Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

diccosmin

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »diccosmin«

Răspunsuri: 211

Membru din: 6. decembrie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

1

duminică, 6. ianuarie 2013, 19:17

Plumb pentru montura de grund cu pluta

Montura este pentru rame, cu pluta de 40gr. Ce plumb trebuie sa folosesc la pescuitul de pe mal; lansarea moturii se face tot de pe mal, ca la crap. Pescuitul se desfasoara pe Olt.
M-am gandit la un 220gr... o fi putin!?!... (lanseta e de 100-300gr);

:saluti:
Incepator in pescuitul somnului

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

duminică, 6. ianuarie 2013, 21:10

Salut Cosmin,
greutatea plumbului este in functie de momeala folosita si de curentul apei. De ex daca lansezi si plumbul este dus cativa metri de curent, dupa care se opreste in prag, e ok. Daca nu ai prag si curentul e prea puternic, maresti greutatea! :bravo:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

diccosmin

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »diccosmin«

Răspunsuri: 211

Membru din: 6. decembrie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

3

duminică, 6. ianuarie 2013, 23:36

Salut Zoran,
Merci pentru raspuns.

Mai mult de 100gr nu am lansat niciodata cu o lanseta, ma intreb ce voi face daca am nevoie de 400gr... sau mai mult; cred ca trebuie sa renunt la plumb si sa incerc cu bolovanul.
Sunt curios voi la ce marimi de plumb ati ajuns , lansand din mana de pe mal.
Incepator in pescuitul somnului

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

4

duminică, 6. ianuarie 2013, 23:54

550 g.....cu mare atenție.
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

5

luni, 7. ianuarie 2013, 00:28

Eu am ajuns cred ca pe la 600 de grame(400 grame plumbul si 200 grame momeala) cu lansete ce sunt date ca lanseaza pana la 400 de grame, dar cu mare atentie.
Cand ai nevoie de greutati mai mari folosesti metoda cu bolovan sau iti cumperi lansete ce lanseaza 1000 de grame :zambet: , eu probabil o sa-mi cumpar doua bucati din astea de lanseaza 1 kg anul asta special pentru niste locuri "speciale"

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

6

luni, 7. ianuarie 2013, 08:34

In pescuitul la crap se lanseaza greutati mari la distante apreciabile folosind spomb-ul, racheta sau catapulta... deci se poate.
Mie mi se pare mai dificil sa nu se incurce montura sau sa nu se rupa momeala sau... :).
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

7

miercuri, 9. ianuarie 2013, 20:59

Greutatea plumbului, precum si forma lui se alege in functie de: curent, adancime, natura fundului apei in locul ales pentru pescuit, grosimea firului, distanta de aruncare + directia aruncarii, pozitia lansetei in suport si nu in cele din urma, tipul si marimea momelii folosite. :pescuit: :relax: