Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

21

sâmbătă, 22. iunie 2013, 13:54

:salut: Jan,
cum stai cu capturile la clonc anul acesta, merge deja ceva? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • Autorul acestui subiect este »Jan-Pescarul«

Răspunsuri: 20

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: RO.PETROSANI

Profesia: BUGETAR

  • Scrie un mesaj privat

22

duminică, 23. iunie 2013, 05:32

:salut: Salut Zoran
Am fost pe dunare de la deschidere pana acum vreo 2 sapt,saptamanal,am prins dar foarte mici pana in 3 kg,foarte multi eliberati,dunarea f mare in aval de pf 2 unde merg eu deobicei,repede pana nu se stabilizeza nu mai merg,am in inceput sa merg pe olt, deasemenea foarte multi somni dar mici,foarte mult difera un an la altul,anul trecut aveam capturi frumoase pana acum,dar acum ................. mai asteptam,mai insistam,sper sa scada dunarea cat mai repede
Apropo nu prea am reusit sa urmaresc topicul tau,ati reusit sa va hotariti unde vreti sa faceti adunarea generala si perioada?
Va salut si numai bine si fire crete :pescuit:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

23

duminică, 23. iunie 2013, 08:28

Jan, nu conteaza cit sunt de mari, chiar si numarul mare al capturilor dovedeste ca cloncurile functioneaza :gandesc:

Ar fi fost interesant sa postezi poze cu ce ai prins intr-o zi, sau un sumar saptamanal si sa ne si spui la ce cloncuri ai prins, la care au iesit intr-o zi cel mai mult :noroc:
Ce inseamna multi somni mici? adica 10 bucati intr-o zi? sau chiar 15? poate 40? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • Autorul acestui subiect este »Jan-Pescarul«

Răspunsuri: 20

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: RO.PETROSANI

Profesia: BUGETAR

  • Scrie un mesaj privat

24

duminică, 23. iunie 2013, 18:17

din nefericire mi-am facut un prost obicei de a nu mai fotografia capturile mici si sa ii eliberez imediat,dar la ultima iesire la dunare ac 3 sapt cred,din cei 9 prinsi intro zi,doi am fotogafiat care i-am si retinut,un dril filmat si o eliberare filmata la insistentele partenerului meu de barca,pe care le voi atasa aici,cu privire la cloncuri,nu am pescuit numai cu un clonc ci cu 6 si cu scopul de a proba,pe langa cele 3 de suflet ale mele,si la fiecare am avut ridicare de pe fund,chiar daca nu am avut trasatura,semn ca sunt ok

  • Autorul acestui subiect este »Jan-Pescarul«

Răspunsuri: 20

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: RO.PETROSANI

Profesia: BUGETAR

  • Scrie un mesaj privat

25

duminică, 23. iunie 2013, 18:20

e.jpg/[/img] pozele

  • Autorul acestui subiect este »Jan-Pescarul«

Răspunsuri: 20

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: RO.PETROSANI

Profesia: BUGETAR

  • Scrie un mesaj privat

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

28

luni, 24. iunie 2013, 07:24

Jan poti spune din ce lemn confectionezi cloncurile tale? Ai un model pe care incerci sa al faci? Ma gindesc da ca faci cloncul dintr-o
bucata va fi unicat,nu pot fi doua identice.Da -mi si mie mai multe indicii :cum alegi lemnul,cu ce il prelucrezi,in cat timp reusesti sa termini 1 buc,sunt curios ce spui . Multumesc si spor la lucru :bravo:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

29

luni, 24. iunie 2013, 16:41

M-am jucat si eu astazi cu 9 cloncuri diferite facute de un diletant. La prima balacire in apa am ramas cu 3 in barca. Dintre astea 3 2 au ridicat pesti cam la fel comparativ cu wodoo (pentru a 4-a oara in vara asta ebro a fost degeaba, dar peste 2-3 saptamani isi va intra pe rol).
Cloncurile erau foarte... artizanale si sunatu destul de bine, dupa ureche, fiind facute in sepcial din lemn de nuc. Revin la ideea ca mesterul faur nu are nicio treaba cu cloncanitul. A vazut pe net cum arata un clonc si s-a gandit sa faca si el cateva modele (toate cele 9 bucati erau diferite).

