Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

61

miercuri, 13. ianuarie 2016, 08:54

+ ca la un Penn:

Citat de la »informer«

.. sa nu te astepti sa aseze firul frumos sau sa mearga pick-up-ul ca la vreun Shimano... .


Da, imi mentin parerea. :rizi:
Le-am luat ca-s niste fierotanii foarte rezistente, cu frana buna si ieftine... :ochi: .

L.E. - Sincer, personal nu vad utilitatea tamburului de rezerva la pescuitul somnului la stationar si la clonc (NU spinning).
Nu vad de ce ai pune altceva decat un textil gros.
In contrast, la betele de crap am 3 tamburi la fiecare mulineta si daca as avea inca 1-2, nu mi s-ar parea ca n-am la ce sa-i folosesc. :zambet:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 119

Membru din: 30. noiembrie 2015

Locație: Cluj-Napoca

  • Scrie un mesaj privat

62

miercuri, 13. ianuarie 2016, 09:08




Le-am luat ca-s ....ieftine...
am gasit la un magazin partener la 137 euro ( daca scadem pretul tamburului de rezerva, sunt cam la acelasi pret)
Shimano USA Baitrunner 12000D Freilaufrolle - ANGELSHOP ANGEL-DOMÄNE – Angelzubehör für Angler – hier!

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

63

miercuri, 13. ianuarie 2016, 09:11




Le-am luat ca-s ....ieftine...
am gasit la un magazin partener la 137 euro ( daca scadem pretul tamburului de rezerva, sunt cam la acelasi pret)
Shimano USA Baitrunner 12000D Freilaufrolle - ANGELSHOP ANGEL-DOMÄNE – Angelzubehör für Angler – hier!

Ma refeream la cele pe care le-am luat eu, Slammer 760.
Penn Slammer 760 - ANGELSHOP ANGEL-DOMÄNE – Angelzubehör für Angler – hier!
Daca retin corect, am prins si o reducere... :ochi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Nemo

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 6. noiembrie 2014

Locație: Le Cannet, France

  • Scrie un mesaj privat

64

miercuri, 13. ianuarie 2016, 09:18

+ ca la un Penn:

Citat de la »informer«

.. sa nu te astepti sa aseze firul frumos sau sa mearga pick-up-ul ca la vreun Shimano... .


Da, imi mentin parerea. :rizi:
Le-am luat ca-s niste fierotanii foarte rezistente, cu frana buna si ieftine... :ochi: .

L.E. - Sincer, personal nu vad utilitatea tamburului de rezerva la pescuitul somnului la stationar si la clonc (NU spinning).
Nu vad de ce ai pune altceva decat un textil gros.
In contrast, la betele de crap am 3 tamburi la fiecare mulineta si daca as avea inca 1-2, nu mi s-ar parea ca n-am la ce sa-i folosesc. :zambet:
Pai daca te lasa un monstru fara fir pe tambur... :rizi:

Personal am luat doua Beastmaster 7000 XSA, mi se par suficient de solide, au fost si la reducere (59 euro bucata), tamburi de rezerva sunt pe la 12-15 euro, daca cumva vreau sa le bag la crap, frana rapida, un compromis OK pentru baitrunner, o sa le desfac sa iau cotele bucselor laterale, sa vad daca pot sa le fac upgrade. :ochi:
Poate merge si la galet un rulment...

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

65

miercuri, 13. ianuarie 2016, 09:58

Pai daca te lasa un monstru fara fir pe tambur...

Mai bine-ti duci o rola de fir in plus... dureaza un pic mai mult da` precis daca desfaci complet fluturele de la frana, ori ala ori tamburu` iti pica in apa... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Nemo

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 6. noiembrie 2014

Locație: Le Cannet, France

  • Scrie un mesaj privat

66

miercuri, 13. ianuarie 2016, 10:48

Pai daca te lasa un monstru fara fir pe tambur...

Mai bine-ti duci o rola de fir in plus... dureaza un pic mai mult da` precis daca desfaci complet fluturele de la frana, ori ala ori tamburu` iti pica in apa... :rizi: .
Si cand te apleci sa le prinzi, se duce si telefonul din buzunarul de la piept al vestei de pescuit. :rizi:
N-am patit, am vazut doar la altii...din fericire. :ochi:

Răspunsuri: 119

Membru din: 30. noiembrie 2015

Locație: Cluj-Napoca

  • Scrie un mesaj privat

67

vineri, 15. ianuarie 2016, 12:44

M-am hotarat pentru doua Penn Spinfisher SSV8500.


Multumesc !

