Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

ovidiu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »ovidiu«

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

1

marți, 28. februarie 2012, 13:42

Ce lansete şi mulinete sunt potrivite pentru pescuitul la somn

Va trebui să achiziţionez două lansete şi o mulinetă pentru somn şi aş vrea să-mi daţi câteva sugestii, voi ce echipamente aveţi?
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2

marți, 28. februarie 2012, 13:50

Va trebui să achiziţionez două lansete şi o mulinetă pentru somn şi aş vrea să-mi daţi câteva sugestii, voi ce echipamente aveţi?


avand in vedere ca te intereseaza 2 lansete sa inteleg ca vrei sa pescuiesti la stationar cu ele?
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

ovidiu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »ovidiu«

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

3

marți, 28. februarie 2012, 13:58

Da, una de 2,7m şi pentru barcă şi una până în 3,3m
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4

marți, 28. februarie 2012, 16:54

Salut Ovidiu,
eu pescuiesc cu lansete de 2,7 metrii, atit de pe mal (la o distanta de max. 40 - 50 metrii) cit si din barca. Uneori as prefera in barca lansete de 2,4 metrii, dar ma descurc si cu astea de 2,7 m.
Lansetele sunt composit din fibra cu carbon, actiune pina in 1000 grame, dar destul de flexibile (altfel iti rupi spatele la un dril sanatos, si risti sa te si traga in apa namila)

Lansetele de 3 metrii le folosesc la Dunare, unde duc firul si 150 de metrii. Actiune 500 de grame.
In ce suma te-ai gandit?

Mulinetele la stationar, trebuie sa fie f robuste si sa aibe o frina buna. Cele folosite de mine, sunt:
Penn spinnfisher 950 (4x)
Penn Sargus 8000 (2x)
Tica Cybernetic GG 100 (2x)

Si aici difera pretul. La ce suma te-ai gindit?

Peste tot am fire de 0,65 mm.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

ovidiu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »ovidiu«

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

5

miercuri, 29. februarie 2012, 09:38

Salut Zoran,
prioritar este să-mi cumpăr o lansetă, aş opta pentru 3 m, poate ajung şi pe la Dunăre dar pe Mureş sigur şi cel mai probabil o să duc firul suspendat în malul opus (Pescuit la somn metoda 4), ca sumă aş prefera să fie sub 100 de euro dar nu vreau să fac rabat la calitate, vis-a-vis de cele la care pocnea lacul nu cred că-i pre în regulă dar o să scriu acolo ceva, prefer ceva ce ai testat în timp şi a făcut faţă cum laude.
Am o nedumerire cu privire la caracteristicile mulinetelor Penn, Slsmmer spining 760 are max.drag 20 lbs iar 950 ssm - mx drag=15lbs, am avut în mână modelul 760 şi 850 ssm care mi sa părut gigantic, apăi 950 carei mai mare cum o fi, mi-a plăcut modelul de 760 şi are şi un rulment în plus. De asemenea m-am gândit şi la Penn FTH25(sau 40)LW(asta şi pentru pescuitul din barcă) dar nu ştiu cum te descurci în timpul drilului cu multiplicatorul comparativ cu cele cu tambur fix,care sunt mai incomode? (Penn Reels - Let the Battle Begin).
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

6

miercuri, 29. februarie 2012, 18:35

:salut:

De exemplu seria WFT Never Crack, la un pret accesibil si foarte bune.
Sänger UNI CAT Destroyer II

La mulinete as lua Spinnfisherul 950, intra ca. 250 metrii de 0,65. Si 760 este f bun, dar intra doar 180 metrii de 0,65.

