si de acceia ma multmesc ,cu ce da ...sirena Timisului, iar daca intra cate 1 mai bine sa se duca :bucuros: .
P.s ...sunt asa ... rari !!!... :necajit:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

44

marți, 26. noiembrie 2013, 22:40

Apropo, cum preferati?:
Cum montati grubul, cu virgula in sus sau cu virgula(coada) injos.
Se poate comenta : avantaje, dezavantaje.
Am mai avut discutii si polemici si am inca o dilema.

Răspunsuri: 62

Membru din: 11. august 2013

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

45

miercuri, 27. noiembrie 2013, 08:13

Fara sa vreau sa supar pe cineva, pescuitul salaului la spining ,dupa parerea mea este cel mai "tehnic "pescuit cu putinta. Ca sa il faci corect si cu oarece rezultate, trebuie sa stapanesti multe tehnici si sa cunosti bine modul de viatza si de comportare al salaului. Ai nevoie de f. multe accesorii ( consumabile) care pe langa sculele de baza inseamna multzi bani, ceea ce descurajeaza de multe ori pe pescarul incepator in ale "spiningului". Nu degeaba se zice ca oricat de multe "cauciucuri "ai cu tine, iti lipseste taman ala care l-ar face sa manance !. Aici e marea frumusetze : sa-l determini sa atace naluca ( vobler, twister, cicada,streamer, etc). Ca sa nu mai vorbim ca de regula trasatura salaului (la artificiale) este f. fina , delicata, de multe ori o vezi in fir (obligatoriu vizibil) sau o simti in lanseta ( care trebuie sa fie foarte senzitiva ) ca pe niste "tzacuri " inconfundabile. O caracteristica importanta a salaului este ca in majoritatea cazurilor ataca naluca pe "stop", adica in pauza dintre doua recuperari ale firului, cand twisterul sta nemiscat pe substrat - de aici marea dificultate de a simti trasatura salaului. Sant atat de multe de spus despre acest superb pescuit la spining incat depaseste cu mult spatiul unui forum de pescuit.
Exista doua feluri de oameni.Unul spune ceea ce gandeste. Celalalt are prieteni.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

46

miercuri, 27. noiembrie 2013, 09:22

am si eu Matzuo dintr-alea si le folosesc cat pot de rar ... eventual atunci cand nu vreau sub nici o forma sa scot somnii afara din apa
eu nu am somni din aia :) .... si de acceia ma multmesc ,cu ce da ...sirena Timisului, iar daca intra cate 1 mai bine sa se duca :bucuros: .
P.s ...sunt asa ... rari !!!... :necajit:


Te cred Dane … pe aici in ultimele 2 iesiri am incercat sa insist (si Mane de altfel) mai mult pe jiguri in ideea vreunui salau dar au lipsit cu desavarsire (Mane a luat un strap) si au intrat ceva mustaciosi. Se pare ca sunt mai desi decat salaii, sau cel putin prin locurile pe unde ii cautam noi.

Apropo, cum preferati?:
Cum montati grubul, cu virgula in sus sau cu virgula(coada) injos.
Se poate comenta : avantaje, dezavantaje.
Am mai avut discutii si polemici si am inca o dilema.


La chestia asta inca nu m-am gandit catusi de putin … de regula nu pescuiesc cu gruburi si in putinele dati in care am aruncat vreunul in apa nu am dat deloc importanta pozitiei, adica il intepam cum pica in mana.

Florine ... nu se suprara nimeni dar sunt de parere ca si alte specii de pesti necesita destule cunostinte si tehnici, numai cand ma gandesc la cat de afurisiti sunt clenii (nu vorbesc acum de dintr-aia cat degetul luati la rotativa 00) sau stiucile care nu vor sa muste chit ca le treci prin fata naluca, avatii obraznici care iti fac dusuri vara si nu vor sub nici o forma sa se uite dupa naluca ta si nu in ultimul rand somnii care se afla acolo unde te astepti mai putin ... nu am pomenit nimic de pastrav sau biban pentru ca nu am pescuit dedicat dupa ei. Fiecare specie are tehnicile si dificultatile sale :ochi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

47

miercuri, 27. noiembrie 2013, 09:38

Florine, ai perfecta dreptate, dar, cu tot respectul, haide sa incercam sa vedem daca “capacitatea” acestui forum e de-ajuns! Pt ca personal cred, ca nu prea cred ca sunt atatea de spus! (la presupunerea asta revin…)
Pescuitul salaului se poate imparti in incepatori, ucenici, si experimentati. Iar pt fiecare etapa sunt elemente de baza de spus, plus presupuneri, lamuriri si imbunatatiri ale tehnicii, pas cu pas. Dupa parerea mea, de la incepator la experimentat, este o cale de vreo 2 ani de zile. Dar nu doar de citit, ci de pura practica in ape cu salau!

