Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

luni, 14. ianuarie 2013, 16:31

Șalăul la twistere!?

:salut: pescarii priceputi la jiging!

Am o intrebare, sau chiar 2 - 3 :rizi:

Ati prins salai la twistere?
Daca da, cind e mai bine? (anotimpul!)
Sau ... ce culori ar trebui folosite?
Si ce marimi? :gandesc: 5 cm? 7,5 cm? sau chiar 11 cm?

Precizez ca apa pe Rin este foarte limpede! :pescuit:

index.php?page=Attachment&attachmentID=553
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

2

luni, 14. ianuarie 2013, 18:25

in primul rand nu sunt un pescar priceput la jijing :)
da, am prins salai la twistere
cand e mai bine de prins la twistere sau cand e mai bine de prins salau?
daca te referi la prima parte, sezonul cel mai bun este cand apa nu depaseste 7-8gr adica din noiembrie si pana in aprilie (depinde de an si de temperaturile de afara)
cel mai mare prins de mine la twistere este un salau de 4.54kg prins intr-o primavara(12 aprilie - ~ 11gr temp aerului) pe un manns verde gliter de 8cm, dar cel mai mare salau prins este un exemplar de 7kg prins pe un vobler rapala jsr 07 ssd si afara erau 17gr !!
culorile la care am prins cel mai bine sunt verde gliter, portocaliu si alb cu spate negru, iar ca marimi in general am mers pe 7.5-8cm, dar intentionez sa scad aceste marimi si sa umblu si la gramaje
recomand sa incerci jigwoblerul :ochi:

3

luni, 14. ianuarie 2013, 20:05

in primul rand nu sunt un pescar priceput la jijing :)
recomand sa incerci jigwoblerul :ochi:


Ce este jigwobler?Poti te rog sa detaliezi? :noroc:

4

luni, 14. ianuarie 2013, 20:25

:salut: Pescuitul la salau cu gume are avantajul ca se poate practica tot anul(chiar si in prohibitie, ca doar dam dupa stiuca si oricum C&R)
Dupa mine, esential este sa sti sa alegi greutatea jigului+guma in functie grosimea firului si de curentul apei.La culori si marime nu cred ca este o reteta universala,dupa intuitia momentului,daca apa e limpede(Zoran,ca la tine pe Rin) nu pui culori stridente si marime minima(5cm), iar daca e putin tulbure, culori stridente si marime mai mare cu vibratie mai puternica.
Este un pescuit de finete, care nu prea(chiar deloc) iti ofera emotiile drilului cu animalul, dar sunt sigur ca este o alternativa foarte productiva in partidele de pescuit la somn cand sunt rezultate slabe.
:ciao:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

5

marți, 15. ianuarie 2013, 07:22

Twisterele de 5 cm, cam cand si in ce imprejurari sunt bune?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

6

marți, 15. ianuarie 2013, 08:02

Dupa mine, 5 cm e foarte subdimensionat pentru salau. Dimensiunea uzuala folosita de mine variaza intre 7.5 cm si 10 cm, fie ca vorbim de shaduri sau gruburi. Pe 5 cm, am prins ocazional salau atunci cand dadeam dupa biban. Ca si culori, conteaza cred ca cel mai mult culoarea in care ai incredere. Eu am incredere in verde, verde glitter,firetiger, motor oil, alb, sidef, alb-culori, lime, galben, portocaliu si alte si alte culori in diverse combinatii...
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

7

marți, 15. ianuarie 2013, 13:41

[.....]ca marimi in general am mers pe 7.5-8cm, dar intentionez sa scad aceste marimi si sa umblu si la gramaje[.....]


din ce motive vrei sa treci pe chestii mai mici? ... intreb asta din curiozitate mai ales ca in general sunt adeptul vorbei "naluca mare, peste mare", motiv pentru care de regula am o limita inferioara a nalucilor pe care le folosesc in functie de specia urmarita ...


Ce este jigwobler?Poti te rog sa detaliezi? :noroc:


jigwobler-ul e asta:



si aici poti vedea cum se misca ...

