Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

luni, 14. ianuarie 2013, 15:43

Sezonul 2013 va fi mai bun!

:salut: la toata lumea!

Si asa cum fiecare sezon are un sfarsit, sezonul care bate la usa are un inceput! Personal astept cu nerabdare urmatoul sezon, si pina atunci, am timp sa-mi fac ganduri ce am facut in trecut (gresit sau bine) si cum voi aborda pescuitul la somn in viitor.

Pot spune ca in sezonul 2012 am fost la pescuit de somn aproape exclusiv la clonc, si capturiile au fost medii. Destul de numeroase au fost chiar mici, sub 1 metru, somni mari, care sa bata spre 2 m nu a fost nici unul… O singura noapte am pescuit stationar la Dunare, asta a fost tot pescuitul nocturn in 2012.

:idee: Tot mai mult ma bate gandul sa incerc mai des la stationar, de pe mal, cu pluta de grund, pe care o voi duce cu barca si o voi planta in zone "fierbinti".

Care a fost la voi metoda de succes pe 2012 si cu ce rezultate? Voi ce planuri v-ati facut pe 2013, cum vreti sa abordati pescuitul la somn in acest an? :pescuit:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

nelutu25

Șalău

Răspunsuri: 256

Membru din: 11. august 2012

Locație: Tg. Mures

  • Scrie un mesaj privat

2

luni, 14. ianuarie 2013, 16:27

80% clonc si 20% spinning cel putin astea sunt planurile

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3

luni, 14. ianuarie 2013, 16:30

Da, si pentru mine momentan sezonul de somn este intr-o oarecare pauza datorita dificultatii sporite in gasirea lor, cu toate ca sunt aproape sigur ca in anumite zone daca as insista mai mult ar intra si ceva mustaciosi (cazul lui Mane81 care a mai prins insistand dupa ei). Ceva ceva a mai fost dar din pacate echipamentul sub-dimensionat si-a spus cuvantul avand in plan alte specii de pesti.

Planuri nu pot sa spun neaparat ca imi fac insa sperante cat se poate. Sezonul trecut numarul somnilor prinsi nu a fost tocmai ridicat (sau nu cat speram) dar dimensiunile au fost OK. Anul pe care il avem in fata sper sa mai creasca numarul si ma voi declara mai mult decat fericit.

La fel ca in 2012, 2013-ele ma va gasi cautand somnul exclusiv la artificiale. Pescuind exclusiv in felul asta este usor de dedus care metoda mi-a adus cele mai bune rezultate pe 2012. Singura schimbare pentru mine in anul in curs va fi cautatul somnilor in curentii cei mai puternici pe care ii voi gasi ... anul asta am observat ca parca celor mai mari acolo le place :ochi:

Ce sa zic ... sa speram ca vom avea parte de un an cat mai bun, in toate privintele ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

4

luni, 14. ianuarie 2013, 17:04

Pentru mine 2012 a fost anul cel mai prost la pescuit din ultimii 10 ani. Asa ca 2013 nu are cum sa fie mai prost. :bucuros2:
Somn la clonc, spinning, dar si alti pesti, tot la spinning. Dar lmai trebuie asteptat. Pana atunci sunt expozitii de pescuit ca sa treaca iarna mai repede.

5

luni, 14. ianuarie 2013, 18:02

2012 - ciudat an :gandesc:
referitor strict la pescuit a fost un an prost, dar a fost primul an de pescuit la somn, exclusiv la clonc, prima intalnire cu cloncul si iremediabil dragoste la prima intalnire :zambet:
rezultate destul de modeste, dar.........asta e Oltul, poate anul acesta sa .............
propuneri pt 2013?! sa merg la pescuit cat de des pot, adica mai des decat cele 60 de iesiri din anul trecut - sper sa imi bat recordul de 68 de iesiri realizate intr-un an :bucuros2: (contabilizare a ultimilor 6ani)

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

6

luni, 14. ianuarie 2013, 19:16

2013? Tinand cont de 13 din coada pot sa spun ca sper ca va fi un an bun! Asta in conditiile in care o sa pot merge la pesti . Pentru mine anul 2012 a fost mai bun decat 2011 ...Ciudat asa-i? Cel putin dpdv al spinningului nu a fost foarte rau ...Am avut dupa mult timp o lupta fabuloasa cu un mustacios terminata prost dar totusi ,ce senzatie!!! :buaaaah: Am prins ceva somotei atat pe mioritic cat si prin cizma ...:buaaaah: Doi avati reprezentativi ,vreo doi mai mici, o sumedenie de stiuci , cleni (din greseala ...).Specia care mi-a ramas datoare este salaul si pentru asta am eu un dinte... :drac2:

Pentru 2013 ...Spinning si iar spinning ,presarat cu cate o partida de crap ! Speranta de a prinde monstrul la vobler ...Sanatate imi doresc ...si Fir zbuciumat! :bravo:

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

7

luni, 14. ianuarie 2013, 20:07

Anul 2012 a fost primul meu an ce l-am dedicat pescuitului la somn, in detrimentul pescuitului la crap.In mare sunt multumit de ce capturi am avut, mi-as fi dorit sa prind unul de doi metri dar nu a vrut sa vina.Pentru 2013 imi propun sa ies la stationar si la spinning cat de des pot.Am in minte cateva locuri noi ce vreau sa le incerc la stationar cu metoda tensionata si la fund cu pluta de grund si cred ca o sa iasa ceva mustaciosi frumosi cu putin noroc.In privinta spinningului, e un loc pe Po unde am pierdut patru somni intr-o noapte si unde vreau sa ma duc pregatit sa-mi iau revansa :zambet: .
In 2013 imi propun:somn de peste 2 metri, avat de 1 metru(exagerez :rizi: ) si un salau tot de 1 metru :zambet: e bine sa fim optimisti................

Bruno

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 15. martie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

8

luni, 14. ianuarie 2013, 20:42

2012 pentru mine a fost mai bun decit ultimii doi ani, in 2013 o sa insist mai mult pe fix ca si Zoran, dar cu siguranta nu voi abandona cloncul si spinning-ul.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

9

marți, 15. ianuarie 2013, 10:18

Datorita acestui forum si cu ajutorul lui Zoran si Bruno carora le multumesc din nou, in anul 2012 am inceput sa pescuiesc (si) la clonc.
Am prins in medie de cateva ori mai multi somni decat in partidele anterioare de stationar.
In 2013, daca nu apar probleme de alta natura, intentionez sa prind mult mai multi somni si mult mai mari folosind aceeasi tehnica... :rizi: .
Nu intentionez sa reduc nici din partidele de spinning, stil care in continuare ramane preferatul meu chiar daca pestele tinta nu-i somnu`.
Ce vreau sa reduc sunt partidele de stationar in care lansezi si stai sa astepti trasatura fara sa ai habar daca sunt pesti in fata ta, daca-s activi etc.... sincer, pt. anu` 2013, asa ceva mi se pare cam depasit... poate doar daca "faci gratar" in timpu` respectiv sau daca dormi... :).
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

10

marți, 15. ianuarie 2013, 10:51

[.....]
In privinta spinningului, e un loc pe Po unde am pierdut patru somni intr-o noapte si unde vreau sa ma duc pregatit sa-mi iau revansa :zambet: .
[......]


din pacate Mane81 mai trebuie sa treaca ceva luni pana locul ala va da rezultate :zid: sa speram ca pana atunci "rezolvam" problema cu avatul ala de 1 metru lungime si de ce nu vreun salau ce sare de 70-80 de cm ...

presimt ca 2013 va aduce mai multe capturi decat 2012 :zambet:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

11

vineri, 1. martie 2013, 12:42

si incet incet parca se incalzeste ... in ultimele 2-3 zile pe aici pare a fi primavara deja in toata regula si daca vremea va continua asa in maxim 2 saptamani pentru mine se va deschide sezonul de somn ... :bucuros2: ... huh, de abea astept pescuitul la suprafata pe timp de noapte mai ales cu anumite voblere pe care anul trecut am pus mana putin cam prea tarziu pentru a mai fi eficiente ...

hai primavara hai :bucuros2:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

imi78

Oblete

Răspunsuri: 14

Membru din: 19. februarie 2013

  • Scrie un mesaj privat

12

duminică, 3. martie 2013, 11:40

anul 2012 a fost un an destul de bun privind pescuitul la somn cu cloncul mai mult .anul 2013 la mine deja a iceput simbata acesta bineinteles la clonc apa 6 grade ,nam avut muscaturi dar leam atras de pe fundul apei mie a fost de ajuns pentru inceput,sper sa fie cel putin ca anul trecut.

Adrian S

Șalău

Răspunsuri: 220

Membru din: 25. iulie 2012

Locație: SEBES-ALBA

  • Scrie un mesaj privat

13

duminică, 3. martie 2013, 14:20

anul 2012 pentru mine a fost un an foarte slab (nu am prins nici un somn),am pescuit la blinker si la stationar de pe mal cu pluta culisanta si peste viu. anul 2013 vreau sa pescuiesc la stationar si pe timpul zilei,incercind montura cu pluta de grund si side planer.

14

duminică, 3. martie 2013, 17:08

anul 2013 la mine deja a iceput simbata acesta bineinteles la clonc apa 6 grade ,nam avut muscaturi dar leam atras de pe fundul apei ...........


poti fi mai explicit te rog?

imi78

Oblete

Răspunsuri: 14

Membru din: 19. februarie 2013

  • Scrie un mesaj privat

15

duminică, 3. martie 2013, 17:38

ieri am iesit la clonc temperatura apei a fost 6 grade , somni sau vazut pe sonar ridicanduse de pe fund dar nu au muscat

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

16

duminică, 3. martie 2013, 18:39

ieri am iesit la clonc temperatura apei a fost 6 grade , somni sau vazut pe sonar ridicanduse de pe fund dar nu au muscat


Super! data viitoare, daca exista posibilitatea, te rog s afaci si o poza - doua cu somnii ce se ridica! :bucuros2:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

imi78

Oblete

Răspunsuri: 14

Membru din: 19. februarie 2013

  • Scrie un mesaj privat

17

duminică, 3. martie 2013, 20:06

asa va fi

18

luni, 4. martie 2013, 21:30

ieri am iesit la clonc temperatura apei a fost 6 grade , somni sau vazut pe sonar ridicanduse de pe fund dar nu au muscat


hmmm, deci este adevarat, somnul se ridica si acuma chiar daca apa este rece.
am vazut zilele trecute la cineva o poza facuta la un sonar si........era somn acolo :bravo:

Răspunsuri: 27

Membru din: 10. iunie 2012

Locație: Deva

Profesia: pe apa

  • Scrie un mesaj privat

19

joi, 28. martie 2013, 22:44

2012 pt mine ,pe Mures a fost un an acceptabil ,se putea si mai bine dar debitul apei in plin sezon a fost foarte mic ,pestele fiind destul de apatic ,pe la noi prin zona nemai fiind apa mare (viitura) cota la ALBA IULIA +300,ca sa mai spele fundul apei...somnul are mancare din abundenta,peste este...de exemplu m-am intors in vara de la Lacul Corbu,de la CN de crap,si ajung seara ,dimineta pe la 10 plec la o partida de spining,echipament lanseta fox rage cat spin ,2.65cm,putere 55-175gr,mulineta daiwa opus bull 6000 echipatea cu multifilament 0.28...inaintas mono 0.50(aici am gresit-proasta calitate ) si proasta alegere...pun un vobler Excalibur xr100 si dau...la a 3 sau 4 lansare atac violent da de doua ori din cap violent si pleaca in sus pe Mures,dupa un dril de 20-25 min cred eu,aduc la mal un somn de 20-22 kg,il eliberez rup mono ,pun altul nou si dau din nou...dupa cca 10 min atac ,imi pleaca drept in fata ca un submarin ,ia cam 40m fir ,il opresc,il aduc...tot pe fund si la vreo 20m de mal mi se rupe mono ,tremuram tot,m-am necajit ca s-a dus cu vobler cu tot...(abia am facut rost de vreo 5 buc,pot ca spun ca voblerele excalibur xr 100 in anumite situatii sunt criminale la somn.)dar nui nimic ,pun alt mono si trec pe oscilante grele 25-40 gr,facute din compozitie,recuperez usor sa simti si fundul,pescuiam pe albie cu adancime de 2.5-3m,unde erau si bolovani mari ,simteam cum da oscilanta in ei...la ora 16 inchei partida,ma luase oboseala dupa drumul de ieri (cca 600 km) trag linie ,5 pesti eliberati intre 3kg si 22,unul ratat din intepatura si o ruptura...cam naspa ca 4 nopti am avut cosmaruri cu somni si cu rupturi...sper ca nu v-am plictisit...
2013 a inceput binisor,sper sa fim sanatosi si sa avem timp ...Fire intinse!

20

joi, 28. martie 2013, 23:01

Salut.
Nu te supara ....dar suntem in 2013, si tu povestesti de 2012!
Foloseste rubrica "dupa partide.."
Cu drag, Cata :noroc:

Subiecte asemănătoare