  • Autorul acestui subiect este »Jan-Pescarul«

Răspunsuri: 20

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: RO.PETROSANI

Profesia: BUGETAR

  • Scrie un mesaj privat

30

luni, 24. iunie 2013, 23:13

Jan poti spune din ce lemn confectionezi cloncurile tale? Ai un model pe care incerci sa al faci? Ma gindesc da ca faci cloncul dintr-o
bucata va fi unicat,nu pot fi doua identice.Da -mi si mie mai multe indicii :cum alegi lemnul,cu ce il prelucrezi,in cat timp reusesti sa termini 1 buc,sunt curios ce spui . Multumesc si spor la lucru :bravo:

salut :salut:
in general cloncurile le fac din lemn de salcam,de ce ? pt ca este de esenta tare si au durata de viata mai mare,prin expunerea la soare,lovituri accidentale si alte intemperii,parerea mea.
Deobicei imi adun cu mult timp inainte lemnul,pt ca sa aiba timp sa se usuce bine,forma in general este de la mama natura si nu prea aduc mari modificari formei,ci doar dimensiuni pastilei in functie de grosimea lemnului,
Ca timp imi ia cam 2-4 zile pt forma si finisare + probe,2 zile pt uscarea uleiului de in, si 2 zile pt uscarea lacului
Mai fac si din lemn de prun,mar,frasin
Si cel mai important suflet in ceea ce faci ca altfel nu canta :ochi:
numai bine si fire intinse
uite aici ca sa iti faci o ideee
https://www.facebook.com/media/set/?set=…39417472&type=3

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

31

marți, 25. iunie 2013, 19:53

:salut: Acum am terminat de vazut cele doua filme cu testarea cloncurilor :apropo vinzi cumva( cocosul )? Si eu confectionez cloncuri dintr-o singura bucata de aceea am vrut sa aflu de la tine care e tehnologia ta de fabricare si
ce lemn folosesti. Din pozele tale am tras unele concluzi iar ce ai scris au confirmat ca nu m-am inselat .Daca vrei sa ma asculti o sa incerc sa -ti dau unele sfaturi pentru a reusi sa-ti faci cloncurile mult mai repede si bine.
Tine minte sa fi harnic nu e totul chiar daca pui suflet sa te citez tine.
1Nu mai fa cloncuri din :salcam , nuc,mar,prun,frasin sunt greu de prelucrat fale din: cires visin arin sunt foarte usor de prelucrat,sise comporta la fel ca celelalte.
2 Incearca sa te axezi pe maxim doua modele (tarenzi are doar doua modele)si cu ele a umplut europa .Ce faci tu acuma e artizanat,nu te supara pe mine .
3Respecta dimensiunile cit si unghiul capului cloncului fata de coada (coada are rol secundar in toata povestea)toata lucrarea o face pastila.
4Cauta un model bun si incearca sa il reproduci (copiazal) nu le mai fa dintr-o bucata!decit atunci cind te joci cu cele facute din bucati.
5 Pastila din capul cloncului monteazo(aplico prin lipire) cind corpul cloncului e gata finisat.
Cind am citit cit timp pierzi sa faci un clonc :doarecapu: . In maxim 3h de la zero al meu prinde peste iar daca e dintr-o bucata 5 h e sufiicent.Nu te mai chinui cu ulei de in este sufiicent lacul in maxim doua straturi.
Nici odata sa nu testezi cloncul in apa ,o faci doar dupa ce capul (pastila)va sta in lac citeva minute ,in caz contrar risti sa crape lemnul apa va lucra .
Eu am incercat sa iti dau unele idei ca sa iti usurez munca si sa reusesti sa faci cloncuri de care toata lumea sa fiie multumita .
Spor la lucru si incearca sa urmezi sfaturile, daca crezi ca te pot ajuta si cu alte sfaturi nu ezita te ajut cu placere . :bravo: :ciao:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

  • Autorul acestui subiect este »Jan-Pescarul«

Răspunsuri: 20

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: RO.PETROSANI

Profesia: BUGETAR

  • Scrie un mesaj privat

32

miercuri, 26. iunie 2013, 22:33

ok mersi mult pt sfaturi

johnnie

Oblete

Răspunsuri: 30

Membru din: 4. februarie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: stresanta

  • Scrie un mesaj privat

33

miercuri, 26. iunie 2013, 23:34

Azi am primit o bucata de lemn de alun. Am rămas placut surprins de frumusețea lemnului si ușurința cu care se sculptează.
Si mie imi place sa le fac dintr-o bucata, deocamdată ma distrez.
Daca vrei sa vinzi, nu merita efortul. Nimeni nu va plăti pentru muncă.
Cu pastile aplicate se poate reproduce absolut orice clonc de pe piața :) Din pacate, cine isi permite 40-50 euroi, nu va băga in seamă un
producator băștinaș.
:prieteni:
Daca iti ajung banii, inseamana ca nu ai suficienta imaginatie

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

34

joi, 27. iunie 2013, 05:47


Azi am primit o bucata de lemn de alun. Am rămas placut surprins de frumusețea lemnului si ușurința cu care se sculptează.
Si mie imi place sa le fac dintr-o bucata, deocamdată ma distrez.
Daca vrei sa vinzi, nu merita efortul. Nimeni nu va plăti pentru muncă.
Cu pastile aplicate se poate reproduce absolut orice clonc de pe piața Din pacate, cine isi permite 40-50 euroi, nu va băga in seamă un
producator băștinaș.