FTH25 mi-este personal prea scump, si nu ma prea impac cu multi.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

ovidiu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »ovidiu«

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

7

joi, 1. martie 2012, 13:34

Salut Zoran,
m-am uitat pe net la lansetele recomandate, din ce mi-ai spus înclin spre Penn - acestea sunt - "WFT Never Crack Bank Cat - Rods"?
Privitor la mulinete:
- probabil renunţ la multi - trebuie şi băţ special pentru ele ;
- la un dril cu un somn mare (aproximativ 2 m lungime) cât fir ia de pe tambur,aproximativ;
- Penn Sargus 8000 cum sunt?
- pentru pescuitul din barcă ce recomanzi - lansetă, mulinetă, fir - (model, caracteristici)
Aş vrea să te mai rog dacă poţi să-mi spui site-uri unde se pot comanda (se menţionează pe site când sunt la ofertă?)
Mulţumesc, salut şi fir să fluiere.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

8

joi, 1. martie 2012, 15:47

:salut: Ovidiu,
WFT nu este tot una cu Penn, au fost cindva doar Penn, WFT s-a despartit de Penn.

Nu neaparat Bank Cat (sunt cam scumpe), chiar si WFT NC Big Fish sau NC Catfish (sunt galbene).
Daca as avea de ales, in ordinea asta as alege:
1. Spinnfisher 950 ssm
2. Slammer 760
3. Sargus 8000 (aici ai si tambur de rezerva).

Pentru scule barca te rog deschide un subiect nou. Merci.

Aş vrea să te mai rog dacă poţi să-mi spui site-uri unde se pot comanda (se menţionează pe site când sunt la ofertă?)

Nu pot Ovidiu si nici nu vreau, pt ca sunt in cautare de parteneri seriosi, nu de Shopuri care au preturi mari sau trag tepe. Voi scrie un statement scurt la Anunturi importante!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

ovidiu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »ovidiu«

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

9

vineri, 2. martie 2012, 08:19

:salut: Zoran,

n-am ştiut că WFT nu este tot una cu Penn, m-am uitat şi la cele galbene şi din ce-am văzut este o diferenţă de aproximativ 30 euro între ele. Chiar dacă nu prea am bani, dacă Bank Cat sunt mai bune le-aş prefera având în vedere că pentru început îmi cumpăr doar una (din ce-am văzut în prezentări cred că modelul ăsta îl ai). În ce priveşte problema cu şopurile o să am răbdare, am prieteni în Germania şi cred că ar putea să-mi cumpere direct de la magazin însă trebuie să-i întreb în ce oraşe sunt.

Ce durată de viaţă are o lansetă?

greu dom'le, greu, la noi nu găseşti mai nimic pentru segmentul ăsta şi ce este-i foarte scump :doarecapu:
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

10

vineri, 2. martie 2012, 08:34

Never Crack? Durata de viata pe viata!!!
N-am auzit inca una sa se rupa!? Daca vrei sa o violezi si sa treci cu masina peste ea, atunci precis reusesti. Dar pt pescuit sunt excelente: moi in virf, cu o putere fantastica in cotor, nu te dor salele in dril ... n-am ce comenta. Eu am Bank Cat in 2,7 metrii pt barca si mal (pescuit aproape) si 2,1 metrii pt clonc.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 75

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Bihor

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

11

vineri, 2. martie 2012, 11:05

Fin Nor Offshore

Ce parere aveti de aceasta mulineta Fin nOr Offshore seria 65 pana la 95 . Daca o are careva ?
Zoran am vazut ca ai zis ca ai Penn 950 SSM si intra 230 m de 0,65 MM (textil sau mono).
Pun intrebare ca eu acuma mi-am luat modelul asta de mulineta.
Si eu sun fan penn.
Merita sa le cumparati.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

12

vineri, 2. martie 2012, 13:20

Pt Fin Nor Offshore te rog un topic nou, ca si pentru Penn Spinnfisher 950 ssm (daca vrei detalii despre ele)

Intra 230 pina la 250 de metrii de 0,65 mm multifilament, depinde de la ce firma pui firul. Vezi raspunsul nr 6 de aici: Fire pentru linia principală, fire pentru forfah - Cârlige, ancore, fire, forfahuri... - Forum Pescuit la Somn

