Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

luni, 14. ianuarie 2013, 16:19

Somnii sunt pești proști!?

:salut: ,
sau ne inselam, si avem de-a face cu una dintre cele mai inteligente specii de peste de apa dulce?

Oare de ce ajung asa de mari? Oare simt de la distanta cand ceva nu-i natural si de aceea se si feresc sa muste? :gandesc: Ati avut cumva somni in acvariu, le-ati studiat comportamentul? :relax:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

nelutu25

Șalău

Răspunsuri: 256

Membru din: 11. august 2012

Locație: Tg. Mures

  • Scrie un mesaj privat

2

luni, 14. ianuarie 2013, 16:29

parerea mea este ca NU DEGEABA AJUNG ASA MARI.

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

3

luni, 14. ianuarie 2013, 16:58

Nu cred ca putem califica somnii ca prosti sau destepti. Sunt numai pesti. Unii dintre ei sunt insa mai agresivi, de aceea se lasa prinsi mai usor iar altii, mai cumpatati, nu sar imediat la tot ce misca.
Sunt multe cazuri de indivizi prinsi de mai multe ori chiar si la intervale scurte. (nu in Romania)
Somni tatuati si cu inele am prins si eu, dar sunt si unii, chiar mari fiind, care au evitat toate pericolele. Cei mai putini agresivi.
Referitor la intrebarea cu acvariul. Am vizitat nenumarate acvarii cu pesti de apa dulce. Somnii suporta greu captivitatea iar in prezenta altor pesti in acvariu fac totul praf. Chiar si stiucile. Intr-un orasel din centrul Frantei am vizitat un acvariu apartinand municipalitatii, eram singurul vizitator. Am stat de vorba cu gerantul care se plictisea, si ma uitam la un acvariu unde era un somn la metru cu doua stiuci. Toata lumea era calma. Stiucile erau insa curatate de solzi. Mi-a spus gerantul ca in timpul noptii e batalie in acvariu si ca somnul omoara pana urma stiucile chiar daca sunt mai mari ca el.
Daca ar fi fost in natura nu cred ca se ocupa somnul de stiuci sau invers, dar intr-un spatiu inchis nu se suportau. Deci nu are nici o utilitate sa ai somni in acvariu daca acesta nu face cateva hectare. Comportamentul in acvariu neavand nimic comun cu cel pe care-l are in natura, nu putem invata mare lucru din chestia asta.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

4

luni, 14. ianuarie 2013, 18:16

Nici eu nu consider ca se pot cataloga a fi prosti sau destepti. Fiecare peste e prost in felul lui la fel cum e si destept.

Avantajul unui somn consta in gabaritul pe care il are (cu toate ca de multe ori poate reprezenta si un dezavantaj), rapiditate si toate simturile pe care le poseda. Nu degeaba intr-o oarecare masura se poate numi pradatorul suprem de prin apele dulci europene.

Ar putea fi multe motive pentru care probabil capturile nu sunt ca in anii precedenti incepand de la numarul lor, continuand cu faptul ca poate au invatat sa se fereasca de anumite chestii sau poate pur si simplu conditiile de pescuit nu au fost tocmai cele mai bune. E clar ca invata anumite chestii, incep sa devina mai suspiciosi la vederea acelorasi minuni ce le aruncam in apa dar la fel o fac toti pestii pana la urma ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 147

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

5

luni, 14. ianuarie 2013, 19:00

Pana la urma nu pestele -indiferent de specie-e (mai mult sau mai putin) prost,ci pescarul care reuseste sa-l prinda e mai destept(inteligent)pana la un moment dat. :ochi:
...cogito ergo sum.

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

6

luni, 14. ianuarie 2013, 19:24

Fain topic! :zambet:

Greu de spus daca sunt mai destepti sau mai prosti decat ...oamenii.Teoretic sunt mai prostii (un cuvant nepotrivit oricum...) dovada ca oamenii au reusit sa-i decimeze in multe locuri :nervos: Practic ,de multe ori sunt mai destepti decat omul ...

Oricum ,daca folosim aceasta caracterizare pentru somn ,comparativ cu alti pesti ,cred ca natura a fost destul de generoasa cu aceasta specie .Probabil ca o merita! :apl:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

7

luni, 14. ianuarie 2013, 20:03

Greu de spus daca sunt mai destepti sau mai prosti decat ...oamenii.