:zambet: in special cele facute dintr-o singura bucata din creanga (nu din lemn plin)arata grozav iar asa ceva nu are pret, nu se vind ,se fac cadou !
Ai mare grija la alegerea lemnului si nu te grabi la finisare.Marea provocare pentru mine cloncul dintr-o bucata cel cu cap si corp de somn de pe (magic silure.fr).
Ieri am pregatit lemnul (astept sa se usuce)Fb si ma apuc de lucru ( prima incercare nu a iesit cum am vrut)am modificat din mers sa crapat pe portiunea capului si a
treuit sa subtiez minerul,sper a doua oara sa iasa bine. :bravo:
:ciao:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

35

sâmbătă, 18. ianuarie 2014, 11:34

Salut. Prima data cind am pus mina pe un clonc a fost acum peste 25 ani .Era un pescar batrin din braila cu care ne impietenisem pe balta ,,nea Stelica" care pescuia la somn cu cloncul .Avea intotdeauna cam 20 cloncuri la el de care vorbea cu mare drag.Daca m-a vazut interesat a inceput sa-mi arate cum se folosesc ,cum fiecare clonc e cu treba lui ,unu pt. apa adinca ,altul pt. maluri inalte etc. .Neavind barca nu am reusit sa inteleg mare lucru.Dupa citiva ani dupa ce mi-am luat prima barca am incercat si eu pescuitul la clonc cu cloncuri achizitionate de ici de colo dar fara rezultate.Din pacate ,,nea Stelica" nu mai traia asa ca am incercat sa reproduc citeva cloncuri vazute si pipaite la el.Dupa ani de expetmentari am reusit sa fac 2 modele care se aud impecabil dar tot fara rezultate spectaculoase.Un prieten din braila care foloseste unul din ele zice ca e f bun si ca el e tare multumit de el fata de cele din comert. Le confectionez din lemn de nuc confectionate din 2 bucati si lipite .Un model e concav si unul convex .Cel convex functioneaza cel mai bine .Acum dupa toate patite de mine si citite m-am hotarit sa cumpar 2 cloncuri de la Zoran sa vad diferentele.Inclin sa-i dau dreptate lui Eugen (Daca toata lumea ar face STRADIVARIUS ar fi ceva)si sa cred ca doar nu sunetul impecabil conteza ci mai mult vibratiile produse in apa .

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

36

sâmbătă, 18. ianuarie 2014, 11:41

m-am hotarit sa cumpar 2 cloncuri de la Zoran

...de la Tilo Andreas! Pt ca el insa nu doreste sa livreze in strainatate (s-a ars cu ceva livrari in Austria), m-am oferit eu sa o fac pt forumisti. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

37

sâmbătă, 18. ianuarie 2014, 11:58

Scuze de la Tilo numai ca voiam sa zic ca t-am ruga tot pe tine daca se mai poate. Mai astept un prieten sa se hotarasca ca sa fcem de minim 4 buc daca mai e valabila ofeta

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

38

sâmbătă, 18. ianuarie 2014, 12:05

Din pacate nu... e deja istorie.
Minim 1 buc + 5,50 € transportul. :prieteni:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

39

duminică, 14. iunie 2015, 18:04

Salut
Ce parere aveti?....este primul clonc facut de mine,pastila de 24mm din lemn de stejar, ...urmeaza sa il dau cu lac!(videoclipul e filmat cu telefonu mobil, sunetele scoase de clonc auzite live sunt mai curate )

Cu Ebro 2 am reusit sa ridic somnii la momeala dar nu muscau,sa i provoc sa muste incercam sa fac sunete de clac clac si nu imi iesea de fiecare data...cu cloncu facut de mine sper sa reusesc sa i fac sa muste cand stau la momeala :zambet:

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Trif Florin« (14. iunie 2015, 18:20)


40

duminică, 24. ianuarie 2016, 14:21

Salut
Din lipsa de ocupatie am facut ,ceva "cloance" dar deocamdata o sa postez doar pe cel mai frumos!
Manerul aproape identic cu ebro2!
Pastila 35mm convex,unghiul cu o deviatie mica fata de ebro2!
Dupa ce se usuca lacul am sa ii lipesc niste ochi de la un vobler(cred ca arata bine) si fac si un video sa auzim cum suna :bravo: (apropo ,ce lacuri folositi,eu am folosit de la kober yacht si se usca cam greu,2-3zile)