Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »Jan-Pescarul«

Răspunsuri: 20

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: RO.PETROSANI

Profesia: BUGETAR

  • Scrie un mesaj privat

1

miercuri, 16. ianuarie 2013, 19:45

cloncuri confectionate de catre mine,pareri,indicatii

Specific ca de ceva vreme (ani) am inceput sa imi confectionez singur Cloncurile si vreau sa va spun ca rezultate am avut numai la cloncurile facute de mine,am avut ceva cloncuri din magazine dar nu au fost cine stie ce(ex HUNOR) si rapid m-am debarasat de ele.
As vrea sa va pot arata cateva modele pe seama carora sa discutam dar sincer nu imi pot da seama de ce nu pot sa le urc,poate cineva imi poate spune,Multumesc.
Gata am reusit
Iata cateva modele iar sunete pe care le scot sunt diferite una fata de cealalta,fiecare clonc in parte avand un sunet aparte

Acest răspuns a fost de 5 ori editat, ultima oară de »Jan-Pescarul« (16. ianuarie 2013, 21:46)


Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

miercuri, 16. ianuarie 2013, 20:37

:salut: ,
doar poze sau alte fisiere, cloncuri nu poti urca... (gluma!)
Marimea pozelor este limitata. Daca nu ai un program de modificat marimea acestora, urcale pe ImageShack® - Online Photo and Video Hosting
Aici ti le modifica imediat la urcare in formatul ales de tine.
Pe poza urcata in acel site, ai "direct-link", pe care-l copiezi si il introduci in subiect cu "poza de apus de soare" (Introdu poza)

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • Autorul acestui subiect este »Jan-Pescarul«

Răspunsuri: 20

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: RO.PETROSANI

Profesia: BUGETAR

  • Scrie un mesaj privat

3

miercuri, 16. ianuarie 2013, 21:19

mersi mult imediat o sa postez
:bucuros2:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

4

miercuri, 16. ianuarie 2013, 22:02

Iata cateva modele iar sunete pe care le scot sunt diferite una fata de cealalta,fiecare clonc in parte avand un sunet aparte
Jane, sper sa nu te superi pe mine dar in ce priveste cloncurile tu te consideri (1) un producator sau (2) un artist? :)
Daca fiecare clonc al tau este diferit, ce siguranta am eu ca si cumparator ca ala care mi-l dai mie ii eficient, de vreme ce nimeni nu l-a mai testat vreodata?
Cred ca majoritatea pescarilor cumpara pentru hobby-ul lor scule eficiente si NU opere de arta.
Inca o data, te rog sa nu te superi, doar intreb. :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

5

miercuri, 16. ianuarie 2013, 22:35

nu sunt pescar de clonc si deci nu imi pot da cu parerea in privinta constructiei dar din punct de vedere al aspectului unele chiar arata bine, arata asemeni unui obiect artizanal, un aspect care il face unic si care te face sa il apreciezi mai mult ...

spor cu ele :ochi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

  • Autorul acestui subiect este »Jan-Pescarul«

Răspunsuri: 20

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: RO.PETROSANI

Profesia: BUGETAR

  • Scrie un mesaj privat

6

joi, 17. ianuarie 2013, 00:39

Daca fiecare clonc al tau este diferit, ce siguranta am eu ca si cumparator ca ala care mi-l dai mie ii eficient, de vreme ce nimeni nu l-a mai testat vreodata?