:rizi: --- :noroc:

Nu era vorba de o comparatie intre ei si pescari! Ci daca le functioneaza "bila"! ...sau ce-o mai fi acolo in capu' ala al lor: instincte!?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

8

marți, 15. ianuarie 2013, 07:20

... Am vizitat nenumarate acvarii cu pesti de apa dulce. Somnii suporta greu captivitatea iar in prezenta altor pesti in acvariu fac totul praf. Chiar si stiucile. Intr-un orasel din centrul Frantei am vizitat un acvariu apartinand municipalitatii, eram singurul vizitator. Am stat de vorba cu gerantul care se plictisea, si ma uitam la un acvariu unde era un somn la metru cu doua stiuci. Toata lumea era calma. Stiucile erau insa curatate de solzi. Mi-a spus gerantul ca in timpul noptii e batalie in acvariu si ca somnul omoara pana urma stiucile chiar daca sunt mai mari ca el.
Daca ar fi fost in natura nu cred ca se ocupa somnul de stiuci sau invers, dar intr-un spatiu inchis nu se suportau. Deci nu are nici o utilitate sa ai somni in acvariu daca acesta nu face cateva hectare. Comportamentul in acvariu neavand nimic comun cu cel pe care-l are in natura, nu putem invata mare lucru din chestia asta.


F interesant! Ma gandeam nu la un studiu asupra comportamentului complet, dar poate ceva despre simturi, la ce reactioneaza mai repede si mai bine: vibratii sau miros?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

9

marți, 15. ianuarie 2013, 07:47

Un lucru este cert, nu au raţiune. Au o moştenire genetică, îşi dezvoltă anumite instincte şi, din ce am observat şi la alte animale, probabil au anumite trăsături de caracter care diferă de la individ la individ, unu-i mai agresiv altul mai prudent altul mai leneş. Am văzut un somn mare care era complet orb, cum acel somn care era orb nu se ciocnea de obstacolele aflate în apă? M-am uitat şi pe filmul Atacuri subacvatice, se apropiau de pradă o tatonau uneori fără să o atingă şi plecau, cred că folosesc şi ecolocaţia. Probabil că simt foarte bine şi vibraţiile şi mirosul dar greu de spus care este mai bine percepută. M-am gândit şi la alceva, în apă este plin de vibraţii de la pietrii, crengi, etc. oare cum fac ei diferenţa?
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

10

marți, 15. ianuarie 2013, 09:38

Am văzut un somn mare care era complet orb, cum acel somn care era orb nu se ciocnea de obstacolele aflate în apă? M-am uitat şi pe filmul Atacuri subacvatice, se apropiau de pradă o tatonau uneori fără să o atingă şi plecau, cred că folosesc şi ecolocaţia. Probabil că simt foarte bine şi vibraţiile şi mirosul dar greu de spus care este mai bine percepută. M-am gândit şi la alceva, în apă este plin de vibraţii de la pietrii, crengi, etc. oare cum fac ei diferenţa?
Cum am mai scris, io cred ca somnii ori nu vad deloc ori vederea lor este extrem de slaba, compensand in schimb cu celelalte simturi.
Nu cred ca folosesc ecolocatia, daca ne referim la sensul propriu al cuvantului.
Somnul pe care l-am tinut in acvariu 2 ani, nu se dezlipea de pe fundul apei daca ciocaneam in sticla sau daca agitam vreun obiect prin apa. In schimb daca puneam pe suprafata apei o musca vie fara o aripa sau ceva de genul asta, "innebunea" imediat. Lucru` nu mi se pare deloc surprinzator, toate animalele sunt capabile sa distinga intre diverse zgomote/vibratii din mediul lor natural, face parte din procesul firesc (si f. lung) de adaptare.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

11

marți, 15. ianuarie 2013, 19:59

Un lucru este cert, nu au raţiune.