Video
-

Video



mai multe nu stiu despre el ca nu il am in trusa.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Mishu

Oblete

Răspunsuri: 18

Membru din: 2. ianuarie 2013

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

8

marți, 15. ianuarie 2013, 16:45

:salut:
Pescuitul la salau cu twistere,ehehhhhhhhe, o poveste lunga si complicata(se pot scrie "romane" intregi pe tema asta). Mai jos voi incerca sa impartasesc citeva "tips-uri" din experienta pesonala, dar repet cati pescari de salau veti intreba, atitea variante de raspuns veti primi.
Pentru mine metoda cea mai prinzatoare la salau este cea cu twistere deoarece au o vibratie specifica care incita dintosul si poti explora+prezenta naluca pe substratul(zona predilecta de adapostire si vietuire a salaului). Da rezultate tot timpul anului. Am pescuit de multe ori in paralel cu klingonieni (localnici care nu au "mama nu au tata" si nici notiunea de C&R,retin tot ce prind!?!?!) care dadeau cu pestisor la pipait si rezultatele la twister erau net superioare. Va rog sa ma credeti, nu se compara cu nimic o "lovitura de ciocan" data de un dintos mai imbracat! :buaaaah: sau un mustacios cat "TIR-ul" :rizi:
O alta metoda prinzatoare este cea la wobler dar cu mentiunea ca o folosesc doar in perioada calda(primavara spre vara, vara, vara spre toamna, la apusul si rasaritul soarelui) cat avem activitate pe langa maluri cu pestisori mici si puiet(atrag rapitorii inclusiv somnul!!!, am avut numeroase cazuri cand pescuiam pe langa mal la salau cu woblerul si intra cate un mustacios de-mi lua tot firul de pe mulineta :nervos: :zid: ) Woblere folosite: Rapala original floater si husky jerk culori: S, CLN, FT, GFR, B. Dimensiuni: 5-7-9cm
In privinta culorii twisterelor eu le impart pe doua categorii: pentru apa limpede si pt. apa tulbure
Pe apa limpede folosesc culori naturale,estompate care imita pesti prada si culori transparente cu glitter. O culoare la care am prins foarte bine a fost verde transparent cu glitter argintiu si real shad de la Super Shad dimensiunea 3"
Pe apa tulbure culori stridente verde fluo, alb,alb sidef, motoroil, portocaliu. O "guma" prinzatoare in atare conditii este tot de la Super Shad firetiger si golden shad dim.3"
Ca marimi de twistere eu folosesc de la 7.5cm(3") pana la 12cm. In perioada calda merg pe 7.5,8,9cm si in perioada rece 10,11,12cm(am observat ca iarna salaul prefera twisterele mai mari)
Despre jigwobler nu mai deschid subiectul, am vazut ca a postat anem informatii. Eu detin doua buc. in trusa dar nu am apucat sa le pescuiesc. Am inteles ca pe Mures sunt folosite cu spor la pescuitul somnului. Poate aflam mai multe de la colegii din zona! :gandesc:
Ustensile:
-bat: din barca:lungime 2,00-2,10m, actiune 3/4 pana la 1oz
de pe mal:lungime 3.00m, actiune 3/4 pana la 1oz
-mulineta: 2500-3000
-fir: multifilament SUPER PE 10lb max.15lb

Cam atat pentru moment. Sper sa va fiu de folos in deslusirea tainelor pescuitului la salau (twister+wobler).
Va rog sa luati aceste informatii ca atare, nu sunt reguli, sunt experiente personale traite de-a lungul anilor pe malul apei(sper sa nu supar sau sa inoportunez vreun membru al acestui forum)
Sper, cu unii dintre voi, sa ne cunoastem personal :prieteni: si de ce nu, sa facem un :pescuit: impreuna la dintosi si/sau mustaciosi :apl:
Cu prietenie,
:ciao:
Mishu










9

marți, 15. ianuarie 2013, 22:14

cataline,
ti-a raspuns anem inaintea mea si sper ca te-ai edificat.
jigwoblerul pt mine a fost revelatia si naluca care m-a invatat sa prind peste la plastice
la vremea aparitie ei, inca nu era asa de scumpa cum este acuma, dar va spun ca se merita - are la activ salau, stiuca si biban pana acuma.