Salut,nu ma supar,fiecare are dreptul sa spuna ce simte sau ce crede,Sincer nu ma cred un producator,este un hobby,artist poate(no name),si cu privire la ce ai spus tu o sa incerc sa te lamuresc cumva din punctul meu de vedere
toate cloncurile pe care le-am facut si pe care le fac nu au un anumit standard sau un STAS,asa cum se fac si se vand prin magazine,nu au o anumita dimensiune sau grosime a pastilei,ele sunt atent selectate din padure si facute exact dupa forma si grosimea lemnului bineinteles cu ajustari si imaginatie si cel mai important lucru "suflet",lucru care face ca fiecare clonc sa fie diferit si special
Si ca sa iti raspund la intrebare,ele sunt testate de mine acasa pe un rau(si crede-ma sunt pretentios), si ca pescar la clonc nu poti sa nu iti dai seama in momentul cand auzi sunetul,si sa realizezi daca e eficient sau nu
Si probabil ca nu ai vazut anuntul meu,am specificat acolo ca cloncul va fi insotit de un CD cu o filmare,care sa confirme ca cloncul functioneaza,restul tine de iscusinta fiecaruia in al manui,pt ca nu am nici un interes sa pacalesc pe cineva,sau sa fac avere,sa nu mai zic ca cineva acolo sus ne mai si vede si roata se intoarce
Si mai este un lucru daca nu erau eficiente nu ma apucam de ele de dragul frumosului,a artei sau cine stie ce,sau sa fie testat de nu stiu ce X profesionist care sa confirme.
Cred ca in fiecare din noi exista"acel ceva" care ne fac cat de putin speciali,fara a fi nevoie de sustinerea altora.
Iar in ceea ce ma priveste pe mine cred ca capturile vorbesc de la sine

Acest răspuns a fost de 6 ori editat, ultima oară de »Jan-Pescarul« (17. ianuarie 2013, 01:22)


Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

7

joi, 17. ianuarie 2013, 06:34

Salut Jan,
Sa sti ca Informer intreaba bine ce intreaba…adica, ai cateva modele ce le construiesti intotdeauna la fel, sau fiiecare clonc este un unicat? Daca cineva comanda un clonc la tine, poti sa-i faci identic unul ca in poza ta? Sau daca un client a comandat 3 bucati, si 2 sunt pe placul sau, mai poate comanda 2 identice in forma si sunete?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

8

joi, 17. ianuarie 2013, 08:41

Salut,nu ma supar,fiecare are dreptul sa spuna ce simte sau ce crede,Sincer nu ma cred un producator,este un hobby,artist poate(no name),si cu privire la ce ai spus tu o sa incerc sa te lamuresc cumva din punctul meu de vedere
toate cloncurile pe care le-am facut si pe care le fac nu au un anumit standard sau un STAS,asa cum se fac si se vand prin magazine,nu au o anumita dimensiune sau grosime a pastilei,ele sunt atent selectate din padure si facute exact dupa forma si grosimea lemnului bineinteles cu ajustari si imaginatie si cel mai important lucru "suflet",lucru care face ca fiecare clonc sa fie diferit si special
Si ca sa iti raspund la intrebare,ele sunt testate de mine acasa pe un rau(si crede-ma sunt pretentios), si ca pescar la clonc nu poti sa nu iti dai seama in momentul cand auzi sunetul,si sa realizezi daca e eficient sau nu
Multumesc pt. raspuns, n-am pus intrebarea cu rautate, eram doar curios.
Iti doresc spor la treaba si multe capturi cu cloncurile pe care le faci.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

  • Autorul acestui subiect este »Jan-Pescarul«

Răspunsuri: 20

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: RO.PETROSANI

Profesia: BUGETAR

  • Scrie un mesaj privat

9

vineri, 18. ianuarie 2013, 00:10

Multumesc pt. raspuns, n-am pus intrebarea cu rautate, eram doar curios.
Iti doresc spor la treaba si multe capturi cu cloncurile pe care le faci.


Multumesc asemenea


Sa sti ca Informer intreaba bine ce intreaba…adica, ai cateva modele ce le construiesti intotdeauna la fel, sau fiiecare clonc este un unicat? Daca cineva comanda un clonc la tine, poti sa-i faci identic unul ca in poza ta? Sau daca un client a comandat 3 bucati, si 2 sunt pe placul sau, mai poate comanda 2 identice in forma si sunete?
Salut Jan


Da zoran se poate,numai ar fi o mica problema cu forma lemnului care trebuie sa fie cat mai identice,sau mai aprope de forma dorita,trebuie cautat mai mult dupa ele prin padure si ar creste timpul de executie