Răspunsuri: 6

Membru din: 12. februarie 2016

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

68

luni, 15. februarie 2016, 18:36

Salut,
sunt nou pe acest forum si un novice al pescuitului la somn..doresc sa imi spuneti parerea voastra despre sculele care le am achizitionat si care urmeaza sa le achizitionez pt partidele de pescuit la somn stationar :)

in prezent detin:
- lanseta WFT Never Crack Big Fish 300cm 150-700 g
- mulineta Hart Deep-C 10000 (7 rulmenti;4,8:1 ; frana 30 kg;0,60mm/300m 0,50mm/410m 0,45mm/500m)

Doresc sa mai achizitionez urmatoarele:
-lanseta lanseta WFT Never Crack Catfish Boat 300cm 250-1000g sau WFT Carbon Never Crack Bank Cat 300cm 200-1000g(ce imi recomandati?)
- mulineta WFT CNC 10000 Big Cat - Never Crack (8 rulmenti ; 4,9:1 ;frana 32 kg ; 0,25mm/460m 0,32mm/350m)


Va rog sa mi spuneti pareriile voastre ,precizez ca pana acuma am pescuit doar la crap.. :)


brad

Oblete

Răspunsuri: 49

Membru din: 18. februarie 2014

Locație: bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

69

luni, 15. februarie 2016, 19:03

salut,
daca franele alea sunt reale sunt super......

Răspunsuri: 6

Membru din: 12. februarie 2016

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

70

luni, 15. februarie 2016, 19:19

pe asta care am achizitionato deja asa scrie pe cealalta am gasit descrierea in catalog...aprop,explicati mi si mie care ii faza cu frana asta,la ce se refera cand vad scris 20-30 kg frana???

Răspunsuri: 195

Membru din: 7. august 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

71

luni, 15. februarie 2016, 20:54


pe asta care am achizitionato deja asa scrie pe cealalta am gasit descrierea in catalog...aprop,explicati mi si mie care ii faza cu frana asta,la ce se refera cand vad scris 20-30 kg frana???
E simplu... La o mulineta care sa presupunem ca are o frana de 10kg data de producator ar trebui ca atunci cand ai frana stransa la maxim, la o forta a pestelui exercitata in drill echivalenta cu 10kg sau mai putin, nu ar trebui sa poata sa ia fir de pe mulineta si doar la o forta de 10,1kg sau mai mult sa poata sa ia fir.

La somn ideal ar fi sa aiba frana de minim 6kg(real), iar mai mult de 10-12 cred ca este oricum inutil. Sunt destule carlige si ancore care nu rezista la fortele astea...

brad

Oblete

Răspunsuri: 49

Membru din: 18. februarie 2014

Locație: bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

72

luni, 15. februarie 2016, 21:14

la o mulineta de gramajul respectiv, daca frana data este reala inseamna ca ai un super angrenaj si este aproape pe viata, ingrijita corespunzator....mai mult de 6-8 kg rar o sa folosesti.....pentru pestii din romania ,chiar si 2m+
spun asta pentru ca in general puterea (kg)franei este corelata cu calitatea angrenajelor...cel putin la producatorii seriosi.

Nemo

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 6. noiembrie 2014

Locație: Le Cannet, France

  • Scrie un mesaj privat

73

luni, 15. februarie 2016, 23:22

la o mulineta de gramajul respectiv, daca frana data este reala inseamna ca ai un super angrenaj si este aproape pe viata, ingrijita corespunzator....mai mult de 6-8 kg rar o sa folosesti.....pentru pestii din romania ,chiar si 2m+
spun asta pentru ca in general puterea (kg)franei este corelata cu calitatea angrenajelor...cel putin la producatorii seriosi.
Ceea ce nu e cazul la Hart - frana reala e pe la 8-9 kg dar se pierde repede, deoarece discurile de frana sunt foarte subtiri, si angrenajul dezvolta jocuri destul de repede. Mulinetele Hart sunt un amestec de lucruri foarte bune ( manivela care se insurubeaza in roata dintata, sistemul de suport al tamburului, rotor rigid..) cu lucruri proaste (frana, antiretur, aliajele folosite si calitatea ajustajelor).

Costyn

Sunt nou și mă prezint!

Răspunsuri: 2

Membru din: 25. septembrie 2019

Locație: Drobeta Turnu Severin

  • Scrie un mesaj privat

74

luni, 22. iunie 2020, 10:42

Daca mi-aduc bine aminte discutia de pe un forum, parca era mai avantajata lanseta inline, dar cei mai in masura sa se pronunte sunt Zoran, Anem si Tudor! :gandesc:
Salut. Va rog frumos să-mi dati un sfat ce sar potrivi mai bine la o lanseta inliner de 2.10 50 lb :gandesc: mulineta sau multiplicator :gandesc: ?

ovidiu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »ovidiu«

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

75

marți, 23. iunie 2020, 11:15

Părerea mea este că un multiplicator, iar în cazul în care nu te descurci cu multiplicator o mulinetă mai mică - SSVI5500, maxim 6500.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

76

sâmbătă, 27. iunie 2020, 19:04

Eu am luat 2 mulinete hibrid(multiplicator care se montează sub lansetă, pe mandrină normală, pentru mulinetă cu tambur fix/de spinning), Zeck HR20, integral, metalice, și, urmează să mai iau încă 2, la fel. Nu cred că nu s-ar potrivi și cu o lansetă inline. Acum, rămâne să confirme, în ani, că merită, să le vedem, peste vreo 10 ani.
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Subiecte asemănătoare