Dar hai sa presupunem ca tot ce stiu cei mai experimentati 10 pescari de aici se asterne cu tastatura pe forum, si intr-un final ar iesi o lucrare cu vreo 200 de pagini A4. Nu cred ca ajuta prea mult pe vre-un incepator, care se trezeste cu mii de informatii noi, fiind coplesit de tot ceea ce citeste. Parerea mea este sa o facem in etape, si pt aceasta sunt subiecte noi, cu intrebari noi si povestiri cu situatii diferite cea mai buna varianta.

Ce are nevoie un incepator? … de citeva pagini cu informatii de baza, care am incercat pt pescuitul la jig sa le adun aici pe forum, de mult timp liber, pt a iesi la pescuit, si de o apa cu salau, unde poate exersa, experimenta si evolua! Bine-nteles ca un tovaras de pescuit cu multa experienta poate f mult reduce timpul de trecere peste ucenicie.
1. Baza pescuitului la jig => principiul pescuitului la jig, adica de ce musca salaul la jig? Echipament? Cind? Unde? Cum?
2. Mult timp liber => clar, ca pescuitul nu se face nici la TV, nici la service, nici pe canapéa, ci cu firul in apa. Si cu cit mai mult in apa, cu atata mai bine
3. O apa cu salau => clar, ca daca merg de 50x pe Rin la gume si nu prind absolut nimica, nu am nici mmacar un tzac, cum sa evoluez? Nu pot exersa nici rapiditatea de intepare, nici care naluca e mai buna, nici greutatea capului, nici culoarea shadului, nici cum sa-i drill-uiesc, nici perioada mai prielnica, nimica!

Ca la intrebarea de mai sus, unde se pune problema eficientei grubului cu coada sus sau jos, aici ar trebui deschis un subiect nou si analizat. Parerea mea, nu exista mai bine sau mai rau, asta depinde de situatie si de ce experimenteaza fiecare pescar. Daca pescuiesc doar cu gruburi cu coada in sus, e clar ca nu voi da plusuri pescuitului cu gruburi cu coada in jos.

Alte intrebari interesante ar fi pt mine si urmatoarele:
- De ce ataca salaul la pescuitul cu jig? …si ce se-ntampla cu jig-ul si guma in momentul atacului?
- Unde cautam salaii in diferite perioade ale anului, sau unde ii cautam in functie de temperatura apei?
- Cind sam a concentrez pe pescuitul cu jig si cind schimb pe wobblere?
- Cind am nevoie de forfach de otel, cind de fluocarbon si cind pot lega direct multifilamentul de carlig?
- Cite tipuri si marimi de shad-uri si culori diferite am nevoie in trusa pt a fi cit-de-cit acoperit?
- Cit de mult influenteaza culoarea si limpezimea/claritatea apei pescuitul la jig, si cum? De ce?
- …
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

48

miercuri, 27. noiembrie 2013, 09:38

Sant atat de multe de spus despre acest superb pescuit la spining

Fiecare specie are tehnicile si dificultatile sale
............ :gandesc: :doarecapu:.... cata dreptate aveti!!! ........ se invata in timp, si multa practica :bucuros: .
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Răspunsuri: 176

Membru din: 4. octombrie 2013

Locație: Galati

Profesia: medic stomatolog

  • Scrie un mesaj privat

49

miercuri, 27. noiembrie 2013, 10:16

O sa raspund la intrebarile tale numai din experienta proprie.Raspunsurile pe care le dau sunt pentru pescuitul la Dunare.Este o mare diferenta intre pescuitul salaului pe apa curgatoare si cel de balta.Pe apa curgatoare ,curentul apei imprima miscare nalucii inclusiv in stationare.Pe balta toate miscarile nalucii sunt imprimate de pescar.
Intrebarea 1. Jigul este naluca mea preferata ptr ca acopera perfect principiul de hranire al salaului.Salaul o sa atace 99 la suta din cazuri pe cadere, tatonarea structurilor cu jigul este mult mai fidela decat cu orice alta naluca.Salaul ataca pestele prada printr un atac scurt si puternic ptr a i rupe coloana,dupa care il mananca.Din cauza asta atacul pe care l simtim in jig este atat de puternic,jigul nefiind inhalat ci lovit cu putere.Daca inteparea nu se face instantaneu,sansele de a pierde pestele sunt foarte mari.
2.Perioadele cele mai bune de pescuit la salau sunt primavara si toamna tarziu,atunci o sa i gasim grupati.Adancimea la care gasim salaul este strict legata de temperatura apei.Primavara si toamna tarziu incep sa se ridice spre primele praguri,iar pescuitul devine mai usor.Vara si iarna se retrag spre adancimi foarte mari,iar pescuitul devine dificil.Vorbim de adancimi de peste 14 m,iar daca adaugam si curentul,deja o bila de 86 de grame este mica.
3.Am avut si salai prinsi la vobler,numai noaptea .Trecerea pe naluca rigida o faceam cand sonarul imi arata salaul in suspensie.
4.Folosirea leaderului de fluorocarbon este folosita ptr a adauga finete ansamblului,mie unul mi se pare mult mai normal sa pui toata linia fluoro,dar ptr ca la Dunare nu prea ai ce sa cauti cu fineturi,nu am folosit niciodata nici linie,nici leader.Am un prieten care foloseste multifilament extrem de subtire,de 008,asa ca leaderul este un must.
5.Aici este foarte simplu.Eu am un portofel mare in care imi tin gumele in pungile originale,portofel care cantareste un pic peste 7 kg.Mai adaugi si cutia u bile care are 10 kg.Cat mai multe gume si cat mai variate,cu atat mai bine.Nu imi fac niciodata fixatie pe o guma sau pe o anumita bataie.
6.Salaul este rapitorul de apa dulce cu cea mai buna vedere,apa limpede influenteaza foarte mult tipul prezentarii.Pe apa limpede culorile inchise,negru ,albastru inchis,naturale,fac legea.

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

50

miercuri, 27. noiembrie 2013, 13:04

Alte intrebari interesante ar fi pt mine si urmatoarele:
- De ce ataca salaul la pescuitul cu jig? …si ce se-ntampla cu jig-ul si guma in momentul atacului?
- Unde cautam salaii in diferite perioade ale anului, sau unde ii cautam in functie de temperatura apei?
- Cind sam a concentrez pe pescuitul cu jig si cind schimb pe wobblere?
- Cind am nevoie de forfach de otel, cind de fluocarbon si cind pot lega direct multifilamentul de carlig?
- Cite tipuri si marimi de shad-uri si culori diferite am nevoie in trusa pt a fi cit-de-cit acoperit?
- Cit de mult influenteaza culoarea si limpezimea/claritatea apei pescuitul la jig, si cum? De ce?
:zambet: :salut: OOO !!! se-n cinge forumu....a inceput iarna ? cu povesti la gura sobei :) .
Deci :1 de (Foame,de plictiseala,pentru ca i se pare ceva ciudat,s-au pentru a-si apara cuibul)
.......cand ataca de foame : jligul si guma aspirate total.
.......................plictiseala :se pune cu botu pe jig si il apasa,te trezesti ca la cpatul firului e ......un salau apatic :)
.................i se pare ceva ciudat: atunci cand mai mult il atinge,jigul si guma ....e cel mai rau pentru pescar.
............cand apara cuibul: ca si atunci can mananca de foame.......loveste cu putere jigul.
2 iarna... primavara cand sunt cel mai activi peste tot........vara numai in ape foarte adanci .temperatura apei de la 8 grade spre o cu cat e mai calda apa, nu mai musca :nu: .
3 atat cu jigul , cat si cu woblerul ,...ori unde!... ori cand!.....peste tot !! :bucuros:
4 forfac de otel clar la stiuca.....fluo pe apa foarte limpede si multa (piatra ,scoici) cand trage pe direct :) nu mai pierzi timpul :bravo: .
5 cu cat mai multe cu atat mai bine.....de multe ori, cea care prinde, nu o ai !!dar: o au prietenii :bravo:
6 limpezimea apei........e cea care influienteaza cel mai tare pescuitul salaului,cu cat va avea mai multe detalii, nu va musca s-au...... dupa care temperatura...zic!! :nunteleg:
....Asa dupa cum a punctat si Octavian una e :pescuit: pe lac, alta pe rau, si total diferit la Dunare .
p.s de aceia e superb spiningul, si pentru fiecare specie cu tehnicile si dificutatiile lor ....ca sa-i plagiez pe : ...Florin si... Emil :saluti:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

51

miercuri, 27. noiembrie 2013, 13:09

Merci pt raspunsuri, dar ce am enumerat eu era in ideea de a deschide subiecte noi! Astfel nu se aglomereaza atata subiectul acesta...

