Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

joi, 17. ianuarie 2013, 12:27

Capuri jig: bila, erie, banana, footbal sau peste?...

Salut baieti,
acuma, dupa ce mi-am comandat peste 1000 de twistere ... :rizi:, vreau si ceva capuri sa-mi iau.

Voi ce capuri folositi si pt ce structuri/ adancimi care forme: bila, erie, banana, footbal sau peste? :gandesc:

Astept cu nerabdare raspunsuri si pareri...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

2

joi, 17. ianuarie 2013, 17:00

ce folosesc eu:
- bila, pentru ca astea le-am cumparat la inceput si mai am cateva prin trusa, dar le termin repede
- footbal, pentru ca mi-am cumparat matrite si mi le fac singur si pentru ca zic eu ca evolueaza mai bine pe acest tip de cap, sunt mai echilibrate si se agata mai greu fata de bila sau sabot
- erie sau sabot, doar in rare cazuri si mai ales pe adancimi si curenti destul de mari, dar cum am zis, rare cazuri.

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

3

joi, 17. ianuarie 2013, 18:18

Eu folosesc preponderent bila si cap de peste. Motivul principal: asa am luat matritele. Avantaje si dezavantaje au toate. Uneori avantajul dintr-o situatie, reprezinta dezavantajul in alta situatie. De exemplu, pe acelasi gramaj, unui jig cap de peste ii ia mai putin sa ajunga pe fund decat unui jig bila. Asta poate reprezenta un avantaj, dar si un dezavantaj. Pe de alta parte, cele cap de peste, parca intra mai repede intre bolovani si se agata deci mai des.
Poate unii vor zice ca erie sunt cele mai bune, caci prezinta o prezentare mai buna pe substrat, tinand guma la 45 de grade, dar asta o fi valabil doar pe lac. Pe apa curgatoare, cam toate se lasa pe o parte.
Footbal n-am avut, dar am incredere in ce zice Adi despre ele :).
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4

joi, 17. ianuarie 2013, 18:37

E ok, merci baieti, dar le-am putea categoriza pt ce situatii se folosesc fiecare?
Si da, de ce nu: dezavantaje-avantaje, sau cand mai usoare si cand mai grele?

Bila - Erie - Footbal - Banana - Fish


Apa stătătoare - râu curent normal - râu curent puternic - vânt

Apa mica (1-2 m) - apa medie (2-4 m) - apa adâncă (4-8 m) - apa f adâncă (8 - 15 m)

Ajunge repede pe grund - pica pe o parte - raman in pozitia de picaj - se agață repede - nu se agață asa repede

Greutate mai mare la jig: când? (eu de ex as folosi capuri mai grele in urmatoarele situatzii: la distante mari? la vânt? la curent mare? la adâncime mare? la gume late? (adica suprafață mare de frecare in curent)...)

Capii de jigg - coloroti sau culoare plumb? :gandesc:

As vrea ca pana la inceputul sezonului de somn sa avem material destul pentru un rezumat interesant pt incepatorii in pescuitul cu jigg-uri! :bravo: Se poate?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

5

sâmbătă, 19. ianuarie 2013, 16:29

va pun aici un filmulet care pe mine m-a ajut foarte mult si care va prezinta o alta metoda de pescuit la salau
asta legat de jiguri si capetele folosite
o sa il las la downland astazi si maine dupa care de luni incolo il sterg (am nevoie de spatiul virtual )asa ca il impartiti intre voi

Dropbox - spin_on_big_river.avi - Simplify your life

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

6

sâmbătă, 19. ianuarie 2013, 21:10

Mah nu mai gatzi cu rusii astia?! :drac:
Mai bine vezi de toarna niste capete footbal ca-mi trebuie si mie si am vazut ca te lauzi cu matrita ...Da' n-ai spune la telefon ca ai :buaaaah: Dupa aia facem si o prezentare "digitala" :ochi:

7

luni, 21. ianuarie 2013, 17:29

mah, rusii astia chiar stiu sa pescuiasca si au imaginatie in a inventa tot felul de scule si naluci pt pescuit
e plin netul de filmulete cu tot felul de "tampenii" inventate de ei, dar cel mai important este ca sunt meseriasi si la pescuit si la bricolat - eu unul ii admir (pe pescari)
filmuletul respectiv postat de mine mai sta pana la ora 24 din aceasta zi.