@anem
la inceput am incercat pescuitul cu plastice destul de mari, 8-10cm, iar rezultate.........canci,fapt ce m-a determinat sa le trec pe un plan secund sau mai bine zis sa le neglijez total
dupa ce am pescuit cu acel jigvobler si am inteles care este miscarea, dar mai ales faptul ca aveam peste pe zona pescuita de mine si nu stiam sa il prind, am inceput sa studiez miscarea nalucii si sa acord o atentie mai mare plasticelor
am gasit si acel stil de pescuit cu bila pe care ti l-am trimis si tie si care mi-a dat incredere.
de ce vreau sa scad marimea nalucii??
pai in primul rand la mine pe zona, rapitorul este mai receptiv la naluci de 5 maxim 7cm decat cele de 8-10cm - ma refer strict la gume si plastice
deasemenea am mers si pe Dunare pe Clisura unde am observat aceasi tendinta, adica un plastic de 7cm este perfect fata de 10cm cum credeam eu
din punctul meu de vedere, cred ca plasticele de 5-7cm sunt mult mai atractive si productive decat cele mari
probabil ca cele mari fac diferenta, selecteaza, dar ..............
in toamna asta am prins stiuca numai la plastice de 5-6cm maxim, cum puneam mai mare cum nu mai dadea nimic.

10

marți, 15. ianuarie 2013, 23:17

Multam anem si adiwolf
Trebuie sa recunosc ca habar n-aveam de lucru' asta,dar pare ceva prinzator.Banuiesc ca este jigul suficient de greu ca sa poti aborda o Dunarica mai reperjoara!? :gandesc:
Numai bine la toti! :ciao:

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Cata« (17. ianuarie 2013, 00:14)


anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

11

miercuri, 16. ianuarie 2013, 22:13

@anem
la inceput am incercat pescuitul cu plastice destul de mari, 8-10cm, iar rezultate.........canci,fapt ce m-a determinat sa le trec pe un plan secund sau mai bine zis sa le neglijez total
dupa ce am pescuit cu acel jigvobler si am inteles care este miscarea, dar mai ales faptul ca aveam peste pe zona pescuita de mine si nu stiam sa il prind, am inceput sa studiez miscarea nalucii si sa acord o atentie mai mare plasticelor
am gasit si acel stil de pescuit cu bila pe care ti l-am trimis si tie si care mi-a dat incredere.
de ce vreau sa scad marimea nalucii??
pai in primul rand la mine pe zona, rapitorul este mai receptiv la naluci de 5 maxim 7cm decat cele de 8-10cm - ma refer strict la gume si plastice
deasemenea am mers si pe Dunare pe Clisura unde am observat aceasi tendinta, adica un plastic de 7cm este perfect fata de 10cm cum credeam eu
din punctul meu de vedere, cred ca plasticele de 5-7cm sunt mult mai atractive si productive decat cele mari
probabil ca cele mari fac diferenta, selecteaza, dar ..............
in toamna asta am prins stiuca numai la plastice de 5-6cm maxim, cum puneam mai mare cum nu mai dadea nimic.


am inteles adiwolf, merci de lamuriri.

am observat si eu ca in anumite locuri oestii prefera artificiale mai mici sau mai mari dar iti spun sincer ca inca nu am pescuit la avat cu chestii mai mici de 7cm iar la salau am incercat de prea putine ori sa pescuiesc pentru a imi forma o idee. de regula pescuiam cu chestii de vreo 7-8 cm si mai rar cu chestii de 10-12cm ... dar asta doar pentru ca sunt in perioada in care incerc sa invat sa simt fundul, structurile si atacurile ... inca nu sunt in stadiul in care sa imi permit sa incerc sa selectez anumiti pesti de o anumita dimeniune.

jigwobblerul ala tot timpul a reprezentat o curiozitate pentru mine dar datorita specilor pe care le urmaream nu prea ii gaseam utilitatea. acum m-ai pus pe ganduri, mai ales intr-un loc anume cu ceva de 10-12cm ... :gandesc:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

12

vineri, 25. octombrie 2013, 14:13

Eu am incredere in verde, verde glitter,firetiger, motor oil, alb, sidef, alb-culori, lime, galben, portocaliu si alte si alte culori in diverse combinatii...
Sau ... ce culori ar trebui folosite?
oare asta vede pestele....... in functie de lumina....... sub apa :nunteleg:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Subiecte asemănătoare