Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

luni, 14. ianuarie 2013, 16:07

Șuieratul firelor tensionate...oare fac zgomot și în apa, sau nu?

:pescuit:

De multe ori, cand incepe sa adie vantul, se aude un șuierat al firelor tensionate. Pe mine personal ma deranjeaza acest zgomot… Oare se transmit prin intermediul firelor aceste sunete / vibratii si in apa? :gandesc:

Sau poate si mai rău: firele tensionate in râuri, trebuie sa opuna rezistenta curentului de apa. Pe acesta il pot asimila cu vantul de pe mal, insa mai dens, mai puternic, frecarea apei de fire fiind mai mare decit a vantului de fire. Oare suiera și in apa? Oare se produc vibrații/ sunete deranjante pentru pești? ...pe care noi poate nici nu le percepem!

Daca presupunem ca "da", atunci cum ar trebui sa stea firul in apa pt a micșora presupusul șuierat subacvatic? Sau de a-l elimina complet?

Oare sa fie asta si cauza care, cind sunt multi pescari pe mal, cu multe fire in apa, se reduce numarul de capturi? Ce experiente ati facut voi aici?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

dorint

Biban

Răspunsuri: 61

Membru din: 27. octombrie 2012

Locație: Suceava

Profesia: jurist, actualmente vanzator de utilaje pentru constructii

  • Scrie un mesaj privat

2

luni, 14. ianuarie 2013, 17:18

Suieratul Firelor In Apa

Este o problema majora a pescarilor de rau,ce pescuiesc de pe mal.
Eu personal, de multe ori, cand folosesc fire groase, peste 0,35 mm , am sesizat aceasta problema , care face ca pestii sa fuga , sau sa evite locul , datorita vibratiilor (frecarii) apei de fire.
Ce putem face, este sa folosim de pe mal ,bete cat mai lungi posibil, fixate in suporti verticali, ca , contactul firului cu apa raului sa fie pe supratata cat mai mica.

diccosmin

Șalău

Răspunsuri: 211

Membru din: 6. decembrie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

3

marți, 15. ianuarie 2013, 11:23

Intrebarea mea e daca suieratul acela provine de la fire sau de la lansetele ridicate si batute de vant,
Daca sunetele se propaga in apa... hmmm ... nu stiu cat de afectati sunt pestii; in apa oricum sunt sunete, apa loveste in bolovani, copaci, etc. Cred ca pestii sunt obisnuiti cu ce se aude in apa, asa cum noi suntem obisnuiti cu ce auzim in jurul nostru.
Problema diminuarii capturilor cand pe mal sunt foarte multi pescari o vad mai degraba cauzata de monturile/plumbii care cad in mod repetat in apa, si poate de prezenta firelor in apa - e ca si cum te-ai trezi intr-o dimineata cu panza de paianjen in camera, tesuta in toate directile (nu prea iti vine sa mai stai in zona). Mai contribuie si galagia creata pe mal.
Incepator in pescuitul somnului

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

4

marți, 15. ianuarie 2013, 15:51

Probabil că unii mustăcioşi, mai ales dacă au fost şi driluiţi şi în timpul drilului de asemenea au auzit acel şuierat, instinctiv sesizează pericolul şi pleacă. Probabil că forfahul lung atenuează transmiterea vibraţiei firului principal în zona momelii.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

geoco

Oblete

Răspunsuri: 43

Membru din: 16. august 2012

Locație: alba iulia

  • Scrie un mesaj privat

5

marți, 15. ianuarie 2013, 19:19

da intradevar pestii sunt obisnuiti cu zgomotele apei, clipociri peste pietre ,vajaitul ciotelor in apa dar firele noastre nu fac parte din mediul natural ...normal de altfel pt ei! sunt ferm comvins ca ii deranjeaza si sincer ma cam obsedeaza chestia asta! in curent mai puternic nu cred ca mai sunt asa precauti si chestia asta ne avantajeaza ,pe cand pescuind in apa mai domoala sau pe balti ei sunt mult mai suspiciosi! suieratul firelor trebuie inlaturat ? :gandesc: oare cum?
NICIODATA NU SPUNE....NICIODATA!

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

6

marți, 15. ianuarie 2013, 20:05

Parerea mea este ca textilele transmit vibratii in apa ...Mult mai usor decat mono . Acuma nu stiu daca vantul il transmit si mai ales cum il transmit. Insa vibratiile cauzate de mulinete si de nalucile portante trase in curentul apei le cam fac sa "cante"...Sigur ca aici poate sa inceapa o discutie savanta de-a dreptul legata de frecventele transmise ,etc :zambet:

Subiecte asemănătoare