Da, cel putin asa ne place noua sa sustinem ca omul este singura fiinta rationala ...Insa pentru cineva venit din ...spatiu :ochi: de multe ori cred ca poate sa spuna de oameni ca nu sunt fiinte rationale! Ca avem asa...o mostenire genetica care ...ma rog...
Eu nu pot fi asa categoric si sincer ,contrar a tot ceea ce s-a demonstrat imi place sa cred ca nu suntem singurele fiinte rationale de pe Pamant. Poate ca definitia unanim acceptata a ratiunii schioapata pe undeva ...Sau ma rog ,daca ce face omul pe lumea asta inseamna a fi fiinta rationala ...uneori parca mai bine lipsa! :doarecapu:

Somnii n-or fi ei (prea) rationali ,dar parerea mea este ca prostii nu sunt! Sau,ma rog , ce intelegem noi ,astia rationalii ,prin prosti... :)

12

marți, 15. ianuarie 2013, 21:43

:doaaamne: sami bag.....ce ati dato in sf-uri
aline, daca te citeste "digitalul" te baga la revista mah :drac2:

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

13

marți, 15. ianuarie 2013, 21:44

Cred ca depinde de mediul unde traiesc, cei mai agresivi sunt mai usor de prins nu ma gandesc ca sunt mai prosti, sunt doar mai flamanzi.Am avut partide la stationar cand auzeam somnii noaptea la suprafata in numar destul de mare si am avut o singura trasatura toata noaptea la una din cele trei lansete cu care pescuiam.Momelile "vioaie" si degeaba unii somni sunt foarte precauti, probabil simt ca e o cursa :gandesc: repet ii auzeam la suprafata si la monturile mele nimic :gandesc:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

14

miercuri, 16. ianuarie 2013, 14:11

:doaaamne: sami bag.....ce ati dato in sf-uri
aline, daca te citeste "digitalul" te baga la revista mah :drac2:

Pai da colegu ca si de Jules Verne ziceau uni ca e sf... :rizi: Las'ca vezi tu cand o sa ne vaneze somnii pe noi ,o sa ne bage in tarcuri si o sa ne agate cu tripla de ...dos! :rizi: Un fel de Planeta somnilor !

Insa sa stii ca pe "digitalu" nu-l ajunge nime ,mai ales ca rasfoind ultima revista am avut senzatia ca am cumparat Playboy :buaaaah:

Concluzie(care se impune de la sine): somnii e fiinte rationale! sic! Si colegu' , nu e prosti! Chiar daca e multi(?) . Ai vazut pe Arpas ... :zid:

15

miercuri, 16. ianuarie 2013, 18:16

Cu cat sunt mai multi somni intr-un loc anume, cu atat sunt mai agresivi si mai usor de prinsi... cu cat scade numarul exemplarelor si au destula hrana cu atat devin mai suspiciosi si mai greu de pacaliti...

16

miercuri, 16. ianuarie 2013, 18:45


Insa sa stii ca pe "digitalu" nu-l ajunge nime ,mai ales ca rasfoind ultima revista am avut senzatia ca am cumparat Playboy :buaaaah:

Concluzie(care se impune de la sine): somnii e fiinte rationale! sic! Si colegu' , nu e prosti! Chiar daca e multi(?) . Ai vazut pe Arpas ... :zid:


inca mai dai banii pe maculatura?! :soc:

referitor la prostia somnilor, probabil ca exista si in regnul lor, ca si la oameni, si "prosti" si "destepti", dar asta ar insemna ca sunt dotati cu ratiune si in acest caz vorbim de alte probleme.
cred ca mai degraba vorbim de niste simturi foarte bine dezvoltate si antrenate, dar mai ales de multa experienta

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

17

miercuri, 16. ianuarie 2013, 19:22

Pai am dat ca i le-am dus la Radu la spital ...Altfel cu 19 lei imi luam un pachet de gume!

Concluzia: e destepti! :ochi:

Răspunsuri: 22

Membru din: 4. aprilie 2013

Locație: Arad

Profesia: Bucatar

  • Scrie un mesaj privat

18

joi, 11. aprilie 2013, 20:49

Daca ar fi prosti probabil nu ar fi evoluat pana aici(selectia naturala a speciilor).Cred ca ei la fel ca si noi percep si interpreteaza anumite lucruri diferit , da prosti sigur nu sunt ....parerea mea de boboc
"Give me a lever long enough and a fulcrum on wich to post it , and I shall move the world"