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

8

marți, 22. ianuarie 2013, 19:38

mah, rusii astia chiar stiu sa pescuiasca si au imaginatie in a inventa tot felul de scule si naluci pt pescuit
e plin netul de filmulete cu tot felul de "tampenii" inventate de ei, dar cel mai important este ca sunt meseriasi si la pescuit si la bricolat


Clar!
Ia uite ,daca nici asta nu-i pescuit la rusi ...
Invata sa pescuiesti ca in Rusia! Cea mai EFICIENTA metoda vazuta vreodata: Prinzi sute de pesti! VIDEO - www.sport.ro

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

9

marți, 22. ianuarie 2013, 19:41

:rizi: ce tare! Pe asta n-am stiuto...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

10

miercuri, 23. ianuarie 2013, 09:49

merci adiwolf de film ... am apucat si eu sa il descarc dar inca nu am avut timp sa ma uit la el.

eu putinul timp in care dau la jig folosesc de regula cele cu cap bila si pana acum nu ma pot plange, adica inca nu am experienta necesara ca sa spun ca as vrea sa cada nu stiu cum sau sa faca nu stiu ce. rareori mai dau si cu "cap de peste" care am senzatia ca se preteaza mai bine pentru recuperari mai rapide, mai ales intre ape. mai am si niste chestii de pe la Owner tip “bullet” cred ca le zice care nu prea imi plac ...

o sa vreau sa incerc si cele tip sabot mai ales in locurile cu fundul tare si curat, ma incanta pe mine pozitia pe care o au in apa si chestia asta poate m-ar ajuta pe acolo ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

11

sâmbătă, 9. februarie 2013, 07:43

va pun aici un filmulet care pe mine m-a ajut foarte mult si care va prezinta o alta metoda de pescuit la salau
asta legat de jiguri si capetele folosite
o sa il las la downland astazi si maine dupa care de luni incolo il sterg (am nevoie de spatiul virtual )asa ca il impartiti intre voi

Dropbox - spin_on_big_river.avi - Simplify your life



Salut Adiwolf,
nu vreau sa fiu inteles gresit, sau sa spun vre-o prostie.... Filmul este sub sigla revistei germane Blinker, care este f puternica si in Rusia, iar metoda prezentata este metoda "lenesa", folosita in Germania cred ca de 20 de ani, si recomandata fiecarui incepator in pescuitul cu jigg.
Insa, dupa cum am vazut in film pe la minutul 39:00, cind este explicata metoda, mi se pare ca rusii nu o folosesc cu un randament de 100%.

Cum am mai spus, as vrea sa scriu un rezumat despre pescuitul salaului cu jigg-uri, un rezumat care sa fie orientativ fiecarui incepator in aceasta tehnica. De aceea, v-as fi f recunoscator daca ati mai interveni in subiectele deschise cu experienta voastra, pentru a putea pina la sfarsitul saptamanii viitoare sa finalizez acest rezumat. Voi incerca prin cuvinte sa explic si tehnica din film, tehnica "lenesa", care mie de ex in decembrie, mi-a adus mai multe muscaturi decit celui cu care am fost (doar ca eu ca incepator le-am ratat aproape pe toate :rizi: )
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

12

sâmbătă, 9. februarie 2013, 10:28

Personal nu acord importanta formei jigului. Greutatea sa fie adaptata adancimii si curentului, lungimea carligului sa fie adaptata nalucii. Pecuiesc cu fotball caci am aceste jiguri in trusa, pescuiesc cu sabot caci am matrita, pescuiesc cu capete rotunde caci are un prieten matrita. Cumparam carlige de marimi si lungimi diferite in pliculete de cate 100. De exemplu maine e zi de topit plumb si fabricatie de jiguri si plumbi pentru somn. Iata si matritele :







Trebuiesc cam doua dupa amieze de iarna ca sa avem amandoi jiguri si plumbi pentru tot sezonul. Mai dam si altora. :ciao:

13

duminică, 10. februarie 2013, 01:30


Salut Adiwolf,
nu vreau sa fiu inteles gresit, sau sa spun vre-o prostie.... Filmul este sub sigla revistei germane Blinker, care este f puternica si in Rusia, iar metoda prezentata este metoda "lenesa", folosita in Germania cred ca de 20 de ani, si recomandata fiecarui incepator in pescuitul cu jigg.
Insa, dupa cum am vazut in film pe la minutul 39:00, cind este explicata metoda, mi se pare ca rusii nu o folosesc cu un randament de 100%.

Cum am mai spus, as vrea sa scriu un rezumat despre pescuitul salaului cu jigg-uri, un rezumat care sa fie orientativ fiecarui incepator in aceasta tehnica. De aceea, v-as fi f recunoscator daca ati mai interveni in subiectele deschise cu experienta voastra, pentru a putea pina la sfarsitul saptamanii viitoare sa finalizez acest rezumat. Voi incerca prin cuvinte sa explic si tehnica din film, tehnica "lenesa", care mie de ex in decembrie, mi-a adus mai multe muscaturi decit celui cu care am fost (doar ca eu ca incepator le-am ratat aproape pe toate :rizi: )


Zoran,
Habar nu am cine a facut filmul si sub ce forma a fost distribuit, tot ce stiu este ca am intrat in posesia lui cu ceva ani in urma cuparand niste filme cu pescuit trase de baietii pe CD-uri
tehnica prezentata in acest film m-a intrigat si a suscitat interesul meu datorita faptului ca asa ceva nu mai vazusem si nici nu am vazut sa se practice in Romania - am citit pe siteuri ca ar mai fi cativa baieti pe la Dunare care pescuiesc asa in ultimul timp - iar aceasta tehnica impreuna cu jigwoblerul m-au invatat sa pescuiesc cu jiguri
tehnica ofera o mai mare libertate de miscare nalucii si prezinta interes si pentru peste si pentru pescar
nu stiu de metoda "lenesa" cum ai denumito tu, astept descrierea ta, dar tot ce stiu este ca metoda din film mie unul mi-a adus destui pesti
interesant este ca au fost mai multe stiuci decat salai, probabil si din cauza populatie scazute de salau din zona mea dar si a miscarii de rolling pe care o are naluca pe cadere si tractiune

@Tudor

folosesti plumbi conici la clonc?
nu gasesti plumbi drepti tip tigare sau consideri ca cei conici sunt mai buni?

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

14

duminică, 10. februarie 2013, 06:07

nu stiu de metoda "lenesa" cum ai denumito tu, astept descrierea ta, dar tot ce stiu este ca metoda din film mie unul mi-a adus destui pesti


:apl: ...si asta este f important, mai ales pentru incepatori! :zambet:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

15

duminică, 10. februarie 2013, 08:48

adiwolf,

Folosesc plumbii pe care-i am la clonc. Am si tip tigare, nu vad care e diferenta cand esti in actiune. Acum am matrita asta deci plumbi conici.

16

duminică, 10. februarie 2013, 20:07

multumesc pt raspuns Tudor.
nu am experienta ta la somn asa ca am preferat sa intreb.
sezonul trecut am pescuit cu plumbi tigare pt ca asa spuneau unii pescari ca este mai bine, dar hai sa nu discutam in acest topic despre asta.
inca odata multumesc.

Subiecte asemănătoare