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

10

duminică, 20. ianuarie 2013, 20:03

Cam ce pret are un clonc facut de tine, Jan?
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

11

duminică, 20. ianuarie 2013, 20:36

----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

12

luni, 21. ianuarie 2013, 10:59

Eu vad astfel problema:
Daca nu se pot face cloncuri identice (care sa produca acelas sunet si sa arate la fel) mi se pare o aventura sa comand unul sau mai multe. Ce ar insema asta?
Sa dau nu foarte putini bani pentru ceva ce... functioneaza sau nu, sau altfel spus un fel de LOTO.
Sa-mi fie cu iertare daca sunt prea sceptic, dar cel mai valoros ban este ala pe care nu-l ai sau altfel spus: "dai un ban si... sti ca nu-l mai ai".
Ce-mi garanteaza mie daca comand o asemenea unealta, producatorul spune (arata pe CD) ca scoate sunete, ca aia filamta este cea comandata de mine sau... in timpul filmarii s-a produs un act de "conjunctura". Eu unul, prefer sa dau un ban (indiferent de valoare), dar sa stiu pentru ce.
Tot ce am luat prin Zoran functioneaza la paramertii buni. De ce as vrea sa vad daca "antinevralgicul" face bine la "prostata"?

P.S. Mi-au trecut prin mana ceva cloncuri pana acum. Dintre toate, le mai am doar pe cele de la Zoran. De ce oare?! :gandesc: Prietenii mei au "plimbat" o multime de cloncuri. Acum folosesc doar cele de la Zoran. De ce oare? :gandesc:
Nu cumva raspunsul este cat se poate se simplu:
Daca eu am comandat cloncul model X si a avut rezultate la mine, altcineva a luat tot modelul X si a avut aceleasi rezultate (favorabile de fiecare data) mai ales ca le-a dat clasa celorlalti cloncari din zona. De ce as incerca ceva ce nimeni, dar absolut nimeni, nu stie ce si daca are rezultate?
Pe scurt, sunt atat de satul de fake-uri incat mi-e frica sa incerc altceva no-name.

Acum, dati-mi carne :poza: si eu spun ca mai am pana se umple frigiderul... :ochi:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

13

luni, 21. ianuarie 2013, 13:54

Foarte interesant, Eugen!

Jan, tilo s-a departat de mult de cloncuri facute dintr-o bucata, deoarece au tija groasa si strabat greu apa.
Le face din 2 bucati si le lipeste cu lipici din mai multe componente. Si el le face aproape identice ca forma, si totusi, de ex, unele au un ton care nu potrivesc acelei serii si vin aruncate. Reusind sa tina astfel o linie, lumea a reusit sa cunoasca aceste modele in parte.
Nu stiu ce sa spun, eu as incerca poate sa fac cat de cat macar 2 linii identice, una pt apa cu abancime normala (8-10 m), alta pt apa adanca (10-30 m). De multe ori doar la un clac-clac finut am reusit sa fac somnii curiosi, in acele momente cu un clonc de putere nu reactionau de loc! Nu stiu cum sa ma exprim, dar la exemplul ce l-a dat Eugen, el a cam stiut pe ce da banii, la ce tonuri se asteapta.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

14

luni, 21. ianuarie 2013, 20:07

In momentul in care ahizitionezi un clonc model (marca) ASDFGH si acest clonc are rewiew, vei sti cam la ce sa te astepti. Ca vor exista diferente insesizabile intre 2 cloncuri dpdv al decibelilor sau al tonalitatii asta nu o contesta nimeni, dar cand media cumparatorilor modelului respectiv spun ca functioneaza, nu ai niciun motiv sa nu-i crezi.
Eu l-am crezut pe Zoran cu cloncurile confectionate de Tilo si nu am gresit. Cloncurile pe care le aveam bateau si ele dar efectele sunt total diferite. Acum merg doar cu 2 cloncuri la mine, ambele marca Tilo, si nu am avut niciun zghiort. Altii au pescuit exact pe traseul nostru si nu au avut niciun atac, iar noi am prins si... nu unul, sau ei prindeau moace de pana in kg, iar noi (eu + Dorin) in tot anul trecut am prins 2 sub 2kg ca am dat cu montura mica (carlige mici + momeala mica si putina).

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

15

luni, 21. ianuarie 2013, 20:23

In Giurgiu exista cel putin un intreprinzator care confectioneaza cloncuri. Am avut si eu un model facut din cires si... n-am prins nimic spectaculos cu el. Poate salta dar la vremea aia nu aveam sonar si pescuiam pe ghicite. Un prieten de-am meu, fan al cloncurilor giurgiuvene (nu ca prindea, ci ii placeau cum suna) era entuziat de ele. i se saltau pesti pe sonar dar... atat. Fac impreuna cu el o pescuiala si dupa ce a "obosit" cloncaning cu jucarelele lui a incepu cu motive gen: au bagat curent si... nu se prinde, sau a scazut apa sau a crescut apa, sau ca-i prea cald sau ca bate vantul etc etc. Intr-un tarziu, l-am convins cu chiu cu vai sa foloseasca un clonc marca Tilo si la scurt timp s-a indoit o lanseta, apoi alta si tot asa. Am trecut pe cloncul 2 marca Tilo cu aceleasi rezultate. Am revenit la pocnitorile alea giurgiuvene si am fumat un pachet de tigari de plictiseala.

Ideea este ca a avea un clonc care sa dea rezultate nu-i de ici de colo. Necesita foarte multa munca, materiale stricate => bani pierduti. Cand pici pe solutie, trebuie sa-ti "standardizezi" unealta astfel incat sa poti confectiona in serie cu caracteristici cat mai apropiate. Daca cloncurile sunt facute dintr-o bucata, sansa sa pici pe solutie cu 5 din 10 care sa bata cat de cat la fel sunt minime si... am fost optimist cand am spus 5 din 10. Un altaspect este ca doua cloncuri identice ca si dimensiune si format, daca sunt din materiale diferite vor rezona total diferit. Cahiar daca sunt facute din acelasi lemn insa cloncul provine din "straturi" diferite ale butucului, de asemenea vor rezona diferit. Capul unui clonc daca are o deviatie de +/- 1 grad, atunci sunetul va fi diferit. Daca unghiul dintre pastila si maner nu este cu deviatie de fix 0 grade, iar sunetul va fi diferit.

  • Autorul acestui subiect este »Jan-Pescarul«

Răspunsuri: 20

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: RO.PETROSANI

Profesia: BUGETAR

  • Scrie un mesaj privat

16

duminică, 24. martie 2013, 15:06

Nu stiu ce sa spun, eu as incerca poate sa fac cat de cat macar 2 linii identice, una pt apa cu abancime normala (8-10 m), alta pt apa adanca (10-30 m). De multe ori doar la un clac-clac finut am reusit sa fac somnii curiosi, in acele momente cu un clonc de putere nu reactionau de loc! Nu stiu cum sa ma exprim, dar la exemplul ce l-a dat Eugen, el a cam stiut pe ce da banii, la ce tonuri se asteapta.

Le face din 2 bucati si le lipeste cu lipici din mai multe componente. Si el le face aproape identice ca forma, si totusi, de ex, unele au un ton care nu potrivesc acelei serii si vin aruncate. Reusind sa tina astfel o linie, lumea a reusit sa cunoasca aceste modele in parte.

Jan, tilo s-a departat de mult de cloncuri facute dintr-o bucata, deoarece au tija groasa si strabat greu apa.
Foarte interesant, Eugen!
Ideea nu este rea Zoran cu privre la ce ai spus tu si am sa incerc sa merg pe 2,3,4 linii pe care am sa le testez in cursul anului,si poate in iarna daca vei reusi sa faci iar o adunare cum a fost cea de la timisoara,cu cea mai mare placere voi veni si va voi arata cateva modele,si gasim noi o roaba unde sa le verificam si sa discutam pe seama lor,ideea este ca vine primavara,vara si am sa merg mult la pescuit in timpul liber si nu voi avea si timpul necesar confectionarii lor,dar pana in iarna voi reusi sa fac cateva zeci de bucati ca sa avem pe ce discuta,va salut si numai bine :ciao: :pescuit: :pescuit: :pescuit:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

17

duminică, 24. martie 2013, 18:28

...poate in iarna daca vei reusi sa faci iar o adunare cum a fost cea de la timisoara,cu cea mai mare placere voi veni..


:salut: Jan,
urmatoarea intalnire este in august: Tabara de pescuit la somn - editia 1, Dunare - August 2013
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • Autorul acestui subiect este »Jan-Pescarul«

Răspunsuri: 20

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: RO.PETROSANI

Profesia: BUGETAR

  • Scrie un mesaj privat

18

luni, 25. martie 2013, 10:11

Hmmmm suna bine,de la mine pana la posibile locatii este o aruncatura de bat,sper sa fie bine pana atunci si o sa ne vedem :bucuros2:
numai bine :pescuit: :pescuit: :pescuit: :pescuit:

johnnie

Oblete

Răspunsuri: 30

Membru din: 4. februarie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: stresanta

  • Scrie un mesaj privat

19

vineri, 21. iunie 2013, 22:21

si eu am doua cloncuri confectionate de mine. nu stiu cat de eficiente sunt, nu le-am folosit pana acum. chiar daca nu vor fi folosite la pescuit, isi vor gasi loc intr-o vitrina, nu cred ca va imaGinati ce inseamna sa privesti si sa atingi un obiect facut de mana ta. pana la urma, si cloncurile consacrate au fost obtinute prin tatonare, prin incercari repetate, cu multa rabdare si mai ales pasiune. ma bucur nespus cand aud ca mai sunt oameni pasionati, nu doar clienti multumiti de ce recomanda altii.
nu am absolut nimic cu lucrurile standardizate, sunt constient ca de cele mai multe ori sunt mai bune decat piesele realizate manual, insa nu poti descrie sentimentul atingerii unui lucru iesit din mana unui om, mai ales cand acel om esti chiar tu.
se prea poate ca sunetele emise de clonc sa aiba efecte diferite asupra somnilor, insa eu cred ca cel care lucreaza manual isi da repede seama unde trebuie umblat pentru "acordare".
Daca iti ajung banii, inseamana ca nu ai suficienta imaginatie

  • Autorul acestui subiect este »Jan-Pescarul«

Răspunsuri: 20

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: RO.PETROSANI

Profesia: BUGETAR

  • Scrie un mesaj privat

20

sâmbătă, 22. iunie 2013, 12:50

si eu am doua cloncuri confectionate de mine. nu stiu cat de eficiente sunt, nu le-am folosit pana acum. chiar daca nu vor fi folosite la pescuit, isi vor gasi loc intr-o vitrina, nu cred ca va imaGinati ce inseamna sa privesti si sa atingi un obiect facut de mana ta. pana la urma, si cloncurile consacrate au fost obtinute prin tatonare, prin incercari repetate, cu multa rabdare si mai ales pasiune. ma bucur nespus cand aud ca mai sunt oameni pasionati, nu doar clienti multumiti de ce recomanda altii.
nu am absolut nimic cu lucrurile standardizate, sunt constient ca de cele mai multe ori sunt mai bune decat piesele realizate manual, insa nu poti descrie sentimentul atingerii unui lucru iesit din mana unui om, mai ales cand acel om esti chiar tu.
se prea poate ca sunetele emise de clonc sa aiba efecte diferite asupra somnilor, insa eu cred ca cel care lucreaza manual isi da repede seama unde trebuie umblat pentru "acordare".

Exact jonny,ai ferfecta dreptate,sentimentul pe care il ofera ,mai ales in momentul cand ai si rezultate cu acel lucru facut de tine este de nedescris,dar fiecare are dreptul sa isi spuna parerea si sa isi exprime modul de gandiere :prieteni:

Subiecte asemănătoare