De 0,50 mm chiar si 300 de metrii.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

costas65

Oblete

Răspunsuri: 40

Membru din: 28. februarie 2012

Locație: Braila

  • Scrie un mesaj privat

13

vineri, 2. martie 2012, 14:41

Pana la scule mai scumpe, mi-am luat asta iarna cu 300 ron, din Decathtlon, un combo AbuGarcia Muscle tip, 1.80m 15-40lb cu multiplicator GT345. O s-o folosesc la clonc.
Macar, sa mi-o rupa vreun balaur, ca o sa-mi iau alta mai buna.

Un link ca sa vedeti cum arata: Muscle tip combo.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

14

vineri, 2. martie 2012, 16:20

Cum ti se pare lanseta, e ok?

Te rog nu mai posta Link-uri de la shop-uri din toata lumea. Posteaza te rog de la producator sau distribuitor. Merci :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

costas65

Oblete

Răspunsuri: 40

Membru din: 28. februarie 2012

Locație: Braila

  • Scrie un mesaj privat

15

sâmbătă, 3. martie 2012, 07:52

Lanseta este din fibra de sticla. Varf sensibil. Mi se pare ok. Multiplicatorul insa, am impresia ca nu este cine stie ce. Dar la banii astia..... Oricum, pentru un pescuit pe verticala de cativa metri cred ca isi face treaba. Are o capacitate foarte mare de fir. Atentie ! In mod normal este pentru mana dreapta, adica lanseta se tine cu mana stanga, cu inelele in sus si se mulineaza cu dreapta. Daca vreti sa mulinati cu stanga , va trebui sa o tineti cu dreapta, cu inelele in jos si sa mulinati in sens invers. Pe mine nu ma deranjeaza, sunt stangaci si o pot folosi in ambele moduri.
Am pus acel link, numai ca sa puteti vedea cum arata acest combo. Pe website-ul de la Decathlon nu apare si nici pe un alt website de profil din Romania nu am gasit-o.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

16

sâmbătă, 3. martie 2012, 07:59

Daca poti sa ne spui cit ai platit pe acest combo...

Cu link-urile, daca nu gasesti - no problem, Zoran ajuta :ochi:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

costas65

Oblete

Răspunsuri: 40

Membru din: 28. februarie 2012

Locație: Braila

  • Scrie un mesaj privat

17

sâmbătă, 3. martie 2012, 08:02

300 ron ,adica cca 70 Euro

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

18

duminică, 4. martie 2012, 01:39

In privinta echipamentului, si eu sunt de parere ca trebuie sa ai o rezerva suficienta de putere prin care sa micsorezi sansele de a pierde captura, binenteles, dupa buget. Daca imi aduc bine aminte, la o discutie anterioara, am auzit ca trebuie evitate lansetele cu role, deoarece se agata firul de rola din varf. Nu exista nicio vaianta de rola pentru varf care sa nu aiba aceasta problema? Ma gandesc la pescuitul marin, unde pot intra capturi care depasesc un somn, chiar unul mare, nu se intampla la fel, sa intre firul peste rola din varf? Daca da, nu inteleg de ce se mai folosesc; daca nu, de ce se comporta diferit? :nunteleg:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

19

duminică, 4. martie 2012, 06:46

:salut: ,
mi se pare ca pe ocean se pescuieste la troling, firul fiind tot timpul tensionat pe rola.
La clonc pescuiesti vertical, trebuie avut maaare grija ca firul sa ramina pe rola. Eu am avutt odata unul, si i-am dat jos rola din virf, ca tot mi se incilcea firul. I-am montat un inel normal si a fost bine.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

costas65

Oblete

Răspunsuri: 40

Membru din: 28. februarie 2012

Locație: Braila

  • Scrie un mesaj privat

20

duminică, 4. martie 2012, 18:11


Subiecte asemănătoare