Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

21

duminică, 20. ianuarie 2013, 14:01

eu nu sunt de acord cu postarea de mai sus. la 8 cm folosesc minim 3/0


...
shad de 8cm si carlig 1/0 mi se pare foarte mic carligul


De ce? :gandesc: E prea mic pt gura salaului, sau pt guma de 8 cm? Cat este de lung unul de 1/0?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

22

duminică, 20. ianuarie 2013, 14:27

Cu ajutorul unui coleg de pe alt forum, postez o poza edificativa:



A se compara dimensiunea unui jig, in functie de producator, cu dimensiunea unei gume.

un 1/0 are o lungime de cam 3 cm, si comparativ cu cei 8 ai gumei...e cam mic. Carligul e prea aproape de capul gumei, si vei avea foarte multe rateuri (mai ales daca salaul manca prost).

Asta nu inseamna ca nu poti folosi 1/0 la gume de 8 cm, dar experienta te va impinge sa cresti marimea jigurilor chiar si pana la 5/0. Vei vedea :D
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

23

luni, 11. noiembrie 2013, 13:40

Si ce e cu VMC-ul?
Io "stiu" doar doua firme de carlige, ce nu m-au dezamagit niciodata: Gamakatsu si Owner. Desigur, ii doar parerea mea... :).
un filmulet cat o carte :bucuros:
:gandesc:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Răspunsuri: 176

Membru din: 4. octombrie 2013

Locație: Galati

Profesia: medic stomatolog

  • Scrie un mesaj privat

24

luni, 25. noiembrie 2013, 21:07

Cele mai mici gume cu care dau pe Dunare sunt de 7.5cm la care pun 5/0 Mustad Bln sau Gamakatsu.La gumele de 10 cm folosesc Vmc Barbarian 5/0.Am vazut pe la nemti ca folosesc carlige mai mici ca sa iasa mai aproape de capul gumei, dar adauga ancora pe coada.Am folosit si eu dar agati toooot

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

25

marți, 26. noiembrie 2013, 07:21

Buna Octavian,
O mica remarca la ceea ce ai scris, si anume, nemtii nu folosesc ancora din coada shadului pt salau, ci pt atacurile de stiuca ce vin deobicei din lateral. Si nu in agatzaturi!
Asa cum am scris si aici Jigging pt incepatori, nemtii folosesc carlige ce acopera circa 1/3 din guma, nu mai mult! Odata pt ca guma are astfel miscari mult mai naturale,mai bune si mai atractive, dar si pt ca permite mai usor inhalarea ansamblului.
Daca la o guma de 10 cm folosesti carlige mari/ lungi, ansamblul rigid poate lovi gura salaului la inhalare si astfel impiedica patrunderea shadului in gura acestuia. Cu un carlig scurt, shadul la inhalare va fi indoit/ impachetat si permite o inhalare complete a acestuia impreuna cu carligului. Asa ca in poza de jos de pe pag 4. Un shad impachetat de 10 – 12 cm poate fi fara probleme inhalat si de un salau de 1 kg.
Daca tot ai amintit de ceea ce ai vazut la nemti, probabil ai si vazut in videourile lor ca majoritatea capturilor sunt agatzate in carlig, nu in ancorita, iar ancorita de siguranta atarna libera afara. La impachetarea si inhalarea shadului coada shadului atarna uneori din gura salaului, astfel in aceste cazuri ancorita de siguranta nu are nici un efect de intzepare.

Jigging pt incepatori
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 176

Membru din: 4. octombrie 2013

Locație: Galati

Profesia: medic stomatolog

  • Scrie un mesaj privat

26

marți, 26. noiembrie 2013, 07:48

Eu la foarte multe am vazut exact invers,adica salaul sta prins numai in ancora.Uite-te pe youtube la Veit Wilde,sau la Dietmar Isaiasch.Am folosit carlige scurte dar sunt infioratoare ptr ca la salau inteparea trebuie sa o faci dupa primii 2-3 cm din palat ptr ca este extrem de dur.Apropos de evolutia nalucii,aici intervine investitia in bat.Batul foarte senzitiv nu ma ajuta numai la simtitul fundului,fundul il simti si cu un bat de 50 de euro,ci la simtitul evolutiei shadului la capat de lanseu.In felul asta dau cu cel mai lung carlig pana la limita slabei evolutii a shadului.Intradevar salaul se hraneste diferit in functie de n factori,cateodata loveste mai mult spre bila,cateodata mai mult spre mijlocul nalucii.Cu sistemul de ancora atasata de tija carligului acoperi ambele situatii.

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

27

marți, 26. noiembrie 2013, 07:50

pe Dunare sunt de 7.5cm la care pun 5/0
Octavian !!!...guma de 7,5.....5/0.....cam mare diferenta :nunteleg:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Răspunsuri: 176

Membru din: 4. octombrie 2013

Locație: Galati

Profesia: medic stomatolog

  • Scrie un mesaj privat

28

marți, 26. noiembrie 2013, 07:52

Nu este,Bln ul este destul de mic,nu are nicio legatura cu Vmc Barbarian 5/0

Răspunsuri: 176

Membru din: 4. octombrie 2013

Locație: Galati

Profesia: medic stomatolog

  • Scrie un mesaj privat

Răspunsuri: 176

Membru din: 4. octombrie 2013

Locație: Galati

Profesia: medic stomatolog

  • Scrie un mesaj privat

30

marți, 26. noiembrie 2013, 11:57

Aqua de 7.5 ,Yankes de 7.5,Kopyto de 7.5,King Shad de 10,toate cu 5/0 Mustad Bln.La ultimul King Shad ancora nr.4 prinsa direct de tija carligului ca sa i permita o evolutie buna.