Voi mai muta dupa amiaza din raspunsuri si voi mai deschide citeva subiecte din intrabarile mele.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

52

miercuri, 27. noiembrie 2013, 16:40

Eu asta am patit .Nu zic ca nu-mi place carligul ,desi Gigi S m-a avertizat ca pot avea surprize cu el...Este adevarat ca am avut si ciocan nu gluma! Probabil cel mai dur atac de salau din ultimii ani .M-a lasat ,in scurt, cu jigul dezdoit si guma fara ultima treime din ea
....nu cred ca a fost salau .... mai repede o stiuca mare :) si zic ca nu din cauza jigului, cat a gumei(sunt 2 chesti care se bat cap in cap)
si eu am patito..dar ...carlig dezdoit si guma retezata ,doar la ....stiuca :bravo: la salau ori una! ori alta! :bucuros:



Cu tot respectul ,iti GARANTEZ ca a fost salau ! Poate e ceva mutant... :rizi:

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

53

miercuri, 27. noiembrie 2013, 19:17

Cu tot respectul ,iti GARANTEZ ca a fost salau ! Poate e ceva mutant... :rizi:
:zambet: ...la cat de frumos povestesti, chiar daca as avea eu dreptate, nu teas contrazice :bravo: :noroc:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

54

miercuri, 27. noiembrie 2013, 21:13

Saru'mana! :prieteni:
Adevarul ca pe acolo...nu prea este stiuca.

55

miercuri, 27. noiembrie 2013, 21:28

Saru'mana! :prieteni:
Adevarul ca pe acolo...nu prea este stiuca.


mda, tocmai de'aia sambata o sa prinzi stiuca acolo !! :ochi:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

56

joi, 28. noiembrie 2013, 06:57

Eu asta am patit .Nu zic ca nu-mi place carligul ,desi Gigi S m-a avertizat ca pot avea surprize cu el...Este adevarat ca am avut si ciocan nu gluma! Probabil cel mai dur atac de salau din ultimii ani .M-a lasat ,in scurt, cu jigul dezdoit si guma fara ultima treime din ea :rizi:
Oh,anul trecut in tomna tirziu am avut o partida la Dunare in care am fost salutat din mers de nu mai putin 3 bucati de calibru.Nu am apucat sa vad nici unul,doar ca mi-au lasat cirligul cracanat.Pierdusem toate cirligele bune si mai aveam doar matzuo..De atunci am cam renuntat la ele..Acuma am descoperit Fudo -exceptionale ,la preturi decente.Si se mai gasesc pe la noi ceva ieftinaturi''eurojig''.Nu au alura japonezelor,dar pentru cat costa sint foarte bune.Si imi place ca nu se dezdoaie usor.Asta pentru ca eu folosesc lansete rapide,asa zis ''supradimensionate'' :rizi: ca si putere,insa care nu prea iarta nimic din ce face greseala sa pape jigul..

Folosesc ledere destul de groase de la 0.30 in sus din doua motive.Ca sa protejez textilul in cazul unui dril cu musteti,si pentru ca sa obtin un anume joc al nalucii prin efectul de parasuta al leaderului..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

57

joi, 28. noiembrie 2013, 12:43

Merci mult Florine, f interesant!

Am mutat raspunsul tau aici, fiind mai in direct cu subiectul deschis: De ce ataca salaul la pescuitul cu jig?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

58

vineri, 6. decembrie 2013, 23:50

Apropo.
Revin la o intrebare.
La montajul grubului ( tuister clasic) cum preferati: cu coada (virgula) in sus (spre carlig) sau in jos.
Avantaje , dezavantaje??
Eu personal am avut mai multe capturi cand montajul l-am facut cu virgula in sus, dar am avut multe lanseuri cand virgula (coada) a fost agatata de carlig, si practic lanseul a fost ratat dpdv al muscaturilor (nu foarte des).
Cu virgula in jos, parca am avut o rata a atacurilor mai mica, dar fara nici o agatare a coditei in carlig.
Voi cum preferati.

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

59

sâmbătă, 7. decembrie 2013, 00:17

Am pescuit foarte putin cu gruburi, in marea majoritate a cazurilor am preferat cu coada in sus(asa imi pare mie ca bate mai bine).Nu de putine ori mi s-a intamplat si mie sa se agate coada grubului in carlig, pentru mine insa e acceptabil ca la 10, 15 sau chiar 20 de lansari una sa fie degeaba.

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

60

duminică, 8. decembrie 2013, 09:18

Personal agat grubul cu coada in jos ca sa evit agatarea cozii in carlig. Nu am constatat vreo diferenta la atacuri.