Aici se vede clar urma de dinti care este exact la mijlocul nalucii.Pana sa montez ancora am avut cam 10 rateuri

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

31

marți, 26. noiembrie 2013, 12:14

al naibi de bune sunt KingShad-urile, Kopyto-urile si AquaShad-urile alea ... Yankes-ul inca nu l-am incercat dar e in plan ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

32

marți, 26. noiembrie 2013, 12:30

Nu este,Bln ul este destul de mic,nu are nicio legatura cu Vmc Barbarian 5/0
cate firme ......tot atatea marimi :) e ca la blugi, pe vremurii :ochi:
La ultimul King Shad ancora nr.4 prinsa direct de tija carligului ca sa i permita o evolutie buna.


asta seamana cu montura.......montura draskovici
.....pentru salau si restul rapiitorilor e mortala la propriu....in caz ca rupe firul... e mort pestele , nu se mai autoelibereaza :soc: .
eu nu pun nici odata 2 carlige ,ori jigul simplu, ori numa ancora :bucuros:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Răspunsuri: 176

Membru din: 4. octombrie 2013

Locație: Galati

Profesia: medic stomatolog

  • Scrie un mesaj privat

33

marți, 26. noiembrie 2013, 12:36

Apropos de puterea salaului,acum o saptamana am luat unul la 4 kile 200 care mi a indoit si jigul si tripla

Răspunsuri: 176

Membru din: 4. octombrie 2013

Locație: Galati

Profesia: medic stomatolog

  • Scrie un mesaj privat

34

marți, 26. noiembrie 2013, 12:41

Yankes-ul are de departe cea mai misto bataie,foarte agresiva.Incearca l pe cel de 7.5,ptr ca la ala de 10 trebuie taiat din burta ca sa aiba bataia astuia de 7 jumate.Mergi la sigur pe culoarea S056

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

35

marți, 26. noiembrie 2013, 12:41

Apropos de puterea salaului,acum o saptamana am luat unul la 4 kile 200 care mi a indoit si jigul si tripla
...........iar in caz ca rupea,credea, ca a inghitit un ...cactus :nunteleg: ...nu poti sti nici odata ce e la capatul firului :gandesc: .
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Răspunsuri: 176

Membru din: 4. octombrie 2013

Locație: Galati

Profesia: medic stomatolog

  • Scrie un mesaj privat

36

marți, 26. noiembrie 2013, 12:45

Cam asa e cu ruptul,ai dreptate

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

37

marți, 26. noiembrie 2013, 20:11

Legat de forta salaului mare ...luna aceasta am un jig matzuo de 3/0 si un brat de ancora de pe un TN dezdoite... :zid:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

38

marți, 26. noiembrie 2013, 20:18

Astazi mi-am luat ceva jiguri turnate pe Gamakatsu ...Daca si pe astea le dezdoaie :nunteleg:
Pentru gume va recomand cu prietenie Relax Ohio .Eu am prins cu ele salau,stiuca si biban .Adevarul este ca sunt gume de salau ...sute de modele! si cateva zeci prinzatoare!Insa cine are timp de ele...Merg pe apa cu doua cutii pline de gume si pescuiesc ,binenteles ,cu 4-5 :rizi:
La fire ...pentru balti va recomand cele subtiri .Desi se spune ca firul gros are efect de parasuta si ajuta planarea gumei ,eu prefer planarea din greutatea jigului. La ultima partida de pe o balta atacurile le vedeam in fir ,foarte greu fiind sesizabile in bat. Acum o sa incer Daiwa Samurai Braid ca prea il lauda comunitatea :gandesc: Sper ca maine sa ajunga si sambata sa-l incerc.Revin cu pareri .

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

39

marți, 26. noiembrie 2013, 20:42

jig matzuo de 3/0
eu numai cu matzuo pescuiesc, si avand 4 matrite diferite,jigurile atat gramajul cat si forma nu e o problema. Cand incepe sa se raceasca apa, acolo unde structurile permit, doar cu jig.... sabot..
care-mi permite sa mentin 3-4 secunde guma(cu capul in jos si coada ridicata)permitand pestelui sa-l urmareasca , la prima miscare o va ....ataca!! :bucuros:
P.s daca jigul inteapa bine ,nu e tocit,pestele va ajunge la... pozat... precis :bravo:

lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

40

marți, 26. noiembrie 2013, 21:28

Eu asta am patit .Nu zic ca nu-mi place carligul ,desi Gigi S m-a avertizat ca pot avea surprize cu el...Este adevarat ca am avut si ciocan nu gluma! Probabil cel mai dur atac de salau din ultimii ani .M-a lasat ,in scurt, cu jigul dezdoit si guma fara ultima treime din ea :rizi: